Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mihaelaecaterina's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mihaelaecaterina's Content

There have been 60 items by mihaelaecaterina (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#264897 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 22 October 2014 - 03:26 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Am luat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :laugh: :biggrin2: :wub:



#264869 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 20 October 2014 - 10:25 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Pana la sfarsitul lunii.



#264865 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 20 October 2014 - 09:38 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu am sunat azi la ceccar Bucuresti si mi-au zis ca o sa posteze un anunt pe site in momentul in care se vor afisa rezultatele,urmand apoi ca noi sa verificam la avizier,fiecare la filiala la care s-a inscris.



#264745 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 13 October 2014 - 02:47 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareaAndreea - Sorina, la 13 October 2014 - 02:34 PM, a spus:

Buna ziua.
As dori sa stiu si eu ce subiecte s-au dat anul acesta la fiecare materie (Contabilitate, Fiscalitate si Drept).
Vreau sa dau in 2015 examenul pentru Expert Contabil, de aceea m-am apucat de invatat inca de pe acum, insa putin ajutor din partea dumneavoastra, daca se poate, nu ar strica.

O zi buna in continuare.

Hmmm...imi amintesti de mine :blush: asa am zis si eu anu trecut..ca ma voi apuca de pe atunci sa invat..
Eu cred ca daca te apuci sa studiezi ghidul acela emis de ei de prin...hai sa zic luna mai (asta asa daca nu ai niciun habar),dar asa ca o lectura,si prin ultimele 2 luni sa iei problemele sa le rezolvi una cate una,pt ca sincer indiferent cu cat timp te-ai apuca inainte,daca nu repeti constant ce ai invatat,ai sa uiti!
Eu personal asa am facut,din primavara am inceput sa rasfoiesc ghidul,dar pur si simplu ma uitam pe probleme si la rezolvare,abia prin vara m-am apucat sa rezolv problemele si am observat ca trebuiesc repetate constant..
Daca inveti ghidul acela,nu-ti trebuie nimic altceva ca sa iei examenul.
Multa bafta!
O sa ti se para mult si ai sa ai senzatia ca nu ai timp si ca nu ai sa intelegi;d-asta iti spun ca este bine sa citesti la anumite intervale de timp ca sa ti se aseze materia.
Sfatul meu nu-ti bate capul cu toate legile,tu de una singura nu ai sa le intelegi.
Lucreaza din ghid si uita-te si prin omfp 3055;dupa ce ai sa treci de cateva ori prin ghid o sa prinzi rationamentul.



#264671 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 09 October 2014 - 11:16 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Nu,nu este examen grila.



#264625 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 05 October 2014 - 05:10 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Salutare tuturor!!!!
Sunt bucuroasa pt exam de azi!!!
Am avut varianta 6:
- conta:236,289,312,6,165,65,205,101
- fiscalitate: 29,6,63,103 si pb 80 din ghidul nou din 2014
- drept: 2,16,39,54
In afara de pb 80 de la fiscalitate care e din noul ghid pe 2014,restul sunt (si) in ghidul din 2013.
Am avut un moment de panica in ultimele 10 minute,deoarece mi-a fost teama ca n-o sa apuc sa transcriu de pe ciorna toate rezolvarile si ca astfel o sa pic examenul;insa multumesc lui Dumnezeu am reusit si le-am scris pe toate (am scris cam urat la fiscalitate si drept - in ultimele 8 minute); ba chiar mai aveam de scris cateva cuvinte ca sa inchei fraza la drept,cand doamna a venit si mi-a luat lucrarea.
Insa sunt multumita ca am reusit sa scriu cam tot la fiecare subiect!
Va doresc multa bafta in continuare tuturor si sper sa aveti parte de subiectele dorite si la urmatorul examen!


