Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
lilianarodica's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


lilianarodica's Content

There have been 1000 items by lilianarodica (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#188616 Ziua numelui

Postat de lilianarodica on 30 November 2008 - 01:10 PM in Arhiva

LA MULTI ANI PENTRU TOTI COLEGII CARE AZI ISI SERBEAZA ZIUA NUMELUI ! :thumbup:



#48473 Ziua Gospodinei

Postat de lilianarodica on 02 November 2005 - 09:22 PM in Arhiva

Iti place bucataria italiana? daca da, atunci hai sa pregatim impreuna:

felul 1: Paste cu dovlecei
3 dovlecei.2 oua.1 catel usturoi,sare,piper,parunjel verde,100g paste de persoana,ulei (preferabil de masline)
Calesti catelul de usturoi in ulei(cam 2 linguri).dupa care il scoti, apoi calesti dovleceii taiati rondele, cand s-au inmuiat,adaugi cele 2 oua batute ca la omleta, sare, piper, lasi sa ce coaguleze, tragi vasul dupa foc si adaugi patrunjel tocat si parmezan, sau cascaval ras.
felul 2: frptura de porc cu sos de lamaie.Cotletele se rumenesc in putin unt pana capata culoare alba, apoi se putin cate putin apa pana se fragezesc, apoi putina sare,Cand s-au fragezit stoarce zeama unei lamai.garnitura salata verde

POFTA BUNA



#40164 zambareti

Postat de lilianarodica on 22 September 2005 - 06:12 PM in Arhiva

pentru



#38314 xerox

Postat de lilianarodica on 14 September 2005 - 09:27 PM in Arhiva

Credeti ca este corect ca un procent anume din hartia xerox care se livreaza unei papetarii care are un aparat xerox, sa fie considerata materie prima pt xerografierea dif. doc?Bineinteles ca fiind o prestare de servicii, se vor contabiliza veniturile in ct 704,iar cant de hartie la intrare in 301,iar iesirea in 601 pe baza de bon de consum.



#89968 vreau sa invat!

Postat de lilianarodica on 23 June 2006 - 03:35 PM in Arhiva

Alinuta,
Asa cum am apus mai sus, tatal tau este o persoana competenta si faptul ca finaliza activitatea contabila a societatii, inseamna mai mult decat un contabil de cont.Eu te sfatuiesc sa-i procuri tatalui tau toate noutatile in domeniu si impreuna cu dansul sa te ocupi de activitatea societatii. Va doresc numai succese si impliniri profesionale.



#89925 vreau sa invat!

Postat de lilianarodica on 23 June 2006 - 01:42 PM in Arhiva

Alinuta,
Nu te supara ca indraznesc sa te intreb, dar ce profesie ai? Indraznesc sa te intreb pt. ca contabilitatea nu este o joaca, este o profesie care cere multa responsabilitate si mai ales profesionalism, Cred ca este indicat sa gasesti pe cineva alaturi de care sa inveti secretele acestei profesii, .
Cursurile cu durata de 2, 3 luni iti dau o privire de ansamblu, care totusi parea mea ,nu este suficienta.A trecut vremea cand a fi contabil, erai contabil de cont, inregistrand in general mecanic niste operatiuni.Acum un contabil trebuie sa stie contabilitate, fiscalitate, analiza economica,etc, cum s-ar zice s-a marit sfera de actiune.si oricum nu se mai cheama contabil de cont.
Faptul ca tatal tau a intocmit balante, bilanturi este o dovada ca stie mai mult dacat niste inregistrari mecanice, si trebuie sa te bucure.
Am intalnit pe forum si nu odata persoane care nu stiau lucruri elementare si puneau intrebari stupide ., eu la randul meu intrebandu-ma cum este posibil sa lasi activitatea-contabilitatea pe mana unei astfel de persoane.



#37152 vrea cineva sa lucreze cu mine?

Postat de lilianarodica on 11 September 2005 - 07:23 PM in Arhiva

Ce intelegi prin"sa lucreze cu mine" adersa mea de e-mail libezache@yahoo.com



#49203 Voi chiar ati reusit sa parcurgeti toate problemele?

Postat de lilianarodica on 04 November 2005 - 08:11 PM in Arhiva

Succes ca sa dati de baut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



#51232 vize

Postat de lilianarodica on 15 November 2005 - 09:45 PM in Arhiva

a trait sa o vad si pe asta!!!Acum trebuie sa dam sfaturi si in privinta acordarii de vize ptr. plecari din tara.Am spus si o repet unii cred ca, contabilii sunt sau ar trebui sa fie fete in casa.



#64043 VIRUS FF PERICULOS

Postat de lilianarodica on 02 February 2006 - 01:42 PM in Arhiva

MULTUMIM



#87164 Viramente interne - 581

Postat de lilianarodica on 08 June 2006 - 09:25 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Contul 581 Viramente interne este un cont de activ, si de regula nu prezinta sold.
Cred ca ar fi indicat sa luati legatura cu functionara care tine evidenta decontarilor pentru societatea Dvoastra.Daca casiera depune foaia de varsamant dupa ora stabilita de banca pentru primirea documentelor, atunci decontarea se face a doua zi.

