Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
IlSimonisa's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


IlSimonisa's Content

There have been 13 items by IlSimonisa (Search limited from 21-November 07)


Sort by                Order  

#267685 Documente bilant - raport AGA, raport gestiune, note explicative, altele afer...

Postat de IlSimonisa on 28 March 2015 - 08:11 AM in Bilanturi

267 este cont de imobilizari financiare, in bilant il treci la imobilizari finc. si in situatia activelor imobiliz... de asemenea. Atunci cand completezi bilantul sunt afisate si conturile din care se extrag sumele. Nu ar trebui sa fie f. greu.



#267257 Contabil - membru fondator ONG

Postat de IlSimonisa on 04 March 2015 - 04:20 PM in ONG

Poate fi cenzor la o funadtie cu 3 membrii fondatori o persoana cu studii economice superioare (economist)?



#267159 bilant ONG

Postat de IlSimonisa on 27 February 2015 - 02:03 PM in ONG

Buna ziua!

Ref. la o fundatie care nu e de utilitate publica (cu activit. de invatamant),care apare inreg. in Registrul Fundatiilor inca de la infiintarea acestuia (fiind infiintata inainte de 1990), care a depus bilant anual prescurtat la AFP de sector, potrivit OMEF 1969/2007(percizez ca este fara activit. economica) trebuia sa depuna bilantul la Registrul Fundatiilor, la max. 3 luni de la depunerea la AFP, in fiecare an?
Daca raspunsul este afirmativ ce pot sa fac acum? Sa depun de anul acesta si la Registrul Asoc. si Fundatiilor?
Obligatia publicarii la RAF este din 2009? Se poate publica un extras al sit. financ. pe site-ul firmei?
Precizez ca nu are datorii fata de Bg. de stat si Bg. de asig. soc. si fd. sp.
Care ar fi consecintele situatiei mai sus create???
Va multumesc pt. sprijinul acordat.



#265737 monografie facturi de intocmit

Postat de IlSimonisa on 18 December 2014 - 12:41 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Corect ceea ce imi spuneti, numai ca la fiecare audit de sf. de an am transmis BEJ scrisoare de confirmare, i-am contactat telefonic si se pare ca nu mai exista la adresa....?
De altfel, am ramas cu o suma de 150 lei de recuperat de la debitor si acum cred ca au recuperat-o exact ca si in cazul mentionat de Dvs. anterior. Numai ca suma ce o datoram lor era mult mai mare. Credeti ca ar fi putut, fara o baza legala, sa recupereze direct de la debitor, chiar daca HJ nu prevede acest lucru?

Dvs. cum ati proceda in cazul in care nu sunt de gasit, si binenteles directorul evita a efectua plata.
Sa trec suma in 401?

Va multumesc pt. sprijinul acordat.
O zi buna!



#265673 monografie facturi de intocmit

Postat de IlSimonisa on 15 December 2014 - 11:45 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,
Urmarea unei Hotarari a Instantei judecatoreasti, ONG-ul pt. care lucrez a avut de recuperat cheltuielile de judecata de la un fost angajat care a contestat desfacerea legala a CIM.
Biroul Ececutorului Judecatoresc a transmis firmei noastre o adresa prin care informeaza ca
"onorariul si cheltuielile de executare sunt in suma de 1200 lei si sunt datorate BEJ".
In contabilitate s-a inregistrat la data de 31.12.2012, conform adresei

628.06 = 408 1200 lei
Suma nu a fost achitata, iar cont 408 prezinta SC 1200 lei.
Cum sting acest sold deoarece la extrasul de cont ale inventarierii anuale care s-a transmis BEJ nu s-a primit nicio confirmare a soldului
Sa inregistrez
628.06 = 408 -1200
si
1211.01=628.06 -1200
1171.01=1211.01 -1200 ?



#262827 monografie contabila

Postat de IlSimonisa on 05 June 2014 - 08:02 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Multumesc,
Am gasit si baza legala art. 296^22 alin. 1 din Cod fiscal.
Dupa sesizarea facuta au rectificat si cei ce ne-au livrat softul de salarii... sigur aveau o setare gresita...



#262809 monografie contabila

Postat de IlSimonisa on 04 June 2014 - 08:00 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna dimineata,
10,5% CAS la brut cum l-ati calculat?
intreb pentru ca programul de salarii pe care lucreaza firma a calculat gresit un CM deoarece mi-a iesit sold cu - la 423.01 CM din Fd. de salarii

Ex. o persoana cu 4 ore si sal. brut 800 lei are un CM de 3 zile in luna martie.
media zilnica este 32,7
brut CM din fond de salarii l-a calculat la 74 lei
10,5% CAS CM din fond salarii l-a calculat ca fiind 96 lei
impozit CM din fond salarii 6,04 lei

423.01 = 74-96-6,04= (-) 28,04
gresit!

