Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
iuliav's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


iuliav's Content

There have been 43 items by iuliav (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#144138 Act constitutiv

Postat de iuliav on 18 September 2007 - 02:32 PM in Arhiva

Buna ziua!
Cum se procedeaza pentru cuprinderea emblemei (siglei) firmei in actul constitutiv?
Se descrie (in text) sigla sau se introduce pur si simplu imaginea emblemei in actul constitutiv? Sau poate amandoua (descriere text si imagine cu emblema)?

Va multumesc pentru raspuns!



#89372 subiecte examen expert contabil 2005

Postat de iuliav on 21 June 2006 - 10:01 AM in Arhiva

buna ziua. sper sa nu va supar ca am deschis un nou subiect dar am tot cautat si nu am gasit ceea ce ma interesa....si anume subiectele care s-au dat la examenul din noiembrie 2005.le are cineva?
daca se poate va rog sa mi le trimiteti pe adresa iulia@graphis.ro
multumesc



#40115 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de iuliav on 22 September 2005 - 03:30 PM in Arhiva

pun capac daca le cer si eu? iulia@graphis.ro
multumesc mult



#30724 acoperire pierdere

Postat de iuliav on 03 August 2005 - 05:44 PM in Arhiva

MULTUMESC MULT TUTUROR!



#30694 acoperire pierdere

Postat de iuliav on 03 August 2005 - 01:12 PM in Arhiva

buna ziua. am si eu o nevoie de un sfat din parte dvs. o micro are la sf anului 2003 pierdere, in anul 2004 este tot micro si are profit, iar in 2005 trece la plat de impozit pe profit.sunt obligata sa acopar pierderea anului 2003 la sfarsitul anului 2004 sau pot sa o acopar la sf anului 2005(fiind avantajos dpdv fiscal-impozit profit).?

a doua intrebare e daca o micro are la inceputul anului 5 salariati, in august are 10 iar in dec are 6 inseamna ca nu se mai incadreaza la conditiile unei micro si anul urmator trece la profit?

multumesc mult



#21994 diferente curs valutar-deductibile sau nu?

Postat de iuliav on 30 May 2005 - 12:51 PM in Arhiva

buna ziua tuturor!revin si eu cu o intrebare: as vrea sa aflu daca a aparut ceva nou din punct de vedere legislativ cu privire la diferentele de curs valutar aferente reevaluarii contului curent in valuta-am auzit ca s-ar inregistra pe cheltuieli nedeductibile. asa e? voi cum procedati?
(in afara de calculul gradului de indatorare)-



#15721 Monografie laborator analize medicale

Postat de iuliav on 03 April 2005 - 07:06 PM in Arhiva

Buna ziua! as avea nevoie de putin ajutor in situatia unei sc care efectueaza analize medicale(laborator).In situatia in care societatea achizitioneaza de la furnizori medii,reactivi e usor, incarcare materii prime 601 cf fact(flacoane, sticle,etc) dar ce se intampla in situatia in care efectuez 6 analize(spre exemplu) unei persoane iar pentru acestea s-au utilizat 3 picaturi(cu ajut pipetei) de reactiv si realizez venituri 704 de aproxim 700.000 lei cum procedez cu descarcarea gestiunii?daca are cineva vreo ideea sau un caz similar astept sugestii.o zi buna tuturor!



#13167 profit reinvestit pe bursa

Postat de iuliav on 13 March 2005 - 11:15 PM in Arhiva

BUNA!DACA SE POATE POSTATI PE SITE AMANUNTE. AS FI SI EU INTERESATA DE ACEST SUBIECT. SAU PE ADRESA iulia@graphis.ro
multumesc



#13103 venituri nerezidenti

Postat de iuliav on 12 March 2005 - 12:39 PM in Arhiva

buna tuturor! stie cineva cum se inregistreaza remuneratia primita de un nerezident cu calitate de administrator intr-un srl?unde se incheie acest contract?se inregistreaza sau declara la registrul comertului?(este vorba de art 12 lit m si art 115 lit j din codul fiscal)are cineva un caz la fel? va multumesc



