Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 23-November 07)



Sort by                Order  

#286113 Zilele de 24 și 31 decembrie 2018, declarate zile libere pentru angaja...

Postat de Otilia Alupei on 19 December 2018 - 04:23 PM in Arhiva

Imagine postata

Comunicat de presă


Zilele de 24 și 31 decembrie 2018, declarate zile libere pentru angajații din sistemul public


Guvernul a stabilit ca zilele de 24 și 31 decembrie 2018 să fie zile libere pentru salariații din sectorul public, pentru a face legătura între zilele de week-end și zilele libere de Crăciun și de Anul Nou.

Zilele libere vor fi recuperate prin prelungirea corespunzătoare a programului normal de lucru până la data de 31 ianuarie 2019, potrivit planificărilor stabilite.

Facilitatea nu se acordă în cazul locurilor de muncă în care activitatea nu poate fi întreruptă din cauza caracterului procesului de producție sau specificului activității.

De asemenea, pentru funcționarea justiției ca serviciu public, aceste dispoziții nu se aplică magistraților și altor categorii de personal din cadrul instanțelor judecătorești implicate în soluționarea proceselor cu termen în zilele de 24 și 31 decembrie 2018 și nici participanților în aceste procese.


Serviciul Comunicare, Mass-Media și Relații cu Publicul




#250563 Zile suplimenatre de CO

Postat de Otilia Alupei on 16 October 2012 - 12:26 PM in CODUL MUNCII

simplu : sa dovedeasca sa faptul ca indeplineste conditiile legale, adica se incadreaza la art. 147 !



#289544 Zile libere în 2021

Postat de Otilia Alupei on 08 December 2020 - 02:55 PM in DIVERSE SALARIALE

Codul muncii
Art. 139.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
(21) Pentru salariatii care apartin de un cult religios legal, crestin, zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri inaintea Pastelui, prima si a doua zi de Pasti, prima si a doua zi de Rusalii se acorda in functie de data la care sunt celebrate de acel cult.
(3) Zilele libere stabilite potrivit alin. (1) pentru persoanele apartinand cultelor religioase legale, altele decat cele crestine, se acorda de catre angajator in alte zile decat zilele de sarbatoare legala stabilite potrivit legii sau de concediu de odihna anual.
(31) Salariatii care au beneficiat de zilele libere pentru Vinerea Mare - ultima zi de vineri inaintea Pastelui, prima si a doua zi de Pasti, prima si a doua zi de Rusalii, atat la datele stabilite pentru cultul religios legal, crestin, de care apartin, cat si pentru alt cult crestin, vor recupera zilele libere suplimentare pe baza unui program stabilit de angajator.
(4) Pana la data de 15 ianuarie a fiecarui an, se stabilesc prin hotarare a Guvernului, pentru personalul din sistemul bugetar, zilele lucratoare pentru care se acorda zile libere, zile care preceda si/sau care succeda zilelor de sarbatoare legala in care nu se lucreaza, prevazute la alin. (1), precum si zilele in care se recupereaza orele de munca neefectuate.

...........
Art. 141.
Prevederile art. 139 nu se aplica in locurile de munca in care activitatea nu poate fi intrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.

Art. 142.
(1) Salariatilor care lucreaza in unitatile prevazute la art. 140, precum si la locurile de munca prevazute la art. 141 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.
(2) In cazul in care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.

Art. 143.
Prin contractul colectiv de muncă aplicabil se pot stabili şi alte zile libere.


Sunt 15 zile libere anual, iar in 2021 sunt 7 zile care cad in w-e, astfel :

1 ianuarie (vineri) si 2 ianuarie (sambata) — Anul Nou

24 ianuarie (duminica) — Ziua Unirii Principatelor Române

30 aprilie - Vinerea Mare

1 mai (sambata) — Ziua Muncii

2 -3 mai (Duminica si luni) - Paște ortodox 2021

1 iunie (marti) - Ziua Copilului


20 iunie (duminică) si 21 iunie (luni) — Rusalii

15 august (duminica) — Adormirea Maicii Domnului

30 noiembrie (marti) — Sfântul Andrei

1 decembrie (miercuri) — Ziua Națională a României

25 decembrie (sambata) si 26 decembrie (duminica) — Crăciunul



#175066 zile libere legale

Postat de Otilia Alupei on 14 June 2008 - 01:02 PM in Arhiva

Vezi postareaBIBI, la Jun 13 2008, 07:06 PM, a spus:

O sa se publice marti 17.0.2008 in MO ca data de 16 iunie este libera;hotararea intra in vigoare cu data publicari.
:thumbup:

asa ca ... poate la anu' :smile:



#174928 zile libere legale

Postat de Otilia Alupei on 12 June 2008 - 05:01 PM in Arhiva

Vezi postareanegocont, la Jun 12 2008, 05:14 PM, a spus:

Abia astept sa vad si eu Ordinul / OUG-ul care va intra in viguare exact in ziua in care trebuie sa produca efecte.
OUG / Ordinele intra in viguare la trei zile de la publicare.

