Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
beatrice1971's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


beatrice1971's Content

There have been 498 items by beatrice1971 (Search limited from 03-December 07)



Sort by                Order  

#222215 Monografie avans

Postat de beatrice1971 on 13 March 2010 - 09:22 PM in MONOGRAFII CONTABILE

De ce sa nu mai scrii?



#222173 Monografie avans

Postat de beatrice1971 on 13 March 2010 - 11:19 AM in MONOGRAFII CONTABILE

Vezi postareaPaturcai, la Mar 13 2010, 10:32 AM, a spus:

Chiar in toate monografiile si toti cei care scriu despre monografii sa nu dea niciun exemplu in care sa existe inregistrarea 409X=5121?
Mai sa fie!

Uite aici exemplu, la pagina 7.

http://www.biblioteca-digitala.ase.ro/bibl...na2.asp?id=cap5



#222217 Monografie avans

Postat de beatrice1971 on 13 March 2010 - 09:28 PM in MONOGRAFII CONTABILE

mai incitante sunt polemicile :frusty:



#223765 Zambiti, va rog !

Postat de beatrice1971 on 02 April 2010 - 12:15 AM in Diverse subiecte

DECLARATIE DE AVERE

Avantajele si bogatiile bãtrânetii! !!!!!

Argint în pãr,
Aur în dinti,
Pietre la rinichi,
Zahãr în sânge,
Plumb în picioare,
Fier în articulatii
Si o sursã inepuizabilã de gaze naturale!
_____________

Cum sa conduci masina ca un bucurestean

I. Oprirea si stationarea

Poti sa opresti unde vrei si sa stationezi cat vrei, cu conditia sa:
a) nu fie vreun politist prin apropriere
b) sa pui luminile de avarie, daca ai chef. Daca nu ai chef, se tine cont numai de punctul anterior.

II.Prioritatea

In Bucuresti exista urmatoarele tipuri de prioritate:
a) prioritatea de dreapta (optionala) - se aplica numai in cazul in care tu esti cel care vine din dreapta
b) prioritate de tramvai
c) prioritate de camion
d) prioritate de taxi
e) prioritate de smecher. Prioritatea de smecher se obtine prin unul din procedeele “ia-i fata”, “baga-te cu tupeu”, “taie-i calea” si “ia mai da-l dracului, ca n-o sa stau aici toata ziua”. Pietonii NU au prioritate niciodata.

III. Alte sfaturi la fel de utile

Daca vrei sa fii un bucurestean veritabil trebuie sa tii cont de urmatoarele recomandari privind circulatia pe drumurile publice:
Semnificatia culorilor semaforului:
- verde - treci fara probleme
- galben - repede ca se pune rosu
- rosu - repede, ca e ultima sansa pina sa le dea drumul celorlalti.

Daca este coada la stop si un sir lung de masini, iti recomandam tehnica “sirului suntat”. In acest scop, mergi pe contrasens pe toata lungimea cozii de masini, pana ajungi la stop si apoi in virtutea prioritatii de smecher (vezi si punctul anterior) reintri in coloana, in pole-position.

Daca te afli al doilea la semafor, in secunda in care apare culoarea verde, trebuie sa apesi pe claxon, cat mai lung si mai insistent, pentru a-l zori pe mocaitul din fata. Un claxon viguros este expresia unei personalitati puternice deci, nu ezita!

Daca esti prima masina de la stop si cineva te claxoneaza imediat cum se pune verde, opreste motorul, ia-ti bata de baseball (obligatorie, se tine sub scaun), da-te jos din masina, du-te la cel care te-a claxonat si sparge-i fata.

Pe timp de noapte circula obligatoriu cu faza lunga. Poti folosi faza lunga si ziua, atunci cand mergi cu viteza.

Daca circuli noaptea si o masina vine din fata cu faza lunga, baga-i si tu faza lunga in fata, de cateva ori, intermitent. Farurile cu halogen dau efecte atat distractive cat si psihedelice.

