Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
romica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


romica's Content

There have been 50 items by romica (Search limited from 21-November 07)



Sort by                Order  

#248265 Venituri in avans

Postat de romica on 28 February 2012 - 12:39 PM in Arhiva

Salutare!
Poate stie cineva tratamentul contabil la urmatoarea spezza
Fac un contract de prestari servicii cu o firma care urmeaza sa se desfasoare pe o perioada de 9 luni.
In luna februarie le fac factura de avans pentru prestarile de servicii care trebuie sa le efectuez in viitor, iar ei imi platesc Factura peste 30 zile. Cum ma inregistrez eu din punct de vedere contabil si al tva ului?



#247667 Plata dividende

Postat de romica on 03 February 2012 - 12:52 PM in Arhiva

O societate care a realizat profit in 2011 distribuie profitul pe dividende,
si vrea sa ridice dividende pe parcursul anului poate plati impozitul pe sumele pe care le ridica in descursul anului, sau trebuie sa plateasca tot impozitul si pe urma sa ridice pe parcurs banii.



#228752 reglare stocuri

Postat de romica on 22 July 2010 - 12:52 PM in CONTABILITATE STOCURI

Salutare. Poate cineva sa ma ajute
am preluat o societate si am gasit urmatoarea problma
stocul de marfa de 19% in balanta e mai mare decat stocul de marfa faptic, stocul de marfa de 9% e mai mic in balanta decat stocul de marfa fatic, adunate marfurile dau cat e in balanta.
eu as vrea sa reglez soldurile sa duc marfa care e in 19% mai multa in 9 % , problema e ca diferenta de tva ul neexigibil nu stiu cum sa l reglez .
as dori sa stiu cum as putea sa fac notele contabile



#225616 cladiri

Postat de romica on 11 May 2010 - 08:59 AM in Arhiva

Salutare, poate sa ma ajute cineva.
Am o firma care are un apartament pe societate, acum ar vrea sa l vanda lui persoana fizica.
Intrebarea e ca el ar vrea sa l achite cu o parte din dividendele de anul asta care le are de ridicat si restul sumei cu dividendele de la anul. Se poate?
Factura se face cu tva?



#201855 discount financiar 9%

Postat de romica on 15 May 2009 - 05:50 PM in Arhiva

Vezi postarearomica, la May 15 2009, 11:26 AM, a spus:

Salutare poate sa mi raspunda cineva la urmatoarea problema. Vand unei firme marfa cu 9% cu plata pe loc. Pentru ca imi achita pe loc factura trebuie sa i fac discount. Ce procent de discount ii fac 9% sau 19% Daca stiiti un articol de lege.

Scuze de formulare ma refeream la tva-ul la discount (daca e marfa de 9% ) tva-ul la discount e 9% sau de19%. Cand ii facturez 9% tva sau 19%



#201836 discount financiar 9%

Postat de romica on 15 May 2009 - 12:26 PM in Arhiva

Salutare poate sa mi raspunda cineva la urmatoarea problema. Vand unei firme marfa cu 9% cu plata pe loc. Pentru ca imi achita pe loc factura trebuie sa i fac discount. Ce procent de discount ii fac 9% sau 19% Daca stiiti un articol de lege.



#195913 deduceri chelt. contract comodat

Postat de romica on 05 March 2009 - 12:48 PM in Arhiva

multumesc mult pt raspuns



#195760 deduceri chelt. contract comodat

Postat de romica on 04 March 2009 - 01:29 PM in Arhiva

Salutare. Poate imi da cineva un sfat. Patronul la care lucrez are o cladire (atelier ) construit pe numele lui(persoana fizica) atelierul este facut pentru asi desfasura firma activitatea. El vrea ca, cheltuielile(apa, curent...etc) sa le deconteze pe firma si ar vrea sa faca un contract de comodat si nu de inchiriere. Se poate face asa ceva. Sediul firmei e la el acasa care si ala e in comodat Ce solutie imi dati s a mai intalnit cineva cu aceasta situatie



#190243 serigrafie

Postat de romica on 05 January 2009 - 01:53 PM in Arhiva

As dori si alta parere asupra inregistrarilor.



#189939 serigrafie

Postat de romica on 24 December 2008 - 03:54 PM in Arhiva

Salutare, poate ma ajuta cineva. Am preluat o firma noua cu cod caen 1812.
Firma se ocupa cu imprimare, serigrafiere diverse.
Intrebarea mea este urmaoarea. Vine de exemplu un client care vrea sa zicem 10 tricouri imprimate cu o sigla. Eu cumpar tricoul cumpar materialul pentru imprimat, si dupa aia il imprim cu sigla pe care o vrea. Care ar fi inregistraile contabile.
301=401 tricouri
4426=401
3012=401 folia termotransfer
4426=401

345=711 produsul final
411=701 vanzare produsului
411=4427
711=345
E corect?



#187415 Tva de plata

Postat de romica on 15 November 2008 - 12:46 PM in Arhiva

suma negativa din decontul pe luna iunie de 401lei apre si in decontul pentru luna septembrie.



#187327 Tva de plata

Postat de romica on 14 November 2008 - 02:35 PM in Arhiva

Salutare. Poate ma lamureste si pe mine cineva. Am avut pana in decontul pe luna 06 2008 tva negativ 401 lei in decontul pe luna 09 aveam de plata 2006 lei din care s au scazut cei 401 lei si mi a mai ramas de plata 1605 lei. Am primit instiintare de plata de la administratia financiara ca am de plata 2006 lei. Este corect. Din cate stiu eu se plateste doar ce apare in decont la randul 32.



