Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Andrei32's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Andrei32's Content

There have been 9 items by Andrei32 (Search limited from 20-November 07)


Sort by                Order  

#285583 Cât este reducerea pentru plata anticipata a taxelor și la ce se aplică?

Postat de Andrei32 on 28 October 2018 - 04:07 PM in Legislatie specifica PFA

Bună ziua,

Vreau să-mi achit anticipat taxele pentru PFA pentru anul 2018. Sunt PFA cu normă de venit şi am depus declaraţia unică online.
Am citit că dacă îmi plătesc taxele până pe 15 decembrie beneficiez de o reducere de 10%.

Întrebarea mea este: această reducere se aplică atât pentru impozitul pe normă cât şi pentru CAS şi CASS? Sau poate pentru CAS şi CASS este un alt procent?

Mulţumesc



#283503 Registrul de evidenta fiscala - PFA

Postat de Andrei32 on 18 April 2018 - 03:27 PM in Contabilitate PFA

Imi puteti spune va rog daca pentru un PFA cu norma de venit este nevoie de versiunea "oficiala" a registrului de evidenta fiscala?

Din ce am citit si m-am informat eu se poate pastra un document propriu pentru aceasta evidenta. Este corect?

Daca nu, de unde se poate obtine aceasta versiune "oficiala" a documentului?

Multumesc!



#283003 D600

Postat de Andrei32 on 10 March 2018 - 09:07 PM in Arhiva

Mulțumesc, pe mine mă interesează însă în special taxele pentru "alte surse" pe veniturile din 2017. Este corect că nu mai plătesc CASS pentru ele având în vedere că am fost și PFA în acest an?

Mulțumesc!



#282993 D600

Postat de Andrei32 on 09 March 2018 - 08:33 PM in Arhiva

@Otilia Alupei:

Am văzut noua propunere pentru declarația unică, aceasta nemaitratând veniturile din 2017 deloc.

În aceste condiții îmi puteți spune care sunt taxele totale pe care le voi plăti pe veniturile din alte surse realizate în 2017 și declarate în 2018 în condițiile în care am fost PFA în 2017?

Sunt scutit sau nu de CASS (indiferent de suma totală a veniturilor)? Din ce am citit eu, CASS nu ar trebui să mi se aplice deoarece această scutire era prevăzută în lege pentru 2017. Este corect?

Mulțumesc mult!



#281635 D600

Postat de Andrei32 on 12 January 2018 - 02:59 PM in Arhiva

Multumesc, pe mine m-a speriat declaratia 600 care implica plati CAS si CASS pentru veniturile din 2017, dar m-am linistit intelegand ca sunt plafonate ambele la venitul minim brut. Asa este, nu?

Multumesc



#281609 D600

Postat de Andrei32 on 11 January 2018 - 10:21 PM in Arhiva

Imi poate va rog confirma cineva concluziile mele:

* voi plati doar 16% taxe totale pentru veniturile din alte surse (dincolo de CAS+CASS ambele plafonate la venitul minim brut pe care le platesc oricum pentru PFA)?

si clarifica ce inseamna "sa optez pentru impozit final de 16% pt veniturile din alte surse" (nu este acesta automat calculat in urma declaratiei 200?)

Multumesc!



#281587 D600

Postat de Andrei32 on 10 January 2018 - 10:55 PM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 10 January 2018 - 09:24 PM, a spus:

Pt veniturile din 2017, 16% e cota aplicata la venitul impozabil, chiar si la recalcularea ce o face fiscul dupa ce depui D200. Daca ai optat pt impozit final de 16% pt veniturile din alte surse, atunci nu mai trebuie sa depui D200, decat daca esti PFA si o depui oricum.

Multumesc pentru confirmare, inteleg ca voi plati doar 16% taxe totale pentru veniturile din alte surse (dincolo de CAS+CASS plafonate la venitul minim brut pe care le platesc oricum pentru PFA).

Mentionati totusi "Daca ai optat pt impozit final de 16% pt veniturile din alte surse" - intrebarea mea este unde pot opta pentru asta? Mentionez de asemenea ca PFA-ul meu este cu norma de venit iar declaratia 200 o voi depune doar pentru veniturile din alte surse.

Multumesc!



#281575 D600

Postat de Andrei32 on 10 January 2018 - 08:38 PM in Arhiva

Dupa mai multa documentare aparent sumele datorate la CAS si CASS sunt plafonate la 25% din 22800 RON respectiv 10% din 22800 RON iar veniturile de la PFA sunt in aceeasi categorie cu cele din alte surse, deci aparent voi plati 2280 + 5700 o singura data.

Deci taxele mele totale pentru veniturile din alte surse pe 2017 vor fi doar impozitul pe aceasta suma din alte surse. Este acest impozit 16% sau 10%?

Imi poate confirma cineva ce am scris mai sus + confirmarea impozitului platit (16% sau 10%)?

Multumesc,

Andrei



#281565 D600

Postat de Andrei32 on 10 January 2018 - 06:17 PM in Arhiva

Buna ziua,

Am realizat venituri care se incadreaza la alte surse, in decursul anului 2017.

Am citit ca declaratia 600 se depune si de cei care au realizat venituri in 2017.

Stiam ca eu voi plati doar 16% din aceste venituri, fiind scutit de plata CASS deoarece sunt si PFA.

Intrebarile mele sunt:

1.) Ma afecteaza noile impozite si pe mine (plata obligatorie CAS, CASS + majorarea lor), deci sunt retroactive? Sau declaratia 600 este doar in scopul colectarii datelor pentru 2017?

2.) Trebuie sa depun si eu aceasta declaratie 600 pentru ca am realizat venituri din alte surse in 2017 (desi sunt si PFA)?


Multumesc,

Andrei




Cometa SQL