Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DanaPFA's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DanaPFA's Content

There have been 47 items by DanaPFA (Search limited from 22-November 07)



Sort by                Order  

#289758 impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice

Postat de DanaPFA on 17 February 2021 - 03:09 PM in Declaratii PFA

Revin cu răspunsurile (nelămuritoare) de la primărie: un funcționar i-a spus proprietarei apartamentului că trebuie să declare că îmi desfășor activitatea în (minim) 2 metri pătrați. Nu a pomenit nimic de vreun raport de evaluare. Iar altul i-a zis să mergem pe rezidențial, adică să declarăm că există un domiciliul fiscal dar nu se desfășoară activitatea aici (dar nici nu se poate spune că se desfășoară în altă parte pentru că firmele din alt oraș cu care colaborez au desfășurat activitatea tot de acasă, sediul l-au avut închis în pandemie).

Deci ne-am întors de unde am plecat...



#289731 impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice

Postat de DanaPFA on 06 February 2021 - 10:07 AM in Declaratii PFA

Vezi postareamgabi, la 05 February 2021 - 07:55 PM, a spus:

Concret ai cateva situatii pentru mixte, pe care le si declarari prin diferite bife pentru imobilul respectiv:

Da, vă mulțumesc, sună logic și de bun-simț ce ați scris dumneavoastră - eu personal sunt de acord. Suprafețele NU sunt delimitate prin vreun document, eu sunt profesie liberă deci nu sunt înregistrată la ONRC și deci nu am depus nicio hârtie în care să scriu că îmi desfășor activitatea în camera 1, iar în contractul de comodat am scris în 2016 că spațiul e nedelimitat - presupun că am făcut bine.
Vă anunț când aflu ceva.



#289729 impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice

Postat de DanaPFA on 05 February 2021 - 06:29 PM in Declaratii PFA

Vă mulțumesc. Voi vorbi cu cineva de la primărie zilele următoare. Căutând în codul fiscal de pe site-ul ANAF m-am dus la normele metodologice de la articolul citat de dumneavoastră și cred că am găsit articolul salvator (cu condiția să mai fie valabil):

art 461. (1) În aplicarea prevederilor art. 459 alin. (3) din Codul fiscal, pentru calcularea impozitului pe clădirile cu destinație mixtă, aflate în proprietatea persoanelor fizice, unde este înregistrat un domiciliu fiscal la care se desfășoară activitatea economică, iar suprafețele folosite în scop rezidențial și nerezidențial nu sunt evidențiate distinct, impozitul se calculează conform art. 458 din Codul fiscal dacă există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică. În cazul în care nu există cheltuieli cu utilitățile înregistrate în sarcina persoanei care desfășoară activitatea economică, impozitul se calculează conform prevederilor art. 457 din Codul fiscal.

Exact aceasta e situația mea: în apartamentul mamei mi-am înregistrat domiciliul fiscal, desfășor activitate economică aici (adică lucrez la calculator dar eu pot lucra și pe o bancă în parc, și la client, pentru că nu-s înregistrată la ONRC și nu am declarat nicăieri că mi-o desfășor într-o anumită cameră), NU îmi deduc cheltuielile cu utilitățile, iar suprafețele folosite în scop rezidențial și nerezidențial nu sunt evidențiate distinct – pentru mine aici ar fi un stres pentru că nu știu exact ce înseamnă asta: adică în camera unde lucrez, eu și locuiesc/dorm, nu am un spațiu delimitat clar. Eu și în contractul de comodat din 2016 încoace am scris că spațiul e nedelimitat (și NU am indicat vreo cameră anume, ci am scris doar că am sediul fiscal în acest apartament – sper că am procedat bine).

Vă mulțumesc și sper să-i fie de folos și altcuiva.




#289724 impozit - sediul profesional in cladiri detinute de persoane fizice

Postat de DanaPFA on 04 February 2021 - 09:00 PM in Declaratii PFA

Buna ziua,

Sunt profesie libera si am sediul profesional în apartamentul mamei mele. Imi desfasor activitatea aici, adica lucrez la calculator, dar NU primesc clienti în casa si NU îmi deduc cheltuielile cu utilitile. Este din nou nebunie cu impozitele pe astfel de cladiri, s-a modificat legea iar primariile o aplica diferit.