:thumbup: bravo, negocont - asta-i tare de tot :smile:


daca ordinul e emis, probabil ca atat ne si trebuie : sa intre in vigoare macar in ziua cu pricina ... dar sa stim de el inainte de asta !! :sad:
altfel... ne ducem la serviciu pe 16 ...
eu imi planificasem sa ma duc cu decl. luni (pe 16) :lnr (51): , na- mai du-te otilio :pullhair:



#174913 zile libere legale

Postat de Otilia Alupei on 12 June 2008 - 03:49 PM in Arhiva

Vezi postareaMIKY2010, la Jun 12 2008, 03:39 PM, a spus:

tocmai am aflat ca in aceasta dimineata calin popescu tariceanu a aprobat modificarea codului muncii si este liber pe 15 si 16 iunie. probabil maine se va publica in Monitorul Oficial. :smile:
bine ca nu au anuntat chiar pe 16, desteptii lu' peste :thumbup: atat se mai coiesc pana dau/iau o decizie ...



#286245 Zile libere in 2019

Postat de Otilia Alupei on 10 January 2019 - 05:02 PM in DIVERSE SALARIALE

Zile libere in 2019 - 15 zile dintre care 5 sunt nelucratoare.
  • 1 ianuarie (marti) - Anul Nou
  • 2 ianuarie (miercuri) - Anul Nou
  • 24 ianuarie (joi) - Ziua Unirii Principatelor Romaniei
  • 26 aprilie (vineri) - Vinerea Mare
  • 28 aprilie (duminica) - Paste ortodox
  • 29 aprilie (luni) - Paste ortodox
  • 1 mai (miercuri) - Ziua Muncii
  • 1 iunie (sambata) - Ziua Copilului
  • 16 iunie (duminica) - Rusalii
  • 17 iunie (luni) - A doua zi de Rusalii
  • 15 august (joi) - Adormirea Maicii Domnului
  • 30 noiembrie (sambata) - Sfantul Andrei
  • 1 decembrie (duminica) - Ziua Marii Uniri
  • 25 decembrie (miercuri) - Craciun
  • 26 decembrie (joi) - Craciun



#289056 Zece întrebări frecvente privind Evaluarea riscurilor în microîntreprinderi ș...

Postat de Otilia Alupei on 03 July 2020 - 10:58 AM in SANATATE SI SECURITATE IN MUNCA

https://www.inspecti...a2-c8ee11435088

Zece întrebări frecvente privind Evaluarea riscurilor în microîntreprinderi și întreprinderi mici

Fisiere atasate




#225827 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 13 May 2010 - 09:18 PM in Diverse subiecte

