Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Claudiun's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Claudiun's Content

There have been 18 items by Claudiun (Search limited from 12-November 07)


Sort by                Order  

#289018 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 21 June 2020 - 04:59 PM in Declaratii PFA

Buna!
Am completat pdf-ul inteligent,l-am validat,l-am depus,am primit recipisa cu nu exista erori de validare,si am primit si un pdf depunere.trebuie sa fac ceva cu acesta?



#288938 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 06 June 2020 - 09:00 AM in Declaratii PFA

Super!multumesc frumos de sfaturi!intrucat nu am mai suspendat niciodata activitatea,stiti cumva ce acte trebuie sa iau cu mine cand merg la ANAF?



#288936 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 05 June 2020 - 04:35 PM in Declaratii PFA

Imi cer scuze dar eu am citit ca termenul de depunere a DU e pana la 30 iunie.ori nu inteleg eu despre ce vorbiti.



#288917 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 04 June 2020 - 05:26 PM in Declaratii PFA

Multumesc de raspuns,insa nu am inteles ce e cu terenul de 13 iunie.daca puteti explica mai bine,va rog



#288912 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 04 June 2020 - 11:05 AM in Declaratii PFA

Atunci cat sa trec la sanatate?10 luni sau 12 luni,avand in vedere ca trebuie sa platesc la un moment dat sanatate si din banii primiti ajutor.



#288909 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 04 June 2020 - 05:12 AM in Declaratii PFA

Nu am treaba cu 2019.pentru 2019 am depus anul trecut.la norma de venit se depune pe anul in curs pentru ca statul iti impune o norma fixa anual,deci sti din start ce suma ai de platit.doar ca anul acesta te-a obligat sa stai pe tusa 2 luni.in aceste 2 luni nu ar trebui sa am norma.in schimb am primit ajutorul de la ANPIS care e impozabil si care are alta formula de calcul a taxelor.daca declar ceva diferit in declaratia unica,decat ar fi fost in mod normal,nu am cum sa fac dovada ,decat verbal pentru ce am facut,intrucat nu exista vreun formular explicativ pentru rectificarea pe care o fac.norma de venit nu tine contabilitate.



#288907 Declaratia unica PFA - topic 2020

Postat de Claudiun on 03 June 2020 - 07:40 PM in Declaratii PFA

Buna ziua!as vrea sa stiu daca pe perioada covid19 la un PFA cu norma de venit CAEN9602 coafura,fiind inchis obligatoriu de guvern prin ordonanta militara,cum depun declaratia unica avand inchis 2 luni impotriva vointei mele.logic nu ar trebui sa platesc norma pentru cele 2 luni.in plus as beneficia conform legii si de 15% reducere la norma de venit pentru ca functionez in spatiu inchiriat.mai mult,ANPIS. ne-a dat niste bani pe aceste luni ,bani impozabili.acuma nu stie nimeni cu calculam,sau cum cumulam sau cum ajustam norma cu toate celelalte.va rog un raspuns daca stiti cumva pentru ca pe toata lumea pe care am intrebat,nu am primit nici un raspuns concret,desi am intrebat si la ANAF sau contabili,nimeni nu se pricepe la norme de venit si nici la aplicarea lor.timpul trece si declaratia unica trebuie depusa,multumesc anticipat!



#285545 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 24 October 2018 - 08:55 PM in Legislatie specifica PFA

Nasol.adica nu-i destul ca te face sa cumperi casa de marcat dar tre sa mai si platesti sa le dai raportul!



#285535 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 24 October 2018 - 12:43 PM in Legislatie specifica PFA

Toata tevatura asta costa ceva?



#285529 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 24 October 2018 - 09:34 AM in Legislatie specifica PFA

Mai intreb inca odata ca sunt mai greu de cap.trebuie sa depun declaratia 150 pentru a-mi face cont pentru transmiterea raportului fiscal lunar?



#285493 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 18 October 2018 - 07:44 AM in Legislatie specifica PFA

Asta stiam si o fac singur.



#285487 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 17 October 2018 - 04:24 PM in Legislatie specifica PFA

Stiu ce spuneti dar din pacate dupa atatea taxe si impozite pe care le platesc conform normei de venit plus cas si cass,chirie,cheltuieli si alte investitii pe care nu le pot deduce,un contabil platit de mine mi-ar ingreuna si mai mult situatia financiara.
Dvs. Poate ca ati inteles gresit.nu am avut nevoie pana acum de contabil deoarece nu am avut ce contabiliza.pfa cu norma plateste taxe la norma asa cum am specificat.asta am vrut sa spun.din pacate tot fara contabil voi fi nevoit sa derulez mica afacere.poate in viitor cand voi trece la pfa pe realizari sa apelez la un contabil.pana atunci nu se sustine financiar.



#285435 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 15 October 2018 - 07:40 PM in Legislatie specifica PFA

Inreb inca o data sa fiu sigur:nu este nevoie de semnatura digitala din partea mea, nu?doar fac cont si transmit.



#285433 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 15 October 2018 - 07:23 PM in Legislatie specifica PFA

Ok.asa o sa fac.o sa fac cont sa pot transmite.multumesc!



#285429 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 15 October 2018 - 04:27 PM in Legislatie specifica PFA

Hmmm.atunci contul se poate face pe o persoana alta decat pfa,iar acea persoana sa-i transmita xml-ul?



#285425 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 15 October 2018 - 06:05 AM in Legislatie specifica PFA

Am inteles acum.multumesc!deci PFA transmite A4200.
Intrebare:ce este SPV?



#285417 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 14 October 2018 - 07:16 AM in Legislatie specifica PFA

Intrebarea era daca trebuie sa trimit lunar la anaf je.ca pana acum nu s-a cerut nici o transmitere si nici o depunere a vreunui jurnal zilnic sau lunar sau anual sau cum o fi fost el in cei 10 ani de activitate.am tot incercat sa citesc in tot felul de legi si ghiduri dar nu mi-am dat seama.am intrebat si o contabila de meserie dar nu stie intrucat ei nu au de-a face cu pfa pe norma de venit asa cum nici pfa cu norma nu are nimic in comun cu un contabil.de aceea m-am adresat aici pe forum pentru ca atunci cand ai pfa cu norma de venit si pui cuiva o intrebare, despre pfa cu norma,nu stie cu ce se mananca si te trimit la altii.inclusiv anaf ridica din umeri.multumesc!



#285403 Casa de marcat PFA

Postat de Claudiun on 12 October 2018 - 04:41 PM in Legislatie specifica PFA

Buna ziua!incep prin a spune ca am un PFA cu norma de venit impusa.in cei 10 ani de activitate nu am avut foarte multe obligatii fiscale catre ANAF ,doar depunerea unor declaratii anuale cu veniturile.
Odata cu schimbarea caselor de marcat,nu stiu daca se impune ceva in plus.ma refer la raportul lunar in format digital care trebuie transmis.
Ca sa fiu mai explicit:daca in cei 10 ani nu a trebuit sa duc la ANAF nimic,acum cu noile case,trebuie sa duc?adica sa transmit?la ce ar folosi acest lucru daca pana acum nu a folosit si nu a trebuit? se specifica in vreo lege cine,cand si cum are aceasta obligatie?
PFA cu norma plateste impozite conform normei nu conform veniturilor sau incasarilor.multumesc pentru raspusurile care vor veni.




Cometa SQL