In 2016 cand a aparut declaratia aceea la primarie erau doar 2 puncte pe care le puteai bifa, si nu acopereau toate situatiile posibile - mama a completat declaratia cu ajutorul functionarilor si a bifat ca la adresa aceasta e inregistrat un domiciliu fiscal dar NU se desfasoara activitate (pentru ca a doua varianta era ca se desfasoara activitate dar se deduc si utilitatile, or eu NU le-am dedus, deci ambele variante erau incorecte pt ca asa a fost facut formularul). De asemenea, a bifat si ca suprafetele NU pot fi delimitate (pentru ca cele 2 puncte de bifat, a sau b, erau sub titlul acesta) - iar lucrul asta nu ni l-a explicat nimeni niciodata, ce inseamna exact sa nu poata fi delimitate. Eu ca profesie libera nu sunt înregistrata la Registrul Comertului si deci nu am depus nicaieri vreun plan al apartamentului si nu am bifat o anumitaƒ camera în care-mi desfasor activitatea. Noi (si altii ca noi) am inteles atunci ca aceasta chichita cu suprafetele nedelimitate s-a introdus in favoarea contribuabilului, ca acesta sa plateasca tot impozit rezidential. Am consultat atunci si o contabila si un inspector de la fisc, care ne-a spus ca e bine asa cum am facut.

Mi-ar putea spune cineva, concret, CE ESTE DE FÄCUT anul acesta ca sa nu paƒtim un impozit marit, ci tot rezidential? Sau ce sa facem ca sa fie bine/corect. Am aflat ca unor persoane din Bucuresti care au procedat ca noi, cu buna-credinta, le-a venit anul acesta sau anul trecut decizie de la primarie sa plateasca impozit nerezidential pe fiecare an din 2016 încoace (chiar daca initial primisera în fiecare an decizii la nivel de rezidential).

Va multumesc.



#289234 Reorientare spre contabilitate

Postat de DanaPFA on 25 August 2020 - 10:23 AM in Cum poti deveni contabil

Știu că pare surprinzător ca o persoană cu studii in domeniul IT să nu își găsească loc de muncă, dar am și eu prieteni IT-iști dar când au vrut să își găsească un serviciu sau să își schimbe actualul loc de muncă s-au lovit de incompetența ''specialiștilor'' de la resurse umane ai companiilor respective - cred ca aici e problema de multe ori. Ba chiar au fost chemați la interviu pentru un anumit post și li s-a comunicat că au fost aleși pentru alt post la care NU candidaseră și nu aveau experiență sau cunoștințe în softul/limbajul de programare respectiv. Unde mai pui că unii te cheamă la mai multe teste/interviuri pentru postul respectiv, tu pierzând timp prețios în care ai putea să-ți cauți altceva, și apoi NU îți comunică niciodată rezultatele, nu îți mai răspund la emailuri sau pur și simplu te anunță prea târziu, când ți-ai găsit deja altceva. De asemenea, refuză să te lase să lucrezi de acasă pe timp de pandemie deși tu soliciți acest lucru și ai condițiile perfecte acasă. Asta deși munca ta NU include secrete de stat și oricum există o grămadă de metode de asigurare a securității, indiferent de unde ai lucra.

Eu lucrez în alt domeniu dar m-am lovit de exact aceleași probleme. Conducătorii interviurilor erau ba plictisiți, ba nepricepuți, ba habar nu aveau cu ce se mănâncă postul respectiv. La un moment dat am dat vreo 7 teste/interviuri pentru un post, ca la final să-mi comunice un salariu modic, mai mic decât ce câștigam în acel moment, asta deși îi rugasem de la început să-mi comunice un interval de salariu ca să nu pierdem timpul degeaba, nici eu, nici ei. Și tot ei s-au supărat când nu am acceptat postul. De experiența cu instituțiile de stat nici nu mai vorbesc, în unele dintre ele ... există alte așteptări, care nu țin de competență. Este plin peste tot de pile și rude și normal că nu are loc altcineva în domeniul respectiv, oricât de competent ar fi.

