Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Mares Stefan's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Mares Stefan's Content

There have been 502 items by Mares Stefan (Search limited from 25-November 07)



Sort by                Order  

#232894 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de Mares Stefan on 09 November 2010 - 11:32 AM in Arhiva

Vezi postareaela d, la Nov 9 2010, 11:45 AM, a spus:

Am 4 facturi pentru cumparare de mobilier, facturi care au ca suma, fara tva, urmatoarele valori:2419 lei, 3870 lei, 1241 lei si 3842 lei. Se incadreaza la mijloace fixe, la clasa 3.1.1 Mobilier(inclusiv mobilier comercial si de birou)- cu perioada de amortizare 9-15 ani. Intrebarea mea e DACA pot cumula ca si valoare cele 4 facturi in vederea stabilirii amortizarii.(adica sa am de inregistrat in fiecare luna o singura amortizare pentru tot mobilierul si sa nu fac 4 inregistrari, sau de fapt 3 ca a 3-a factura e doar de 1241 lei si nu se mai incadreaza la mijloace fixe).

Da, puteți.
Pe baza Notei de intrare recepție, recepționați fiecare obiect-mobilier - fizic -distinct, atribuindu-le numere distincte de inventar , durată de folosință identică și valori de inventar distincte, deschizând pentru fiecare mijloc fix fișa sa de evidență, distinct, ... dar AMORTIZAREA LUNARĂ puteți stabili pe intregul lot recepționat și contabiliza întro singură sumă aferentă tuturor mijloacelor fixe din aceeași categorie .



#245815 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de Mares Stefan on 09 November 2011 - 02:42 PM in Arhiva

Vezi postareamtpfa, la 26 August 2011 - 11:13 AM, a spus:

Buna ziua!
Dragi colegi am nevoie urgenta de sfatul vostru.
Firma la care lucrez a achizitionat un paratraznet pentru un depozit.
valoarea piesei principale"Prevecton TS",este de 5000 lei fara tva iar conductorii si celelelte ansambluri de aprox.3000 lei Nu stiu ca si ce sa il inregistrez?Mijloc fix-la ce categorie ? sau ce altceva ar putea fi,avand in vedere ca desi valoarea este peste 1800 lei,garantia primita de la furnizor este de 24 luni.
Multumesc!
Cod 1.7.2.1 Instalaţie electrică de forţă aeriană şi aparentă cu durata de funcţionare estimată 9-15 ani, dacă nu vreţi să o consideraţi încorporată în valoarea clădirii, a edificiului pe care este instalat. Şi căruia îi asigură protecţia!
Garanţia, respectiv durata acesteia se referă formal, la produsul comercializat. Important este ca să funcţioneze "legat la pământ" fără să se topească sau fără să se constituie chiar întro în sursă de incendiu! Menirea lui fiind a fi de a asigura protecţia scontată faţă de descărcările electrice , deci a fi ... paratrăsnet!



#245814 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de Mares Stefan on 09 November 2011 - 02:27 PM in Arhiva

Vezi postarearelly77, la 09 November 2011 - 11:26 AM, a spus:

buna ziua tuturor, sunt nou venita pe forum si am nevoie de ajutor. am achizitionat un curatitor profesional, apa rece-pompa liniara adica un vap pentru spalat auto. nu stiu ce cod sa trec. ma poate ajuta cineva? valoare 3178 ron.
multumesc

Cod 2.1.27 Accesorii de producţie cu durata de funcţionare estimată între 4-8 ani.



#232860 INCADRARE MIJLOC FIX

Postat de Mares Stefan on 08 November 2010 - 02:41 PM in Arhiva

Vezi postareaLauras, la Nov 8 2010, 02:37 PM, a spus:

Buna ziua tuturor,
Am achizitionat o turbofreza pt zapada si as dori daca se poate o parere despre grupa de mijloace fixe in care s-ar incadra.
Am cautat la ecipamente tehnologice dar nu prea stiu unde s-ar potrivi
va multumesc pt ajutor

După părerea mea se încadrează la Cod 2.3.6.4.3 transportor elicoidal și cu raclete durată de funcționare 3-5 ani



