Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ionut-Cosmin's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ionut-Cosmin's Content

There have been 2 items by Ionut-Cosmin (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#280499 Infiintare firma web

Postat de Ionut-Cosmin on 20 October 2017 - 02:59 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Multumesc frumos de raspuns. Ideea de baza va fi ca voi creea SRL-ul si vom deveni angajati in firma pe viitor(adica pe rand in functie de cum ne poate sustine pe amandoi firma).

Daca nu deranjez, pentru dezvoltare software, dezvoltare grafica, mententante si inregistrari de software(soft ce il voi pune la dispozitie pe baza de acces contra cost) cu activitate globala?
Firma se va axa pe tot globul cu proiecte, inclusiv prin freelancer si upwork sau alte variante in timp. Nestiind ce trebuie sa fac vin cu rugamintea daca stiti ce cod-uri caen ar trebui pentru cele de mai sus si daca trebuie sa inscriu firma prin anumite locuri.

Din cate am inteles, este mult mai rentabil din toate punctele de vedere activitatea firmei sa se activeze la terti. Ce puteti sa-mi spuneti de aceasta perspectiva?

Specific ca nu am inca un contabil, dar doresc sa gasesc un contabil ce cunoaste astfel de domenii pentru a fi in regula cu toate lucrurile. Iar cunostintele mele contabile pe acest domeniu sunt aproximativ 0.

Va Multumesc foarte mult pentru indrumari si va doresc un weekend cat mai placut,
Ionut.



#280479 Infiintare firma web

Postat de Ionut-Cosmin on 19 October 2017 - 02:20 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna ziua,

Sper sa nu fi postat in sectiunea gresita, dar sunt intr-o mica dilema si nu stiu cum sa procedez.

Eu sunt in acest moment PFA cu cod caen 6202, consultant it(programator defapt), dar am nevoie de un sfat/informatie daca se poate proceda in felul urmator:

Doresc sa deschid o firma(SRL) pe sotia mea(nu are studii sau alte legaturi cu domeniul IT) ce va avea ca domenii de activitate Dezvoltare Software cat si mentenante sau alte lucruri ce se leaga de aceasta zona, cat si posibilitatea de productie/editare grafica si vreau sa stiu daca se poate acest lucru.

Continuarea la ideea de mai sus s-ar rezuma la angajarea sotiei in propria firma, fiind si administrator, iar eu sa fac toata activitatea de software si sa facturez prin pfa -> srl-ul in functie de activitatile lunare deoarece in acest moment nu exista contracte stabile, iar eu in urmatoarea perioada(nedeterminata?) sa fiu colaborator prin PFA-ul meu in continuare cu activitatile mele zilnice.

Ideea de baza este ca noi dorim sa dezvoltam si diverse aplicatii soft ce vrem sa le inregistram in aceasta firma(SRL) si am nevoie de un sfat/idee pe acest domeniu ca sa fac cat de bine se poate deoarece m-am blocat in legile tarii noastre si ce mai presupune in a avea o firma de web in Romania si a functiona Legal.

Cand am deschis PFA-ul nu aveam acte ca si cum as fi programator, dar in momentul de fata am diploma de AUTOMATICA SI INFORMATICA APLICATA(ceea ce-mi permite sa fac dezvoltari de software)

Multumesc foarte mult,
Ionut.




Cometa SQL