Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 29-November 07)



Sort by                Order  

#202990 Program gratuit de facturare

Postat de Otilia Alupei on 30 May 2009 - 11:25 AM in Arhiva

programul e gratuit, insa se blocheaza in "verifying facturi-gratis", din aceasta cauza, practic e nefolosibil :sad:



#119856 Program gratuit de facturare

Postat de Otilia Alupei on 04 February 2007 - 07:25 PM in Arhiva

stati linistiti ca nici al lui Kovacs nu e chiar asa de gratuit... daca vreti var. completa v-o da pe 48 euro + tva, ce credeati ??



#216346 !Noul proiect de lege a pensiilor / CAS obligatoriu conventii civile / dr...

Postat de Otilia Alupei on 11 January 2010 - 04:24 PM in Arhiva

pai, deocamdata n-avem ce vb fiindca nu e nimic aprobat ! e doar o discutie la nivel guvernamental si, prin urmare, in presa, dar sunt sanse reale sa nu se aplice, cel putin nu in 2010.

si daca se va aplica, probabil ca nu-i va viza pe cei ce au si CTR de munca.

ca o parere personala, daca-mi permiti : eu cred ca nu se aplica modificarea fiindca impactul e f mare la presa, artisti, scriitori ...



#253087 "Predau" ONG - Asociatie Culturala.

Postat de Otilia Alupei on 11 March 2013 - 12:18 PM in ONG

ai fi stiut daca citeai regulamentul inainte de a posta :sad:

scuze acceptate si apreciez sincer bunul simt de care ai dat dovada (spre deosebire de altii care au primit atentionari ...) :smile:

mult succes !

topic inchis !



#253019 "Predau" ONG - Asociatie Culturala.

Postat de Otilia Alupei on 07 March 2013 - 12:18 PM in ONG

nu ai pus topicul unde trebuie, din pacate ... :sad:

pt anunturi, oferte, cereri si orice alte forme de publicitate te rog sa contactezi administratia forumului la info@conta.ro

aceasta este singura cale acceptata pe acest portal ! :sad:



#271015 "Înregistrarea fiscală a persoanelor fizice care exercită profesii libere...

Postat de Otilia Alupei on 03 November 2015 - 04:49 PM in Materiale ANAF (MFP)

https://static.anaf....27_mai_2015.pdf

"Înregistrarea fiscală a persoanelor fizice care exercită profesii libere" - sesiune de asistență și îndrumare online - 27.05.2015

Fisiere atasate




#289420 ​Guvernul a aprobat eșalonarea datoriilor restante de la declan...

Postat de Otilia Alupei on 26 October 2020 - 01:19 PM in Noutati legislatie

https://static.anaf....UG_181_2020.pdf

Ordonanța de urgență nr. 181/2020 privind unele măsuri fiscal-bugetare, pentru modificarea și completarea unor acte normative, precum și pentru prorogarea unor termene

https://www.mfinante...sa.html…

Guvernul a aprobat eșalonarea datoriilor restante de la declanșarea stării de urgență și a prelungit termenele pentru executări și accesorii.

Guvernul a aprobat, joi, aplicarea procedurii alternative simplificate de acordare a eșalonării la plată pentru cel mult 12 luni, pentru obligațiile bugetare principale și accesorii a căror scadență/termen de plată s-a împlinit după data la care a fost declanșată starea de urgență și până la data eliberării certificatului de atestare fiscală.

Totodată, Executivul a decis prelungirea până la 25 decembrie a perioadei în care nu se percep dobânzi și penalități pentru obligațiile fiscale neachitate la termen, a căror scadență s-a împlinit după declanșarea stării de urgență.

Până la 25 decembrie 2020 organele fiscale nu vor începe executarea silită, dând posibilitatea debitorilor de a se decide cu privire la accesarea facilităților fiscale oferite corespunzător situației sale fiscale.

Beneficiari ai facilității de eșalonare simplificată sunt toți contribuabilii, indiferent de forma de proprietate, inclusiv cei care au în derulare o înlesnire la plată potrivit Codului de procedură fiscală și care nu înregistrează obligații fiscale restante la data declarării stării de urgență sau acestea au fost achitate până la eliberarea certificatului fiscal.