#245835 Monografie avans

Postat de Mares Stefan on 10 November 2011 - 09:32 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Dar e simplu. Dacă ţii minte ce ai făcut şi respecţi propria ta logică în efectuarea înregistrărilor contabile în conturi. Deci spre ex. clienţii îţi datorează plata creanţelor tale, inclusiv TVA, înregistrate după formula 4111 = % (7xx, 4427). Dacă clientul în cauză ţi-a plătit în avans, atunci la data încasării avansului ai înregistrat 5311 sau 5121 = 419 , iar acum la data facturării, stingi creanţa ta din avansul încasat, 419 = 4111.
Dacă cumva partenerul tău a cerut să facturezi avansul, atunci emiţi factura pentru avans şi faci înregistrarea 419 = % (472, 4427) .
La data încasării avansului faci 5311 ori 5121 = 419. Ulterior de câte ori facturarea tranzacţiei devine exigibilă, emiţi factura , de înregistrat în negru 4111= % (7xx, 4427) şi pe aceaşi factură faci stornarea avansului aferent acestei tranzacţii, deci % (472, 4427)= 419 şi concomitent 419 = 4111, respectiv stornaţi 4427 = 4427 .
Aceeaşi raţionament se poate face în cazul facturilor furnizorilor evidenţiate în contul 401, respectiv şi-n cazul avansurilor acordate furnizorilor, evidenţiate în contul 409, respectiv 471,cheltuieli în avans iar pentru TVA deductibilă contul 4426.
Iar din citirea BALANŢEI CONTABILE întocmite după mine nu vă va rezulta nici o "varză", ci nişte cifre care vă vor povesti cam următoarele: La contul 401, aţi început anul cu o datorie , obligaţie de plată încă neonorată, de o anume valoare egală cu soldul conului.
În cursul anului aţi mai făcut achiziţii în valoare egală cu rulajul creditor al contului şi aăţi făcut plăţi, stingând o parte din obligaţiile asumate dvs.în valoare egală cu rulajul debitor al contului. Soldul final vă indică obligaţiile dvs. de plată încă neonorate. În cazul în care aţi acordat avansuri furnizorilor, soldul iniţial debitor reprezintă avansurile acordate în anul ori exerciţiul anterior.
Rulajul debitor vă indică avansurile acordate în cursul exerciţiului. Iar rulajul creditor reprezintă avansurile justificate, decontate, ori chiar care v-au foat restituite.
Soldul debitor al contului 409 Furnizori debitori , vă indică avansurile acordate încă nejustificate, nedecontate. La fel puteţi pricepe şi interpreta şi cifrele din conturile 411 şi 419, doar că de data aceasta în loc de obligaţii aveţi creanţe de încasat sau încasate în avans.
Şi pentru a găsi exact sensul tranzacţiilor facturate, veţi face distincţie fie între venituri în avans reflectate în contul 472 ori veniturile realizate reflectate în conturile 7xx, precum şi TVA aferentă colectată reflectată în 4427 , fie între cheltuielile în avans reflectate -n contul 471 sau cheltuielile efectuate reflectate în 6xx sau activele (2xx) ori stocurile (3xx)achiziţionate şi TVA aferentă deductibilă reflectată în contul 4426. Dacă intervine neexigibilitatea TVA se va folosi contul 4428.
Deci TOATE ÎNREGISTRĂRILE CONTABILE AU LOGICA LOR! Şi dacă aţi înţeles şi aţi respectat această logică, atunci fie că vorbiţi de creanţe ori obligaţii, fie de cheltuieli sau de venituri, fie de TVA colectată sau TVA deductibilă, vă veţi putea da seama ce anume reprezintă fie soldul, fie rulajul debitor sau creditor!
Si că o balanţa poate fi o relevantă tradatoare, gandiţi-vă la o balanţă în care prin conturile de disponibilităţi banesti în bancă şi prin caserie sunt rulaje de milioane lei, iar la venituri şi cheltuieli aferente activităţii, tranzacţiilor efectuate doar zeci sau sute de mii de lei.
Ori că la decontări , conturil 4xx există dovezi despre obligaţii şi creanţe tot de milioane lei, dar neregăsite în venituri ori cheltuieli. Ş.a.m.d.
Adică eu nu ţin să apăr inteligibilitatea lexicală a diverselor acte normative , inclusiv a celora emise pentru reglementarea contabilităţii.
Dar apăr LOGICA CONTABILITĂŢII.
De a a oferi oricând oricui o situaţie ECHILIBRATĂ, reflectată în egalitatea activelor cu pasivele, sau a rulajelor debitoare însumate cu rulajele creditoare însumate, sau fie şi-n indicarea valorică ori averilor şi surselor de finanţare a acestora ori a datoriilor, obligaţiilor încă neonorate, achitate, sau a creantelor încă neîncasate.
Iar comparaţia ordinii de mărime a cifrelor reprezentând solduri cu cifrele reprezentând rulajele, vă puteţi da seama dacă aveţi de a face cu o "mare" de tranzacţii învolburate, valuri-valuri care se produc zi de zi, lună de lună, cu o anumită dinamică şi intensiate, sau doar cu-n "lac" de tranzacţii liniştite, reflectând eventual chiar o anume stare de cândva amorţită, imobilizată, paralizată!



