Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grigore98's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Grigore98's Content

There have been 3 items by Grigore98 (Search limited from 15-November 07)


Sort by                Order  

#286303 Declaratia 094 - topic 2019

Postat de Grigore98 on 20 January 2019 - 03:07 PM in Arhiva

Daca o microintreprindere platitoare de TVA la trimestru in 2018 va trece din 2019 la perioada fiscala "luna" si a avut in 2018 doar achizitii intracomunitare de servicii (nu de bunuri), are obligatia sa depuna D094 in 2019?



#286055 Monografie agentie de turism

Postat de Grigore98 on 11 December 2018 - 07:36 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Va multumesc pentru faptul ca ati mutat postarea mea in acest topic, pe care l-am citit cap-coada cu aceasta ocazie, desi poate unele dintre raspunsuri nu mai sunt de actualitate in 2018. Oricum, am apreciat disponibilitatea utilizatorilor care, de-a lungul anilor din 2006 cand a fost initiat topicul si pana acum, au dat raspunsuri aici, dornci sa ii ajute pe ceilalti. Pana la urma acesta e rolul forumurilor si de aceea ne regasim aici, nu-i asa?
Nu e nicio suparare, n-as vrea sa fiu gresit inteles, pentru ca inteleg ratiunea financiara a raspunsului dvs, dar am observat citind acest topic ca si dvs ati fost intr-o situatie similara cu a mea in anul 2006, iar forumistii v-au ajutat... gratuit si dezinteresat.
Puteti sterge acest raspuns, daca considerati de cuviinta.
Va doresc numai bine si succes in continuare.



#285987 Monografie agentie de turism

Postat de Grigore98 on 05 December 2018 - 06:37 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Am cateva intrebari la care sper sa ma ajutati, va rog, fiindca nu sunt de specialitate:
1. In 2018, o agentie de turism care s-a infiintat de curand, este micro si platitor TVA prin optiune, se incadreaza la regimul special al agentiilor de turism daca intentioneaza sa ofere programe turistice create personalizat pentru fiecare client? Deci firma nu va fi un revanzator al unor pachete turistice. Ce demersuri trebuie facute la ANAF pentru a aplica regimul special? Sau poate nu e nevoie?
2. Inteleg ca regimul marjei e optional? Adica daca vreau sa deduc si sa colectez integral TVA atunci nu optez pentru marja si am voie sa fac asta, legal?
3. La cheltuielile cu utilitatile, mobilierul, masina (care e cu contract de comodat), se poate deduce TVA-ul?
4. Voi plati impozit la venit sau la profitul din marja?
Multumesc pentru raspunsurile care sper sa urmeze :smile:




Cometa SQL