Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gabriella's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gabriella's Content

There have been 164 items by gabriella (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#79184 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:27 PM in Arhiva

Scuza-ma DYDY, dupa ce am trimis mesajul am inteles ca si la voi s-a intamplat tot astazi. E greeala mea ca nu am mai revenit cu rectificarea, scuze. Si noi avem o forma de protest pe care am prezentat-o presei impreuna cu lista cu semnaturi



#79161 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 02:43 PM in Arhiva

Am auzit ca in data de 01.03.2006 la Constanta s-a boicotat examenul - s-au ridicat toti candidatii si au parasit sala de examen.
Acelasi lucru s-a intamplat la Iasi, astazi 08.04.2006 (bine... au parasit sala in proportie de 90 %).
Stiti cum s-au desfasurat examenele in celelalte centre din tara?



#79673 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 04:03 PM in Arhiva

maine, probabil - va scrie lucrul asta si pe site-ul camerei...



#79670 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 03:58 PM in Arhiva

acum 20 minute s-a terminat sedinta de consiliu
nu se anuleaza examenul
celor ce au iesit din sala le pune nota 1, la restul le corecteaza lucrarile
e inadmisibil, asta, in conditiile celor ce s-au intamplat la iasi
mi-e greata de CAFR



#79185 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:34 PM in Arhiva

care e procedura in continuare? cum va ganditi sa actionati?



#79191 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:50 PM in Arhiva

apropo : in HOTĂRÂREA Nr. 55, emisa la București, in 14.12.2005, privind aprobarea Regulilor de organizare și desfășurare a examenului de aptitudini profesionale, pentru atribuirea calității de auditor financiar, se mentioneaza la art.5 : "Subiectele de examen :
(1) Examenul va consta în susținerea a trei probe scrise:
proba scrisă - din disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art.13, punctul a) ;
test grilă - pentru disciplinele prevăzute de OUG 75/1999, republicată, art. 13, punctul B). Grilele vor avea patru variante de răspuns din care un răspuns va fi correct ;
lucrare practică de audit
Lucrarea practică –va fi structurată astfel: pe baza situațiilor financiare și a altor informații despre o societate comercială se vor aborda următoarele aspecte :
- independență, acceptarea angajamentului;
- planificare, eșantion, prag de semnificație;
- 3 teste la alegere din cadrul secțiunilor de la G-P (Probe de audit) cu foile de lucru aferente.
Oare e ceva ce nu am inteles eu bine? Nu mi se pare ca subiectele de astazi respecta aceasta structura - asta ca sa nu mai vorbim ca la testul grila au fost intrebari cu 2 sau mai multe raspunsuri corecte din care, punctat era doar unul.. , de primul examen unde, din 1623 candidati se aude ca au luat nota de trecere doar.. 106 din care, 25 sunt din Bucuresti.
Cred ca se intampla ceva - cineva incearca sa ne puna piedica - e corect si adevarat - doar daca efectuam un calcul simplu : 1623 * 6.000.000 lei = 9.738.000.000 lei. Daca vrei sa faci bani in modul cel mai simplu, ce faci? Normal - le pui piedica - sa mai vina... o data, de doua ori...
As mai intreba ceva : Nu ar fi normal ca rezultatele de la examenele astea sa reprezinte si o evaluare a Camerei? Pentru ca, imi amintesc totusi ca ei ne-au pregatit - anual - si obligatoriu...[u]



#79432 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 10 April 2006 - 03:32 PM in Arhiva

am vazut. ok, felicitari - cititi si :

http://www.evenimentul.ro/articol/viitorii...examenului.html
http://www.ziua.net/display.php?id=197564&...1b106c70701f2e9
http://www.ziuaiasi.ro/main.php
http://www.ziua.net/ct.php?id=40936



#79698 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 11 April 2006 - 05:57 PM in Arhiva

suntem niste oite proaste
prin greva noastra am facut, sau... era cat pe ce sa facem jocul unora
totul a fost programat de la inceput sa se intample asa... sa se ajunga aici
mi-e silaaaa!!! de tot ceea ce se intampla pe-aici... in frumoasa noastra Romanie...



#79199 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 07:28 PM in Arhiva

Si inca o intrebare? - Eu tot nu am inteles de ce sunt considerate secrete intrebarile de la testele grila... de ce nu au fost date publicitatii, nu au fost afisate pe site-ul camerei.. nu a fost voie sa iesi cu ele din sala. [b][b]Asta ar putea fi oare considerat un comportament profesional?



#79193 Examen final auditor 2006

Postat de gabriella on 08 April 2006 - 06:53 PM in Arhiva

urmeaza sa asteptam un raspuns de la camera,dar sper sa se ia masura anularii acestei probe deoarece a ajuns de pomina

ok! - ati transmis protestul vostru la camera?



#2636 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:51 PM in Arhiva

iar ca sa incarci marfa cu valoare zero - inseamna ca nu ai incarcat-o
cum spune andreea - la vanzare sa treci pretul unui alt produs din stoc?.... e cam ...
inteleg (si imi cer scuze daca nu am inteles corect) - ca mi se spune sa nu incarc bonusurile in gestiune.
La control mi-au verificat facturile selectiv pe o perioada, fata in fata evidenta mea - cu cea a furnizorului - asa ca mi-e frica sa nu inregistrez factura, mai bine cu valoare 1 decat deloc si sa nu o gaseasca



#2635 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:44 PM in Arhiva

prodan - e bine asa, stai linistit
chiar daca legea contabilitatii iti spune sa inregistrezi factura exact asa cum e ea (aici andreea are dreptate)
insa, cei de la controale cunosc problema, si nu se leaga de leul tau
ar fi si culmea...
eu am avut problema asta, am inregistrat tot cam asa si nu au fost probleme
de ce spun tot cam asa? fiindca nu am modificat leii din factura, ci doar am adaugat unul in plus - insa, imi va ramane in sold si trebuie sa-l reglez candva...