#246078 Monografie avans

Postat de Mares Stefan on 17 November 2011 - 07:35 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaLexiroxi, la 16 November 2011 - 06:41 PM, a spus:

La reflectarea in contabilitate a operatiunilor economice derulate se are in vedere continutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor si politicilor contabile permise de reglementarea contabila aplicabila.”
Incasare avansuri de la clienti reprezinta sume incasate in contul comenzilor, care apoi se deconteaza clientilor si reprezinta in Bilant o datorie.
Venituri in avans reprezinta veniturile incasate in perioada curenta, dar care sunt aferente unei perioade urmatoare
În bilanţ avansul încasat rămas în sold se regăseşte în Capitolul D . Datorii .pct.3 rândul 39 sold cont 419 .
Iar avansul plăitit la capitolul B Active circulante pct.4 rând 23.
Iar veniturile în avans sold cont 472 figurează la fel în bilanţ la capitolul I. rând 62, cu defalcare de reluare întrun an rd.63 sau intro perioadă mai mare de un an rd.64.
Iar la capitolul C figurează cheltuieli in avans soldul contului 471 rd.36.
La 31 decembrie orice avans plătit, încasat în cursul anului, încă nedecontat, devine ori un venit ori o cheltuială în avans, nu ?!

Adică ... despre ce vorbim ?! Care reglementare ... potrivnică ?! Dvs. o ştiţi ?! Eu , nu.
P.S. Lexical orice avans denotă semnifică un venit (fie o obligaţie) de realizat în viitor(de onorat mai târziu), dar care este deci efectuat în avans.



#245937 Monografie avans

Postat de Mares Stefan on 13 November 2011 - 10:46 AM in MONOGRAFII CONTABILE

"Pentru a avea evidenţa contractelor achitate, inclusiv a avansurilor" cu indicaţia "să foloseşti un program informatic de evidenţă" , cu atenţionarea cum că "nu să denaturezi rulajele conturilor" ... pentru mine ... sună bine, dar ori consună cu ceea ce s-a spus ori scris deja ori , ... unde şi ce anume trebuie rectificat ?! Pentru a nu fi nici eliptic, nici ...
P.S. Nu de alta dar înregistrările propuse de mine asigură acurateţea rulajelor şi soldurilor pe fiecare analitic în parte, şi pe conturi sintetice, la fel ... sintetizate. Cu sau fără calculator. Calculatorul, programul nu poate fi mai deştept de cât contabilul! După cum nici softul informatic de evidenţă contabilă care te poate învăţa contabilitate, încă nu s-a scris!



#245907 Monografie avans

Postat de Mares Stefan on 11 November 2011 - 10:53 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Pentru mgabi ,
Tot ce aţi expus este corect, practicabil şi conform regulilor cunoscute. Doar o precizare univocă: Conturile de decontări cu terţii , fie 401, 403, 404, 405408,4091 sau 4092, fie 4111, 4112, 4118, 413,418,419 ori fie 461 aau 462 se dezvoltă în analitic pe fiecare terţ în parte. Eu recomand folosirea CUÎ -ului , codului unic de înregistrare pentru persoane juridice şi a CNP-ului pentru persoane fizice, pentru definiriea contului analitic, pentru că este CERT, este VERIFICABIL, şi IDENTIFICABIL.
Oricând.
Şi la orice analiză se poate constata dacă toate operaţiunile cu TERŢUL în cauză sunt CORECT LĂMURITE.
Adică sunt evitate eventualele compensări implicite: Nu-i plătesc pentru că oricum îmi datorează bani! etc.