În altă ordine de idei, contabilitatea e f grea, mai ales din cauza legilor date de necunoscători, a relei-voințe/dorinței de a complica viețile contribuabililor și din cauza faptului că oamenii/contabilii nu se unesc ca să-și facă viețile mai ușoare și să le solicite autorităților să simplifice tot ce se poate simplifica. În alte țări birocrația e redusă la minim și le merge foarte bine pe toate planurile. E mare lucru să-ți poți desfășura activitatea fără să ai stresul că ai interpretat ceva greșit sau că mâine se dă o lege care va da totul peste cap. Așa că ar trebui să devină contabil doar cine are aplecare spre așa ceva și rezistă la stres.



#289028 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 23 June 2020 - 09:10 AM in Declaratia unica

Mulțumesc pentru link.
Am depus declarația așa cum am completat-o și, conform recipisei, Nu exista erori de validare. Deci ar trebui să fie totul în regulă și să ne putem întoarce la treburile noastre :smile2:



#289021 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 22 June 2020 - 01:49 PM in Declaratia unica

A apărut acum noua declarație unică. Poate au reparat problema.



#289009 CASS pt DU 2020

Postat de DanaPFA on 19 June 2020 - 06:15 PM in Declaratia unica

Si eu am o situatie asemanatoare iar la mine formularul (cel din 10.06) s-a validat fără erori, dar deocamdata nu l-am si depus pentru ca incerc sa ajung luni la ANAF-ul din orașul meu (dacă aflu ceva, revin cu informații).

Eu am procedat în felul următor (sunt PFA sistem real, anul trecut am estimat venituri SUB plafon dar am OPTAT pt plata CAS si CASS fiindca nu am alta sursa de venit, si am si realizat tot sub plafon dar o sumă diferita):

- Am bifat pe prima pagina Declarație pentru aplicarea bonificației în cazul contribuabililor care au optat pentru plata … potrivit art.148 alin.(3), respectiv art.180 (nu depusesem până acum nici o declaratie pe anul asta). M-a transferat la sectiunea respectiva (1.5.2) unde am completat sumele si mi s-au aplicat automat bonificatiile chiar daca la sanatate platisem pe 6 luni, fiind sub plafon. Așadar, mi s-a bifat automat sectiunea 1.5.2
- Apoi am bifat SUBSECȚIUNEA I.1.1 Date privind impozitul pe veniturile (pentru ca trebuie sa declar venitul real) si mi s-a bifat automat I.5.1 – deci am ambele sectiuni, I.5.1 si I.5.2, bifate. La prima am completat doar datele referitoare la venit iar la a doua pe cele referitoare la contributii.
- Apoi am mai completat restul datelor, sectiunea referitoare la estimările pentru 2020 si ce mai trebuia si s-a validat.

Presupun că e corect modul meu de gândire (știu că mai trebuie să fie corect și din perspectiva anaf-ului).

P.S : Am aflat azi că ANAF a ținut o sesiune de întrebari pe Facebook, si m-am uitat rapid pe raspunsuri si am văzut că au pus întrebări și niste contabili și consultanți fiscali destul de cunoscuti. Si ei erau bulversati.



#288815 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 07 May 2020 - 10:06 AM in Declaratia unica

Vezi postareaDan I., la 06 May 2020 - 10:57 PM, a spus:

Ai depus decl unica 2020?
De fapt nu inteleg ce rost mai are estimarea pe anul in curs, daca plata pe baza a ce ai realizat efectiv are termen martie 2021, adica simultan cu depunerea decl. unice 2021, unde se trece realizatul pe 2020.
Ca doar nu se mai fac plati anticipate, urmate de regularizare etc.

Estimarea se face pentru că așa zice legea. Oricum nu cred că a avut vreun rost vreodată, nu numai acum. Alte țări nu cer așa ceva.
Nu am depus încă declarația, tocmai de aceea am pus întrebările, ca să știu cum o depun corect. Rectificativă nu am cum să depun din moment ce nu am depus o declarație inițială.
Eu voiam să știu dacă mai bifez la capitolul aferent anului 2019 contribuțiile pe care le-am plătit deja anul trecut (conform estimării declarate pe 2019). Dar cred că le voi bifa oricum ca doar n-or să mi le ceară de 2 ori din moment ce e clar că sunt aferente anului 2019.