“Dragi cocalari,
Ati castigat. Voi si ai vostri v-ati fu..t nevestele prost (caci numai prost puteti) si iata ca samanta voastra mizerabila da rod. Ne acaparati. Ati reusit sa va “educati” progeniturile hidoase in spiritul kitch-ului, mitocaniei, nesimtirii, manelismului infect…
Felicitari! Romania e pe cale sa devina a voastra. Dar atata timp cat inca mai putem si noi respira/vorbi/privi, dati-ne voie sa radem de voi. Dati-ne voie sa va ironizam. Nu va fie teama. Sunteti pe drumul cel bun si in curand veti ajunge indeajuns de puternici incat sa-i luati pe astia ca mine si sa-i dati la lei.
Pana atunci insa…
- cojile de la semintele scuipate pe asfalt nu dau rod. Nu incoltesc! Va jur! Stiu ca voi nu ati prea mers pe la scoala dar credeti-ma pe cuvant ca am facut biologie in liceu. N-o sa creasca niciodata floare sau bostan din ciment. Asa ca folositi un cornet.
- daca folositi cornet (putin probabil) va imploram sa rupeti foi din Manele magazin ca Marin Preda si Eminescu n-au nicio vina.
- tricoul mulat se poarta pe un corp perfect. Stiu ca in lumea voastra perfect inseamna atat mers la sala si inghitit steroizi cu pumnu’ ca ghiolbanu, cat si burta de bere si ceafa plina de slana. Noi insa ne facem datoria…
- Nu ne deranjeaza ca ascultati manele atata timp cat “ascultati” nu se transforma in “ascultam”. Orice aparat de redat muzica are un buton pe care scrie volum…
- Stiu ca banii sunt singurul vostru Dumnezeu si daca ai bani esti “de valoare” dar exista niste chestii de noi le platim si ele se numesc impozite la stat. Stiu ca un manelist de-al vostru ii face “printesei lui” inmormantare de 50 de mii de euro fara sa-l intrebe cineva despre provenienta banilor dar daca reprezentatntii vostri conduc finantele, politia si justitia din Rromania, puneti-ne si noua o vorba buna… Multumim anticipat.
- va rugam mult sa nu mai filmati videoclipuri la opera. Noi v-am dat televiziunile, lasati-ne la schimb opera si teatrele!
- “De puta madre” inseamna “.........”. Ne bucuram ca majoritatea purtati tricouri cu aceasta sintagma. Inseamna ca mesajul nostru a razbatut pana la voi. - Ne aratam realmente ingrijorati de aceasta cumplita molima care a cuprins intreaga comunitate cocalareasca si anume foto fobia. Stim ca medicii nu sunt de-ai vostri ca nah, au facut scoala multa ai dracu’ tocilari, dar puteti apela cu incredere. Probabil e ingrozitor sa fii
nevoit sa porti ochelarii de soare si-n baie…
- Suntem incantati ca ati invatat sa folositi programe gen “Photo shop”. Nimic nu e mai frumos decat sa vezi o minune carliontata, in rochie de leopard si 5 kile de aur pe prima pagine din “The sun”. Si suntem incantati ca in pozele de Hi5 va inconjurati de stelute, brizbrizuri…
- Faptul ca reusiti sa manevrati cate 3 telefoane mobile in acelasi timp este o calitate demna de homo sapiens. Deci iata ca teoria lui Darwin se sustine…
- pantofii cu botul ridicat semnifica ceva religios? Sau e chestie de potenta?
- Tunningul cu geamuri fumurii, evacuare zgomotoasa si parasolar cu mesaj nu e foarte indicat. Stim ca trebuie si cocalarul sarac sa aiba o ocupatie dar…
- Apreciem faptul ca mergeti toti pe scutere fara casca! Ne dati sperante… Dar va atragem atentia ca atunci cand pe un motor sau pe o motoreta sau pe o bicicleta sau pe un scuter se afla un el si o ea dintre care el are casca si ea nu, se traduce prin : “Mori fa in mortii m....!” Ma rog… Asta nu le deranjeaza pe femeile din Romania intrucat aceasta atitudine reprezinta o normalitate in relatia dintre sexe in tara noastra.
Ar mai fi multe de spus dar daca ai parcurs aceasta “scrisoare” inseamna ca deja ai citit de doua ori mai mult decat toata familia ta in intreaga ei existenta. Nu vreau sa te obosesc.

Ne vedem la mall,
Cu drag, Mihai Bendeac”



#280985 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 16 November 2017 - 07:19 PM in Diverse subiecte

Am gasit asta pe net si m-am distrat copios !

Linus Pauling a facut si un experiment cu o singura substanta, iar rezultatele au fost cele pe care le descrieti. Cu mult inainte de a citi despre acest lucru, eu insumi am luat acea substanta in mod constant (o iau in continuare)adaugand si altele de-alungul anilor. Rezultatul? O stare de sanatate perfecta, in timp ce am avut parte de absolut toti factorii de risc pentru boli cardio-vasculare. Nici in prezent nu iau nici un fel de medicamente, arat cu 10-20 de ani mai tanar decat varsta reala(dupa spusele pacientilor, este absolut adevarat, ma uimesc si pe mine aceste complimente care practic curg zilnic de luni si luni de zile)in timp ce colegii mei de generatie (pe care ii cunosc, evident) ori au decedat de boli cardio-vasculare, ori de cancer, ori sufera de diferite boli cronice. Sanatatea are unele mistere pe care daca le cunoastem, putem trai sanatosi ani multi (cati, voi vedea in viitor). Pot sa va asigur ca "misterul" sanatatii nu sta nici in vegetarianism, nici in rugaciuni, nici in alimente ecologice, nici in renuntare la placerile zilnice (oricum, fara vicii!). Sa nu credeti ca tin secret pentru mine cele ce le stiu; le-am spus la cateva zeci de pacienti ai mei "secretul", nu stiu insa cati imi urmeaza cu adevarat sfaturile. Nu, nu-l voi spune aici pe forum, altruismul are totusi o limita. Oricum, raspunsul la orice intrebare, la orice dilema in domeniul sanatatii, il vom gasi in natura. Totul este sa avem capacitatea de a-l vedea. Poate odata, voi scrie o carte, cand ma voi retrage din viata profesionala, despre cat de inutili suntem noi, medicii...Mai sunt insa multi ani pana atunci. Teoretic, o comunitate de oameni informati si cooperanti n-ar trebui sa se imbolnaveasca niciodata. Organismul a fost in asemenea fel proiectat, incat are solutii pentru orice fel de tulburari de sanatate, inafara politraumatismelor. Poate mai stam de vorba si altadata. Dr. Popa A.

