Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
mcatalin94's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


mcatalin94's Content

There have been 4 items by mcatalin94 (Search limited from 22-November 07)


Sort by                Order  

#288018 CIF Intracomunitar - Platforme Online

Postat de mcatalin94 on 12 September 2019 - 09:48 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Am inteles.
Va multumesc mult pentru timpul acordat.



#288014 CIF Intracomunitar - Platforme Online

Postat de mcatalin94 on 11 September 2019 - 07:06 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Multumesc de raspuns.

Din ce inteleg, in momentul de fata trebuie sa obtin codul special de tva de la anaf prin depunerea declaratiei 091.

Mai am o intrebare aici, totusi. Momentan nu am retras niciun ban de pe platforma, cat despre facturi, am istoricul de facturi generate automat de platforma catre clienti, exprimate in dolari, dar si facturile generate pentru perceperea comisionului si a tva-ului aplicat.

Vreau sa incep sa retrag banii in contul bancar in lei.

Pentru asta am doua variante:
* eliberez o factura catre platforma cu valoarea sumei retrase, exprimata in dolari si in lei, la cursul bnr de la data respectiva?
* dublez facturile deja generate de factura catre clienti, ca sa aiba propria secventa. Si totusi aici apare alta intrebare: facturile le voi exprima in dolari/lei dar banii inca sunt pe platforma in dolari, iar pana la momentul cand voi retrage acei bani cursul valutar e foarte posibil sa fie diferit. Ce se intampla cu aceste diferente?

Prima varianta mi se pare mai ok pentru ca facturezi fix in momentul in care retragi banii. Desi mi se pare putin ciudat ca eu stabilesc cu clientul 200 de dolari, iar dupa ce platforma isi ia comisionul, eu raman cu 180 dolari in contul online, pe care ii voi retrage cand vreau. Facturez 180 sau 200? Ma gandesc ca se factureaza atat cat incasezi.

Astept si alte pareri aici.



#288009 CIF Intracomunitar - Platforme Online

Postat de mcatalin94 on 10 September 2019 - 11:18 PM in COMERT ONLINE, FREELANCING, PAYPAL

Salut!

Am o intrebare la care am tot cautat un raspuns dar nu am gasit exact.

Prestez servicii freelance pe Upwork, iar ca si forma juridica am un PFA.
Platforma incaseaza un comision de la fiecare plata a clientului dar colecteaza si tva pe acel comision, tva pe care il livreaza autoritatilor din RO, conform termenilor si conditiilor acesteia.

Recent am aflat ca pentru acest tip de serviciu prestat de mine ar trebui sa am un CIF intracomunitar, pe care il pot obtine de la ANAF, urmand ca apoi sa platesc eu acel tva din comisionul platformei.

Acum intrebarea mea este daca am vreo problema sa merg in continuare asa, platforma sa colecteze si sa livreze acel tva, sau sunt obligat sa fac eu asta, ca si PFA?


Va multumesc in avans pentru timpul acordat!



#286899 Declaratia unica PFA - topic 2018/2019

Postat de mcatalin94 on 11 March 2019 - 02:15 AM in Declaratii PFA

Salutare!

Recent am infiintat un PFA (cod caen 6201). Dupa eliberarea dovezii de inregistrare mi s-a spus ca trebuie sa depun si la anaf o declaratie. Asa ca m-am documentat putin sa vad despre ce este vorba.

Problema mea este ca, dat fiind faptul ca ma aflu la inceput de drum, nu am inca o idee clara despre veniturile pe care acest PFA le va genera anul acesta, posibil ca acestea sa fie chiar nule. Si astfel imi pun intrebarea daca are sens sa depun declaratia unica de estimare a veniturilor pe 2019, estimand 0 venituri?

Multumesc.




Cometa SQL