#11846 SERVICII PERS JURIDICA ROMANA SI PERS FIZICA STRAINA

Postat de iuliav on 28 February 2005 - 04:16 PM in Arhiva

MA INTERESEAZA DACA O PERSOANA JURIDICA ROMANA POATE ACHITA UNEI PERSOANE FIZICE STRAINA O SUMA DE BANI PENTRU EXECUTIA UNOR SERVICII. CE DOCUMENT JUSTIFICATIV SE FOLOSESTE IN CAZUL ACESTA?(IN SITUATIA IN CARE ESTE POSIBIL).URGENT!!MULTUMESC ANTICIPAT



#6916 concediu ingrijire copil impartit

Postat de iuliav on 08 January 2005 - 11:51 PM in Arhiva

inca o intrebare(nu ca nu ar fi destule) despre concediu de ingrijire copil:acesta poate fi luat 2 luni de catre mama si celelalte luni de tata?(se tine cont de faptul ca ambii parinti au stadii de cotizare)



#5707 indemnizatie concediu ingrijire copil in cazul unui salariat

Postat de iuliav on 15 December 2004 - 12:39 PM in Arhiva

MULTUMESC MULT! :P



#5650 indemnizatie concediu ingrijire copil in cazul unui salariat

Postat de iuliav on 14 December 2004 - 10:51 PM in Arhiva

Daca o firma are doar un salariat care intra in concediu de maternitate cum ii plateste salariatului indemnizatia suportata de cas? cas 22% datorat de angajator va fi o suma negativa!Cum se fac inregistrarile contabile in acest caz?Ce formalitati trebuie indeplinite pentru ca Cnpas sa-i plateasca firmei aceasta indemnizatie? :P



#5469 Salariati - punct de lucru (help! help!)

Postat de iuliav on 10 December 2004 - 04:24 PM in Arhiva

FELICITARI!!!!!! ACUM NE-AM LAMURIT CU TOTII! :P



#5335 Salariati - punct de lucru (help! help!)

Postat de iuliav on 08 December 2004 - 02:03 PM in Arhiva

am citit si eu acum in norme in monitorul oficial 594/202 in care se spune ca era obligatorie declararea pct lucru cu certificat fiscal.eu chiar in perioada aceea am facut actele...
dar ce facem de acum incolo?



#5332 Salariati - punct de lucru (help! help!)

Postat de iuliav on 08 December 2004 - 01:42 PM in Arhiva

nici nu mai stiu ce sa zic.
asa a fost la mine la firma,cand m-am dus la sectorul 4 cu declaratia punctului de lucru m-a programat sa ridic codul fiscal aferent punctului de lucru.de ce? habar nu am.am intr-adevar peste 5 salariati iar societatea aici isi desfasoara activitatea. :)



#5270 Monografie activitate RESTAURANT

Postat de iuliav on 07 December 2004 - 09:52 PM in Arhiva

PENTRU CRISTID: MA INTERESEAZA SI PE MINE NUMELE CARTII DE CONTA ....DACA E POSIBIL.MULTUMESC :)



#4959 Salariati - punct de lucru (help! help!)

Postat de iuliav on 01 December 2004 - 02:12 PM in Arhiva

ok. si atunci? ce lege aplicam? mai stiu pe cineva in aceeasi situatie si cei de la administratie au pus-o sa rectifice declaratiile ptr ca nu facuse separat ptr punctul de lucru.?



#4953 Salariati - punct de lucru (help! help!)

Postat de iuliav on 01 December 2004 - 12:36 PM in Arhiva

buna! raspunsul la intrebarea ta este urmatorul:
cass, somaj, cas , ptr toti salariatii se depun la sediul social(sector 6) iar 100 ptr sediul social (adica cei 2 salariati) la sectorul 6 si 100 ptr punctul de lucru (cei 7 salariati) la adm ilfov.sunt foarte sigura de asta. la soc la care lucrez eu este cam acelasi lucru si nu am avut probleme. atentie ! trebuie sa depui 010 la ilfov odata cu deschiderea punctului de lucru cu bifa numai la impozitul pe salarii. trebuie specificat pe declaratia 100 codul fiscal al punctului de lucru(sper sa ai) si pe op de la salarii la obligatii de plata se va scrie impozit pe salarii ptr pct de lucru-cod fiscal......
baza legala ptr asta este ordinul privind aprobarea normelor....din legea 189/1998 . o gasesti in mo nr 594/12.08.202(pag 6)art 1,11 si 13. sper ca am fost explicita.succes



#4724 CONTRACT 2h/ZI...DE CATE ORI?

