Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Luha Emese's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Luha Emese's Content

There have been 3 items by Luha Emese (Search limited from 12-November 07)


Sort by                Order  

#268847 NIR comert online PFA - preturi vanzare

Postat de Luha Emese on 03 June 2015 - 02:08 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Desigur, e cumva implicit, de asta nici nu am mentionat de la inceput acest fapt - am adaugat doar pentru a se intelege ca nu efectuam predari/livrari personale nici macar in orasul nostru - ceea ce ar implica lucrul cu numerar.

Multumesc inca o data tuturor pentru informatii



#268843 NIR comert online PFA - preturi vanzare

Postat de Luha Emese on 03 June 2015 - 02:01 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Probabil ca trebuia sa mentionez de la inceput - incasarile se fac intr-adevar in cont colector deoarece fiind un magazin online livrarile se fac prin curier rapid care emite chitanta pentru ramburs - nu se opereaza deocamdata sau in viitorul apropiat cu numerar si deci nu avem o casa de marcat.

Am inteles optiunile existente si baza lor legala - doream sa vad mai multe pareri deoarece cei doi contabili cu care ne-am consultat se situau de aceleasi doua parti "opuse" ca si dumneavoastra.
Va multumesc mult pentru amabilitate si promptitudinea cu care ati raspuns.



#268803 NIR comert online PFA - preturi vanzare

Postat de Luha Emese on 02 June 2015 - 12:05 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Buna ziua,

As dori sa adresez o intrebare legata de felul in care se completeaza NIR in cazul unui magazin online (vanzare de componente electronice cu amanuntul catre persoane fizice sau juridice, prin intermediul unui PFA ).
Mai exact, as dori sa stiu daca este obligatorie stabilirea pretului de vanzare si a adaosului comercial la momentul intocmirii NIR iar daca da care este procedura prin care se pot face modificari de pret. Este obligatorie intocmirea unui proces verbal de modificare de pret pentru fiecare articol si de fiecare data? Exista cumva si alte posibilitati?

Va multumesc pentru timpul acordat si imi cer scuze in avans daca raspunsul la aceasta problema a mai fost dat deja dar nu am gasit o solutie clara in postarile despre comertul online sau note de receptie parcurse deja.




Cometa SQL