Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Laci86's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Laci86's Content

There have been 8 items by Laci86 (Search limited from 12-November 07)


Sort by                Order  

#284259 Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca...

Postat de Laci86 on 28 June 2018 - 12:45 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua,

Am cateva nelamuriri legat de contabilitatea in partida simpla. Cand am inceput activitatea in 2016, am depus declaratia cu estimare de venit pentru anul respectiv. Pe anul 2017, nu am facut estimare, aveam venituri constante, nu aveam diferenta semnificativa. In acest an am depus dec unica, cu venitul realizat pe anul 2017 si cu estimarea pentru anul 2018(cei de la finante mi-au spus, ca estimarea trebuie sa depun in fiecare an desi eu asa stiu, doar in anumite situatii se depune). Nu am primit decizie de impunere, si nici nu o sa primesc asta mi s-a comunicat.
Nu stiu cum sa procedez, pe anul 2017 sa-mi calculez singur impozitul pe venit 16%, CASS 5.5(am venit in jur de 4.000 ron pe an) raportat la ce am depus in declaratia unica si sa-l achit, iar pe anul 2018 platesc 10% impozit pe venit, raportat la esimarea ce am depus tot in declaratia unica ?

Multumesc !



#281977 completarea RJIP conf. OMFP 170/2015

Postat de Laci86 on 22 January 2018 - 10:52 PM in Contabilitate PFA

Buna,

Categoria de profesii liberale ,sistem real va trebui sa depuna registrul de evidenta fiscala ?



#281283 Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca...

Postat de Laci86 on 10 December 2017 - 07:34 PM in Contabilitate PFA

Da, am vrut doar o confirmare.
Am citit de mai multe ori ce mi-ai trimis... si da este greu de interpretat, trebuie sa fi foarte atent + google :). Eu personal nu subestimez pe nimeni si nici o profesie. Am respect pentru toate lumea care se pricepe la ceea ce face.
Inca o data multumesc pentru raspuns !



#281275 Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca...

Postat de Laci86 on 10 December 2017 - 09:29 AM in Contabilitate PFA

Buna ziua,

In cazul in care sunt si salariat, iar din profesii liberale am castiguri sub 400 ron intr-o luna, cat procent din aceasta suma voi plati din 2018 pentru CAS si CASS ?



#281207 Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca...

Postat de Laci86 on 07 December 2017 - 05:53 PM in Contabilitate PFA

Am venituri lunare brute sub 400 RON !



#281201 Trebuie sa platim contributii sociale pentru profesii liberale in 2018, daca...

Postat de Laci86 on 06 December 2017 - 07:27 PM in Contabilitate PFA

As vrea sa stiu, in cazul in care intru in categoria de profesii liberale va trebui sa platesc CASS 10% si CAS 25% raportat la salariu minim pe economie, indiferent de venituri pe care o sa-l am, chiar daca am optat pentru sistem real ?



#272991 contabilitate in partida simpla,bon fiscal deductibil ?

Postat de Laci86 on 02 March 2016 - 09:06 PM in Contabilitate PFA

Buna ziua,

Am efectuat o plata sub 100 ron si am primit un bon fiscal stampilat(fara factura), se poate introduce in registrul de incasari si plati, este deductibil ???



#272905 Registrul-jurnal de incasari si plati

Postat de Laci86 on 28 February 2016 - 12:38 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

buna,

Cu modificare codului fiscal 2016, ca si asistent in brokeraj de asigurari eram nevoit sa ma inregistrez la finante , am intrat in categoria profesiilor libere, am primit un cui !
Ce se intampla cu acest registru (Registrul-jurnal de incasari si plati ), se preda la finante la sfarsti de an, se completeaza,doar pentru eventuale controale de la finante ?
Am cumparat de exemplu o stampila, dar nu am primit factura, doar bon cu cui, este deductibil din impozitul pe profit,pot trece in acest registru fara factura ?
Combustibilul cum se deconteaza ?

Multumesc pentru ajutor!




Cometa SQL