#245906 Monografie avans

Postat de Mares Stefan on 11 November 2011 - 10:38 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Adică ?!
Cumva credeţi că am învăţat. cunoaştem, ştim contabilitate, înregistrări în orice evidenţă contabilă doar din septembrie 2009 ?! Adică de la OMFP nr.3055/2009 ?!
Eroare.
Deci de la orice client al meu pot încasa o sumă în numerar, deci voi înregistra în Registrul de casă , respectiv în debitul contului 5311, ori pot încasa chiar în contul meu de disponibilităţi păstrate la o anumită bancă, deci voi înregistra pe baza extrasului de cont eliberat de bancă în debitul contului 5121, analitic banca în cauză, creditând ce ? Care cont ?
În 462 ?! Dar mi-e client, nu mi-e creditor!
În 473 ?! Dar nu e nici o operaţiune în curs de clarificare! Mi-a clar. Am încasat de la un client suma respectivă. Deci în 411 ?! Dar nu am nici o factură de încasat ! Dar mi-e client !
Deci ...voi înregistra SIGUR în credit cont 419 Clienţi creditori.
Sau dacă îmi dau seama că de fapt trebuia să emit şi o factură, atunci în credit cont 418.
Apropo, OMFP nr.3055/2009, zis şi ordinul menit să asigure euroconformitatea contabilităţii naţionale, a fost modificat, completat după vreo 9 luni, şi nu m-ar mira dacă şi de atunci ar mai fi fost modificat!
Apropo, când aţi auzit primadată de conturi şi de contabilitate , nu vi s-a spus că este, poate fi şi anglosaxonă, concepută după propriile dvs. nevoi, sau "continentală" reglementată de "sus" ca să poată servi nu doar ca instrument de centralizare a bilanţului ci şi ca instrument - termen de comparaţie - etalon pentru organele de control, dacă regulile jocului sunt ori nu respectate ?!



#234845 reevaluare mijloc fix

Postat de Mares Stefan on 06 January 2011 - 03:38 PM in Arhiva

Vezi postareaela d, la Jan 5 2011, 10:29 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati cu o reevaluare a unei cladiri cumparate in 2007 la valoarea de 109.796.69 lei. S-au facut modernizari la cladire in valoare de 12.447.3 lei, iar amortizarea calculata pana acum este de 24.876.18 lei.E nevoie de-o reevaluare pentru stabilirea impozitului pe cladie pentru primarie.Cum fac reevaluarea?O pot face eu aplicand indicii de inflatie?Care sunt ei?Trebuie angajat un evaluator?

Conform datelor dvs. valoarea rămasă rezultată din evidența contabilă ... la data reevaluării este de 109.796,69 lei - 24.876,18 lei = 84.893,51 lei.
Această valoare are la bază prețul de achiziție din 2007.
Deci în scopul reevaluării vom recalcula -reevalua valoarea rămasă prin ponderare cu indicele pe 2008 de 119,3% , respectiv pe 2009 de 87,3% și pe 2010 /septembrie/ 100,4% , și rezultă o valoare de 88.769,32 lei.
Diferența din reevaluare de înregistrat și-n contabilitate este de 88.769,32 - 84.893,51 = 3875,81 lei.
Clădirea fiind modernizată în 2010, la valoarea reevaluată se adaugă și valorea lucrărilor respective de 12.447,3 lei.
Deci valoarea completă de inventar reevaluată a clădirii este de 88.769,32 lei + 12.447,30 lei = 101.216,69 lei.
Această valoare constituie baza de calcul pentru calcularea impozitului pe clădiri.
Și tot această valoare de inventar reevaluată trebuie ...amortizată ... în câte luni v-a rămas ... din durata de viață ... de amortizat.