Pt Mihaela 23
Postez si auditul,iar daca mai ai nevoie de ceva,nu ezita sa-mi spui ;)

Fisiere atasate




#264609 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 04 October 2014 - 08:02 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Si cu 472 ce faci?
Da cineva la Bucuresti? :)
Eu o sa le scriu ca in carte pb pe care nu le-am inteles.
Spor la invatat pe ultima sutra de metriiii!!!!!! :)



#264595 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 04 October 2014 - 05:56 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Am si eu o intrebare legat de pb 385,banuiesc ca ultima operatie ar treb sa fie alte imprumuturi=venituri,si nu alte imprum=ct la banci,nu?



#264559 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 03 October 2014 - 08:50 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareacrissz, la 03 October 2014 - 08:16 PM, a spus:

Vezi postareairina_helena, la 03 October 2014 - 07:33 PM, a spus:

Legat de drept: lectorul pe care l-am avut la cursul de conta, care participa si la corectarea lucrarior, ne-a zis ca cei mai multi pica la conta si drept. La drept se pica pentru ca exprimarea candidatilor nu e la fel ca in lege si cei care sunt corectori, fiind profesori de specialitate (adica de drept) sunt obisnuiti cu o exprimare mai scortoasa.
Chiar daca stiam precizarea asta, nici eu nu am reusit sa memorez ad literam. Asa ca tot cu cuvintele mele o sa redau textul legii. Nici macar nu m-am stresat sa retin articolul de lege. Asta e! Un contabil trebuie sa stie unde sa caute nu sa redea texele de lege care oricum se modifica mai tot timpul!
Asa e. Ai dreptate!

La conta ex281 in contul de profit si pierdere nu apare niciunde venitul din productia de imob.corporale...este ok?

pt ca e prezentarea pe functii



#264551 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 03 October 2014 - 04:15 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu din ce am auzit de la alti colegi care au mai fost pe la cursuri/care au mai dat exam ceccar se puncteaza tot ,desigur in limita in care este legat de respectivul subiect si este si corect :blush:
Referitor la calcule,am inteles ca important este rationamentul rezolvarii unui exercitiu,mai apoi sumele.



#264537 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 03 October 2014 - 12:04 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareacrissz, la 03 October 2014 - 11:46 AM, a spus:

La exercitiul 237 (Conta) titlurile de participare achizitionate de la Gama au inclus in cost si comisionul de 10%. E corect, din moment ce ea este cotata la bursa?

Se aplica prevederea doar la investitiile pe term scurt (501)
omfp 3059 art 51 punctul 7 (eu am varianta omfp de 2010)



#264517 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 02 October 2014 - 07:58 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Pfff sunt fff multe pb gresite atat la conta cat si la drepr si fiscalitate;
Eu din ce-am citit in explicatie,asa zic..ca se retine perioada de 5 ani.
Ias-ul precizeaza in cazul in care locatarul nu devine proprietar,se alege val cea mai mica pt amortizare.
referitor la pb cu incasarea cr din leas...mie toata mi se pare mai ciudata;mai ales ca inreg la inceput castigul ala nerealizat,care ar fi venitul din dob...eu am incercat sa fac problema asta si pt locator si pt locatar,si conform rezolvarilor din carte nu mi-a dat la fel...:))))
mi se pare logica rezolvarea postata de colega noastra creante leas= mijl transp 12370 si 5121 la creante si venit..nu stiu nici eu ce sa zic..
Si referitor la faptul ca n-ar depuncta daca scriem rasp din carte,iar nu stiu...unei colege i s-a spus la curs "va dati seama ca nu stau cu cartea in fata cand corectez"



#264485 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 01 October 2014 - 09:50 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Greseala apare deoarece au ales gresit perioada de amortizare;alfa nu devine proprietar pt ca inapoiaza masina si in cazul asta trebuia retinuta perioada cea mai scurta (vzi la explicatia din IAS de la pg 679 sus - de la pb 379)