Postat de iuliav on 26 November 2004 - 09:51 AM in Arhiva

asa e. nu exista nici o baza legata pentru asta. am fost ieri la camera de munca si inspectorea de care apartin mi-a spus ca stie pe cineva care cumuleaza 60 ore. ce ziceti?suntem in romania



#4644 SEMNAREA BILANTULUI.

Postat de iuliav on 25 November 2004 - 12:51 PM in Arhiva

multumesc mult.have a nice day :lol:



#4573 CONTRACT 2h/ZI...DE CATE ORI?

Postat de iuliav on 24 November 2004 - 04:44 PM in Arhiva

MULTUMESC MULT.



#4544 CONTRACT 2h/ZI...DE CATE ORI?

Postat de iuliav on 24 November 2004 - 12:33 PM in Arhiva

REVIN CU O NOUA INTREBARE...SUNT ANGAJATA CU CONTRACT PE PERIOADA NEDETERMINATA LA O SOCIETATE/PROGRAM NORMAL DE 8H.CATE CONTRACTE DE 2H MAI POT INCHEIA?MULTUMESC TUTUROR



#4502 SEMNAREA BILANTULUI.

Postat de iuliav on 23 November 2004 - 02:09 PM in Arhiva

BUNA! AM CITIT O GRAMADA DE RASPUNSURI PE FORUM REFERITOARE LA SEMNAREA BILANTULUI DAR NICI UNUL NU MI S-A PARUT CA MI S-AR POTRIVI, SAU NU AM INTELES EU. :oops:
CE MA INTERESEAZA PE MINE IN MOD CONCRET ESTE FAPTUL URMATOR:AM TERMINAT FACULTATEA ANUL ACESTA, DISCIPLINA CONTABILITATE SI INFORMATICA DE GESTIUNE(LICENTIATA), LUCREZ LA O SOCIETATE IN FUNCTIA DE CONTABIL DIN 1999( ASTA IN BAZA UNOR CURSURI EFECTUATE ANTERIOR FACULTATII) SI AS VREA SA STIU DACA POT SEMNA BILANTUL PTR ACEASTA SOCIETATE.
IN CAZUL IN CARE MAI AM UN CONTRACT DE MUNCA(2H) CU O MICRO POT SEMNA BILANTUL SI LA EI?ASTEPT RASPUNS. MULTUMESC



#4351 pot sa imprumut firma?

Postat de iuliav on 18 November 2004 - 11:35 AM in Arhiva

CONTRACT DE IMPRUMUT

Incheiat astazi 11.12.2003

I. Intre
- D-na ........, cetatean roman, domiciliat in Bucuresti, str. .........., posesor al B.I. seria ...... nr. ....., eliberata de ..... Bucuresti sectia., CNP ........ in calitate de asociat al SC ............SRL,
si
- SC ........SRL, cu sediul în Bucuresti, Str..........., înregistrata la Oficiul Registrului Comertului sub nr. J ........., CUI ........, atribut fiscal R, cont bancar nr. ........, deschis la ....................
II. Obiectul Contractului
Asociatul acorda SC ................. SRL un imprumut in valoare de .......... lei (reprezentand ........ USD la cursul de schimb de ......lei ) pe o perioada de .. luni. Dobanda acordata pentru acest imprumut este de ........ % pe luna si va fi acordata lunar.

III. Termenul de rambursare a imprumutului de catre SC ........ SRL este ...............

IV. Rambursarea imprumutului se efectueaza de catre SC ..............SRL , in numerar, fie suma integrala la scadenta, fie in transe lunare.


V. Asociatului trebuie sa i se restituie intreaga suma imprumutata la termenul stipulat in contract.

VI. Litigiile decurgand din interpretarea si executarea prezentului contract, vor fi solutionate de catre parti pe cale amiabila. In cazul nesolutionarii lor in acest mod, litigiile vor fi supuse instantelor judecatoresti competente.

VII. Modificarea prezentului contract poate fi facuta numai in scris, prin acordul ambelor parti sub forma unui act additional.



Prezentul contract a fost incheiat in 2 exemplare, care s-au inmanat partilor, astazi ...............





ASOCIAT SC ............. SRL

.....................
eu asa am facut contractul si am mers si la banca cu el si a fost ok. sper sa va ajute pe toti. :P




Cometa SQL