Această măsură are ca scop, pe de o parte, din perspectiva contribuabililor, susținerea conformării la plată, pentru contribuabilii aflați în dificultate generată de lipsa de lichidități financiare, ca urmare a crizei provocate de pandemia COVID-19, iar pe de altă parte, din perspectiva statului, asigurarea încasării unor sume certe și periodice la bugetul general consolidat.

Pentru acordarea eșalonării, contribuabilul trebuie să îndeplinească următoarele condiții:
a) să depună cerere până la data de 15 decembrie 2020, inclusiv. La cerere, debitorul poate anexa graficul de eșalonare cuprinzând cuantumul propus al ratelor de eșalonare;
b) să nu înregistreze obligații bugetare restante la data declarării stării de urgență și neachitate ulterior.
c) să nu se afle în procedura insolvenței;
d) să nu se afle în dizolvare potrivit prevederilor legale în vigoare;
e) să aibă depuse toate declarațiile fiscale;
f) să nu i se fi stabilit răspunderea potrivit legislației privind insolvența și/sau răspunderea solidară, potrivit prevederilor art. 25 și 26 din Legea nr. 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, cu modificările și completările ulterioare.

Fisiere atasate




#291295 ”Schimbul automat de informatii in domeniul impozitelor directe”...

Postat de Otilia Alupei on 08 October 2022 - 01:24 PM in ANAF - servicii si asistenta, date de contact

https://static.anaf...._1269_%20cp.pdf

MINISTERUL FINANTELOR
Agentia Nationala de Administrare Fiscala
Serviciul Comunicare, Relatii Publice
si Mass Media
ARPC_1269 /01.09.2022

”Schimbul automat de informatii in domeniul impozitelor directe”
Sectiune noua pe portalul ANAF

In vederea facilitarii conformarii cu obligatiile instituite in sarcina institutiilor financiare, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) pune la dispozitie o noua sectiune dedicata schimbului automat de informatii in domeniul impozitelor directe.

Prin intermediul acestei pagini, institutiile financiare din Romania care au obligatia sa aplice normele de raportare si diligenta fiscala in scopul realizarii schimbului de informatii in temeiul instrumentelor juridice de drept international la care tara noastra este parte, au acces la urmatoarele informatii:
- ghiduri care cuprind aspecte detaliate referitoare la Standardul comun de raportare (SCR) si acordul FATCA,
- intrebari frecvente si clarificari legate de SCR si acordul FATCA,
- lista partenerilor pentru schimb automat de informatii cu privire la conturile financiare ale contribuabililor nerezidenti,
- alte link-uri utile si modele de formulare tip ”autocertificare”,
- date de contact.

Totodata, in conformitate cu cadrul legal aplicabil, ANAF a publicat listele actualizate cu jurisdictiile participante si cele care fac obiectul raportarii.

Serviciul comunicare, relatii publice si mass media




#291188 ”Schimbul automat de informatii in domeniul impozitelor directe”...

Postat de Otilia Alupei on 02 September 2022 - 01:56 PM in ANAF - servicii si asistenta, date de contact

https://static.anaf....5_arpc_1269.pdf

MINISTERUL FINANTELOR
Agentia Nationala de Administrare Fiscala
Serviciul Comunicare, Relatii Publice si Mass Media
ARPC_1269/01.09.2022

”Schimbul automat de informatii in domeniul impozitelor directe”

Sectiune noua pe portalul ANAF


In vederea facilitarii conformarii cu obligatiile instituite in sarcina institutiilor financiare, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF) pune la dispozitie o noua sectiune dedicata schimbului automat de informatii in domeniul impozitelor directe.

Prin intermediul acestei pagini, institutiile financiare din Romania care au obligatia sa aplice normele de raportare si diligenta fiscala in scopul realizarii schimbului de informatii in temeiul instrumentelor juridice de drept international la care tara noastra este parte, au acces la urmatoarele informatii:
- ghiduri care cuprind aspecte detaliate referitoare la Standardul comun de raportare (SCR) si acordul FATCA,
- intrebari frecvente si clarificari legate de SCR si acordul FATCA,
- lista partenerilor pentru schimb automat de informatii cu privire la conturile financiare ale contribuabililor nerezidenti,
- alte link-uri utile si modele de formulare tip ”autocertificare”,
- date de contact.

