Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


GOIA ADRIAN-NICOLAE's Content

There have been 201 items by GOIA ADRIAN-NICOLAE (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#58137 PROVIZIOANE CREANTE CLIENTI

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 January 2006 - 10:03 AM in Arhiva

In anul 2002 am vandut niste marfa la o firma. Dupa un timp firma respectiva a refuzat sa ne mai plateasca marfa si am dat-o in judecata. Administratorul acestei firme a ajuns la inchisoare, iar pe la sfarsitul anului trecut am primit o hartie de la executorul judecatoresc prin care ni s-a adus la cunostinta ca nu se mai poate recupera nimic. Se poate ajusta baza impozabila la TVA sau nu? Si cu ce procent avand in vedere ca in 2002 cota TVAera de 22%.
Multumesc.



#58156 concedii medicale

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 January 2006 - 11:46 AM in Arhiva

Poate sa imi explice cineva Art. 4 Alin. 1) din Ordonanta de Urgenta a Guvernului nr. 158/29.11.2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, pentru nu inteleg ce vrea sa spuna prin faptul ca "cotele de contributii de asigurari sociale stabilite prin Legea bugetului asigurarilor sociale de stat se diminueaza cu 0,75 puncte procentuale prin deducere din cota de contributie de asigurari sociale datorata de angajator".
Multumesc[/quote]



#58159 rog mult de tot respuns, gestiune

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 January 2006 - 12:00 PM in Arhiva

ai mare grija cu perisabilitatile pentru ca si acestea sunt in anumite limite si sa nu depasesti limitele legale pentru ca s-ar putea sa ai probleme cu fiscul.
Pa. :lol:
[/b]



#58168 concedii medicale

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 05 January 2006 - 12:37 PM in Arhiva

Asa m-am gandit si eu in prima faza, dar nu eram sigur.
Mersi Sanda. :D



#58328 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 08:41 AM in Arhiva

Cand faci achizitia de motorina de la benzinarie si primesti bon fiscal faci o receptie pe cantitatea respectiva si faci inregistrarea:
3022=401, daca benzinaria nu emite factura fiscala.
Apoi la achitarea contravalorii combustibilului faci inregistrarea:
401=5121 sau 401=5311.
O varianta si mai simpla ar fi sa inchei un contract cu societatea care iti furnizeaza combustibil si sa iti faca o factura o data sau de doua ori pe luna pe cantitatea pe care o cumperi. Noi, cel putin, asa facem.
Pe de alta parte ma mir ce evidenta contabila au cei de la benzinarie pentru ca in momentul in care emit un bon fiscal asta inseamna ca au incasat banii pentru combustibilii livrati, ceea ce dupa cum am inteles nu se intampla intrucat platesti mai tarziu.
Dar cel mai bine ar fi sa faci asa cum am procedat noi.
=;



#58342 TVA colectata lipsa inventar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:02 AM in Arhiva

Simpla inventariere (listele de inventariere) sunt suficiente pentru a inregistra lipsa in gestiune neimputabila. In lista de inventariere este o rubrica stoc scriptic si stoc faptic, iar pretul se ia din contabilitate.
Nu cumva sa faci factura pentru lipsa din gestiune neimputabila pentru ca nu o sa poti inchide niciodata contul 401 pentru ca nu ai cu ce.
Faci inregistrarile 607=371 si 635=4427 si iti garantez ca fiscul nu o sa aiba ce comenta. Ei se leaga numai atunci cand deduci TVA-ul, nu cand colectezi (atunci se bucura!).
:twisted:



#58344 Referitor la indemnizatie pt cresterea copilului

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:09 AM in Arhiva

Mi se pare normal ca indemnizatiile de pe luna decembrie care se platesc in luna ianuarie sa fie platite de catre angajatori pentru ca legea intra in vigoare de la 01 ianuarie 2006.



