Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ela_bozieanu's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ela_bozieanu's Content

There have been 3 items by Ela_bozieanu (Search limited from 22-November 07)


Sort by                Order  

#265579 calcul cas angajati 2 CIM acelasi angajator

Postat de Ela_bozieanu on 08 December 2014 - 11:15 PM in SALARII

Multumesc mult pentru raspuns!



#265543 calcul cas angajati 2 CIM acelasi angajator

Postat de Ela_bozieanu on 07 December 2014 - 01:45 PM in SALARII

Multumesc tare mult pentru raspuns...
Ma intereseaza foarte mult sa stiu cum este legal pentru ca intr-adevar pentru o diferenta de 2 lei intre statul de plata calculat de mine (cas calculat la veniturile cumulate ale ambelor contracte) si statul de plata calculat de expert ( cas calculat la fiecare CIM separat), acesta imi punea viza pe statul de plata, dar cu mentiunea ca statul este calculat incorect.
Avand in vedere ca lucram pe un proiect cu fonduri europene o astfel de mentiune pe statul de plata nu era bine deloc.
Si inca ceva...desi i-am indicat normele metodologice art 296^18 alin.6 mi-a raspuns ca noi nu ne incadram la acest articol pentru ca suma celor doua contracte de munca este sub plafonul legal si in cazul nostru cas se va calcula la fiecare contract in parte in statul de plata. Dupa parerea expertului la acest articol te incadrezi doar daca suma celor 2 contracte depaseste plafonul legal, ceea ce mi se pare total gresit.



#265519 calcul cas angajati 2 CIM acelasi angajator

Postat de Ela_bozieanu on 06 December 2014 - 04:39 PM in SALARII

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti cum se calculeaza contributia angajatului la asigurarile sociale 10,5% in cazul in care avem un angajat cu 2 contracte de munca in cadrul aceleasi societati. Precizez ca cele 2 salarii cumulate nu ajung la plafon.
Daca se calculeaza in statul de plata pe fiecare contract de munca in parte apare eroare in declaratia 112 (varianta considerata corecta de expertul contabil).
Daca se calculeaza pe veniturile cumulate ale celor 2 contracte (varianta pe care eu o consider corecta) nu imi da eroare in D112, dar expertul contabil imi spune ca nu e calculata corect contributia CAS individuala si in consecinta e gresit statul de plata.
Va rog foarte mult sa-mi spuneti cum e corect. Multumesc!




Cometa SQL