Nu,daca aduni doar principalul ai sa vezi ca da totalul care il ai pe creante ;)
PS: citeste explicatiile din ias care le dau la inceputul rezolvarilor



#264469 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 01 October 2014 - 10:04 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Nu s-a dat



#264383 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 26 September 2014 - 08:55 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareachirvasuta, la 25 September 2014 - 08:05 PM, a spus:

Am vazut ca cineva a scris ca pt echivalare trebuie sa ai functie de conducere. Nu se cere dacat sa ai functie de contabil si atributii de contabil. Nu se poate echivala vechimea la o societate nemembra ceccar. Se platesc doar anii de stagiu pe care ii faci, nu si pe cei echivalati ( de ex eu platesc doar un an). Astea sunt conditiile pentru Bucuresti. Imi vine cam greu sa crezut ca in alte orase sunt alte reguli, avand in vedere ca sunt aceleasi conditii, iar cererile de echivalare se aproba de Aparatul Central care e tot in Bucuresti.

Eu personal am sunat la CECCAR Bucuresti si asta mi s-a spus..daca o persoana a lucrat intr-o firma de contabilitate pe un post de conducere (insemnand contabil sef,economist sef,director economic etc) poate fi exceptat de la stagiu 1,2 sau 3 ani,in functie de cat a lucrat; de asemenea daca a lucrat la departamentul de conta,tot pe o functie de conducere (cele mentionate anterior),dar intr-o firma nemembra CECCAR,i se poate reduce per de stagiu dar foarte putin - in acest caz,pers respectiva cu care am vb de la CECCAR, mi-a zis ca experienta intr-o firma nemembra pe o functie de conducere la departamentul de conta de vreo 20 de ani,ar reduce 1 an de stagiu.
Eu cand am vb la ceccar,mi s-a pus clar accentul pe "functie de conducere".
Multa bafta tuturor!



#264345 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 22 September 2014 - 09:22 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Mai eu n-am auzit,dar nu e greu de dat un telefon si de intrebat,insa nu cred sa fie vb de cartea de acces la stagiu,poate o fi ghidul pt examenul de aptitudini.



#264311 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 21 September 2014 - 01:08 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareapaul606, la 20 September 2014 - 11:32 PM, a spus:

Salut,

Am primit ieri un mail de la CECCAR in care ne-au anuntat cu doua saptamani inainte ca au editat o noua carte pentru acces la Exp Contabili....WTF?

Este o tampenie sa scoti o carte noua asa tarziu, cand sunt neesare cateva luni bune ca sa inveti.

Are cineva idee care-i treaba cu cartea asta? Eu am sunat vineri dar suna ocupat...

Colegu..este acelasi ghid de anul trecut,cu cateva modificari la fiscalitate;citeste mesajele de pe forum si ai sa gasesti si modificarile postate de mine.



#264295 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 19 September 2014 - 08:26 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

uite cum arata cererea pe care a facut-o colegul meu:

Subsemnatul ................ cu domiciliul ....................., nascut la data de ............ in .............., va rog a-mi aproba echivalarea a X ani de stagiu in vederea prezentarii la examenul de aptitudini pentru obtinerea calitatii de expert contabil organizat in anul 2014.
Mentionez ca indeplinesc conditiile prevazute in Regulamentul privind efectuarea stagiului si examenul de aptitudini in vederea accesului la calitatea de expert contabil si de contabil autorizat, aprobat prin Hotararea Consiliului Superior al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania nr. 00/33/2000, republicat, in sensul ca am profesat timp de X ani si inca mai profesez intr-o societate membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania, dupa cum urmeaza:

Perioada


Societatea


Calitatea in firma


Lucrari efectuate





.....................





.........................




...................


ce lucrari ai efectuat la firma respectiva(bilant,declaratii etc)

Mentionez ca in perioada ............. am efectuat X ani/an de stagiu.