Totodata, in conformitate cu cadrul legal aplicabil, ANAF a publicat listele actualizate cu jurisdictiile participante si cele care fac obiectul raportarii.

Serviciul comunicare, relatii publice si mass media

Fisiere atasate




#137041 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 12 July 2007 - 03:01 PM in Arhiva

Vezi postareafboji, la Jul 12 2007, 03:13 PM, a spus:

Eu n-am semnat si este decizia mea sa nu semnez :vio (33): .
Daca sunt incalcate regulile forumului, cei care au atributii in acest sens, sa actioneze! Fara justificari detaliate si inutile!
cuuum ? n-ai semnat ?? vai de mine !
ei, draga fboji, atunci stii cum te numesti dupa parerea lui LUCK :celb (6):

cat despre inutilitatea justificarilor, eu m-am gandit ca sunt datoare cu aceste justificari si ca facute in mod public vor atrage atentia asupra fenomenului incriminat si vor taia cheful si altor eventuali amatori ...
dar poate ca ai dreptate : ar fi trebuit sa sanctionam direct si fara comentarii, mai ales ca LUCK nu e nicidecum la prima abatere de genul asta, el are deja o sanctiune (vezi bara - 10%) ... in plus, tot datorita comportamentului sau jignitor si agresiv, trecerea sa prin grupul moderatorilor a fost meteorica.
LUCK e client vechi la capitolul asta... :cha (6): pacat ...

oricum, dragilor, :biggrin: in cele aprox. 3 zile de discutii, nr. vizionarilor acestui topic a crescut cu cateva sute, insa voturile doar cu cateva zeci si am avut doar 1 mesaj referitor la vot, plus cel al lui fboji de mai inainte. ceea ce ne arata cata importanta da lumea de pe acest forum, petitiei respective.

asta-i ! :lostit (13):



#136896 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 11 July 2007 - 12:34 PM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 06:46 AM, a spus:

Nu inteleg deductiile tale cu citate cu tot... Oricum incercarea ta este de apreciat, logica este o materie destul de grea!
este, dar speram ca macar de data asta sa nu ti se mai para asa de grea .. dovada ca am sperat degeaba este si :

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 06:46 AM, a spus:

Oricum faptul ca tu esti multmita de actualul sistem legislativ fiscal ....
Interesele noastre nu converg aici si am inteles asta.
:lostit (13): oare ce proces logic te-a dus la concluzia asta ??
ce spui e complet gresit !! convinge-te citind lista de semnaturi a petitiei la nr. 295. ai sa-mi vezi atat numele cat si comentariul. iar vorbesti in totala necunostinta de cauza !!

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 06:46 AM, a spus:

Multumesc ... pentru faptul ca ma consideri conducator de "osti" !? :)
conducator ?? :cha (6): nici vorba ... te-ai inselat si aici.

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 06:46 AM, a spus:

De obicei cand cineva trimite report asteapta si o reactie ceva...macar un refuz de bun simt!
si tacerea e un raspuns, chiar unul elegant - pt. cine intelege asa ceva...

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 06:46 AM, a spus:

Take care !
you too !! :celb (6):

LUCK :vio (33): , promovarea petitiei este un fapt laudabil, sincer iti spun, numai ca modul jignitor in care ai inteles tu sa o faci, la un moment dat, e condamnabil.
eu iti inteleg frustrarea, si mie mi-ar fi placut sa ai o "audienta" mai mare, dar trebuie sa intelegi - TU trebuie sa intelegi - ca nu toata lumea are timp, disponibilitate si, mai ales, crede in UTILITATEA acelei petitii. sincera sa fiu, nici eu nu cred ca se va rezolva ceva datorita ei, dar eu am votat fiindca 1. am avut timp de butonat si 2. mi s-a parut corect ce se spune acolo.
jignirea cu care ai sperat sa mobilizezi "masele", in disperare de cauza, a avut efect de bumerang, asa cum era si normal sa se intample, ea este injositoare nu numai pt. ceilalti useri ci si pt. tine fiindca ai proliferat-o, pacat ca nu ti-ai dat seama de asta si ai picat in "pacat".
inteleg, de asemenea, ca iti place sa fii bagat in seama, multora ne place, insa calea pe care o alegi uneori pt. asta e profund gresita si de aceea ce faci tu se cheama "branza buna in burduf de caine" ..

