Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iuliapopescu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


iuliapopescu's Content

There have been 55 items by iuliapopescu (Search limited from 15-November 07)



Sort by                Order  

#273411 plafon tva

Postat de iuliapopescu on 22 March 2016 - 10:54 AM in Impozitare - TVA

Multumesc.
Mai sunt si alte plafoane in ceea ce priveste TVA?



#273395 plafon tva

Postat de iuliapopescu on 21 March 2016 - 04:01 PM in Impozitare - TVA

Care sunt plafoanele care aduc modificari privind statutul TVA( de la neplatitor la platitor, de la tva la incasare la tva normal)?
Multumesc



#273161 Declaratia 020

Postat de iuliapopescu on 09 March 2016 - 04:52 PM in Arhiva

In declaratia anterioara nu am completat nimic referitor la contract, numai l-am depus in copie alaturi de declaratie. Asdar declaratia contine numai datele mele, detaliile legate de impozit, contributii nu le-am completat fiind retinute la sursa. De aici si nelamurirea. In afara de depunerea copiei contractului actual, in declaratie nu apar date noi.



#273133 Declaratia 020

Postat de iuliapopescu on 09 March 2016 - 10:41 AM in Arhiva

In cazul unui contract de cesiune drepturi de autor, declaratia D 020 se depune de fiecare data cand schimb contractul si firma?(impozit 16& si contributii retinute la sursa)



#273115 Curs valutar

Postat de iuliapopescu on 08 March 2016 - 03:10 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Daca emit o proforma, la cursul din ziua emiterii si clientul imi plateste peste 3 zile, eu cand ii facturez factura fiscala, pastrez cursul de pe proforma sau cel din ziua emiterii? Exista o referire in codul fiscal?



#272161 protectia maternitatii la locul de munca

Postat de iuliapopescu on 26 January 2016 - 01:26 PM in SANATATE SI SECURITATE IN MUNCA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 21 January 2016 - 01:58 PM, a spus:

trebuie sa anunti cabinetul de medicina muncii la care sunteti in evidenta cu firma.
ai modelul mai sus.

Daca angajata gravida aduce o adeverinta prin care medicul recomanda reducerea programului la 6 ore, se face decizie sau act aditional de reducere a programului de lucru? Se opereaza in revisal?



#272003 protectia maternitatii la locul de munca

Postat de iuliapopescu on 20 January 2016 - 05:15 PM in SANATATE SI SECURITATE IN MUNCA

Buna ziua,
in cazul unei angajate insarcinate, trebuie notificat si DSP-ul, pe langa ITM?
Multumesc



#271843 dividende

Postat de iuliapopescu on 12 January 2016 - 05:02 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 January 2016 - 01:47 PM, a spus:

cf. Legii 70/2015, art. 4, alin. 4 se limiteaza platile catre persoane fizice pana la maxim 10.000 lei/zi /tranzactie

Deci as putea sa le dau la amandoi in aceesi zi, cate 10 000 lei, nu?



#271821 dividende

Postat de iuliapopescu on 12 January 2016 - 11:29 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Care e plafonul/zi/asociat in cazul in care se platesc dividendele in numerar?
Multumesc



#270161 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 03 September 2015 - 10:26 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 July 2015 - 07:15 PM, a spus:

D020 pt drepturi de autor se depune in termen de maxim 30 zile de la data incasarii primului venit, la AF de care apartine beneficiarul de venit (designerul). :smile:

nu e bine sa la se inreg. pe ultima zi ...
Daca are nevoie de adeverinta pentru medicul de familie, ii poate elibera firma(care ii vireaza contributiile integral), chiar daca nu e salariat?
Multumesc



#269987 TVA penalitati de intarziere

Postat de iuliapopescu on 21 August 2015 - 02:50 PM in Arhiva

Penalitatile de intarziere se factureaza cu TVA-neinclus in baza de impozitare sau scutit cu/fara drept deducere?



