Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dobreflorin33's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dobreflorin33's Content

There have been 1 items by dobreflorin33 (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#258493 Depasire plafon 65,000 euro

Postat de dobreflorin33 on 06 November 2013 - 10:17 PM in Legislatie specifica PFA

Buna seara!

In luna octombrie (anul acesta) am depasit plafonul de 220,000 lei - adica 65,000 euro (la cursul ~3,3 euro de la data aderarii). Asta inseamna ca luna asta sunt nevoit (pana pe 10 ale lunii) sa ma inregistrez ca platitor in scopuri de tva (pentru depasire plafon). O voi face, asta e!

Sa va prezint mai pe larg situatia, ca mai apoi sa ajung la situatia care ma roade cel mai tare in legatura cu TVA-ul. Eu am un PFA pentru servicii IT (62..) + alte coduri conexe. Ma ocup de site-uri, publicitate si alte cele. Servicii similare gen Google Adsense, afiliere, etc. Site-urile cu care lucrez imi trimit banii direct prin Paypal. Site-urile/firmele cu care lucrez sunt din SUA (din afara UE), caz in care nu-mi dau vreun TVA sau ceva (fie nu stiu eu).

Ex: daca eu fac un comision de $20, firma respectiva imi plateste $20. Nu ar avea cum sa-mi plateasca si TVA-ul, adica stiu ca la ei in tara (SUA) nu exista tva (sau nu stiu eu bine). Toate platile primite anul acesta sunt de la firme similare - plata Paypal.

Acum, daca eu ma inregistrez ca platitor de TVA, cine plateste TVA-ul? Cu siguranta nu firmele respective. Eu? Asta ar insemna sa scot din buzunar inca 24%. Nu am facturi de la firmele respective - sunt inregistrat la ele si primesc bani lunari prin Paypal. Nu am cum sa le adaug 24% la banii pe care ii primesc. Ex: daca vand un aspirator si iau comision de $5, atunci ei imi dau $5, nu $5 si inca 24%. Nu am facturi cu firmele respective. Imi trimit bani prin Paypal.

Se mai confrunta cineva cu aceasta situatie? Ma puteti indruma?

Pe documentele pentru inregistrare ca platitor de tva scrie sa declar pe propie raspundere ca nu am actitati scutite de tva.

Idei?




Cometa SQL