#234741 reevaluare mijloc fix

Postat de Mares Stefan on 05 January 2011 - 11:03 AM in Arhiva

După știința mea, da, trebuie angajat un EVALUATOR. De regulă DITL se mulțumește cu un evaluator autorizat cu semnătură și parafa, fie de la CECCAR, fie de la ANEVAR. Dar am auzit că unii țin morțiș să fie de la ANEVAR.
Cât despre indici de prețuri,(nu-i vorba numai de inflație) da, sunt , și poate le găsiți și pe internet.
...Poate întro EVALUARE postată pe site-ul unei primării prin grija pentru transparență ori publicitate a unor funcționari-informaticieni ai DITL.



#234761 reevaluare mijloc fix

Postat de Mares Stefan on 05 January 2011 - 01:05 PM in Arhiva

Vezi postareaela d, la Jan 5 2011, 02:38 PM, a spus:

Ma poate ajuta cineva cu acei indici?Ca patronul nu prea are chef sa platesaca un evaluator..
Da. Le găsiți pe adresa
http://www.insse.ro/cms/rw/pages/comunicat...ci_constr.ro.do
sau în Tribuna construcțiilor adresa pe http://www.tr.ro/indici
sau atașat

Fisiere atasate




#234404 reevaluare mijloc fix

Postat de Mares Stefan on 22 December 2010 - 05:34 PM in Arhiva

Reevaluarea se face , de regulă, din 3 în 3 ani pentru impozite și taxe locale. Pentru bilanț, anual, cu ocazia inventarierii anuale!
Și DITL an de an trebuie , vrea, să știe pe ce se poate baza.
Deci ... spuneți firmei de evaluare să vă dea Raportul de evaluare ... mâine, cu data cursului euro la data de 21 decembrie 2010.
Și dacă nu până la revelion, atunci la începutul lunii ianuarie 2011 să-l și depuneți la DITL împreună cu noua declarație, reactualizată la valorile noi reevaluate.
Treaba cu 31 decembrie ... e o fixație ... a MFP-ului (deci, nu a fiscului) și este legată de bilanț.
Păcat că și unii evaluatori ... chiar firme ... se lasă ...duși cu valul.



#195572 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Mares Stefan on 02 March 2009 - 06:33 PM in Important in meseria de contabil

Știți care sunt cele minime-minime ?! Păi cele stsbilite sau convenite în prealabil cu clientul "în sumă fixă, între un minimum și un maximum, fără referire la vreun parametru constând în valori sau altă entitate cifrică". Adică poate tocmai suma care aveți deja în contract, dacă aveți contract! Dar acest secret nu trebuie să-i spuneți nici unui client! Iar dacă ne citește, îi spun eu: Nici eu nu mai știu ce spun! Darmite să se bazeze pe argumentația mea pentru acel minim!
Și dacă vrea să știe părerea mea, atunci îi spun: Sigur cu cel puțin 5% mai puțin decât are dumnealui, directorul general, dar nici întrun caz nu vă poate da mai puțin de 80% din ce are dumnealui! Dar dvs. îi puteți dovedi cât are dumnealui?! Pe lună. Ca timp. Și pe pământ. Ca loc.



#195581 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Mares Stefan on 02 March 2009 - 08:00 PM in Important in meseria de contabil

Scuze, nu pot fi de acord. Contabilul trebuie să vadă toate ștatele de plată! Și salariul pentru DG trebuie să fie stabilită prin hotărâre AGA (-cționarilor sau asociaților)! Și să figureze pe un ștat de plată. Unde este numai dumnealui. Vedeți poate tocmai pagina aceea a uitat-o acasă. Dar v-a adus centralizatorul. Și restul actelor.i Contabilul trebuie să știe toate implicările conducerii, directorilor, administratorilor în relații de încasări și plăți cu firmsa, indiferent că sunt cu numerar, prin caserie sau ridicate din bancă sau cu OP-uri ori carduri sau privind angajamentele de cheltuieli în intersul lor personal. Doar așa ca să găsiți toate portițele care sunt oferite de lege cu generozitate. Circuitul documentelor privind operațiile prin bancă (bănci) sau caserie și preluarea extraselor de cont și a registrului de casă cu toate documentele anexate este o regulă de AUR! Că deciziile le ia singur, treaba lui, dar cum sunt folosiți banii firmei deja este și treaba contabilului, liber prestator, care este asigurat și garantează pentru calitatea prestațiilor sale. Altfel...
Cât despre asociați, tocmai pentru că iau avansuri, încasează dividende, își decontează cheltuielile, păi ...toate acestea le consideră RENTĂ VIAGERĂ?! Păi spuneți că și dvs. vreți... o bursă! DAr totul cu TACT. Fără a-i jigni!
Fără a-i încălca INTIMITATEA sau desconsidera INTELIGENȚA. Dar nici să-le lăsați impresia că cifrele lui sunt inexpresive, moarte, pentru dvs. Și că vă poate duce de nas, iertată-mi să fie expresia!