#185125 Facturare in avans

Postat de romica on 22 October 2008 - 11:54 AM in Arhiva

Salutare. Poate stie cineva sa mi dea un raspuns la problema mea. Lucrez cu o firma din Italia care este platitoare de tva, la fel ca mine, livrez pentru ei echipament(tesatura mi o trimit ei de acolo) eu le facturez manopera. Acu vreau sa le cer un avans pentru marfa. Eu trebuie sa fac o factura pentru avans lor pentru am trimite ei bani, intrebarea mea cum prind eu in decontul tva aceasta suma de avans si care sunt inregistrarile care trebuie sa le fac. V amultumesc.

Chiar nu stie nimeni?



#166549 Contract asigurare

Postat de romica on 19 March 2008 - 02:10 PM in Arhiva

Este contract de asigurare vechime in munca, inregistrat la casa de pensii.



#166379 Contract asigurare

Postat de romica on 18 March 2008 - 02:45 PM in Arhiva

Salutare. Poate stie cineva. Patronul meu este asociat unic la societate, are contract de asigurare, sumele care le plateste pentru contractul de asigurare se pot deconta de societate. Daca da care ar fi acele inregistrari.



#165357 Cdouri de 8 martie

Postat de romica on 08 March 2008 - 01:49 PM in MONOGRAFII CONTABILE

chiar nu stie nimeni



#165286 Cdouri de 8 martie

Postat de romica on 07 March 2008 - 01:52 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Salutare, stie cineva cum se inregistreaza cadourile de 8 martie care le dau la angajate
care ar fi acele inregistrari.



#163401 Contract vanzare cumparare

Postat de romica on 20 February 2008 - 01:49 PM in CONTRACTE comerciale

Salutare stie cineva cum se face daca vreau sa cumpar un bun(centrala electrica) de la o persoana fizica pe o societate comerciala. Trebuie inregistrat undeva contractul, are cineva un model de contract. Va multumesc mult



#157800 Inregistrare contabila

Postat de romica on 11 January 2008 - 10:11 AM in Arhiva

Salutare. Poate stie cineva. La sfarsitul lui decembrie am facut importul definitiv la niste utilaje care erau in import temporar.
Trebuia sa achit tva ul in vama, dar nu am avut de unde sa platesc si mi l a platit o firma de comisionari, care la randul ei mi a facut factura pe tva ul pe care trebuia sa l platesc eu dupa care eu trebuie sa i platesc factura in cursul lunii ianuarie.

Problema este cum cum fac eu inregistrarile ? Poate stie cineva care s a mai intalnit cu astfel de problema.



#151789 Contabilitate Firma transport marfa

Postat de romica on 27 November 2007 - 01:35 PM in Arhiva

Vezi postareaclaudiaionela, la Nov 27 2007, 11:16 AM, a spus:

De unde ai inchiriat masinile, societatea este din Romania? Din explicatiile tale nu am inteles decat ca se face un transport Romania- Rusia. :smile:
Masinile sunt inchiriate din Romania. Firma de la care le am inchiriat imi fcatureaza chiria pentru masini



#151766 Contabilitate Firma transport marfa

Postat de romica on 27 November 2007 - 11:49 AM in Arhiva

Salutare. Poate stie cineva cum se face. Am o firma care face transport marfa cu masini inchiriate de la alta firma(transport din Romania in Rusia.
Firma platitoare de Tva. Pe drumul soferi mai platesc diferite taxe la iesirea din tara (parcare, autostrada etc) Se mai alimenteaza cu benzina masinile. As vrea sa stiu cum inregistrez aceste bonuri cu Tva si care Tva. Si daca eu trebuie sa facturez serviciul prestat cu tva?



#150512 Ingergistrare contabilitate ochelari protectie

Postat de romica on 13 November 2007 - 09:45 AM in Arhiva

Buna ziua . Imi poate spune cineva cum se inregistreaza in contabilitate o pereche de ochelari cumparati pentru un angajat. Va multumesc.



#121315 Cereri ghid TVA

Postat de romica on 16 February 2007 - 10:01 PM in Arhiva

Vezi postareaLORENA-2007, la Feb 9 2007, 09:30 AM, a spus:

da-mi o adresa de e-mail iti trimit ghidul complet de tva ff.detaliat este expusa orice problema te-ar interesa,,,
trimite si mie te rog ghidul complet de tva petru1977@yahoo.com



#116629 Achizitie intracomunitara

Postat de romica on 17 January 2007 - 12:00 PM in Arhiva

Salutare. Poate sa ma ajute cineva. Am achizitionat marfa de la o firma din UE(Belgia). Ce trebuie sa fac? Trebuie declarat undeva, se plateste tva undeva? Inainte il plateam in vama tva-ul. Exista vreun formular la finante care trebuie completat



#114611 Ajutor de deces

Postat de romica on 08 January 2007 - 02:57 PM in Arhiva

Salutare. Poate sa ma ajute cineva. A decedat un salariat la firma la care lucrez in luna decembrie, sotul a venit dupa ajutor de inmormantare ce suma trebuie sa-i dau salariul 1077 din 2006 sau cel care este in 2007, mentionez ca nu am facut inca declaratiile pe luna decembrie. si ce acte trebuie sa-mi aduca(decedata era divortata)




Cometa SQL