Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
denisa89's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


denisa89's Content

There have been 1 items by denisa89 (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#276807 Bazele contabilitatii II

Postat de denisa89 on 22 December 2016 - 06:06 PM in Arhiva

Buna ziua,
Sunt incepatoare si invat contabilitatea de acasa. Momentan am o nelamurire vizand o aplicatie.
Datele aplicatiei suna cam asa:
In care tip de modificare bilantiera se incadreaza urmatoarea operatie economico-financiara:''Livrarea catre clienti a unui lot de produse finite, in valoare de 10.000 lei,pret vanzare conform facturii,TVA 24%,incasarea realizandu-se ulterior.''
a)A-X=P-X
b)A+X-X=P
c)A+X=P+X

Eu spun ca raspunsul la aceasta aplicatie este varianta b. Deoarece din activele circulare inlatur bunuri in valoare de 10.000 leicare mai tarziu vor fi adaugati tot in activele circulare-casa si cont-10.000 lei. Bilantul ramane acelasi.
Dar, autorii cartii informeaa ca varianta c ar fi cea corecta.

De ce P+X, daca voi incasa mai tarziu niste venituri care nu sunt nici datorii, nici provizioane, venituri in avans sau capital si rezerve.

Asa-i ca am invatat gresit lectia si imi scapa ceva?
Multumesc pentru atentie si ajutor.
O seara agreabila tuturor




Cometa SQL