Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AstridB's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AstridB's Content

There have been 25 items by AstridB (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#289295 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de AstridB on 11 September 2020 - 03:23 PM in Important in meseria de contabil

Eu raman socata cand vad cat de neapreciat este contabilul intr-o societate.

Inteleg ca nu contribuim in mod direct la obtinerea veniturilor, dar totusi, avem niste ani de scoala in spate, nici nu mai vorbesc de toate modificarile legislative si birocratia din Romania.

Cand se duc la avocat, nici nu indraznesc sa incerce vreo negociere sau sa zica "mai mult de x lei nu dau.."...

Un potential client, firma cu activitate Uber, cu 9 angajati, 9 case de marcat + undeva in jur de 80 bonuri combustibil/luna mi-a solicitat o oferta in speranta ca ii voi cere mai putin de 300 lei/luna deoarece cu aceasta suma isi plateste in prezent contabilul.

I-am spus ca sta bine unde e, nici nu i-am mai spus la cat aveam eu pretentia :)))



#289290 Subventie angajare absolvent si prima de relocare

Postat de AstridB on 10 September 2020 - 12:11 PM in SOMAJ

Buna ziua :)

Intr-un final am trimis email direct catre AJOFM. Absolventa poate beneficia de ambele subventii :)



#289289 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 10 September 2020 - 12:10 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Vezi postareaMe July, la 08 September 2020 - 08:30 AM, a spus:

Da, la CECCAR ma refeream.Am intrebat si la filiala si nu au de vanzare.
L am cumparat pe acela de RS la care facea cineva referire aici si e foarte ok.
Dar la cursurile online o sa abordez acest subiect.
Eu am facut rezumate si schite unde s-a putut..
Ma bazez pe niste cuvinte cheie specifice fiecarei materii pentru a compune frazele. Trebuie sa intelegi si logic :)



#289286 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 09 September 2020 - 02:55 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Nu stim cum au fost subiectele de anul trecut pentru ca nu ne-a raspuns nimeni la acest tip de intrebari :)))

Din ce am citit prin diverse locuri, subiectele vor fi din Ghid :)



#289210 Subventie angajare absolvent si prima de relocare

Postat de AstridB on 12 August 2020 - 08:23 PM in SOMAJ

Buna ziua,

Am urmatoarea speta:

Proaspat absolventa de medicina veterinara, in martie si-a infiintat propriul SRL cu sediul social in Deva si pct de lucru in Timisoara (cosmetica canina) unde este asociat unic si administrator (fara CIM). Nu a mai avut niciodata contract de munca.
Persoana doreste sa isi faca CIM pe propria firma, si sa faca conventie cu AJOFM pentru a primi subventia de 2250 lei/luna timp de 1 an, conform Legii 76/2002 art. 80. In acelasi timp, pentru ca se va angaja la mai mult de 50 km de domiciliu (Deva), doreste sa beneficieze si de prima de relocare pentru care i se vor deconta 75% din cheltuieli (chirie, energie electrica etc.) pana in limita de 900 lei/luna timp de 36 luni (art. 76.2 din Legea 76/2002).

Desigur, intai va trebui sa se inregistreze ca somer neindemnizat la AJOFM.

Poate beneficia atat ea ca persoana fizica, cat si societatea de subventiile mentionate mai sus, avand in vedere ca se va angaja la o societate unde este si asociat unic si administrator? Am tot cautat, dar nu am gasit nimic concret pe speta aceasta.

Si pentru toate procedurile de la AJOFM trebuie mers personal sau se pot depune actele online?

Va multumesc frumos.



#289135 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 26 July 2020 - 09:44 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu am inceput sa rasfoiesc cartile din noiembrie ..
de vreo 2 luni ma pregatesc mai intens ..



#289053 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 03 July 2020 - 09:38 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Tot urmaresc site-ul lor, dar vad ca nu a aparut nimic :(



#289034 Plata impozite salarii mai

Postat de AstridB on 25 June 2020 - 12:37 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna ziua,

Pentru luna mai nu sunt reduceri. S-a acordat reducere pentru impozitul pe venit aferent trim I.



#289033 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 25 June 2020 - 12:34 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

La contabilitate stau mai prost pe partea de IAS-uri si IFRS-uri - trebuie sa insist aici.