#288807 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 06 May 2020 - 12:05 PM in Declaratia unica

Asta scrie in micul ghid al ANAF Despre declaratia unica 2020:
Declaraţia rectificativă se completează înscriindu-se toate datele şi informaţiile prevăzute
în capitolul supus rectificării, inclusiv cele care nu diferă faţă de declaraţia iniţială.

La rectificarea declarației se vor avea în vedere următoarele:
- declarația inițială este declarația care nu are nicio bifă de rectificativă selectată;
- este permisă depunerea unei singure declarații inițiale;[...]

Deci deducem că pentru a depune o declarație rectificativă trebuie să depunem mai întâi una inițială, care nu cred ca e cea depusa anul trecut, dat fiind ca anul trecut partea referitoare la veniturile pe 2019 era la capitolul II - venituri estimate, iar acum e la capitolul I, venituri realizate in 2019...



#288806 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 06 May 2020 - 11:05 AM in Declaratia unica

Vezi postareamgabi, la 03 May 2020 - 09:36 AM, a spus:

Partea din 2019 o faci rectificativa.

Mulțumesc, dar...anul acesta declaratia este privind venitul realizat pe 2019, iar anul trecut declaratia era privind venitul estimat pe 2019. Declaratia rectificativa nu cumva se face doar pentru o declaratie de acelasi fel, deja depusă (adică dacă am depus deja una privind venitul realizat, pe aia o pot rectifica)?



#288796 Declaratia unica - 2020 !

Postat de DanaPFA on 02 May 2020 - 02:37 PM in Declaratia unica

Buna ziua,

Am un PFA în sistem real iar anul trecut am declarat venituri estimative sub plafon și am bifat că vreau să plătesc contribuțiile la pensie și la sănătate. Plata tuturor contribuțiilor am efectuat-o tot în 2019. Veniturile realizate efectiv sunt tot sub plafon dar diferite față de cele estimate. Cum să procedez cu declarația de anul ăsta: bifez și acum capitolul 1 aferent veniturilor realizate în 2019 și subsecțiunile I.3.1 și I.3.2 privind contribuțiile, și completez acolo datele – la venituri pe cele efectiv realizate iar la contribuții le mai declar o dată pe cele declarate anul trecut chiar dacă le-am plătit deja? Mi-e teamă să nu mi se dubleze obligațiile de plată a contribuțiilor deși le-am plătit deja, dar am mai auzit de la contabili și că această declarație o șterge din sistem pe cea estimativa din 2019 așa că dacă nu le declar acum vor apărea ca nedatorate...

Vă mulțumesc.



#288594 Completare DU 2020 pt activitate inceputa in 2019

Postat de DanaPFA on 22 March 2020 - 02:35 PM in Declaratia unica

Înțeleg că e greșit răspunsul ANAF. Din câte îmi amintesc, userul respectiv trebuie să plătească contribuțiile la pensie si sănătate la nivelul salariului minim, ca și cum ar fi avut activitate tot anul 2019 din moment ce a depășit pragul. In nici un caz nu e suficient să plătească doar impozitul, așa cum se sugerează in răspuns.
Dacă nu te poți baza nici pe stat să-ți dea răspunsuri corecte...



#288423 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 29 January 2020 - 09:30 AM in Alte declaratii si raportari

Se poate depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de certificat digital sau mai știu eu ce? (Ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva). Vă mulțumesc.

Vezi postareamgabi, la 28 January 2020 - 06:45 PM, a spus:

Se poate transmite, primesti recipisa ok.



#288414 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 28 January 2020 - 02:41 PM in Alte declaratii si raportari

Vă mulțumesc. Măcar se poate încărca/depune prin spațiul privat virtual de orice PFA? Sau e nevoie de semnătură digitală sau mai știu eu ce? (Țin minte că ultima dată când se depunea era nevoie de discheta și parcă și de certificat digital, așa că a trebuit să apelăm la cineva)

Vezi postareamgabi, la 27 January 2020 - 02:11 PM, a spus:

Parerea mea: Daca este PFA (are cod fiscal), este persoana impozabila care desfasoara doar activitati scutite si este neinregistrata TVA. Adica, depune 392.