#58346 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:15 AM in Arhiva

Si asta este adevarat insa ce faci daca benzinaria nu iti emite factura fiscala ci numai bon fiscal? Lasi totul pe 408? Pentru ca nu sunt putine situatiile cand benzinariile nu emit facturi fiscale ci numai bonuri fiscale. Si atunci ce faci, cum scazi din 408 cand achiti contravaloarea combustibilului?



#58354 TVA colectata lipsa inventar

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 09:51 AM in Arhiva

Statul nu s-a pacalit pentru ca si chletuiala din contul 607 este nedeductibila. Nu numai cheltuielile din contul 6581 sunt nedeductibile. Asta numai daca cei de la fisc stiu unde sa caute.



#58357 Inregistrari combustibil

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 10:02 AM in Arhiva

Imi cer scuze, poate ca nu m-am facut inteles. Nu am spus ca benzinaria sa emita de doua ori bonuri fiscale.Din cate stiu eu aparatele de marcat de la benzinarii sunt fiscalizate si nu poti sa emiti bonuri si sa scrii pe ele neachitat, pentru ca aparatele se incarca automat in memoria lor cu suma respectiva(ca si cum ai fi incasat banii). Daca vine Garda Financiara in control si scoate acel raport din memoria aparatului suma de acolo (adica ce ai incasat) trebuie sa corespunda cu casa. Si daca nu ai banii.... te-a prins. Si sa stii ca am avut o discutie pe aceasta tema saptamana trecuta cu cineva care are o benzinarie.
Cel mai bine este sa faci asa: inchei un contract cu benzinaria respectiva, la fiecare aprovizionare te trece pe o fisa cu cantitatea de combustibil si cu numarul de inmatriculare al masinii cu care il transporti si o data sau de doua ori pe luna iti face factura. Simplu si cuprinzator...
:smt033



#58391 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 11:11 AM in Arhiva

lorena a spus:

eu sunt sigura ca o sa se mai modifice de cateva ori pana la varianta finala...:)..si totusi, cu ce luna se fac pe noile programe? eu intelesesem ceva din ianuarie 2006.
Incepand cu 25 ianuarie pentru obligatiile aferente lunii decembrie.
Atentie ca sau schimbat codurile iban si numerele de evidenta a platii!!!
:smt023



#58422 SOCIETATE DIN 2004 FARA EVIDENTA CONTABILA

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 12:44 PM in Arhiva

Nu pot sa spun decat un singur lucru. E de belea...
:x



#58428 Creditare firma

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 06 January 2006 - 12:59 PM in Arhiva

draghici a spus:

Am o mare problema.Abia acum am aflat ca pentru un asociat care crediteaza firma trebuia facuta chitanta.Eu nu am facut asa.Spuneti-mi va rog ca nu iau amenda sau cat este amenda?
Daca sumele respective nu figureaza in registrul de casa totul e OK, faci un contract de imprumut si tai o chitanta pe suma pe care asociatul a imprumutat-o la firma.
Daca nu, faci un contract de imprumut cu o data anterioara celei in care asociatul a creditat firma si faci o dispozitie de incasare cu data respectiva. Pe viitor este bine sa tai chitanta.
:twisted:



#59072 urgent declaratii noi 100 si 300

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 10 January 2006 - 11:08 AM in Arhiva

Am intrebat la finante si declaratiile aferente lunii decembrie care se depun pana in 25 ianuarie se fac cu programul nou elaborat de Ministerul de Finante
=;



#60280 ob inventar - cont in afara bilantului

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 16 January 2006 - 02:43 PM in Arhiva

Eu cred ca da, dar pana acum nu am avut nici un control pe aceasta tema.
:mrgreen:



#60451 termen acceptare la plata factura

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 09:42 AM in Arhiva

Daca nu este stipulat in contract altfel, termenul de plata este de 30 de zile, dar probabil ca nu avea bani, de aceea a spus ca nu a fost acceptata la plata.