#195554 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de Mares Stefan on 02 March 2009 - 03:36 PM in Important in meseria de contabil

Doar așa ca să nu vă răpesc timpul, vă-ntreb: Ați studiat Regulamentul CECCAR?! Ah, nu sunteți membru CECCAR, atunci nu e OBLIGATORIU! Dar dacă da... atunci ce părere aveți, câte acte adiționale la contractele pe care le aveți încheiate puteți iniția, doar și pentru că, uită, acum avem Regulamentul publicat în M.Of.R. Și-l puteți anexa la oferta dvs. dacă credeți că patronul, administratorul, reprezentantul clientului dvs. chiar nu vă crede pe cuvânt! Iar dacă e un client "vechi" îi puteți face și un calcul demostrativ cam cât vi s-ar fi cuvenit drept "COMPENSAȚII " pentru eforturile și nervii dvs. pe lunile anterioare. Și că de acu înainte ...uită nu aveți încotro...Corpul vă obligă...
(ce bine ar fi!- spun eu, dar mai bine nu doar suntem majori și știmmce e bun pentru noi!)
Și acum știți cât vi se cuvine pentru prezența sau absența dvs din cabinet (nu în sau din bucătărie, și nici de lîngă pătuțul noului născut!).
Deci dacă până acum ați negociat "de capul dvs." uită acum aveți la dispoziție un Regulament de aplicat. Și care prevede pentru o contabilitate cu 500 de documente de înregistrat contabil pe lună 1388 lei ! Și dacă sunt mai multe atunci puteți să mai pretindeți între 35 și 62 lei pentru fiecare 100 de documente de înragistrat contabil. Și dacă clientul dvs. cere completarea unor situații contabile periodice importante vi se mai cuvin între 35 și 105 lei pentru fiecare balanță, jurnale și fișe de cont sau cartea mare ori pentru diverse declarații sau deconturi TVA, în parte. Ei, da , numai dacă cere, și de ce să ceară?! Păi pentru că-i oferiți să le aibă în arhivă! Să știe ce ați lucrat!
Că ...din aceste "COMPENSAȚII" în anumite situații puteți face reduceri de 15% sau 30/% ori chiar 50% , este adevărat. Dar ... chiar vă-nteresează? Sau numai eventualele majorări pentru complexitate, dificultate sau urgență?Dacă da...
Cât despre colega experta pentru 50 lei , trimiteți-i prin poștă Regulamentul. Poate se va trezi cât valorează!



#235060 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de Mares Stefan on 10 January 2011 - 03:27 PM in Arhiva

Nu.
Nu există.
Dacă sunt uzate, pot fi toate scoae din folosință.Casate.



#235296 OBIECTE DE INVENTAR

Postat de Mares Stefan on 12 January 2011 - 10:22 PM in Arhiva

Obiectele de inventar se scot din ... uz, folosință, și ... numai pe această bază reală din ... evidența tehnico-operativă sau/și contabilă.
Obiectele de inventar sunt bunurile care indiferent de valoare au o durată de folosință sub un an, sau indiferent de valoare, adică mai corect spus, cu valoare de sub 1800 lei, adică să nu fie încadrabile la mijloace fixe, și au o durată de folosință de peste un an.
Scoaterea din uz a obiectelor de inventar are loc, de regulă, după ce au fost inventariate, deci există, și s-a constatat că sunt defecte, descompletate, declasate ori, chiar, uzate și, în consecință, nu se mai pot folosi conform destinației lor inițiale, respectiv corespunzător valorii lor inițiale de întrebuințare.
Drept urmare după aprobarea propunerii de casare și/sau de scoatere a lor din uz, comisia numită legal procedează la scoaterea lor din uz, distrugerea lor prin ardere(cele din lemn, respectiv combustibile) ori la valorificarea lor ca deșeuri, sau alte materiale refolosibile (cele metalice ori din mase plastice etc.).
Deci...
Cât despre temeiurile, prevederile legale,las altora posibilitatea de a cita textele în cauză.



