Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dtc1315's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dtc1315's Content

There have been 3 items by dtc1315 (Search limited from 21-November 07)


Sort by                Order  

#283175 Sfaturi pentru un viitor contabil

Postat de dtc1315 on 21 March 2018 - 02:27 PM in Important in meseria de contabil

Pentru inceput vreau sa va multumesc pentru cuvintele incurajatoare! mi-am recapatat increderea in mine sa zic asa :blush2:
Cu toate acestea, pana sa ma prezint la usa firmei vreau ca macar timp de o luna sa reiau tot ce tine de contabilitate de la plan de conturi, cum incep conturile sa functioneze samd pana la intocmirea sit.fin. anuale (stiu ca e cale lunga pana acolo si cam nevoie de calificare in acest sens, dar macar sa am idee :biggrin: )
Legat de carti, cursuri, manuale de conta s.a.m.d ... am reusit performanta sa zic asa de a pierde tot ce adunasem, redactasem timp de 4 ani in materie de contabilitate din cauza unui virus luat pe stick.
Si da aveti dreptate in liceu ne-au fost explicate cel mai bine inregistrarile contabile insa si la facultate le-am reluat chiar din primul an.
Maine o sa merg la biblioteca facultatii sa mai iau o carte, bazele contabilitati sau ceva, nu ma supar daca imi recomandati dvs. una :smile:
Ce subiect credeti ca trebuie sa mai abordez ? noul cod fiscal ? ultimul ordin al MFP ?



#283169 Sfaturi pentru un viitor contabil

Postat de dtc1315 on 21 March 2018 - 12:13 PM in Important in meseria de contabil

Intr-adevar experienta nu vine la pachet cu teoria ...
Eu incerc acum sa reiau toate notiunile invatate pentru a nu fi pus in situatia de a raspunde la anumite intrebari (ca de ex o inregistrare contabila) si eu sa nu stiu, de asta ma tem cel mai mult... sa nu las o impresie proasta, sa ii para rau ca mi-a oferit o asa posibilitate s.a.m.d.
In ceea ce priveste oferta nu am ce comenta, tatal fiind angajat acolo, m-as duce si fara sa fiu platit doar sa capat experienta.



#283155 Sfaturi pentru un viitor contabil

Postat de dtc1315 on 21 March 2018 - 12:13 AM in Important in meseria de contabil

Buna ziua.
Acum cateva zile am primit o oferta din partea unei companii pentru un post de contabil (chiar din partea contabilului sef) insa ... desi dispun de diplome si cunostinte stau prost cu experienta in domeniu, adica 0.
Ca si pregatire: liceu economic, facultate de economie si administrarea afacerilor (profil CIG) iar in prezent urmez un master(Management contabil, expertiza si audit).
Am mai incercat in trecut sa aplic pentru un post de economist insa la fel ... se cerea experienta in domeniu.
Ce imi recomandati sa fac ??? sa instalez un program de contabilitate, sa simulez o firma, monografii samd ?
Multumesc anticipat!


PS: de cateva zile am luat in braze sa zic asa contabilitatea financiara (carte ma refer) insa mai veche.




Cometa SQL