#288410 D392 (A si B) - expirarea termenului de suspendare a obligatiei de depunere a...

Postat de DanaPFA on 27 January 2020 - 10:31 AM in Alte declaratii si raportari

O depun și agenții de asigurări? Situația lor e mai ciudată, în sensul că sunt persoane fizice independente (înregistrate doar la ANAF nu și la Registrul Comerțului) dar ''lucrează'' pentru o singură firmă de asigurări, care le plătește comision. Și am impresia că asigurările nu intră în sfera TVA...
Mulțumesc.



#288376 21 ian. 2020 - data intrarii in vigoare a noii legi pt prevenirea și com...

Postat de DanaPFA on 16 January 2020 - 03:49 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Să înțeleg că un traducător profesie liberă, care nu oferă consultanță în chestiuni financiare sau imobiliare, nu lucrează cu numerar și nici cu persoane fizice, încasează sumele facturate prin cont bancar și oricum sunt sub 2000 euro, NU ARE obligația desemnării unei persoane?

Dacă greșesc, n-am bani să plătesc amenda de 150.000 lei, care mi se pare extrem de mare - cine naiba inventează sumele astea pentru o greșeală atât de mică ?!



#288307 Despre factura în format electronic

Postat de DanaPFA on 21 December 2019 - 02:59 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Vă mulțumesc.

Am trimis emailuri ministerelor (aștept răspuns la anul) și unor furnizori de certificat digital. Pe asistența contribuabili nu m-aș baza, i-am contactat și eu în trecut. Din câte știu e nevoie de notificare/înregistrare la MFin fiindcă altfel nu-ți eliberează nimeni certificatul digital.

Am aflat cu (o nouă) stupoare că de fapt legea 148/2012 a fost abrogată, așa că nici nu știu ce legi trebuie să consult de fapt :blink2: (în afară de codul fiscal cu normele lui).

Deci înțeleg că în România poți deveni emitent de factură electronică fără voia ta (prin refuzul unui client de a o primi în format hârtie), iar în cazul ăsta trebuie să te supui legilor și să faci demersuri îndelungate și costisitoare. Totuși nu e vina mea că nu vrea să primească factura și în format fizic iar ceilalți clienți o primesc pe hârtie.
În alte țări se face tot posibilul să li se ușureze viața antreprenorilor/firmelor, aici …

Dacă nu ne mai auzim vă urez sărbători fericite și vă mulțumesc pentru toate informațiile.



#288305 Despre factura în format electronic

Postat de DanaPFA on 19 December 2019 - 06:12 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Vezi postareaOtilia Alupei, la 21 November 2019 - 02:18 PM, a spus:

Daca clientul le vrea repejor, i se trimit si pe mail normal, in format word/PDF sau scanate ca sa vada si semnatura


1. Conform articolului 319 alin (29) din codul fiscal, semnătura și ștampila nu mai constituie elemente obligatorii. Nici datele delegatului dacă nu mă înșel. Am primit chiar eu facturi de la companii mari care nu conțin semnătură și ștampilă. Îmi scapă ceva?

2. Înțeleg că dacă emit factura în Word și o trimit clientului doar prin email se numește factură electronică, iar pentru asta trebuie îndeplinite multe cerințe. Am un client care refuză să primească facturile în format hârtie (ca să mă pot încadrs la categoria facturi emise cu mijloace electronice dar trimise și primite în format hârtie așadar facturi pe hârtie). Am aflat cu stupoare (din Legea 148/2012) că pentru a emite factura în format electronic (chiar dacă eu nu-mi doresc asta) trebuie mai întâi să trimit notificare Ministerului Finanțelor Publice si Ministerului Comunicațiilor, apoi trebuie să cumpăr un certificat digital calificat pentru generarea semnăturii electronice extinse, serviciu de marcare temporala și serviciu de arhivare electronica.

Cum să fac să fiu eu în regulă și nepasibilă de sancțiuni? Mi se pare o foarte mare bătaie de cap doar pentru că un singur client nu vrea să accepte factura pe hârtie. Și eu care voiam să-mi simplific existența și să le fac în Word :sad:

Vă mulțumesc.



