Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Marisha's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Marisha's Content

There have been 12 items by Marisha (Search limited from 05-December 07)


Sort by                Order  

#283333 Drepturi de autor din strainatate - Actualizare !!

Postat de Marisha on 30 March 2018 - 10:21 AM in Impozitare - VENIT

Multumesc Otilia de raspuns,

Of da, am uitat sa spun ca urmeaza sa semnez un contract/agreement cu ei in Engleza, au spus ca mi-l trimit. Faza este ca nu-s platita cu suma fixa in fiecare luna, ci in functie de proiect, deci pe contract sigur nu va spune o suma fix/luna. In cazul acesta ei pot pur si simplu sa imi trimita bani in contul meu de RON specificand conform. nr. contract?

Inca o data multumesc mult de suport



#283311 Drepturi de autor din strainatate - Actualizare !!

Postat de Marisha on 29 March 2018 - 10:58 AM in Impozitare - VENIT

Buna ziua,

Am vazut ca s-a inchis vechiul topic si am citit noile reglementari. Incet incet incep sa ader/ le integrez cumva.

Am insa o alta intrebare. Am inceput sa lucrez ca ”content writer” (deci drepturi de autor) pentru o firma din UK. Ai au spus ca imi vor pune direct banii in contul bancar + comisionul inter-bancar. Toate bune si frumoase pana aici. Acum, dupa ce am lucrat ceva pentru ei (nu suma mare), imi cer factura - chestie care se pare ca nu ne-a trecut prin cap niciunuia sa discutam pana acum (ei sunt insa foarte de treaba si deschisi). Eu nu am PFA si vreau sa imi declar veniturile numai prin declaratia unica nou scoasa pe piata. Dupa mintea si stiinta mea, nu am cum sa dau facturi. Aveti totusi vreo solutie? Ask for payment prin Paypal sau Payoneer? Este ok sa fac asta in conditiile in care eu nu am PFA/SRL. Pana acum am fost platita de alte companii cu banii direct in paypal, nu tu contract, nu tu factura, astia din UK vor o colaborare pe termen mai lung si as incerca sa vin cu o solutie sa mediem cumva.

Orice sfat /abordare similara este binevenit si apreciat. Va multumesc



#282725 Drepturi de autor ... din strainatate

Postat de Marisha on 20 February 2018 - 11:25 AM in Impozitare - VENIT

Multumesc pentru raspuns Otilia si imi cer scuze pentru dubla postare.

Eu m-am gandit ca daca tot sunt atatea topicuri deschise, sa vada raspunsul la o asemenea intrebarea si cei care urmaresc numai unul dintre topicuri (poate m-am gandit gresit atunci).



#282699 Drepturi de autor ... din strainatate

Postat de Marisha on 19 February 2018 - 12:51 PM in Impozitare - VENIT

Multumim pentru lamuriri. Unde ar trebui sa depun o asemenea cerere ? La Registratura la Anaful de care apartin ?



#282515 Drepturi de autor ... din strainatate

Postat de Marisha on 14 February 2018 - 03:25 PM in Impozitare - VENIT

La Anaf cand am vrut sa ma inregistrez cu 020 pe 2018 mi s-a cerut contract de cesiune de drepturi de autor (desi in 020 nu apare scris despre asa ceva). Cand am spus ca nu am contract, ca pur si simplu scriu la reviste din strainatate (pe incredere ca ma platesc) am fost trimisa a 5-a oara la Asistenta Contribuabili unde mi s-au spus urmatoarele:

1. nu stim ce va mai fi, lucrurile se tot schimba (asta fiind cap de afis)
2. nu vedem sensul de a te inregistra cu 020 decat daca vrei sa iti tii contabilitate cu intrari-iesiri - caz in care vei depune 220 estimativ, apoi 200/201 dupa caz

Concluzia: daca ai contract de cesiune drepturi de autor, poate iti accepta sa te inregistrezi si atunci tii si registru intrari-iesiri (conform cu ce mi s-a spus mie, corectitudinea cred ca este o utopie in acest caz)



#282453 Drepturi de autor ... din strainatate

Postat de Marisha on 13 February 2018 - 12:50 PM in Impozitare - VENIT

Vezi postareaOtilia Alupei, la 08 February 2018 - 02:12 PM, a spus:

MESAJ EDITAT !!