parerea mea e ca ai merita macar un avertisment serios (daca nu o alta sanctiune) fie si numai pt. faptul ca nici in mesajul tau de azi dimineata - azi fiind a 2-a zi de "convorbiri" pe acest subiect - nu ti-ai cerut scuze pt. jignirea adusa userilor, ceea ce inseamna ca ti se pare corect sa ne faci cum iti vine la gura. n-ai nici o apasare... nici o jena ...

asta-i ! :cha (4):



#136844 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 10 July 2007 - 09:13 PM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 10 2007, 09:46 PM, a spus:

@Alex, mamaligarii sunt cei care nu au curajul sa voteaze de frica unor oarecari repercursiuni (gen amenzi, controale sau intimidari din partea organelor pe care le platim cu varf si indesat sa ne faca viata grea) ...

f. tare explicatie... cu iz de justificare :vio (33):
...numai ca votul poate fi dat sub orice nume, chiar "anonim"...
si daca iti dai numele real cine naiba sta sa te identifice si, mai ales, sa te sanctioneze (cum ar putea o sa o faca ?) pt. un amarat de vot pe un site de petitii ?? pt. ce sa ne fie frica ? ca doar nu votam pe site-ul Al-Queda :cha (4):
chiar presupunand, prin reducere la absurd :lostit (13): , ca e vb de frica, la urma-urmei fiecare are dreptul sa se teama de ceva sau nu, dupa cum simte, crede, gandeste, iar asta nu da dreptul nimanui (deci nici tie !! ) sa jigneasca.
nu iti poti permite sa iti impui vointa AICI prin invective adresate celor care nu vor sa dea curs demersului tau.

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 10 2007, 09:46 PM, a spus:

@Otilia ma bucur ca ne-ai bagat si pe noi in seama...
ma gandeam eu ca ti-e dor... :cool:

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 10 2007, 09:46 PM, a spus:

credeam ca nu mai exista moderatori (am trimis report degeaba de vreo 3 ori)!!!
daca ai trimis report de 3 ori si tot degeaba, poate ca de vina e ce ceri de la moderatori...
si daca nu te bagam in seama rezulta ca nu mai exista moderatori pe forum ? :cha (6): in cazul asta nici useri nu prea exista, deh... tema asta pe care o tot promovezi :celb (6): nu e de mare interes p-aici, ce sa-i faci... lumea are alte prioritati acum, dar tu nu poti accepta asta, vrei sa iesim cu mic cu mare la chemarea ta.
ei, sa ne scuzi, daca nu executam comanda :biggrin:

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 10 2007, 09:46 PM, a spus:

Acum ai aparut ca din senin la interventia adminului
serios ?? ... ia uita-te la pag. 1, mesajul de sub postarea ta de start, sa vezi data la care am editat acel mesaj (8 iulie si azi suntem in 10)... hm ? tot eu i-am atras atentia si lui Alex, la asta nu te-ai gandit ... asa ca ai cam dat-o-n bara cu aparutul meu ca din senin la interventia adminului.

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 10 2007, 09:46 PM, a spus:

dar nu pentru a ajuta ci pentru a baga strambe. Multumiri... ;)
nu pt. a te ajuta ... si sa fi vrut, nu aveam ce sa fac... nici eu nici alt moderator !!!
iar strambele ti le bagi singur prin jignirile pe care le aduci celorlalti :biggrin:

mult succes.



#136803 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 10 July 2007 - 03:16 PM in Arhiva

Vezi postareaconta_ro, la Jul 10 2007, 04:12 PM, a spus:

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 8 2007, 09:28 AM, a spus:

Concluzia cu mamaligarii pare sa fie reala ... :celb (6): :lostit (13): :vio (33):


mamaligarii ?????????

Ce inseamna asta?
daca nu semnati petitia promovata de mister LUCK, sunteti mamaligari ! asta inseamna...

nu e prima oara si, din nefericire, daca nu se iau masuri imediate nu va fi nici ultima oara cand isi permite sa jigneasca lumea care nu face/crede/zice ce vrea el, cand vrea el !
asa intelege LUCK sa-si impuna, in ultima instanta, demersurile/ideile/dorintele ! :cha (6): doar stii bine, Alex !