#288297 Despre factura în format electronic

Postat de DanaPFA on 11 December 2019 - 12:18 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Vă mulțumesc. Deci mi le pot edita eu personal în Word/Excel și e în regulă așa? Adică nu aș încălca vreo lege - am găsit următoarele în legea privind evaziunea fiscală, presupun că nu m-aș încadra aici:
  • detinerea sau punerea in circulatie, fara drept, a timbrelor, banderolelor ori formularelor tipizate, utilizate in domeniul fiscal, cu regim special. Se pedepseste cu inchisoare de la un an la 5 ani si interzicerea unor drepturi.
  • tiparirea, folosirea, detinerea sau punerea in circulatie, cu stiinta, de timbre, banderole ori formulare tipizate, utilizate in domeniul fiscal, cu regim special, falsificate. Se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani si interzicerea unor drepturi.



#288201 Despre factura în format electronic

Postat de DanaPFA on 19 November 2019 - 04:35 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Buna ziua,
Sunt traducator PFA in sistem real.


Am avut pâna acum facturier de hârtie si vreau sa fac facturile într-un program de facturare sau în Word si am câteva întrebari:
1. Daca la ultima factura am avut seria XX nr 100, prima factura în program poate sa fie seria XX nr. 101 sau e mai bine sa schimb si sa pun seria A nr. 001 de exemplu? (stiu ca trebuie sa emit decizie interna ref. seria si nr. facturii la început de an).
2. Daca vreau sa trimit factura doar online trebuie sa notific Ministerul de Finante si ANCOM? Parca asa scria în alta lege. Mai simplu cred ca e sa fac factura în program/Word (macar nu o mai completez de mâna) si sa o trimit in format hârtie...

Va multumesc.



#287731 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 28 June 2019 - 08:50 AM in Impozitare - VENIT

E bine să declarați veniturile ca să nu aveți alte probleme mai grave decât o biată amendă, cum v-am mai zis. Dacă erați deja înregistat legal ca PFA sau altă formă vă puteați aștepta la o amendă mică sau mai degrabă un avertisment, cum v-a spus dna Otilia, fiind prima dată. Dar pentru că ANAF, în mod evident, a aflat cumva că aveți venituri și v-a somat să vi le declarați, trebuie să faceți lucrul ăsta. Pentru alte detalii, cel mai bine e să consultați un contabil mai acătării din orașul dvs, eventual îi plătiți ora de consultanță, dacă nu aveți unul în familie care să vă ajute.

Mai mult de atât nu știu să vă zic pentru că mie mi se pare dificilă și desfășurarea activității mele pentru care sunt înregistrată legal și declar și plătesc tot.

Deci dacă vreți să vă continuați activitatea, vă sfătuiesc să vă apucați de citit codul fiscal și legile contabile. Dacă nu, puteți să vă trimiteți CV-ul la o mie de firme și este imposibil să nu se lege ceva. Nu toți angajatorii gândesc la fel iar unii chiar au nevoie urgentă de angajați, așa cum or fi ei. Din o mie de firme nu se poate să nu răspundă 2-3 afirmativ.



#287725 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 27 June 2019 - 05:47 PM in Impozitare - VENIT

Într-adevăr, din câte știu și eu, veniturile dvs par a avea caracter ocazional și deci nu se pot încadra la alte venituri. Deci e greșit ce v-au zis de la asistență, dar nu înseamnă că a greșit neapărat funcționarul, ci poate dvs nu ați explicat cum trebuie, neștiind ce trebuie să spuneți. Oricum la dvs e mai complicat pentru că de la bun început nu v-ați înregistrat legal și nu ați lucrat cum trebuia efectiv.

Lucrul cu firme din străinătate cred că e dificil din punct de vedere contabil, mă îndoiesc că e suficientă doar depunerea declarației unice, și se dau amenzi și pentru nedepunerea altor declarații.

Amenda cred că e mult mai mai pentru declararea greșită a veniturilor și mai ales pentru nedeclararea și munca fără autorizație - cum v-am zis, nu aveți cum să prestați serviciile alea ca persoană fizică simplă. Nic măcar eu, care pun clipuri cu pisici pe Youtube, nu am voie să încasez bani dacă n-am o autorizație specifică. Deci măcar de acum încolo trebuie să vă înregistrați cumva, pentru că oricum sunteți obligat să plătiți impozite.