#2475 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 11 October 2004 - 12:11 PM in Arhiva

chiar e ok
nu te jena daca stresezi uneori mai mult, sau daca noi ne mai luam la tranta pe chat (e chiar indicat). Legislatia e foarte vasta, pareri sunt multe, iar discutiile astea care sunt uneori in contradictoriu, sa stii ca, uneori ne pot folosi si noua.



#2357 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 10 October 2004 - 02:58 PM in Arhiva

...si altceva Prodan
- spre exemplu la data de 10 a lunii, ti-ai calculat soldul marfii inscris in raportul de gestiune (sau in fisele de magazie)? - nu e in rosu?
- nu este vorba de marfa fara provenienta? sau nu tii raportul de gestiune (sau in fisele de magazie)?



#2356 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 10 October 2004 - 02:47 PM in Arhiva

In cazul propus de Deea, subscriu raspunsului dat anterior de Andreea.
In cazul propus de Prodan insa....
nu inteleg, de ce Prodan nu intelege...ca marfa in custodie - e marfa in custodie si nu se poate vinde - si ca, la orice control care presupune si un minim inventar, va fi in cofa cu stocul vandut.
iar daca e sa judecam la fel ca cei care ne verifica, daca te prinde la jumatatea lunii la un control de-ala inopinat, cu marfa vanduta (din custodie) fara factura de aprovizionare...te judeca dupa Legea 12 si-ti confica marfa vanduta, ca fara provenienta. Si cred ca au dreptate, nu?



#2284 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:18 PM in Arhiva

Sper sa nu fiu obositoare , dar faceti-ma si pe mine sa inteleg
Tb sa fac NIR sau doar o nota contabila cu acel ct 8033
Mentionez ca programul meu nu imi da voie sa lucrez cu aceste conturi.

nu sunt de acord
- daca marfa e in custodie, nu am voie sa o vand (exceptie face activitatea de consignatie) daca ai o asemenea activitate, contacteaza un avocat - sa nu ai probleme mai tarziu.
- pentru marfa expusa la vanzare, trebuie intocmit obligatoriu NIR
- insa, custodia se inregistreaza in 8033
deci, in cazul tau, trebuiesc amandoua.
Insa, care va fi justificarea ta, la un control, la care-ti gaseste la vanzare marfa din 8033 (custodie) ?



#2362 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 10 October 2004 - 05:09 PM in Arhiva

da Andreea - ai dreptate, dar sa stii ca nu in toate judetele garda vede cu ochi buni aceste contracte. Desi, legal - ai dreptate.



#2484 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 11 October 2004 - 12:39 PM in Arhiva

Prodan - intr-adevar, nu exista o lege speciala care sa precizeze cum procedezi in cazul tau, in afara legii contabilitatii care-ti cere sa inregistrezi toate operatiunile in contabilitate.
consider ca ai procedat foarte corect dand valoare unu la pretul de cumparare si incarcand marfa (sau produsul...) in gestiune.
e ok



#2468 Avizul de insotire al marfii

Postat de gabriella on 11 October 2004 - 11:48 AM in Arhiva

bine - in cazul asta e ok



#2354 Diverse

Postat de gabriella on 10 October 2004 - 02:18 PM in Arhiva

da Andreea, dar daca investitia ta de 250 mil a dus la imbunatatirea parametrilor tehnici a mijlocului fix, trebuia majorata valoarea acestuia si recalculata amortizarea pe durata de utilizare ramasa



#2361 Diverse

Postat de gabriella on 10 October 2004 - 05:04 PM in Arhiva

scuze...uitasem sa ma autentific



#2283 Diverse

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:09 PM in Arhiva

cont cu imbunatatirea conditiilor salariatilor - nu am vazut
dar, apa, nu as considera-o protocol, ci mai degraba cheltuiala sociala - deductibila in limita de 2% din fondul de salarii?
ce parere aveti?



#2543 penalitati, dobanzi

Postat de gabriella on 12 October 2004 - 08:27 AM in Arhiva

ana - in general, nu este indicat sa platesti majorarile, scuze dobanzile.
cei ce vin sa te verifice, ce rezultate vor mai avea? iti vor cauta altele.
parerea mea este sa-ti faci calculul cum ai spus (poti sa calculezi majorarile doar in registrul fiscal ca sa stii cam cat vei avea de plata), dar sa faci plata cand iti vine controlul
e parerea mea - tu poti face cum crezi...



#2291 penalitati, dobanzi

Postat de gabriella on 08 October 2004 - 09:57 PM in Arhiva

parerea mea e ca da - iar in registrul fiscal, ori adaugi venitul la locul lui in trimestrul anterior, ori consideri cheltuiala nedeductibila fiscal.



#2472 penalitati, dobanzi

Postat de gabriella on 11 October 2004 - 11:58 AM in Arhiva

Prea complicat... parerea mea. Apoi, daca vrea sa vireze si penalizarile o poate face chiar daca nu are corespondent in fisa fiscala de la Adm. pt. ca nu depune rectificativa si nu vor aparea penalizari acolo. Cele platite de ea vor aparea ca platite in plus (ceea ce nu deranjeaza) pana la primul control, cand se vor compensa prin PV de control.
Da Otilia - ai dreptate. Asta in cazul in care sunt sigur ca in urmatoarele 6 luni nu voi avea control (pentru ca, daca nu ma complic, exista posibilitatea sa primesc o amenda pentru calcul eronat...ceea ce nu e de neglijat)
Asta e parerea mea - nu oblig pe nimeni sa gandeasca la fel.
Depinde si de societate si cat de des este verificata.




Cometa SQL