Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tudor0907's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tudor0907's Content

There have been 17 items by tudor0907 (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#290936 eroare declaratia 710

Postat de tudor0907 on 16 June 2022 - 11:57 AM in Alte declaratii si raportari

Am depus declaratia 100 pentru impozitul specific pe anul 2021 in luna ianuarie in varianta fara bonificatie iar in luna mai am vrut sa depun rectificativa 710 in care sa trec si bonificatia dar primesc pe recipisa eroarea " regula : R14-21, Cf model1# '. A trimis sesizare la ANAF in luna mai dar inca nu am primit nici un raspuns. Oare cum procedez daca nu primesc raspuns pana in 25 iunie si nu pot depune rectificativa ?



#289771 Declaratia 100 - topic 2021

Postat de tudor0907 on 22 February 2021 - 04:14 PM in Alte declaratii si raportari

In declaratia 100 pe trimestrul 3 2020 am declarat gresit impozitul pe profit 2000 lei cu bonificatia 200 lei in loc de 1500 lei impozit si bonificatia 150 lei si am platit suma declarata 1800 lei. Cum pot sa corectez greseala ? Fac declaratie rectificativa la trim 3 cu sumele corecte sau regularizez in declaratia 101 la trimestrul IV ? Ma gandesc ca problema ar fi bonificatia care este mai mare decat trebuia sa fie . Multumesc .



#287924 Inregistrare eronata plata concesiune cu tva

Postat de tudor0907 on 14 August 2019 - 01:13 PM in Impozitare - TVA

In decontul de TVA pun suma la randul 32? Trebuie sa duc si cerere de corectie decont TVA la Anaf ?



#287913 Inregistrare eronata plata concesiune cu tva

Postat de tudor0907 on 12 August 2019 - 02:17 PM in Impozitare - TVA

In luna aprilie am inregistrat gresit chitanta pentru plata concesiune cladire catre primarie direct pe contul 167 cu tva , (programul mi-a scos si tva-ul )si am observat doar acum greseala . Plata respectiva nu are tva . Pe luna aprilie am declarat si platit mai putin tva cu suma respectiva (345 lei )
Cum corectez inregistrarea eronata a chitantei din aprilie ?

Nu e o plata in plus , programul a scos tva -ul din valoarea platita .
Am platit 2160.78 . Toata suma trebuia sa fie pe contul 167 , dar am inregistrat 1815.78 pe contul 167 si 345 pe contul 442.06.



#282909 impozit profit si impozit specific

Postat de tudor0907 on 05 March 2018 - 05:42 PM in Impozitare - PROFIT

Multumesc pentru raspunsuri . Impozitul pe profit este corect calculat la primul semestru , nu am considerat cheltuiala deductibila impozitul specific . Am auzit pe cineva zicand ca este deductibil impozitul specific si acum nu mai eram nici eu sigur .



#282893 impozit profit si impozit specific

Postat de tudor0907 on 05 March 2018 - 01:07 PM in Impozitare - PROFIT

Buna ,
In iulie 2017 am inregistrat impozitul specific in contul 691 si in bilantul la 30 iulie 2017 de asemenea apare impreuna cu impozitul pe profit in contul 691 (platim si impozit specific si impozit pe profit ).Cum pot corecta acum inregistrarea impozitului specific (pe contul 698 )? Impozitul specific este deductibil la calculul impozitului pe profit pentru celelalte activitati ?



#273781 reevaluare mijloace fixe

Postat de tudor0907 on 13 April 2016 - 09:49 AM in IMOBILIZARI

Sa inteleg ca nu pot inregistra in contabilitate evaluarea pentru impozitare ? Este obligatoriu sa mai platesc o evaluare pentru inregistrare in contabilitate (diferenta de valoare este semnificativa ) ? Ce riscuri sunt daca nu mai fac o evaluare si las totul asa cum este in contabilitate ?



#273749 reevaluare mijloace fixe

Postat de tudor0907 on 11 April 2016 - 01:45 PM in IMOBILIZARI

Nu am depus bilantul la 31.12.2015, dar am depus declaratia 101(nu stiu sigur daca conteaza).
Diferenta din evaluare este destul de mare ,valoarea veche era 52000 iar cea noua 98000. Nu am mai primit ceva de inregistrat asa de tarziu si eu asi prefera sa fac inregistrarile in 2016 daca se poate .



#273735 reevaluare mijloace fixe

Postat de tudor0907 on 11 April 2016 - 11:15 AM in IMOBILIZARI

In martie 2016 s-a facut evaluarea unei cladiri , pe raportul de evaluare scrie data evaluarii :31.12.2015 iar data raportului este 15.03.2016. Cu ce data inregistrez in contabilitate valoarea cladirii rezultata din raportul de evaluare ?
Toate inregistrarile le fac in martie 2016 ? Va multumesc.



#263845 Cumul de functii la acelasi angajator

Postat de tudor0907 on 17 August 2014 - 03:09 PM in CODUL MUNCII

Un angajat poate avea doua contracte de munca la acelasi angajator astfel ?

-In primul contract sa aiba meseria de lucrator comercial in magazin si sa lucreze luni si marti cate 8 ore/zi iar miercuri 4 ore
- In al doilea contract sa fie angajat ca brutar si sa lucreze 8 ore /zi joi si vineri iar 4 ore miercuri

Cum se fac contractele de munca in acest caz ? cu jumatate de norma respectiv 4 ore/zi ?( practic angajatul lucreaza 20 de ore /saptamana in fiecare functie)



#263425 Declaratia 112 - topic 2014

Postat de tudor0907 on 13 July 2014 - 03:14 PM in Arhiva

Vezi postareamgabi, la 13 July 2014 - 08:12 AM, a spus:

Tichetele de vacanta, de cresa ... etc (adica alte avantaje impozabile) nu se trec separat.