Daca inaintea ta se afla cineva cu o masina care merge mai incet claxoneaza-l si baga-i faza lunga in ochi: sa se duca dracului acasa daca are masina si merge ca mortu’.

Folositi claxonul cat mai mult, mai nervos si in mai multe tonalitati.

Injura cu sete. Arata-i degetul mijlociu. Intai mana stanga, apoi ambele.

In Bucuresti se poate conduce tinand volanul cu genunchii.

Daca nu stii sa injuri, nu esti sofer. Daca nu stii sa injuri 20 de minute in sir fara sa te repeti, nu esti sofer bucurestean.

Cand ploua, va puteti face ziua mai vesela trecand in viteza cu masina prin baltoace in asa fel incat sa improscati cat mai multi pietoni, sau unul dar bine. Daca improscati pietoni aflati in travesare regulamentara pe zebra, obtineti un bonus de stil.

_____________________________

CUM AR ARATA LUMEA FARA FEMEI


01. Industria supelor la plic ar deveni cea mai profitabila industrie din lume. Cei mai bogati oameni din lume vor fi magnatii supei la plic, care se vor uita de sus la sultanul Bruneiului sau la amaratii nevoiti sa faca afaceri cu petrol ca sa aiba ce pune pe masa.

02. Hainele nu s-ar mai imparti in doua categorii,curate si murdare, ci in mult mai multe : aproape curate, murdare care se mai pot purta o data, murdare care mai pot fi purtate prin casa, suficient de murdare ca sa fie purtate prin curte, murdare de mers dupa paine si, in fine, rufele impecabil de murdare.

03. Producatorii de lame de ras si deodorante ar da faliment.

04. Pasta de dinti ar disparea complet, din lipsa de cerere. Adaptandu-se
pietei, compania Colgate ar produce guma de mestecat.

05. Codul numeric personal din cartea de identitate ar contine date extrem de utile care nu pot fi memorate, cum ar fi masurile de la camasa sau pantalonii posesorului ....

06. Revistele Playboysi Penthouse ar avea pictoriale cu Ronaldihno si David Beckham.

07. N-ar mai exista sedinte la serviciu, intrucat barbatii n-ar mai avea nevoie de scuze pentru a lipsi de acasa.

08. Emisiunile de moda ar fi prezentate de Ovidiu Ioanitoaia. S-ar purta doar culorile echipei favorite.

09. Masinile s-ar putea repara si in alte zile decat sambata, iar service-urile n-ar fi mai deschise pana la 1 noaptea.

10.Intrucat adversarii n-ar mai avea mame, mersul la stadion n-ar mai avea nici un sens.

11. Meseria de instalator ar disparea, intrucat pe barbati nu-i deranjeaza
deloc apa care picura la baie.

12. Cea mai apreciata apa minerala ar fi Carlsberg.



#224565 Zambiti, va rog !

Postat de beatrice1971 on 20 April 2010 - 08:09 PM in Diverse subiecte

rasu'plansu'
:frusty::laugh:



#125482 Zambiti, va rog !

Postat de beatrice1971 on 15 March 2007 - 11:51 PM in Diverse subiecte

si un pariu...

pacat ca nu pot atasa format pps, era mult mai fun



#125481 Zambiti, va rog !

Postat de beatrice1971 on 15 March 2007 - 11:38 PM in Diverse subiecte

un CV

Fisiere atasate




#116331 NOILE FACTURI - OMFP 2226 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile

Postat de beatrice1971 on 16 January 2007 - 01:05 PM in Arhiva

Vezi postareaEurocontab, la Jan 10 2007, 08:31 PM, a spus:

Vezi postareaflexi, la Jan 5 2007, 06:03 PM, a spus:

nu i-ai intrebat ce facem cu cele vechi si cu chitantele?