#60464 inregistrare avans

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 10:44 AM in Arhiva

Se poate inregistra avansul fara a emite factura prin formula contabila:
5121=%
419
4427
Tva-ul nu ai ce face, trebuie sa il contabilizezi pentru ca pe extrasul de cont apare ca avans marfa.
Pe viitor iti sugerez, pentru a nu plati TVA si a nu avea probleme cu fiscul, sa faci un contract de imprumut cu societatea care iti da banii si sa specifice pe ordinul de plata "acordare imprumut cf. contr. nr .../.....", iar suma respectiva poti sa o pui linistit pe 462 fara sa mai platesti TVA la stat.



#60466 imobilizari

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 10:58 AM in Arhiva

Se fac urmatoarele inregsitrari:
601,602=301,302
231=722
4426=4427 (in nici un caz 4424=4426)
212=231 la receptia finala a lucrarii
Dupa mine, asa este corect



#60484 grad de indatorare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 12:16 PM in Arhiva

1. Daca gradul de indatorare este mai mic decat 3 atunci toata cheltuiala cu dobanzile si cu diferentele de curs valutar sund deductibile. Daca gradul de indatorare este peste 3 atunci cheltuielile sunt deducibile pana la nivelul gradului de indatorare egal cu trei. Restul cheltuielilor se reporteaza in perioadele urmatoare pana la deductibilitatea integrala a acestora.
2. Creditele bancare intra in formula de calcul al gradului de indatorare daca termenul de rambursare este peste un an. Cheltuiala cu dobanda este deductibila 100% daca gradul de indatorare este sub 3.



#60487 Plafon de casa ?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 12:25 PM in Arhiva

Plafon de casa nu mai exista, in schimb sunt plafonate platile catre persoane juridice.



#60505 Plafon de casa ?

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 17 January 2006 - 01:24 PM in Arhiva

Platile catre persoanele juridice sunt plafonate la nivelul a 10.000 lei zilnic, dar nu se pot face plati catre un furnizor mai mult de 5.000 lei zilnic.
Pentru facturile a caror valoare depaseste 5.000 lei diferenta trebuie achitata prin virament bancar.



#60971 amortizare

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 19 January 2006 - 10:11 AM in Arhiva

In primul rand terenurile nu se amortizeaza.
In ceea ce priveste ferma, poti sa inregistrezi amortizare doar in momentul in care treci investitia in curs la mijloace fixe. Daca ai facut o reevaluare aceasta poti sa o inregistrezi in contabilitate, insa cheltuiala suplimentara cu amortizarea nu va fi deductibila din punct de vedere fiscal. Amortizarea va fi deductibila doar la nivelul costului de achizitie.



#60973 compensare part ext/sume primite in avans

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 19 January 2006 - 10:17 AM in Arhiva

Contul 472 se foloseste pentru cheltuielile inregistrate in avans nu pentru sumele primite in avans prin banca pentru care se foloseste contul 419 si TVA-ul aferent. Compensarea datoriilor intre doua societati care sunt in acelasi timp si furnizor si client se face prin completarea de ordine de compensare, ordine care se pot procura de la Imprimeria Nationala. Inregistrarile sunt urmatoarele:
482=4111
si
401=482



#61310 compensare part ext/sume primite in avans

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 January 2006 - 02:30 PM in Arhiva

Nu poti folosi contul 473 pentru ca compensarile nu sunt operatii in curs de clarificare.
Pentru compensari noi folosim un analitic distinct 48209- Decontari pentru compensari. Eu cred ca de acest cont nu o sa se lege nimeni.
In ce priveste compensarile s-ar putea sa ai dreptate pentru ca noi facem export prin intermediul firmelor de comision din Romania care fac factura de comision in lei.
Pareri, pareri... :lol:



#61317 scutiri impozite la persoane cu handicap

Postat de GOIA ADRIAN-NICOLAE on 20 January 2006 - 02:45 PM in Arhiva

Noul cod fiscal pe 2006 este doar la nivel de proiect.
Cand va intra in vigoare? Cine stie...




Cometa SQL