Imagine postata

Adaugat in: Mar 30, 2009 |

Imagine postata

Autor: Dr. Popa A.


............................................................................................................................

Dr. Popa A, apreciem cu totii altruismul Dvs. pus in slujba bolnavilor pentru care ati jurat candva sa le alinati suferintele. Ma bucur nespus ca aratati tanar ca un zeu, ca sunteti invidiat de toti colegii de generatie si regretam nespus faptul ca unii dintre acestia din urma nu va pot vedea in sculpturala Dvs. frumusete si altitudine morala, la fel cum suntem incantati ca veti mai sluji la capataiul bolnavilor dvs. inca multi, multi, multi ani de acum inainte, atat de multi incat atat noi minusculii si prea bolnavii de pe acest forum cat si unele galaxii ale Caii Lactee vom fi disparut demult in umbrele care ocolesc augustele si pretioasele Dvs. ADN-uri. Spuneti-le oamenilor distinse si imaculate d-le Dr. Popa A care sunt substantele minune ale lui Linus Pauling, adica Vitamina C si L-Lizina in doze de 6-18 gr/zi in cazul Vitaminei C si 5-6 gr/zi in cazul L-Lizinei. In caz contrar veti ramane singurul locuitor al Terrei detinatorul fabulos al elixirului frumusetii si al tineretii eterne. In incheiere, noi homunculii muritori care ne-am nimerit a fi contemporani ai Dvs, Va imploram sa nu uitati ca la sfarsitul lumii sa aveti cu Dvs. si o oglinda, desigur venetiana. Cu augusta veneratie, Athos


Imagine postata Adaugat in: Jun 28, 2012 | Imagine postata Autor: Athos


:laugh:



#227556 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 29 June 2010 - 10:45 PM in Diverse subiecte

O fată l-a vizitat pe DALAI LAMA și i-a pus următoarea întrebare:
Mult Stimate Invățător, vă rog explicați- mi :
− Dacă un bărbat se culcă cu mai multe femei, el este văzut ca un gigolo sau ca un fustangiu. Dar, dacă o femeie se culcă cu mai mulți bărbați, ea este vazută ca o prostituată sau ca o femeie ușoară. Nu este nedrept ?
Dalai Lama ascultă foarte atent și dă ca răspuns această perlă de înțelepciune milenară:
- Iată fiica mea, gândește în următorul fel: dacă o cheie deschide mai multe lacăte, ea este o cheie specială, ceva optim de avut. In schimb, un lacăt care este deschis de mai multe chei diferite, … este ceva foarte prost de avut”. )



#225831 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 13 May 2010 - 10:10 PM in Diverse subiecte

O fetita se duce la un magazin de animale si intreaba :
-Va log, aveti iepulasi dlagalasi ?
Inima vanzatorului se topeste brusc. Se aseaza pe vine langa fetita, si o intreaba:
-Vlei un iepulas dlagalas alb, sau unul dlagalas moale si neglu si pufos ? Sau poate pe cel dlagalas si maloniu de acolo?
Fetita se inroseste, se leagana putin pe calcaie, isi pune manutele pe genunchi, se apleaca in fata si raspunde in soapta...... :
- Cled ca pe pitonul meu il doale in cul de culoale!



#237044 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 08 February 2011 - 07:00 PM in Diverse subiecte

Nimeni nu moare virgin...viata i-o trage fiecaruia cel putin o data!

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta! Inteligenta are limitele ei, prostia nu.

Numai fetele cuminti isi tin un jurnal. Fetele rele n-au timp.