Primele concluzii ar fi :

1. pt. veniturile realizate din DDA în anul fiscal 2017, obligațiile fiscale sunt cele în vigoare la data realizării venitului.
2. pt. veniturile realizate din DDA in anul fiscal 2018, obligatiile fiscale SE SCHIMBA pt cele obtinute / primite din strainatate, astfel cum spun prevederile legale enuntate la mesajul precedent.
Asta inseamna ca vor fi aplicabile alte obligatii de declarare - adica D201„Declarație privind veniturile realizate din străinătate”!! - si alte obligatii de impozitare avand in vedere evitarea dublei impunerii.

D 201 se depune de catre persoanele fizice care sunt rezidente fiscal în România. În această categorie intră orice persoană fizică (cetățean român sau străin) care îndeplinește cel puțin una dintre următoarele condiții:
  • are domiciliul în România;
  • centrul intereselor vitale ale persoanei este amplasat în România;
  • este prezentă în România pentru o perioadă sau mai multe perioade care depășesc în total 183 de zile, pe parcursul oricărui interval de 12 luni consecutive, care se încheie în anul calendaristic vizat, existând astfel posibilitatea ca și expații ce sunt prezenți pe teritoriul României să fie considerați rezidenți din punct de vedere fiscal în România;
  • este cetățean român care lucrează în străinătate, ca funcționar sau angajat al României într-un stat străin.

Rezidența fiscală implică plata impozitelor către statul în care este stabilită, inclusiv pentru veniturile din străinătate.


F interesant mi se pare alin. (3) al art. 130 care spune ca : (3) Pentru veniturile obținute din străinătate de natura celor obținute din România și neimpozabile/scutite în conformitate cu prevederile prezentului titlu se aplică același tratament fiscal ca și pentru cele obținute din România. (Modificare introdusă de ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 79 din 8 noiembrie 2017, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 885 din 10 noiembrie 2017.)

Asta ma duce la ideea ca pt veniturile din DDA obtinute pe Upwork sau oricare alta platforma online, pt care nu se aplica impozit pe venit in tara de origine a venitului, rezulta ca DDA respective au acelasi tratament ca si cele obtinute in RO, adica se aplica cota forfetara deductibile de 40%.


In anul 2019, dupa depunerea D201 pt veniturile din 2018, ANAF va emite si va comunica persoanelor fizice o decizie de impunere prin care este stabilita suma ce trebuie platita ca impozit pe veniturile din strainatate in anul 2018. Documentul va contine toate informatiile necesare efectuarii platii.

Cota de impozit este 10% aplicabila la baza impozabila = venituri brute - cota forfetara venitul brut (cf parerii exprimate de o dna inspectoare ANAF, la asistenta contribuabil) ! Nu se vor aplica alte deduceri de impozit pe venit DACA veniturile din DDA nu au fost impuse si in alt stat. Dovada ca a fost platit impozit in statul in care s-au obtinut veniturile consta din o adeverinta eliberata de platitorul venitului, alaturi de documentul de plata cu care s-a facut plata respectiva. In lipsa acestora, se considera ca nu s-a achitat impozitul in alt stat.

Nu este necesar PFA ! Pt veniturile obtinute din strainatate in 2018 (din DDA) de catre pers. fizice, se depune doar D201 in anul urmator (2019), fara nicio alta inregistrare fiscala in plus - mi s-a spus de la asistenta contribuabil !

Ord. 79/2017 este inca la Parlament, nu se stie sub ce forma va iesi in final de la CDep. , deci trebuie sa asteptam finalizarea procesului legislativ pt a vedea forma in care aceste venituri vor fi impuse.

Ma mai informez si revin !

Alte pareri, va rog ? :smile:


Confirm. Am fost la Anaf sa ma inregistrez cu 020, si mi s-a spus acelasi lucru. Nu este nevoie sa ma inregistrez daca am DDA in strainatate.