#246099 Registrul de casa

Postat de Mares Stefan on 18 November 2011 - 06:44 PM in REGISTRE NECESARE / OBLIGATORII

Da, există un cont contabil 4551 Decontări cu asociatii (contul curent al asociatului) .
Deci prima operaţie evidenţiată în registrul de casă se contabilizează după formula 5311 = 4551 1400 lei. Se eliberează şi chitanţă, drept dovadă a depunerii, încasării sumei.
Restituirea fondurilor rămase necheltuite restituite din caserie pe baza Dispoziţiei de plată-n numerar către caserie înregistraţi după formula 4551 = 5311 500 lei



#234458 tva prestari servicii intracomunitare

Postat de Mares Stefan on 28 December 2010 - 08:57 AM in Arhiva

Deci un plătitor de TVA din România PRESTEAZĂ SERVICII unui client tot plătitor de TVA din Germania.
Deci e o relație comercială ,cu siguranță, INTRACOMUNITARĂ.
Dar ... totuși ... locul prestației unde e ?
Sau nici nu mai contează ?
Sau totuși ?



#196039 Control Garda Financiara

Postat de Mares Stefan on 06 March 2009 - 10:18 AM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Dar soldurile conturilor 542, 455, 461. 462, 5311 le-ai lămurit. Au fost făcute rectificările, documentele primare de înregistrat contabil, ca data viitoare nici măcar "umbra" amenzii să nu te mai amenințe?



#196250 Control Garda Financiara

Postat de Mares Stefan on 08 March 2009 - 01:40 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

O.K. Și...?! Dispoziția de incasare în numerar către caserie în două exemplare este mai simplu, decât o dispoziție de încasare certificată prin chitanța , din care la cotor rămâne definitic martorul. Practic. Sau birocratic. Adică birocratic stabilit de cineva care probabil în viața lui nu a lucrat nici în caserie și nici măcar nu știe că pentru a fi contabil recunoscut trebuia să fii 2 ani casier! Acolo se-nvață abc-ul contabilității: importanța întocmirii și semnării a documentelor de încasare și de plată numai de către persoanele în cauză, autorizate,sau participante la evenimentele, operațiile consemnate. Acele solduri celebre deja la conturile 542 sau 455, cât și soldul negativ, creditor, la 531 , au fost posibile să fie cuprinse în bilanțuri, raportate la MF doar pentru că unele,multe contabile nici măcar ce și cum trebuie să facă un casier sau un gestionar habar nu au!
Nu uitați procedeele mut fi variate,documentele în care se pot consemna operațiuni economice. la fel.
Dar important este să știi despre ce este vorba și să o certifici ca fapt real. întîmplat, respectiv ce consecințe nefaste trebuie să previi.
P.S. Oricine poate întreba orice! Dar cel care se angajează să răspundă -să-și exprime o opinie- este obligat să răspundă și la ce nu a fost întrebat, doar și pentru că cel în cauză știa de nelămurirea sa, dar nu și de intinderea ei! Deci ...dacă ai dat și Reply poate ai dat ca să se știe, să-și amintească ce anume, de fap, te-a întrebat.