Anexez urmatoarele documente:
1. Adeverinta de salariu eliberata de.................. din care rezulta vechimea de X ani ca angajat intr-o societate membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania
2. Certificatul de promovare a examenului pentru admiterea la stagiu nr. ....... din (data)


Data Semnatura,
..................


Domnului Presedinte al Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania



#264285 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 18 September 2014 - 08:39 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu am fost ieri la ceccar Bucuresti sa depun pt un coleg de al meu o cerere pt echivalarea stagiului cu experienta in munca;este vb de o derogare;se depune o cerere in acest sens ceva de genu "potrivit articolului x din hotararea x solicit inscrierea la exam de aptitudini din noiemrie 2014;mentionez ca indeplinesc conditiile.....(se mentioneaza experienta in munca)
Se ataseaza si o adeverinta de vechime de la locul de munca.
Ideea este urmatoarea:se diminueaza stagiu cu experienta in munca dintr-o societate membra ceccar(firma de contabilitate),daca aveti o pozitie de CONDUCERE in cadrul firmei;se diminueaza si daca ati lucrat in alta firma,nemembra ceccar (adica la departamentul de conta - tot pe pozitie de conducere),dar foarte putin.
Acest dosar se depune la Bucuresti,fizic sau online.
Cel mai bine este sa sunati la filiala de care apartineti si sa intrebati.
Colegul meu apartine de Prahova si i s-a spus sa depuna la Bucuresti,urmand sa primeasca raspunsul in Prahova,in octombrie.
Asadar,te interesezi la filiala ta,depui unde iti spun ei si astepti rasp in octombrie;in functie de asta te inscrii la exam de aptitudini din noiembrie sau nu.
Mult noroc!



#264277 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 17 September 2014 - 08:06 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Multumesc foaaaarteeee muuuullltttt pt raspuns!! :wub:
Aprecierile mele tuturor celor care isi fac putin timp pentru a-i ajuta si pe altii :laugh: :blush:
Multa bafta tuturor!!



#264273 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 16 September 2014 - 06:01 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Multumesc Irina :blush:



#264243 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 11 September 2014 - 09:55 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareachirvasuta, la 11 September 2014 - 09:38 PM, a spus:

Nu va bateti capul prea mult cu consolidari. Cel mult sa va uitati pe prob din ghid.

:)))) Esti amuzant :rolleyes: pai...sunt suficiente pb dl consolidari din ghid :))) chiar akm ce ma uitam pe ele si parca asa as vrea sa sar peste... deja faceam calcule cam ce pondere au,raportat la tot ghidul,si ma gandeam eu in sinea mea asa..." ei...cam care ar fi probabilitatea sa pice ceva de acolo?? cat ghinion ar treb sa ai,ca din toata cartulia sa nimeresti tocmai aia?!" :laugh:

Seara buna,ms frumos inca o data pt sfaturi :rolleyes: apreciez :biggrin2:



#264235 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 11 September 2014 - 08:38 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Multumesc pentru sfaturi! :biggrin:
Din consolidari s-a dat ceva?



#264227 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 11 September 2014 - 11:59 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Salutare !
Am o intrebare pt voi,va rog daca puteti sa ma ajuntati :biggrin2:
Referitor la pb nr 371 de la IAS 18
achizitia obligatiunilor nu ar treb sa includa si dobanda aferenta anteachizitiei de 10000 lei?
Adica inregistrarea sa fie: obligatiuni = ct la banci cu 410000 lei?
caci apoi urmatoarea inreg este corecta,se scad din obligatiuni cei 10000 lei



#264215 Acces stagiu expert - 2014

Postat de mihaelaecaterina on 09 September 2014 - 07:20 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Cum adica se va da formularul de bilant??? vrei sa spui ca la toate problemele alea cu cont profit/pierdere,bilant,fluxuri de trezorerie ni se da separat un formular ca model dupa care sa rezolvam problema?!?!?! pai si care ar mai fi dificultatea????




Cometa SQL