Deocamdata nu-i intereseaza decat cele de masa.
Oricum acea sectiune E3 care inlocuieste fisa fiscala a fost complicata inutil, astia de la metodologie din MF sunt rupti total de realitate.
Iar ultima pozitie cu restul de plata ..... intrece orice imaginatie!
Deci valoarea tichetelor de vacanta apare in sectiunea E3 astfel ?

Randul14. Venit baza de calcul al impozitului (include si valoarea tichetelor de vacanta)

Randul15. Impozit retinut (impozitul retinut pe valoarea de la randul 14)

Randul16. Suma incasata ( include si valoarea tichetelor de vacanta)



#263417 Declaratia 112 - topic 2014

Postat de tudor0907 on 12 July 2014 - 05:01 PM in Arhiva

Tichetele de vacanta acordate salariatilor in luna iunie se trec in sectiunea E3 randul 10.Contravaloarea tichetelor de masa ?



#256427 Factura neinregistrata, marfa refuzata

Postat de tudor0907 on 19 July 2013 - 10:07 AM in CONTABILITATE STOCURI

Vezi postareamgabi, la 18 July 2013 - 10:08 AM, a spus:

Ei au inregistrat si raportat factura, asa ca cel mai bine este sa faca o factura de storno acum, iar tu le cuplezi impreuna cu o nota justificativa si nu mai inregistrezi nimic in contabilitate (sau daca vrei, le inregistrezi pe amandoua, tot acelasi rezultat vei avea).

Teoretic trebuie sa prinzi in D394 cu rectificativa pe cea cu + la luna martie si acum pe cea cu - (practic, eu nu m-as mai complica)
Problema este ca nu vor sa mai faca nimic, ei zic ca din punctul lor de vedere suntem in regula . Daca se razgandesc si vreau sa faca o factura de storno si noi luam acea factura se poate interpreta ca am recunoaste oarecum si factura din martie ?
Cum inregistram banii dati in plus pe acea factura daca nu vor nicicum sa o storneze ?



#256395 Factura neinregistrata, marfa refuzata

Postat de tudor0907 on 17 July 2013 - 04:40 PM in CONTABILITATE STOCURI

Buna ziua,

Am o problema si as avea nevoie de ajutorul dvs. Se da urmatoarea situatie:

Un distribuitor vine la un magazin in luna martie cu marfa si factura pe marfa respectiva pe care gestionarul magazinului nu o ceruse (au incurcat comenzile cu alta fima ). Gestionarul refuza marfa ,nu primeste factura si nu semneaza aceasta factura. In iulie cand incaseaza niste facturi din ultima perioada ,agentul de vanzari al distribuitorului adauga la suma totala de plata si acea factura refuzata de gestionar in luna martie. La inregistrarea in contabilitate a chitantei respective s-a observat ca s-a platit in plus o suma de 80 lei(valoarea facturii din martie) .Distribuitorul fiind intrebat ce este cu aceasta suma platita in plus spune ca este factura din martie ,refuzata de gestionar. Aceasta factura din greseala sau din rea vointa nu a fost anulata de catre distribuitor desii atat marfa cat si toate exemplarele din factura s-au intors in depozitul lor.

Intrebarea este cum se poate rezolva aceasta situatie,



#256115 Rambursare tichete de vacanta

Postat de tudor0907 on 04 July 2013 - 09:44 AM in Tichete de vacanta

Vezi postareaLexiroxi, la 03 July 2013 - 09:56 PM, a spus:

tichetele de vacanta se pot returna emitentului doar in limita de valabilitate, inainte de expirarea acestora- 1 an de la emitere; tichetele neutilizate si expirate le arunci la cos...
acordarea de tichetelor de vacanta este reglementata de OUG 8/2009 si de HG 215/2009
Se pot returna si in 15 zile dupa expirare ,dar cand am vorbit la telefon cu cei care le-au emis nu mi-au dat un raspuns clar daca le pot lua de la salariat si trimite spre rambursare.



#256089 Rambursare tichete de vacanta

Postat de tudor0907 on 03 July 2013 - 08:31 AM in Tichete de vacanta

Vezi postareamgabi, la 02 July 2013 - 03:47 PM, a spus:

Teoretic tichetele nefolosite (indiferent de natura lor) se pot rambursa, dar pentru conditii si termene trebuie sa te uiti (asa cum a scris si Otilia) in contract.

Personal, te sfatuiesc sa-i suni si in 2 minute vei afla tot ce trebuie .
Daca nu ar fi fost acordate salariatului nu ar fi fost nici o problema cu rambursarea , dar tichetele au fost acordate anul trecut in iunie si s-a retinut si platit impozitul de 16% pe valoarea lor. Inrebarea este daca le pot lua inapoi de la salariat si trimite la societatea emitenta pentru rambursare .



#256041 Rambursare tichete de vacanta

Postat de tudor0907 on 01 July 2013 - 04:02 PM in Tichete de vacanta

Anul trecut angajatorul a acordat salariatilor tichete de vacanta valabile pana la 30.06.2013. Daca unul dintre angajati nu a folosit toate tichetele pana la 30 iunie se pot rambursa aceste tichete la societatea emitenta?




Cometa SQL