#196190 Control Garda Financiara

Postat de Mares Stefan on 06 March 2009 - 09:43 PM in CONTROALE ANAF, GARDA FINANCIARA, altele

Cu părere de rău trebuie să constat că induceți în eroare tocmai pe cei care poate acum au primit un post de casier și mai deschid internetul pe acasă să mai învețe sau să afle cîte ceva intersant. Caseria este o gestinue, registrul de casă este "fișa de magazie" are intrări de numerar zise încasări atestate , dovedite prin documente și la fel ieșiri de numerar zise plăți, atestate, dovedite prin documente. Documentele care stau la baza înregistrărilor contabile anexate la registrul de casă trebuie să fie semnate toate de casier și în cazul plăților de către cei care au primit numerarul. Suprapunerea dispoziției de plată în numarar cu o chitanță eliberat de furnizor care de fapt a încasat suma, este explicabilă, și nu comentez. Dar chitanța eliberată admistratorului , asociatului, directorului care a depus numerar în caserie din propriul buzunar, și din numerarul respectiv au fost efectuate plăți diverse (furnizori, avansuri, etc) nu poate fi înlocuită cu dispoziția de încasare în numerar , chiar dacă pe verso este semnat de casier, pentru că ...la rîndul său...și depunătorul trebuie să dovedească că a depus banii, Și...în experiența mea... din păcate am găsit ...dovedit... caserițe care și-au permis ca să nu evidențieze unele depuneri ale administratorilor, directorilor, doar pentru că în aceeași zi au fost încasate și niște facturi cu numerar. Despre care încasări administratorul nu știa. Și după 1-2 săptămîni a dat telefon clienților să vină cu banii. Și au venit cu chitanța primită de la casier. Și administratorul s-a uitat la chitanță la data cînd a fost făcută plata-încasarea și s-a uitat tot în agendă ce plăți a dispus să se facă în numerar în ziua respectivă. Și a întrebat caserița. Caserița a venit cu registrul de casă.... și cu contabilul de mînă și amîndoi au susținut că administratorul nu a depus în aceea zi nici un leu!
Numai că ...cei care plecau spre furnizori cu banii primiți pentru plata facturilor au primit banii cu dispoziție de plată dimineața, iar delegatul clientului venit pentru a fi confruntată cu caserita și contabilul a spus că a adus banii la terminarea programului. Invitat ca să desprind tot ce v-am povestit, am zis administratorului : Uitați-vă toți primesc chitanțe pentru banii depuși. Dvs de ce nu ați cerut. Că acum prin depoziția delegatului clientului s-a dovedit că ați avea dreptate, sunt convins. Puteți să -i desfaceți contractul de muncă a caseriței. Dar mâine veți angaja alta. Și cu ea vreți să pățiți la fel??? Deci...
Doamna Madalina n-am dat de data aceasta Replay dar ... indiferente de Regulamentul Forumului dvs. cîte odată chiar trebuie să citez ceea ce stigmatiez! Cu bine!



#245590 Monografie contabila in domeniul agricol/silvic/zootehnic

Postat de Mares Stefan on 01 November 2011 - 07:21 PM in MONOGRAFII CONTABILE

Preţ mediu ?!
Pentru ce ?
Tot ce aţi vândut, aţi contabilizat prin 411 sau 5311 = 701 şi concomitent aţi făcut ieşirea producţiei 711=345, după ce aţi înregistrat şi predarea lor, anterior, 345 = 711.
Deci prin inchiderile lunare 7xx = 121, respectiv 121 = 6xx, aţi închis conturile de venituri, respectiv de cheltuieli şi le-aţi înregistrat în creditul contului 121, veniturile, şi în debitul contului 121, costurile.
Iar soldul contului 121 dacă-i debitor reprezintă pierderi, dacă ar fi creditor ar reprezintă profit.
Utilizarea contului 331, în sensul că în cursul anului aţi făcut înregistrarea 331 = 711, v-a asigurat doar amânarea deznodământului actual , că uită acum la ora adevărului, contul 331 Produse în curs de execuţie, trebuie să aibă soldul ZERO. şi în acest scop faceţi înregistrarea (în negru) 711= 331. (Nu aveţi ce storna.)
Iar cu ocazia înregistrării închiderii contului 711, după formula 121=711 , veţi constata eventuale pierderi rezultate.



#233224 vreau sa fiu contabil, de unde sa incep ?

Postat de Mares Stefan on 16 November 2010 - 02:34 PM in Cum poti deveni contabil

Dar dacă vrei să te documentezi de ce te-ai apucat , atunci pe lângă documentele primare de înregistrat după un anumit program atotștiutor de contabilitate , poți avea și bibliografia minimă pe birou (pe calculator) . Deci ... succes.Și din partea mea.

Fisiere atasate





Cometa SQL