Orice corp omenesc scufundat intr-o vana facand o baie relaxanta cu spuma face sa sune telefonul !(Legea "cine dracu suna la ora asta ? ")

Orice corp omenesc asezat pe WC face sa sune soneria de la intrare! (Legea "nici sa ma c-- in liniste nu pot ! ")

Nu lua asa de "in serios" viata, pânä la urma oricum nu scapi !!!



#283533 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 23 April 2018 - 11:46 AM in Diverse subiecte

Imagine postata



#279721 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 23 August 2017 - 05:34 PM in Diverse subiecte

de rasu'-plansu' ....

Imagine postata



#270971 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 30 October 2015 - 03:46 PM in Diverse subiecte

nu pot sa cred ca cei de Altex au facut asa ceva .... :blink2:

dl. Munteanu, cu un umor fin, de altfel ... mi-a placut omu ' ! :biggrin2:



#178233 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 15 July 2008 - 03:29 PM in Diverse subiecte

Vezi postareairina petcu, la Jul 15 2008, 04:06 PM, a spus:

stiu ca poezia asta nu e tocmai "ortodoxa" da trebe sa v-o spun pentru ca e totala!
Otilia, daca am sarit calu, te rog nu-mi da ban! please!
ce ban, ca e mortala !!! :frusty: am ras cu lacrimi !!
si stai linistita ca sunt p-aici unele ... la tine e nimicutza !!! :thumbup:



#280971 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 16 November 2017 - 11:45 AM in Diverse subiecte

Imagine postata

Telul meu in acest weekend este ma misc doar atat cat sa nu creada nimeni ca am murit !



#248186 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 24 February 2012 - 11:56 AM in Diverse subiecte

Imagine atasata: securedownload.jpg
Imagine atasata: securedownload2.jpg

:laugh:



#282771 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 24 February 2018 - 05:56 PM in Diverse subiecte

Cine face pisu la gardul altuia, s-ar putea s-o pateasca ... :laugh:

Imagine atasata: 28058682_1891129264533025_2778081557107705473_n.jpg



#223003 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 22 March 2010 - 12:18 PM in Diverse subiecte

http://www.youtube.com/watch?v=mlem8UF1tTI...feature=related

:frusty:



#192882 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 31 January 2009 - 02:59 PM in Diverse subiecte

valltod, :sad:

multumesc mult ca vrei sa ne distrezi, insa asta-i forum de conta, nu de bancuri :biggrin:
ai 27 de posturi de la inscriere pana acum si toate sunt in aceasta sectiune (diverse subiecte), adica 1 la "timp liber", vreo cateva la "rege" si la "zodiile", iar restul aici - la bancuri.

ma rog, nu e rau, dar de conta nu ne zici nimic ?? sa inteleg ca nu te pricepi deloc la contabilitate ?? ca doar asta e specificul forumului ...
aaa, ca avem si acest capitol ca sa ne mai destindem - asta-i altceva, insa sa stai pe un forum specializat pe contabilitate ca sa postezi exclusiv la bancuri, jocuri... parca nu e ... cum sa zic ... in ton cu ce se intampla aici 99% ... dar daca tu te simti bine asa, e ok :frusty: numai sa nu repeti bancuri care s-au spus deja (ai avut un caz, ti-am sters postul respectiv), macar sa fie noi ... si multumesc frumos (pe bune) ca te ocupi de buna noastra dispozitie :good: esti singurul care si-a adjudecat exclusiv rolul asta !



#165484 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 10 March 2008 - 01:51 PM in Diverse subiecte

pai... eu unde gasesc ac. decl. datatoare de atata buna dispozitie ?? hhmmm ??

later :
am gasit-o pe net, lasati, nu va mai deranjati .. ms mult !



#241115 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 10 May 2011 - 01:14 PM in Diverse subiecte

La farmacie vine o batrana de 80 de ani cu o reteta. Farmacistul o intreaba:
- Reteta este pentru dvs.?
- Da.
-Stiti ca este o reteta de anticonceptionale ? Acestea nu va fac nimic.
-Ba da, ma fac sa dorm linistita.
-Cum asa?
-Iau cate o pastila in fiecare dimineata, o pisez si o dizolv in paharul cu suc al nepoatei mele de 16 ani. Asa dorm si eu linistita !



#243399 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 30 July 2011 - 09:48 AM in Diverse subiecte

Cum devii drogata, alcoolica si curva ? Foarte simplu: este suficient sa nu saluti babele de pe banca din fata blocului!

......................

Adevarata fericire consta in lucrurile mici: o mica vila , un mic iaht, o mica mostenire…




Cometa SQL