#269969 CERERI fise post

Postat de iuliapopescu on 20 August 2015 - 03:12 PM in FISA POSTULUI

Ma puteti ajuta, va rog, cu un model de fisa postului pentru Analist cod cor 251201?
Multumesc



#269943 TVA la incasare

Postat de iuliapopescu on 19 August 2015 - 01:54 PM in Impozitare - TVA

Singura problema era in cazul unei facturi platite partial, pana in momentul emiterii, daca partea care a rams neachitata se trece cu tva la incasare, iar partea achitata pana in momentul emiterii ei, cu tva normal. Dar din ce inteleg, se pune toata valorea cu tva la incasare. Asta nu era clar, daca se face diferentierea pe factura sau nu.



#269907 TVA la incasare

Postat de iuliapopescu on 18 August 2015 - 02:47 PM in Impozitare - TVA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 August 2015 - 02:09 PM, a spus:

modalitatea de incasare nu este un elem. obligatoriu al facturii, ea se poate trece (inclusiv suma) pt a usura urmarirea platilor la respectiva factura.
Ma refer la acest articol din ghidul aplicarii tva la incasare. Mai este valabil sau nu?
In cazul incasarii in numerar a contravalorii facturii, in sensul art. 1342alin. (6) lit. d) din Codul fiscal, furnizorul/prestatorul care este obligat la aplicarea sistemului TVA la incasare exclude de la aplicarea sistemului TVA la incasare acele sume dintr-o factura care sunt incasate in numerarpana in ziua emiterii facturii,inclusiv, de la beneficiari persoane juridice, persoane fizice inregistrate in scopuri de TVA, persoane fizice autorizate, liber profesionisti si asocieri fara personalitate juridica.
Pentru eventualele diferente neachitate pana la data emiterii facturii, furnizorul/prestatorul aplica sistemul TVA la incasare si inscrie mentiunea prevazuta la art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal, cu exceptia situatiei in care livrarea/prestarea se incadreaza in alta categorie exceptata prevazuta la art. 1342alin. (6) din Codul fiscal.
Exemplu:
Societatea A, care aplica sistemul TVA la incasare, livreaza piese de schimb in valoare de 1.000 lei catre societatea B in data de 12 martie 2013. Factura in valoarea de 1.000 lei plus 240 lei TVA este emisa in data de 12 martie, data pana la care societatea A a incasat deja 500 lei in numerar de la societatea B. Pe factura emisa, societatea A va mentiona separat valoarea care a fost incasata in numerar si a TVA aferenta, respectiv 403 lei plus 97 lei TVA pentru care se aplica regimul normal de exigibilitate, si, separat, diferenta de 597 lei plus 143 lei TVA in dreptul careia se inscrie mentiunea TVA la incasare.
Daca in data de 20 aprilie 2013 societatea B va face o alta plata in numerar de 300 lei, la societatea A exigibilitatea TVA aferente acestei sume incasate in numerar, respectiv 58 lei, intervine la data de 20 aprilie 2013.
La societatea B exigibilitatea taxei aferente acestei plati intervine de asemenea in data de 20 aprilie 2013, respectiv B va deduce TVA in suma de 58 lei in decontul lunii aprilie 2013.
Totodata, in normele metodologice se prevede in mod expres ca persoanele obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare trebuie sa inscrie in factura mentiunea TVA la incasare conform prevederilor art. 155 alin. (19) din Codul fiscal, pentru a permite beneficiarilor sa cunoasca faptul ca exigibilitatea taxei este amanata pana la data platii numai pentru operatiunile pe care nu trebuie sa le excluda de la aplicarea TVA la incasare prevazute la art. 1342alin. (6) din Codul fiscal.



