Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
florina78's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


florina78's Content

There have been 6 items by florina78 (Search limited from 12-November 07)


Sort by                Order  

#286777 Examen acces CECCAR 2019 - expert contabil

Postat de florina78 on 25 February 2019 - 03:55 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareaCatalinSB, la 22 February 2019 - 12:07 PM, a spus:

bună, @florina78,

Ne poti spune si cateva subiecte ce au fost data la celelalte discipline: audit, expertiza, evaluare?
multumesc

buna,
La celelalte materii se invata totul,parerea mea e ca pica aleatoriu subiecte din toate aplicatiile din carte, nu a fost nicio modificare de continut referitor la aplicatii
eu am nimerit urmatoarele exemple(din cartea 2018, normal)

audit:
1.Explicati cerintele etice cu privire la auditul sit.financiare(ex.3)
2.Ce reprezinta scepticismul profesional (ex.5)
3.Enumerati componentele scrisorii de misiune(ex.13)
4.Definiti riscul de esantionare(ex.50)
5.Explicati rationamentul profesional intr-o misiune de complilare (ex.92)

Evaluare:
1.care sunt si in ce constau pe scurt cele trei abordari in evaluare(ex.16)
2.ex 24
3.ex.30
4.ex 92
5.ex 102

doctrina
1.ex.5
2.ex.17
3.ex.28
4.ex.32
5.ex.43

expertiza
1.ex.12
2.ex.25
3.ex.39
4.ex.83
5.ex86

drept:
1. ex. 36
2.ex45
3.ex.54
4.ex.69
5.ex.72

la contabilitate :
exemplele 65,112,118,182,230

la contabilitatea institutiilor publice nu m-am pregatit deloc, si nici subiecte din acest capitol nu s-a dat, am inteles de cativa ani buni
la celelalte materii se invata totul, am avut 5 subiecte aleatorii , exact din carte

bafta multa !
trebuie invatat mult din momentul in care apare cartea noua :rolleyes:

Vezi postarealilishk, la 21 February 2019 - 03:06 PM, a spus:

Multumim pentru informatii Florina78.
Succes la stagiu!

multumesc frumos !!
si la stagiu se invata si mai mult, exista examen de evaluare in fiecare vara :blink: :blink: (pana in vara tre sa invat la 4 materii + niste proiecte de facut) :wacko: :wacko:



#286745 Examen acces CECCAR 2019 - expert contabil

Postat de florina78 on 22 February 2019 - 09:30 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postarealilishk, la 21 February 2019 - 03:06 PM, a spus:

Multumim pentru informatii Florina78.
Succes la stagiu!
multumesc frumos ! bafta multa la pregatire si examen pentru acces!



#286665 Examen acces CECCAR 2019 - expert contabil

Postat de florina78 on 18 February 2019 - 11:08 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

iti pierzi timpul daca te ocupi acum de fiscalitate ....multe se schimba , anul acesta ...asteapta cartea noua , , in iunie, si atunci te ocupi de ea ! subiectele la examen le vei avea exact din cartea noua!!
(am promovat examenul la fiscalitate cu nota 9 anul trecut in octombrie! tocmai ca am "mancat fiscalitatea din cartea noua)

anul trecut , au avut loc cursuri de pregatire pentru stagiu!!
cererile de inscriere la cursuri s-au depus pana pe 1 septembrie, ele au inceput pe la mijlocul lui septembrie , taxa a fost de 400 ron!
si se acopera toata materia mai importanta , cu explicatii pe exemplele din carte(la evaluare, la bilanturi etc)



#286663 Examen acces CECCAR 2019 - expert contabil

Postat de florina78 on 18 February 2019 - 10:59 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Hello,
Sunt nou stagiara din Cta, am promovat examenul pentru acces la stagiu anul trecut in octombrie..! (cu media generala 8,11 :biggrin: :biggrin: )
Examenul a fost easy pentru mine, care am invatat foarte mult incepand din luna mai , subiectele au fost exact din carte , cate 5 subiecte pe fiecare materie !!
Materia fiscalitate se invata exact din cartea noua , care va aparea in luna iunie(anul trecut a aparut pe 12 iunie), pentru ca are doar subiectele elaborate din fiscalitatea de anul acesta, 2019 !!
Pana va apare cartea noua, pe 2019, va sfatuiesc sa va pregatiti doar la contabilitate ...deoarece subiectele se schimba
Pana la examen, exista si cursuri de pregatire incepand din luna septembrie(eu nu am reusit sa fiu prezenta la aceste cursuri, avand si copil mai mic)
Va ajut, oarecum, cu subiectele care le-am avut eu la examen din cartea an 2018:
la contabilitate : exemplele 65,112,118,182,230
(la contabilitatea institutiilor publice nu m-am pregatit deloc, si nici subiecte din acest capitol nu s-a dat, am inteles de cativa ani buni)
la celelalte materii se invata totul, am avut 5 subiecte aleatorii , exact din carte
La Cta au fost 55 de persoane inscrise la examen, au promovat cam 30 de persoane!
conditii de admitere :minim nota 6 pe materie, minim 7 media generala
bafta !



#284871 Acces stagiu expert - topic 2018

Postat de florina78 on 08 August 2018 - 09:43 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Teodora, pierdere de timp nu este, doar ca la cursuri se explica mai in detaliu aplicatiile din ghid.
daca intelegi rezolvarile la aplicatii , nu are rost sa te duci
eu personal am trecut o data prin toate aplicatiile din ghid, si chiar le-am inteles...acuma mai depinde si de cata experienta in contabilitate ai
daca nu ai prea multa experienta , merita sa te duci



#284867 Acces stagiu expert - topic 2018

Postat de florina78 on 08 August 2018 - 04:13 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

la Constanta inscrierea la cursuri s-a facut pana pe 31 iulie, cred ca au si inceput cursurile




Cometa SQL