#282451 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 13 February 2018 - 12:46 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Vezi postareaOtilia Alupei, la 08 February 2018 - 03:17 PM, a spus:

ATENTIE :

PT TOTI CEI INTERESATI : Ref. la veniturile din DDA obtinute din strainatate incepand cu 01.01.2018, legislatia fiscala s-a schimbat odata cu intrarea in vigoare a noului CF 2018 !!
Pt detalii si legislatie, va rog sa consultati acest topic : http://www.conta.ro/...295#entry282295

Am fost la Anaf ca sa ma inregistrez cu 020 pentru drepturi de autor si mi-au spus ca nu se poate face fara un contract de cesiune de drepturi de autor. In continuare mi se pune aceeasi placa: te inregistrezi numai daca vrei sa tii registru intrari-iesiri, altfel depui numai declaratia de venit pana la 25 mai. Eu am depus armele, asta au zis ei sa fac, asta o sa fac.



#282213 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 03 February 2018 - 09:19 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Vezi postareaciuly, la 01 February 2018 - 05:43 PM, a spus:

Daca e sa fii corecta, data primului venit este cand ti-au intrat banii in upwork.
Acuma, fiscul nu o sa ajunga sa verifice acel istoric decat daca il pui tu la dispozitie din varii motive. La istoricul paypal.e mai delicat. A detaliat mutual aici http://www.conta.ro/...post__p__270535
Dar din moment ce te-ai apucat in ianuarie a.c. pe upwork, la aia le ia cam 10 zile sa confirme plata in contul tau (de abea dupa ce e in "available" poti considera ca ai incasat banii), eu zic ca ar trebui sa ai inca timp destul sa faci hartiile.

Multumesc Ciuly, deocamdata strang banii in upwork, nu am chef sa le dau comisionul de transfer daca nu am destui bani. Isi iau ei destul comisionul lor.



#282185 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 02 February 2018 - 07:43 AM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Vezi postareaOtilia Alupei, la 01 February 2018 - 06:40 PM, a spus:

probabil nimic ... :smile:

Am inteles, ar fi dragut. Multumesc frumos de toate sfaturile. O sa fac update dupa ce rezolv la Anaf



#282173 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 01 February 2018 - 06:31 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Simt ca mai m-am luminat. Multumesc mult de rabdare si lamuriri. Acum incep sa se lege toate. Daca spun ca am fost de 3 ori la anaf in 2 luni si ultima oara am stat 2h cu cei de la asistenta sa descalcim itele astea, nu stiu daca o sa ma credeti ...

Acuma cert este ca mai am un ghimpe: am castigat niste bani din drepturi de autor si anul trecut (f. putin, mi-e si jena sa spun cat, eram la inceputuri), dar nu stiam pe atunci ca tb sa ma inregistrez cu 020. Ce se intampla daca depun numai 200 anul asta?



#282145 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 01 February 2018 - 01:41 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Multumesc frumos Otilia pentru raspuns. Am folosit fucntia de cautare, insa nelucrand in domeniu poate mi-a scapat mie fix raspunsul acela daca nu era foarte clar. Imi cer scuze, ca nu l-am gasit din prima. Voi citi indrumarul trimis de tine pentru care inca o data iti multumesc.

Data obtinerii primului venit unde? in contul upwork? in paypal? sau in contul bancar? upwork- paypal-cont este un proces ce poate dura luni ......



#282137 Freelancing pe Upwork

Postat de Marisha on 01 February 2018 - 01:02 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Buna ziua, Am citit toata dimineata toate mesajele din acest forum. Excelente informatiile, dar totusi nu sunt lamurita complet de ceva anume.
Sunt persoana fizica (deci nu am nici un PFA, SRL etc) si am inceput din Ianuarie 2018 sa lucrez sporadic pe Upwork (deci nu continuu, cand prind ceva), pe partea de scris, editat (drepturi de autor incadrez eu aceste servicii). Mentionez ca la asistenta contribuabili in orasul unde locuiesc mi-au ridicat din umeri.
Nu imi este clar daca trebuie sa si inregistrez ceva ca persoana fizica la ANAF intr-o luna de zile (adica acum repede, declaratia 020 sau 070), sau este suficient sa declar pe 201 cat voi realiza in 2018 pana la 25 mai 2019?
Am incercat sa fiu scurta si la obiect. Multumesc anticipat de raspuns, ajutati enorm, sa vi se intoarca insutit.




Cometa SQL