#136928 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 11 July 2007 - 03:09 PM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 04:04 PM, a spus:

In afara de Maria Ta nimeni inca nu s-a simtit jignit/a...Dar asta demonstreaza altceva...
Auguri!
daca asta crezi, de ce nu bagi tu un chestionar cu intrebarea : "va convine (sau va place) ca LUCK33RO v-a facut mamaligari ? " :lostit (13):



#136934 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 11 July 2007 - 03:29 PM in Arhiva

Vezi postareaLUCK33RO, la Jul 11 2007, 04:18 PM, a spus:

Vad ca nu te poti abtine ...ai mai facut si alte chestionare stupide si nu a iesit cum voiai...
iar ai inteles gresit :celb (6): mai, mai, mai ...
nu ti-am propus sa fac EU chestionarul, ci TU sa il faci ca sa vezi daca e asa cum spui.. :lostit (13): nu vrei ? nu-i nimic... zau ! :ok:
cat despre ale mele "chestionare stupide", poate dai si exemple ca sa vedem cat de stupide au fost ...

...ceva scuze din partea ta pt. "mamaligari" ? constat ca nici nu poate fi vb... :vio (33):



#137029 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 12 July 2007 - 01:45 PM in Arhiva

draga dexter, alexa, chiar si dannad001, ce bine ca ati aparut cu mesaje - nitelus cam tarziu ce-i drept, adica dupa ce lucrurile fusesera transate deja ... numai ca, vedeti voi, regulamentul zice ca nu e permis pe forum limbajul ofensator !! si asta n-are a face cu orgoliile, draga Dan.
prin urmare, atat administratorul forumului cat si eu am luat atitudine cum era si normal. si nu am facut-o numai pt. noi ... ci pt. toti userii.

ce pot sa raspund la mesajele voastre ?? sunt uimita ca nu va deranjeaza cand cineva ne jigneste cum ii vine... sau poate va ganditi ca "mamaligari" nu va este adresat nicicum si atunci nuielele sunt date la fundul altora. partea proasta e ca, ramase nesanctionate, injurii de tot felul se pot lesne repeta, din ce in ce mai mult, astfel incat posibilitatea de a fi si voi tinta lor creste substantial, moment in care vreau sa vad daca mai sunteti asa lejeri ...

mai bine de un an, pe forum s-a dus o "lupta" asidua pt. instaurarea unui climat civilizat de comunicare, cei mai vechi stiu f. bine cate injuraturi si ale "frumuseti" incepusera sa se prolifereze p-aici, aproape nu exista saptamana sa nu avem de-a face cu d-astea.
cu mare greutate am reusit sa IMPUNEM userilor (certati cu bunul simt) un comportament politicos, respectuos, tocmai folosind aceasta metoda : sanctionarea prompta si publica a unor astfel de derapaje. astfel am reusit, macar din acest punct de vedere, sa crestem standardul de calitate al forumului.

va place ca lucrurile s-au schimbat f. mult in bine ?? va place ca pana acum, in ultimile luni mesajele userilor au fost civilizate, ca nu mai jignea nimeni pe nimeni (cel putin eu nu am mai vazut asa ceva), ca aproape nu exista' mesaj fara "multumesc" si "va rog"... + exprimare respectuoasa ??

ei, sa nu credeti ca asta s-a obtinut usor !
dar daca voi vreti sa se revina la felul ofensator si agresiv in care se discuta' adeseori pe forum acum vreun an, doi ... F. BINE !! VOM LASA ASTFEL DE ATITUDINI NESANCTIONATE, nu vom mai interveni cand userii jignesc si va lasam sa va faceti unii pe altii cum va vine la gura. ASTA VRETI, ASTA VETI AVEA, eu-una va las sa va mascariti cum vreti !!

nu voi mai interveni decat daca sunt direct vizata, ca in acest caz, fiindca eu am demnitate si nu permit nimanui sa ma jigneasca !! clar sa fie !!

va felicit. :lostit (13):



#136946 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 11 July 2007 - 05:55 PM in Arhiva

Alex, pe pm-ul meu LUCK e blocat de mult timp fiindca si acolo si-a permis niste nepermise, asa ca n-are loc :biggrin:
daca da prin "report" vede toata administratia forumului ce scrie si asa nu mai e mesagerie privata ... :vio (33): ci redusa... :lostit (13):

acum, sincera sa fiu, eu chiar nu prea mai am timp sa-i explic lui LUCK de ce trebuie sa-si ceara scuze userilor pt. acel "mamaligari", oricum omu' nu asimileaza ...

la mai mare. :celb (6):



#137052 "mamaligarii"

Postat de Otilia Alupei on 12 July 2007 - 04:13 PM in Arhiva

sanctiunea fiind aplicata (avertisment inca 10%) consideram litigiul inchis.

partea cu petitia a ramas deschisa tot acolo, la "subiectul lunii", puteti continua sa va postati comentariile referitoare la acea tema!

numai bine.