Fiscalitatea, dreptul, auditul, deontologie - stau ok
Expertiza - trebuie sa insist pe subiect.

In schimb imi este foarte teama la Evaluare .. foarte multe formule si nu reusesc sa le inteleg logic :(



#289010 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 19 June 2020 - 08:52 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Am intrat in posesia ghidului :) e mai mic cu 24 de pagini fata de cel din 2019 :)))
Spor la invatat!



#288991 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 18 June 2020 - 10:29 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Contul IBAN este: Banca Transilvania:
RO32BTRLRONCRT0V25815602.

Dar iti recomand sa le trimiti si un email. Oricum vor avea nevoie de datele de facturare si livrare



#288978 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 15 June 2020 - 01:34 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Multumim pentru info.

Eu acum am trimis e-mail :)



#288955 Calculul proratei TVA

Postat de AstridB on 11 June 2020 - 12:29 PM in Impozitare - TVA

Foarte util si clar explicat.

Multumim.



#288944 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 09 June 2020 - 11:31 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Eu momentan invat dupa cel din 2019. Il voi achizitiona si pe cel din 2020 cand apare.
Imi cer scuze, nu stiu la ce liste te referi.



#288921 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 05 June 2020 - 10:03 AM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Da, dar comparativ cu ghidul CECCAR, are foarte putine informatii.
Mai concret, nu este suficient doar ghidul cu 100 de subiecte rezolvate pentru cata materie este de invatat.



#288914 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 04 June 2020 - 01:24 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Buna Alexandra,

Eu personal, i-am facut retur.
Toata informatia se regaseste si in ghidul CECCAR, iar ghidul CECCAR are toate subiectele pe care trebuie sa le inveti, mai ales ca nici nu este chiar ieftin :)
Poate pentru unii a fost folositor, dar mie personal, nu :)



#288512 cum am ajuns sa fiu contabil !

Postat de AstridB on 27 February 2020 - 09:20 AM in Cum poti deveni contabil

Hai ca dau eu startul :)
Am terminat liceul cu profil de mate-info in 2014. Pe vremea liceului, imi doream sa lucrez in web design.
Pentru ca orele de informatica nu au fost cum am crezut, si mai pe scurt, nu am invatat mai nimic, nu am ales aceasta cale.
Chiar dupa ce am dat bac-ul, am avut niste probleme de asa natura ca imi trebuia urgent un loc de munca pentru a ma putea intretine, si pentru ca nici nu eram sigura ce sa fac mai departe, m-am angajat vanzatoare la un magazin. Am pierdut admiterile la facultati din acel an. Unde lucram, erau 3 contabile, pe care cumva le admiram. Sau cel putin admiram munca lor. Erau la birou, stiau tot ce se intampla, erau mana dreapta a sefilor etc. Asa ca in urmatorul an, m-am inscris la FEAA Timisoara, la ID, intr-adevar, deoarece nu puteam renunta la locul de munca. Pentru ca lucram in ture si in weekend-uri, nu reuseam sa ajung nici la alea 2-3 cursuri sau la examenele din sesiune dintr-un semestru, si nici colegele mele nu doreau sa imi faca tura, am decis ca e momentul sa imi caut un alt loc de munca. Am gasit o firma de instalatii, unde urma sa tin contabilitatea primara. Ce nu stiam atunci, a fost ca am dat peste un alt fel de om, care dupa 2 luni de munca, nu mi-a dat niciun ban, si in plus, era foarte stresant sa lucrezi cu el. Eram inca in anul I. Am plecat de la respectivul, si am reusit sa imi gasesc ca facturista la o firma de birotica. Dupa un an si jumatate, contabila de acolo plecase si m-au pus pe mine in locul ei (stiind ca sunt studenta la FEAA si ca pe viitor imi doresc un job in contabilitate), cu promisiunea ca vor incheia si un contract cu un expert contabil pentru verificarea balantei si a declaratiilor facute de mine. Nu s-a intamplat partea cu expertul contabil, ma simteam depasita de situatie pentru ca ma loveam de lucruri pe care pur si simplu nu stiam sa le rezolv, sau nu eram sigura ca le rezolv corect. Dupa 6 luni de chin :)) am hotarat ca am nevoie sa lucrez langa un contabil cu experienta, sa pot invata corect meseria. Si asa a si fost. Lucrand langa altii cu experienta, mi-am dat seama cate lucruri le treceam cu vederea sau cate le faceam gresit. Acum ma simt sigura pe mine, simt ca am evoluat mult in aproape 2 ani, am inceput sa invat pentru admiterea la CECCAR de anul acesta, si pe termen lung, imi doresc sa imi deschid propriul cabinet de contabilitate. :)



