Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Manuela_C's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Manuela_C's Content

There have been 2 items by Manuela_C (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#271369 productie handmade

Postat de Manuela_C on 01 December 2015 - 08:15 PM in PRODUCTIE

@PAPUSICA , ai gasit o solutie intre timp? :)



#271367 venituri din freelancing

Postat de Manuela_C on 01 December 2015 - 07:59 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Buna

Incerc sa imi dau seama care ar fi cea mai ok solutie in cazul meu, orice sfat pertinent este foarte bine venit si multumesc mult pt el. La inceputul anului viitor vreau sa infiintez un SRL. Comert doar on-line, dar produse atat digitale cat si fizice.
Produse fizice : din sfera papetariei in mare, produse prin prelucrarea materiei prime (hartie achizitionata) prin imprimare, asamblare sau alte servicii de prelucrare achizitionate de la alte firme de tip tipografie/print shop.
Produse digitale: template-uri, imagini tip "arta" printabile, clipart, eventuale servicii de design etc.

In prezent, pentru produsele digitale, am optat pentru marketplace-ul Etsy.com. Sediul catre care fac plata comisioanelor este in Irlanda. Etsy monitorizeaza locatia persoanelor fizice care achizitioneaza prod digitale si afiseaza automat pretul platit de acestia incluzand VAT in functie de tara lor. Ei platesc pretul prod+VAT in contul meu de PayPal, iar la sfarsitul lunii platesc catre Etsy Irlanda comisioanele lor si VAT-ul colectat de la clientii din UE, iar ei il varsa corespunzator spre fiecare tara. In contul de PayPal apar datele cumparatorilor si nu al marketplace-ului, deci la sfarsitul lunii am multe intrari in $ de la persoane fizice, dar sume mici/foarte mici. si comisionul PayPal la fiecare dintre ele. Atat din contul de pe marketplace cat si din cel de PayPal pot downloada sub forma de excel/csv toate datele legate de tranzactii. Exista o solutie viabila de a inregistra eu toate aceste mici tranzactii intr-un soft low budget/ platforma online de contabilitate urmand apoi sa fie verificate de contabil? In prezent este vorba de sume mici, < 400$ /luna dar vad potentialul de crestere si coroborat cu produsele fizice ar fi o sursa ok. Exista posibilitatea de a continua legal activitatea pe acest gen de marketplace fara costuri astronomice de contabilitate sau timp, sau fiind vorba de multe tranzactii marunte (~3-15 $) in valuta, indiferent de suma finala este aproape spre imposibil?
Produsele fizice sunt in faza de proiect/research/planning.
Publicul tinta in principiu nu este cel din Ro, si ma gandesc ca daca deschid conturi pt srl in eur, usd si ron ar fi mai simplu?
Am eliminat din vedere PFA in primul rand pt ca nu am diplome pt codurile CAEN de care as avea nevoie, norme fixe, etc.

Ganduri bune!




Cometa SQL