#249555 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 21 July 2012 - 12:53 PM in Arhiva

parerea mea e ca nu ai ce prelua ...



#249567 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 23 July 2012 - 10:51 AM in Arhiva

:laugh: :sad: e de rasu'-plansu' ! ca la romani ...

partea proasta este ca totusi trebuie lamurita povestea asta fiindca nu-i de gluma !!

ms frumos inca o data !



#249565 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 23 July 2012 - 10:36 AM in Arhiva

multumim mult pt clarificare ! :smile:

mi-am bazat opinia de mai sus pe faptul ca, in mod normal, datele de anul trecut trebuie sa coincida perfect cu ce se trece in bilantul curent la coloana aferenta anului trecut si, cum atunci nu am avut nimic, rezulta ca si anul asta trebuie sa fie la fel priv. rubricile aferente acelei perioade.
e doar o chestiune de preluare bilant in sistemul ANAF ... si de logica normala a concordantei datelor raportate/ preluate in docum. succesive, dupa parerea mea.

drept e ca si solutia Adei Mazilu ar fi putut fi implementata de catre MF si, sincer, nu m-ar fi mirat f tare ... :biggrin:



#249568 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 23 July 2012 - 11:19 AM in Arhiva

am vb si eu la asistenta contribuabil din MF si mi s-a spus sa cer solutie exact la adresa de mail de mai sus (admin.portal@mfinante.ro ...), aceea fiind cea mai autorizata din MF.
prin urmare, inclin sa cred ca prima solutie (adica, nu se completeaza) e cea aplicabila ... dar mai "sap" :smile:

mi s-a sugerat sa intreb si la AF de care apartin cu respectivul bilant + sa vad daca programul imi accepta efectiv forma fara date la 30.06.2011 (adica daca se valideaza PDF-ul).

revin cand mai am noutati :biggrin:



#249788 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 06 August 2012 - 09:13 PM in Arhiva

Vezi postareaandrea, la 02 August 2012 - 11:25 AM, a spus:

Eu am depus, doar formularul de bilant semnat electronic de expertul contabil. A fost validat, am primit recipusa. Formatul fizic il semnez si eu si administratorul si il pun la dosar. Nu ai ce scana pentru ca la modelul de la 30.06.2012 nu ai buton pentru atasament.

Andrea
exact asa am inteles si eu ca trebuie facut, adica depunerea online sa aiba formularele PDF semnate electronic si atat ! la dosarul ramas in firma vor figura toate docum cu ambele semnaturi de mana (olografe).

mai mult, nu am vazut nicaieri sa mai trebuiasca hot. AGA si raportul administratorului (cum era pe vremuri) :biggrin2: ,
prin urmare, eu o sa alcatuiesc dosarul de raportare contabila punand in el doar balanta si cele 3 formulare din raportare (10, 20 si 30). in plus, ca asa vreau eu, o sa mai pun si alte fise + calcule pt a exista o mai buna justificare a sumelor trecute in formularele resp.

ce ziceti ?? e ok asa ?? :smile:



#249898 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 14 August 2012 - 12:08 PM in Arhiva

e o suma calculata de program pt verif. unor corelatii.



#249954 (bilant) raportari contabile la 30 iunie 2012

Postat de Otilia Alupei on 17 August 2012 - 03:47 PM in Arhiva

uita-te la capitolul "ONG" pt. entitatile juridice fara scop patrimonial care tin contabilitate in partida dubla !
oricum, ele nu depun semestrial ! (doar anual depun)

daca entitatile juridice fara scop patrimonial tin contabilitate in partida simpla, atunci sigur nu depun situatii financiare ( nici semestriale si nici anuale), ci depun " Situaţia soldurilor elementelor de activ şi de pasiv”.




Cometa SQL