Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ovidiu_adrian79's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ovidiu_adrian79's Content

There have been 249 items by ovidiu_adrian79 (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#191961 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 January 2009 - 10:01 AM in Arhiva

9 :biggrin: :biggrin: :biggrin:



#190692 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 09 January 2009 - 01:56 PM in Arhiva

7
:good:



#190587 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 08 January 2009 - 02:59 PM in Arhiva

Vezi postareamariana07, la Jan 8 2009, 02:53 PM, a spus:

9, ca sa fie altul rege... off!
10
rege...
:biggrin: :biggrin: :biggrin:



#192098 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 23 January 2009 - 11:20 AM in Arhiva

10... rege... :frusty:



#194552 rege

Postat de ovidiu_adrian79 on 18 February 2009 - 11:46 AM in Arhiva

3



#270967 Zambiti, va rog !

Postat de ovidiu_adrian79 on 30 October 2015 - 02:55 PM in Diverse subiecte

de contabil de sa mai zici... :biggrin:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: altex.png



#150349 Zambiti, va rog !

Postat de ovidiu_adrian79 on 11 November 2007 - 01:21 PM in Diverse subiecte

O firma cu rahat copt

Daca ar fi stiut ce-l asteapta, Seful l-ar fi ascultat pe Paulica si i-ar fi acordat acea marire de salariu. Nici nu cerea mult omul, 1 milion de lei vechi si prapaditi, macar sa-si scoata banii dati pe transportul in comun si, poate, si ceva din factura de mobil necompensata. Paulica avea prea mult bun simt sa-i spuna Sefului sa faca bine si sa-i sune personal pe acei furnizori din cateva simple motive: 1) Nu-i cad c...e; 2) Cuvantul lui are mai multa greutate; 3) Paulica era prea gras si cu craci prea strambi ca sa fie secretara, fie si a Sefului, aflat la varsta temerilor si indoielilor, drept pt care ar fi regulat si-o pisica, numai sa-si reconfirme indoielnica virilitate; 4) Seful avea minute nelimitate, Paulica vorbea pe banii lui (putini).

L-am auzit de multe ori pe Paulica spunand cu naduf ca lucram intr-o firma de cacat. Si ca merita sa ne pisam pe ea si sa ne caram in lumea larga. Dar n-aveam cum sa-mi inchipui nici in cele mai negre vise ca refularile pasnicului Paulica aveau sa se adevereasca mai ceva ca abstractiunile lui Nostradamus.

Si se facu o zi de noiembrie oribil, cu o ploaie diluviana, numa’ buna sa stai acasa, cu plapuma-n cap, necum sa vii la scarbici. Un fum alb gros, o duhoare patrunzatoare patrunsese in tot sediul, in toate ungherele, in toti porii. Nu atat frica de incendiu ne-a precipitat pe toti afara, in ploaie, ci mirosul acela lugubru, care parea ca ne exfoliaza esofagul si plamanii.
“Ce Dumnezeu o fi? A luat foc serverul? O fi vreun scurtcircuit?” “De unde, miroase a sobolan mort, cred ca s-o fi prins unul in fire si asta i-a fost!”, ne dadeam noi cu parerea. Evident ca nimeni n-a avut curajul sa orbecaie prin fumul gros inauntru nici macar pt a-si salva hainele.

Ne-am numarat intre noi. Lipsea Paulica. “Te pomenesti ca a ramas inauntru, bai, sariti si scoateti-l, ca asta se asfixiaza acolo si, aitist nebun ce este, daca nu ii da nimeni un mail ca arde sediul, singur nu-si da seama”. “Nu va duceti, ca muriti degeaba, Paulica a iesit val-vartej acum 10 minute”, ne-a spus o colega. Si dus a fost. Nu si consecintele plecarii sale intempestive.

Ce am aflat ulterior a fost o palma pe obrazul tuturor domnisoarelor de la resurse umane care ne invata ca la interviu se merge cu capul in pamant si nu se intreaba de salariu. Asa facuse si Paulica si a ajuns ca noi toti, doar ca pragul lui de toleranta era altundeva situat. Ardelean molcom, Paulica se enerva greu, dar cand ajungea la concluzia ca-i bai, apai bai era!

Dupa a douazecea intrevedere cu Seful, in care i se pusese aceeasi placa (compania e-n dezvoltare, are cheltuieli mari - normal, Seful isi luase 4×4 si pasase vechea masina socrilor - ca el, Paulica, este platit oricum regeste pt munca “de rahat” pe care o face, ca ar trebui sa fie recunoscator ca i s-a dat sansa de a munci la patron strain si ca este un vierme profitor), Paulica a ajuns la concluzia ca-i bai.

Restul e istorie. Cand firma e de cacat, iar tu faci - zice Seful - munca de rahat, nu poti decat sa accepti ca duci o viata de rahat. Dar macar cald sa fie, sa nu faci amigdalita. Drept pt care Paulica si-a facut nevoile pe platoul din cuptorul cu microunde. Un rahat mare, incolacit, ca un kurtoskolacs, de abia a incaput. Dupa care ardeleanul scos din minti, pe care nimeni nu-l auzise un an ridicand tonul, a rotit temporizatorul pt 10 minute. Si dus a fost.