#269899 TVA la incasare

Postat de iuliapopescu on 18 August 2015 - 01:52 PM in Impozitare - TVA

Pe factura se scrie obligatoriu valoarea incasata cu card si cea incasata cu numerar?
Ar trebui diferentiate separat? In ghidul din 2012, se scriau separat, dar nu stiu daca mai e valabil



#269877 TVA la incasare

Postat de iuliapopescu on 17 August 2015 - 11:37 AM in Impozitare - TVA

In cazul in care se emite o factura ulterior emiterii unui bon(de catre o firma care este platitoare de TVA la incasare), care a fost incasat partial cu numerar si partial cu card, se diferentiaza cele 2 sume separat din pct de vedere al tva-lui la incasare? Se pune mentiunea de tva la incasare pe factura, daca a fost deja achitata inainte de momentul emiterii?



#269693 studii necesare pt. Cod COR 251201

Postat de iuliapopescu on 04 August 2015 - 02:04 PM in CODUL COR

Stiu ca nu exista ocupatia de software tester in COR, de aceea ma intrebam cum poate fi el incadrat si daca se poate incadra ca analist cod cor 251201(s-ar incadra si pentru scutire de impozit pe venit cf noilor reglementari ale Ordinului privind încadrarea în activitatea de creaţie de programe pentru calculator“ (apărut în Monitorul Oficial Partea I, Nr. 573/30.VII.2015)).
cod cor 251201



#269665 studii necesare pt. Cod COR 251201

Postat de iuliapopescu on 03 August 2015 - 04:15 PM in CODUL COR

Imi puteti spune ce studii trebuie sa aiba un analist cod cor 251201? Un tester de software se poate incadra la aceasta functie?
Unde pot gasi ce cerinte trebuie sa indeplineasca exact pentru a se indeplini conditiile legale?
Multumesc



#269531 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 24 July 2015 - 11:14 AM in Arhiva

Ultima intrebare(sper) :)
Care este termenul de depunere a contractului la finante? 30 de zile de la data incheierii lui sau 30 de zile de la prima plata pe care o primeste? Si unde trebuie sa-l depuna? la Anaf al sectorului de care apartine designerul, nu firma?
Multumesc mult pt ajutor!



#269521 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 23 July 2015 - 03:02 PM in Arhiva

In contract trebuie sa se precizeze ca CAS si CASS vor fi retinute la platitorul de venit? sau nu e nevoie pt ca se retin "din oficiu" oricum?
Multumesc



#269485 Inregistrare fiscala sediu secundar

Postat de iuliapopescu on 22 July 2015 - 01:46 PM in Arhiva

Termenul de 30 de zile calendaristice pentru inregistrarea fiscala a sediului secundar, se calculeaza incepand cu data elliberarii certificatului constatator de la Registrul comertului sau cu data in care depui declratia model 2 si celelalte documente la Registrul comertului?
Multumesc



#269443 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 21 July 2015 - 02:04 PM in Arhiva

Multumesc mult!
Designerul trebuie sa mearga cu contractul sa-l vizeze la finante sau nu este nevoie?



#269423 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 21 July 2015 - 11:44 AM in Arhiva

Persoana respectiva nu are alte venituri. In cazul in care se doreste retinerea integrala a impozitelor la sursa, deducerea chelt forfetare nu se mai realizeaza?
Daca nu va deranjeaza, imi puteti face o simulare de calcul, pt sa zicem venit net 1 000 lei?
Multumesc



#269411 Impozit retinut la sursa contract de cesiune drepturi de autor

Postat de iuliapopescu on 20 July 2015 - 03:07 PM in Arhiva

In cazul in care o firma angajeaza un designer, cu contract de cesiune a drepturilor de autor, se retine impozitul de 16%, la sursa? Pe langa acesta, se platesc si CAS, CASS, somaj aferente?
Multumesc



#269351 punct de lucru (sediu secundar)

Postat de iuliapopescu on 15 July 2015 - 09:07 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Pe cererea ce trebuie completata pentru Registrul Comertului, ce se bifeaza pentru infiintarea unui sediu secundar, respectiv pentru radierea unui alt sediu secundar? Ma refer la pct 4.(4.5 sau 4.6)
Multumesc




Cometa SQL