Cum se calculeaza 10,5%.... de a rezultat 96 lei?

Va multumesc!



#262509 monografie contabila

Postat de IlSimonisa on 21 May 2014 - 01:31 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna ziua,

Intrebarea mea este,aplicand exemplul Dvs., am inregistrat corect?

4382 Alte creante soc.(sume de recuperat de la Bg. de asig. soc.) = 4315 Contributii concedii si indemn. 2692 lei si recuperarea de la CASMB 5121 = 4382 2692 lei
In 4482 nu inreg. Sumele de recuperat de la Bg. de Stat?
Daca asa este inseamna ca inregistrarea este corecta.

Va multumesc pentru sprijinul acordat.



#262447 monografie contabila

Postat de IlSimonisa on 19 May 2014 - 08:16 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Buna seara,
Am inreg. CM de recuperat de la CASMB in D ct. 4382, ct. bifunctional, astfel:
4382 Alte creante soc. = 4315 Contrib. concedii si indemnizatii (cu suma de recuperat, lunar de la CASMB)
5121 = 4382 cu suma virata de CASMB.
Am verificat in planul de conturi, SD al ct. 4382 Alte creante soc. reprez. sumele de recuperat de la Bg. de asig. soc., dar ct. 4382 nu se debiteaza prin 431. Sunt corecte notele contabile?
Nu ar trebui incasarea inreg. si in ct. de venituri?
Multumesc anticipat!

ex:
6458=4315 1000 lei
4315 = 423 1500 lei
423=%
...

4382=4315 500 lei de recuperat in luna
dupa extrasul de cont transmis la sf. de an, am primit confirmarea si banii au fost virati.
5121=4382 cu suma acumulata si virata de casmb



#260293 bilant 31.12.2013

Postat de IlSimonisa on 05 February 2014 - 09:05 PM in Arhiva

Gata cu bilantul? Eu stiam ca pe site-ul anaf tot apar versiuni pana inaintea datei de depunerie. Orice pdf. cu situatiile financiare, cel putin asa am lucrat eu de cand au aparut xml-urile si pdf-urile la bilanturi, la iesire iti face verificarea si iti afiseaza lista de erori, daca exista, daca nu inseamna ca e ok.
Ai atasat toate documentele cerute? De fapt, mai intai trebuia sa intreb, ai mai salvat si transmis vreun bilant inafara acestuia? Daca raspunsul tau este afirmativ, sa fie erore de conexiune la anaf? Dar cam multe erori...



#260233 Casare/distrugere documente contabile

Postat de IlSimonisa on 01 February 2014 - 07:55 PM in ORGANIZAREA ACTELOR CONTABILE

Buna seara,
Potrivit OMEF 3512 din 2008 documentele contabile: chitante, extrase de cont bancar, nir-uri,bc etc. se pot distruge (prin tocare, ardere?) la propunerea comisiei de inventariere, de catre comisie?
Se pot distruge documentele intocmite anterior datei de 01 ianuarie 2009 sau 01 ianuarie 2008, mai putin facturile de cumparare pt. mijloace fixe?
Ce trebuie facut in aceasta situatie? Care este procedura? Mai se pot solicita ulterior copii dupa documente, daca pentru acestea s-a dispus la o inventariere casarea. Mentionez ca firma este aproape in lichidare, nu este platitoare de impozit pe profit si doreste organizarea cat mai eficienta a arhivei (exista documente vechi de 15 ani).
Potrivit ordinului sa inteleg ca documentele contabile, mai putin fireste bilanturile, registrele si statele de salarii, se pastreaza doar 10 ani. Corect? Ar fi o greseala distrugerea actelor mai vechi de 10 ani, respectiv 5 conf. ordinului?



#260227 organizare dosar acte casa

Postat de IlSimonisa on 01 February 2014 - 06:55 PM in ORGANIZAREA ACTELOR CONTABILE

Vezi postareadragosdana, la 21 March 2013 - 10:25 AM, a spus:

Organizeaza-le cum vrei, daca vine Garda oricum nu e bine!
Tare asta! Asa e....



#260163 Casare/distrugere documente contabile

Postat de IlSimonisa on 30 January 2014 - 08:27 PM in ORGANIZAREA ACTELOR CONTABILE

Buna seara,
Am o intrebare: la inventarierea din decembrie 2013, potrivit ordinului min. din 2008 chitantierele, extrasele de cont, nir-uri etc. din ce an se pot casa, distruge prin tocare sau ardere?
Cele intocmite anterior datei de 01 ianuarie 2007?




Cometa SQL