La finalul OMFP 2226/2006 este art.10 care spune asa:

,,Art. 10. - Prevederile Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 989/2002 privind tipărirea, înserierea și numerotarea formularelor cu regim special și ale Ordinului ministrului finanțelor publice nr. 1.849/2003 privind personalizarea formularelor tipizate cu regim special, comune pe economie, cu modificările și completările ulterioare, se abrogă începând cu data de 1 ianuarie 2007. ''

In anexa 1 din OMFP 1849 erau trecute urmatoarele documente:

NOMENCLATORUL formularelor tipizate, comune pe economie, cu regim special de tiparire, inscriere si numerotare
1. Aviz de insotire a marfii 14-3-6/A
2. Chitanta 14-4-1
Chitanta fiscala 14-4-2
3.Factura fiscala 14-4-10/A
Factura 14-4-10/aA
4. Bon de comanda chitanta (T.VA) 14-4-11
Bon de comanda-chitanta 14-4-11/a
5. Fisa de magazie a formularelor cu regim special 14-3-8/b

Cum acest act normativ este abrogat nu mai exista obligativitatea pretiparirii chitantei de catre Imprimeria Nationala. Astfel chitanta ramane regelemntata numai in HG 831/1997 si se va intocmi pe formulare neinseriate cu mijloace proprii asa cum era acum cativa ani, daca va mai amintiti, cand chitanta nu era pretiparita si inseriata.
_________________
Din analiza HG 831/1997(in vigoare), Ordin 989/2002(abrogat), Ordin 1849/2003(abrogat) si Ordin 2226/2006 eu inteleg ca formularul Chitanta (cod 14-4-1), ramane formular cu regim special de inseriere si numerotare insa nu mai trebuie personalizat (Ordin 1849/2003) si nici tiparit pe hartie autocopiativa securizata (Ordin 989/2002).

Help! Imi scapa ceva?



#127463 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de beatrice1971 on 01 April 2007 - 12:04 PM in Important in meseria de contabil

Am si eu o intrebare pentru voi. Cum poate fi rasplatita munca unui contabil sef din cadrul unei firme de prestari servicii astfel incat acesta sa fie multumit? ...cifra mare de afaceri, ca si volum al facturilor--> 150-200 intrari lunare, fara stocuri, fara exporturi, importuri, 35 salariati.
Multumesc frumos



#127497 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de beatrice1971 on 01 April 2007 - 08:53 PM in Important in meseria de contabil

M-am exprimat eu cam pompos. Firma este SRL, cu 35 de angajati, activitatea este numai de prestari servicii (interne), actionariatul 100%romanesc, contabilul sef nu este expert contabil inca, sau este in devenire (anulII), are subalterni care fac munca de jos_ca sa zic asa, el practic avand sarcina sa coordoneze activitatea si sa o imbunatateasca pe alocuri, daca este cazul si considera de cuviinta. Volumul tranzactiilor nu este extrem de mare dar cifra de afaceri rezultata este frumoasa. Contabilitatea este bine organizata si foarte clara, adica nu este de sapat in urma. Ce este extrem de important, parerea contabilului este apreciata aici, asa cum ziceam si mai sus.
Ma gandeam ca 2500-maxim 3000 ron ar fi rezonabil pentru inceput si pe masura activitatii pe de alta parte.
Vroiam sa ma consult cu voi ca sa nu sar calul sau dimpotriva. Vroiam sa stiu care ar fi pretul corect.

Multumesc inca o data pentru efortul de a-mi raspunde.



#127466 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de beatrice1971 on 01 April 2007 - 12:58 PM in Important in meseria de contabil

Ce inseamna salariu mare? Poate ma ajuti si cu o suma, o estimare, un minim si un maxim.
Recunoastere exista din plin. Board-ul companiei pretuieste contabilii la adevarata lor valoare, lucru rar intalnit intra-adevar.
Uite ca exista si oameni care pretuiesc munca contabililor si care nu-i considera un balast, un fel de personal TESA, neproductiv, asta ca sa contracarez afirmatia de mai sus a unei colege.
Multumesc Cristina



#150644 fisa postului - CERERI

Postat de beatrice1971 on 14 November 2007 - 12:05 AM in Arhiva

De curiozitate Otilia, o agentie de publicitate nu are om pe HR?
Nu de alta dar cred ca asta ar fi treaba lui!