#288477 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 12 February 2020 - 03:51 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Au postat cei de la CECCAR data pentru examen:

2 si 4 octombrie 2020.

Succes tuturor



#288427 Examen acces CECCAR 2020

Postat de AstridB on 29 January 2020 - 09:17 PM in EXAMENUL PT EXPERTI SI CONTABILI AUTORIZATI

Buna tuturor :)
Cineva pe aici care doreste sa dea anul acesta examenul de admitere pentru expert contabil la CECCAR?
Ati inceput sa invatati ?
Eu am inceput cu Ghidul de acces la profesie din 2019 si ma mai folosesc de urmatoarele carti, pe care eu le consider foarte utile si le recomand:
- Fiscalitate, editura CECCAR 2019
- Dreptul societar, editura CECCAR 2019
- Initiere in auditul situatiilor financiare ale unei entitati, editura CECCAR (eu am editia din 2009, probabil sunt si din alti ani, autor Marin Toma).
Daca este cineva care a dat examen in 2019, as fi recunoscatoare daca ar posta ce subiecte au fost atinse la examen.

Multumesc :)



#288024 Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau)

Postat de AstridB on 17 September 2019 - 10:31 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Multumesc frumos pentru raspuns :biggrin: :wub:



#288017 Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau)

Postat de AstridB on 12 September 2019 - 01:58 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Nu a fost platit furnizorul.
Si nici nu stiu exact de ce vrea marfa inapoi :)))
:angry2: :biggrin:
Stiu doar ca noi i-am dat marfa inapoi, dar fiind vorba de grau si tinut in hale impreuna cu alte loturi de la alti furnizori.. nu i-am dat exact acelasi grau (cel mai probabil).
Descarcarea gestiunii noi am facut-o FIFO.
Si mie mi se pare complicata speta. Nu am gasit niciun raspuns :(



#288011 Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau)

Postat de AstridB on 11 September 2019 - 02:17 PM in ALTE PROBLEME CONTABILE

607 = 371 -2000 lei***



#288010 Retur marfa furnizor - marfa deja vanduta (grau)

Postat de AstridB on 11 September 2019 - 11:20 AM in ALTE PROBLEME CONTABILE

Buna.
Am achizitionat in august marfa (grau) de la un furnizor, sa zicem cu 100 lei/tona.
Marfa am vandut-o imediat catre un client.
In septembrie, furnizorul imi emite factura de storno pentru aceeasi cantitate, tot cu 100 lei/tona.
Eu in gestiune mai am doar grau achizitionat de la alti furnizori cu 80 lei/tona.
Saga imi da un mesaj ca trebuie creat un articol contabil pentru a regla diferenta (sa zicem ca diferenta per total este de 2000 lei).

Imi spuneti va rog cum se creeaza acel articol contabil?
607=371 2000 lei ?
Multumesc



#287485 Contabil autorizat cu studii superioare

Postat de AstridB on 31 May 2019 - 02:39 PM in INFORMATII DIVERSE

Foarte prompt raspunsul. Iti multumesc :)

Si mai revin cu o intrebare .. pentru acceesul la stagiu (ca expert contabil), trebuie intai sa am o anumita vechime in munca ? Nu am gasit niciunde sa scrie asa ceva, dar am auzit niste zvonuri ..



#287481 Contabil autorizat cu studii superioare

Postat de AstridB on 31 May 2019 - 09:43 AM in INFORMATII DIVERSE

Buna ziua,

Daca devin contabil autorizat, membru CECCAR, dar am si studii superioare (licenta), pot ramane angajata la o societate iar in paralel sa imi deschid un PFA pentru a tine contabilitatea la alte societati (si implicit, sa pot semna bilantul)?

Va multumesc pentru raspuns




Cometa SQL