Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sorin2015's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sorin2015's Content

There have been 1 items by sorin2015 (Search limited from 16-December 07)


Sort by                Order  

#269561 raport Z

Postat de sorin2015 on 28 July 2015 - 09:30 AM in CASA DE MARCAT

Salutare tuturor !

Am si eu cateva intrebari si v-as ruga sa ma ajutati daca puteti cu niste raspunsuri .

1. La firma unde lucrez se emite Raportul Z la sfarsitul zilei pt fiecare casa in parte. Nr de bonuri fiscale este mare astfel ca raportul trebuie tiparit pe 2 role de hartie. Se intampla uneori ca in momentul in care se termina prima rola de hartie casa de marcat sa nu mai tipareasca pe urmatoarea rola 1 bon fiscal in intregime si uneori (daca se agata la final) chiar mai multe bonuri...

INTREBARE: E vreo problema cu aceste bonuri fiscale care nu s-au tiparit ? Ma refer la momentul cand se va efectua un control de catre cei de la FINANTE...sau.altii....
INTREBARE : e vreo modalitate de a opri casa de marcat din operatia de tiparire ca sa se poata schimba rola fara sa mai apara astfel de accidente cu bonurile fiscale din Raportul Z ???

2. Se mai intampla ca uneori casa de marcat sa dea o eroare si sa emita un bon fiscal cu valoare egala cu zero. La urmatoarea incercare bonul fiscal se emite corect.

INTREBARE : e vreo problema cu aceste bonuri fiscale de valoare "zero" ??? pe ele apar datele clientului (uneori nu) dar valoarea este zero. Incasarea sumei (inregistrarea in evidenta contabila) se face doar o data cu bonul fiscal emis corect, dar si cel gresit are numar...E VREO PROBLEMA LA CONTROL ????

3. CUM SE PASTREAZA ROLELE TIPARITE ???? Am observat ca dupa cateva zile incep sa dispara inregistrarile de final de pe Raportul Z, desi le tin inchise in dulap... la intuneric. Cum sa le depozitez ?


MULTUMESC ANTICIPAT !




Cometa SQL