#287713 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 26 June 2019 - 06:05 PM in Impozitare - VENIT

Eu nu sunt la normă, sunt în sistem real și în alt domeniul decât IT. Se plătește impozit 10% din venitul net, la sănătate plătesc inițial 1248 lei și dacă depășesc salariul minim plătesc restul încă pe atât - sănătatea nu este deductibilă. Și poți alege să plătești contribuția la pensie dacă ai venit sub minim, iar peste minim o plătești obligatoriu - anul ăsta e vreo 6300 lei, deci destul de mult, dar e deductibilă.

În legătură cu posturile de pe ejobs etc, cel mai bine e să nu presupuneți ce își doresc angajatorii (e lipsă de forță de muncă și mulți acceptă oameni mai puțin pregătiți) ci să vă faceți un CV cinstit cu ce știți să faceți efectiv și să trimiteți la o mie de firme că sigur vă vor contacta cel puțin câteva, pentru că oricum vă vor da teste și dacă nu vă potriviți, asta e, nu e nici un deranj. Eu așa am făcut când eram la început și nu aveam deloc experiență și tot mi-am găsit colaborări. Ar fi chiar păcat pentru cineva care știe IT. Vedeți că există platforme online de cursuri gratuite unde puteți învăța chiar mai multe din domeniul dvs și alte domenii (chiar dacă la unele scrie că trebuie să plătești pentru certificat, dvs alegeti varianta doar cu vizualizarea cursurilor). La fel, dacă vreți să învățați mai bine engleza se găsesc cursuri gratuite pe net. Și așa vă mai adăugați în CV competențe care vă vor fi necesare și utile. Seniorii ăia de care ziceți au de obicei propriile firme și lucrează cu străinătate pe bani mulți așa că nu se obosesc să trimită CV-urile la firme românești.

Cu asistența de la ANAF, nu știu ce să zic - eu întrebat-o pe o doamna de acolo dacă la Ghișeul unic e cineva care se pricepe la legislație pentru că vreau să-mi deschid o afacere și din exprimarea ei am înțeles că nu prea se pricepe nimeni. M-au contactat niște firme din America sau UE care vor să găsească colaboratori în România pe perioade de câteva luni pentru un domeniu apoi pentru altul (de exemplu, acum caută editori în word, luna viitoare traducători, peste alte câteva luni asistenți marketing etc - ei încheie contract cu omul și îi virează banii lunar în cont dar nu au cum să-l angajeze efectiv) și voiam să știu cum pot face lucrul ăsta fără să-mi închid și deschid alt PFA la câteva luni. Se plătește bine dar legislația din România ne omoară.
Apropo, cred că trebuie să depuneți și declarația 390 pentru că furnizați servicii în străinătate -dar la asta nu mă pricep că eu lucrez doar cu firme românești.

Vă mai recomand să citiți cu atenție și codul fiscal - prevederile la care vă încadrați și normele metodologice. Nu aveți cum să desfășurați o activitate dacă nu le cunoașteți iar funcționarii și chiar contabilii s-ar putea să nu le știe nici ei (eu așa am pățit des) pentru că se și schimbă des. În principiu trebuie să țineți și anumite registre (de încasări și plăți, de evidență fiscală, registrul unic de control etc- vedeți care vi se potrivește) și să emiteți cumva facturi pentru serviciile prestate, altfel nu se justifică banii intrați în cont. Deci trebuie să citiți și legislația contabilă și tot felul de ordine de ministru ca să fiți în regulă.

Dar mai întâi rezolvați cu forma de organizare și cu declarația unică.



#287685 Scrisoare ANAF depunere Declaratie unica pentru 2018 si 2019

Postat de DanaPFA on 25 June 2019 - 12:51 PM in Impozitare - VENIT

Dacă vă pricepeți la IT și dacă știți și engleză vă puteți posta CV-ul pe ejobs, bestjobs și Linkedin, sunt posturi pentru care puteți lucra de acasă, dacă nu sunteți din București. Merită să încercați.




Cometa SQL