Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
florinwagner1's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


florinwagner1's Content

There have been 3 items by florinwagner1 (Search limited from 14-November 07)


Sort by                Order  

#277345 firma desfasoara activitate prin angajat la domiciliu

Postat de florinwagner1 on 01 February 2017 - 10:29 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Care considerati voi ca ar fi solutia dpdv legal atunci ca aceasta speta sa fie in regula?



#277339 firma desfasoara activitate prin angajat la domiciliu

Postat de florinwagner1 on 01 February 2017 - 09:22 AM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Vezi postareamgabi, la 01 February 2017 - 12:35 AM, a spus:

Trebuie sa specifici intre ce ore lucreaza.

Altfel, nu vad ceva in neregula ... doar ca la noi codul muncii (si toata legislatia muncii) este cam din epoca de piatra, nu este deloc in concordanta cu vremurile.

De exemplu, cum dumnezeu ii faci protectia muncii ?? Pe messenger sau pe facebook ?? Sau instructajul practic de prim ajutor, de stingerea incendiilor ... etc?

Protectia muncii poate fi facuta intr-o sedinta poate chiar la sediul social sau nu stiu.
Multumesc mult pentru raspuns. Astept si alte pareri/raspunsuri.



#277333 firma desfasoara activitate prin angajat la domiciliu

Postat de florinwagner1 on 31 January 2017 - 10:58 PM in Aspecte juridice privind societatile comerciale

Buna seara,

Situatia e urmatoarea:

SC XNET SRL are administrator pe Larisa si angajat pe Florin pe postul de programator it.
Firma are codul CAEN 6201 - Activitati de realizare a software ului la comanda (software orientat client)

Administratorul Larisa nu este angajat.
Florin este angajat cu contract individual de munca unde este specificat ca lucreaza de la domiciliu, 8h /zi.

Sediul social al firmei este intr-o locatie de domiciliu in baza unui ctr de comodat, unde locuieste Larisa. Nu se desfasoara nicio activitate din acea locatie si nu se platesc utilitati pe firma (internet, curent etc..)

Florin domiciliaza intr-o locatie in baza unui ctr de comodat. El fiind angajat la SC XNET SRL, lucreaza de acasa, adica realizeaza software.., platindu-si singur toate utilitatile, adica internetul, impozitul pe apartamentul unde sta).

Administratorul Larisa, nu are nicio activitate.

Va rog sa-mi spuneti este ceva in neregula aici? De ce? Va rog sa imi argumentati si sa indicati lege/articol.
SC XNET SRL, functioneaza conform legislatiei in vigoare?

Va multumesc mult.




Cometa SQL