_____________________________________________
A dori sa multumesti pe toata lumea este un efort inutil



#111123 Vine Mosul !

Postat de lilianarodica on 06 December 2006 - 07:50 PM in Arhiva

LA MULTI ANI ! CELOR CARE ISI SERBEAZA ZIUA NUMELUI AZI .



#105203 Versiuni Saga C pe acelasi computer? Posibile solutii!

Postat de lilianarodica on 29 October 2006 - 01:45 PM in Arhiva

Daca poti fa asa, daca nu merge fa asa si uite pierdere de timp si nervi , cand cel mai simplu ar fi sa faci un abonament.Nu costa o avere si permanent vei avea toate noutatile si actualizarile,
Numai bine



#158460 versiune noua decl. 100

Postat de lilianarodica on 16 January 2008 - 03:24 PM in Arhiva

Ultima versiune a Decl.100/15.01.2008,1.0.0.6 ,versiune care permite si incarcarea Decl. 101/2007.Accesati sate-ul Min .de finanate.



#32967 Verificare calcul salariu

Postat de lilianarodica on 17 August 2005 - 12:19 PM in Arhiva

Cum ti-a spus si Septimiu, intai platesti apoi primest parola si cod de activare.Acceseaza www.sagasft.ro, telefon0213239048. Succes



#32970 Verificare calcul salariu

Postat de lilianarodica on 17 August 2005 - 12:21 PM in Arhiva

scuze accesezi www.sagasoft.ro, probabil imi este foame :lol:



#107297 venituri in avans?

Postat de lilianarodica on 13 November 2006 - 07:05 PM in Arhiva

Imi permit sa vin cu o completare referitor la contul 472 Venituri inregistrate in avans
In creditul contului se inregistraza : veniturile in avans, aferente perioadelorexercitiilor financiare urmatoare, cum sunt: abonamente, asigurari,chirii, dobanda aferenta bunurilor cedate in regim de leasing financiar.



#76519 vector fiscal

Postat de lilianarodica on 26 March 2006 - 11:45 AM in Arhiva

CONTABILITATE- ansamblul operatiunilor de inregistrare pe baza unor norme si reguli speciale, a miscarii fondurilor si materialelor intr-o societate-institutie.Stiinta care se ocupa cu teoria acestor operatii
CONTABIL-persoana calificata care tine contabilitatea unei societati-institutii



#76278 vector fiscal

Postat de lilianarodica on 24 March 2006 - 10:07 PM in Arhiva

Stimati colegi incepatori.
rostul acestui Forum este acela de a incerca sa lamurim impreuna probleme de conta care nu ne sunt suficient de clare nu sa facem cursuri de CONTABILITATE SI FISCALITATE. Ce doriti Dumneavoastra e deja prea mult.



#150909 vanzare obiecte inventar

Postat de lilianarodica on 16 November 2007 - 02:45 PM in Arhiva

faceti o grava confuzie.....nu vindeti un mij. fix ci un obiect de inventar, obiect de inventar care devine marfa, deci trebuie sa respectati regulile de vanzare ale marfii.De fapt acest subiect a mai fost discutat.folositi butonul cautare si va veti lamuri.



#95216 vanzare obiect de inventar

Postat de lilianarodica on 26 July 2006 - 10:03 AM in Arhiva

Vezi postareaartemi, la Jul 20 2006, 11:57 AM, a spus:

buna ziua.
daca vand un obiect de inventar care este dat in folosinta de 1 an, deci inregistrat pe cheltuieli ce inregistrari contabile fac? In contabilitate nu -mi apare in nici un cont.
Multumesc.



#172496 vanzare mijloc fix

Postat de lilianarodica on 15 May 2008 - 05:49 PM in Arhiva

Scrieti la biroul pentru Asistenta contribuabilului si vi se raspunde, pentru ca"vorba "proverbului latin Verba volant, scripta manet(vorba zboara, scrisul ramane) .
Succes



#32649 vanzare mij fixe

Postat de lilianarodica on 15 August 2005 - 04:43 PM in Arhiva

Scuze eu am vrut sa fac referire la cei care au esalonari la plata obilgatiilor- .



#32008 vanzare mij fixe

Postat de lilianarodica on 10 August 2005 - 03:33 PM in Arhiva

Patronul a facut prstioara iar noi trebuie sa dregem, nu prea e drept, dar asta e....In doua vorbe a vandut mij. fixe fara a anunta Adm financiara cu 60 zile inainte.Ce credeti ca se mai poate face? Eu am refuzat sa inregistrez factura. Cu multumiri



#38210 Vanzare marfuri sub pret de achizitie

Postat de lilianarodica on 14 September 2005 - 04:25 PM in Arhiva

se mai completaza un formular pe care il poti procura dela Primarie,completat il depui la Primarie.




Cometa SQL