#216770 impozitul minim

Postat de beatrice1971 on 15 January 2010 - 10:43 AM in Arhiva

apropo de impozitul pe venitul microintreprinderilor

mai jos aveti o declaratie proaspata a Ministrului de Finante

http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...letter-20100115



#63218 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 01:00 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Eu am muncit azi toata ziua la ele, le-am bagat in excelul respectiv si ce crezi ca gasesc acum pe AFM. Niste formule de calcul. Le-ai vazut? Crezi ca sunt dusa? Nu mai inteleg nimic.
Reproduc:
Pentru grupa 7 – Trafic rutier, in mnetodologia simpla emisia se calculeaza cu relatia :
Ei = i i i ΣFE xN xCC
unde:
FEi - factorul de emisie corespunzator poluantului si categoriei de autovehicul ;
Ni - numarul de autovehicule din categoria I ;
CCi - consumul specific de combustibil pentru autovehiculele din categoria I.
Estimarea emisiilor de SO2 se face cu relatia :
Eso 2AxS 2 =
unde :
A - consumul de carburant;
S - continutul de sulf in carburant, in %.

Doamne, asta ce-o mai fi?? O fi formula prin excelul vestit?? Nu mi-am prea batut capul cu el ca am fost in criza de timp, l-am luat de bun....
Sunt asa de obosita ca nu mai citesc nimic. Si cica sunt si-n sesiune! ](*,)

Spor la treaba sau noapte buna



#63216 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 12:44 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Septimiu, vorbesti de excel? Adica te referi la primul sheet unde bagi doar litri, nu? Pe ala l-ai omis?



#63211 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 12:26 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Cum? Eu m-am bazat pe excelul ala dar parca e prea simplu... doar sa bagi niste litri? Si nici nu mai am timp de "analize" suplimentare pana maine.



#63207 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 30 January 2006 - 11:37 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Multumesc, m-am lamurit intre timp. Ma incurcasem in atatea legi si ordonante.



#63220 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 01:09 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Dar de de unde or fi luat colegii nostri de suferinta excelul, ca pe site-ul AFM nu e nimic de genul asta? Am citit toate cele 18(?) pagini pe tema asta dar nu mai tin minte :( de unde au zis ca provine!
Am vazut ca doar bagi nr.de litri si gata, da parca e prea simplu acum :)



#63198 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 30 January 2006 - 11:05 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Puteti sa-mi ziceti si mie, va rog, de unde ati dedus ca taxa se calculeaza din iulie 2002 ca eu inteleg ca legea 73/2000 a intrat in vigoare din 2000 ?



#63223 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 01:18 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Nu-i asa ca ne vor calcula si penalizari...:?: :?: :?:
Acum ca tot am fost cuminti si le-am declarat retroactiv...



#68190 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 17 February 2006 - 11:57 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Ligia sa nu uiti sa ne spui cum s-a finalizat controlul.



#63411 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 03:29 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Cred ca mor de inima!!! Tocmai am trimis pe cineva la ei cu un brat de declaratii. Si eu mi-am pus intrebarea... azi noapte... daca o fi bun excelul dar fiind in criza de timp nu am verificat nimic. Si-acum ce sa fac? Sa refac 88 de declaratii??? Mi-e rau... Oricum sumele sunt de asa de mici !!



#78931 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 06 April 2006 - 11:12 PM in MODELE, FISIERE UTILE

Mie nu mi-a primit declaratiile pe 2006. Inca nu prea stiu de capul lor... o tot amana!!!



#63222 FOND DE MEDIU

Postat de beatrice1971 on 31 January 2006 - 01:12 AM in MODELE, FISIERE UTILE

Cred ca trebuie sa-l cinstim, ca merita cu varf si indesat!
Cele 18... erau 13... la cat m-am invartit prin ele cred ca am ajuns sa le dublez-pe unele !!! :):):)



#220501 rege

Postat de beatrice1971 on 27 February 2010 - 12:49 AM in Arhiva

7




Cometa SQL