Domnisoarele de la resurse umane ar trebui sa invete ca un rahat copt lent si uniform, la peste 300 de grade Celsius, timp de 10 minute, pute nu ingrozitor, ci este insasi definitia ororii. Pute insidios, pt ca nu te paleste dintr-o data, ci lent, prin toate lufturile de sub usi si intra pana si-n tencuiala. Ceea ce s-a si intamplat.
- n-am mai putut purta niciodata haina uitata in cuierul de pe holul de langa biroul sefului, unde era amplasat nefericitul cuptor cu microunde. Nici colegii mei
- sediul a trebuit sa fie abandonat definitiv. Dupa 2 saptamani de stat cu usile si ferestrele vraiste, mirosea ca la crematoriu. Nici zugravitul nu a rezolvat mare lucru, desi a costat mult mai mult decat milionul in plus la leafa bietului Paulica
- a trebuit schimbat tot mobilierul. Prinsese miros de privata comunala, cu imbunatatiri de mahon nobil
- cuptorul respectiv n-a mai fost bun nici pt tiganii care treceau prin zona sa ridice deseurile. “Da’ ce-ati facut, manca-v-as, v-ati uscat cainele in cuptor si l-ati uitat acolo?!”, ne-au intrebat ei si au renuntat sa-l mai ia
- Luminita a facut hepatita. De greata. Acum sufera si de constipatie cronica si colon iritabil, pt ca orice drum la toaleta pt cuvenita usurare ii da frisoane
- Seful a pierdut un contract banos de publicitate cu o mare agentie.
Clientii au intrat la banuieli vazand ca El Lider Maximo se tot codeste sa-i invite in sediu si se intalneste cu ei prin restaurante si hoteluri.
Probleme de bonitate, daca nici sediu nu-si permit - si-or fi zis ei si dusi au fost. Pt ca zgarciobul nici macar n-a vrut sa inchirieze temporar un alt sediu.
- chiar daca lucrez acum altundeva, eu nu mai vin cu mancare de acasa si cu atat mai putin nu concep sa o mai incalzesc la microunde. Si asta ma costa al naibii. Unde mai pui ca am fobie la electrocasnice

Ziceti si voi, acum. Nu era mai ieftin sa-i fi dat amaratului blestematul acela de milion in plus?



#187037 Zambiti, va rog !

Postat de ovidiu_adrian79 on 11 November 2008 - 04:09 PM in Diverse subiecte

CONSULTANTA SI AUDITUL AFACERII

La restaurantul "Slitz", acum cateva zile, fiind impreuna cu niste amici, am remarcat ceva foarte bizar.
Toti chelnerii si picolii aveau o mica lingurita in buzunarul camasii.
Atunci cand a venit chelnerul sa ia comanda, l-am intrebat:
- De ce purtati toti o lingurita?
Mi-a explicat ca Slitz a cerut consultanta de la Super Best Consulting care, dupa cateva luni de investigatii de tip diagnostic, a ajuns la concluzia ca lingurita este tacamul care cade cel mai des pe jos, la o frecventa de 3 lingurite/masa/ora. De atunci nu mai e nevoie sa mergi la bucatarie sa cauti o noua lingurita. Economia de timp de lucru este estimata la 5,21%. Indicele satisfactiei clientului a crescut de asemenea cu 3,75%.
Doua minute mai tarziu mi-am scapat lingurita pe jos si imediat chelnerul mi-a adus lingurita lui spunandu-mi ca el va lua alta la urmatoarea lui trecere prin bucatarie. Bravo Super Best Consulting!
Dar, si mai curios, chelnerii aveau o mica sforicica care iesea un pic afara din slitul lor.
Cand ne-a adus nota, l-am intrebat pe chelner la ce serveste acea sforicica.
- Ati observat corect, mi-a spus el cu voce joasa, Super Best Consulting a observat de asemenea ca am putea castiga ceva timp la toalete. Sforicica este legata in jurul penisului, deci il putem scoate fara sa il atingem si nu mai trebuie sa ne spalam pe maini, ceea ce reprezinta economie de apa si timpul petrecut la toaleta scade cu circa 7,39%.
- Si dupa ce l-ati scos, cum faceti sa-l bagati la loc fara sa il atingeti?
am intrebat eu.
- Ei bine, imi spune el in soapta, nu stiu cum fac altii... dar eu folosesc lingurita...



#68015 fisa postului - CERERI

Postat de ovidiu_adrian79 on 17 February 2006 - 09:46 AM in Arhiva

va rog sa imi trimiteti si mie fisa postului pentru vanzator si /sau gestionar! :oops:
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc mult! :oops:



#199936 ORDONANTA 34 / 2009

Postat de ovidiu_adrian79 on 24 April 2009 - 09:01 AM in Arhiva

Aici:

Fisiere atasate




#69171 taxe mediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 February 2006 - 09:07 AM in Arhiva

dumipaul te rog, mi-l trimiti si mie, ca tot nu merge!
ovidiu_adrian79@yahoo.com
Multumesc



#69280 taxe mediu

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 February 2006 - 01:47 PM in Arhiva

Multumesc mult dumipaul! Am primit programul- e fff bun!



#66017 Cine sunteti? Ce varsta aveti! Obligatoriu pentru toti!

Postat de ovidiu_adrian79 on 10 February 2006 - 07:54 AM in Arhiva

26, M



#77656 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de ovidiu_adrian79 on 31 March 2006 - 01:48 PM in Important in meseria de contabil

:shock:
700 ron??????????????
sa te tot angajeze omul.......esti contabilul ideal!
nu te supara. "pluseaza" frate cu incredere!!!
de acord cu mine cineva?
ai vreun sef ierarhic superior? este vreun contabil sef sau esti singur :-k



#73422 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ovidiu_adrian79 on 14 March 2006 - 05:54 PM in Arhiva

eu unul nu l-am vazut! dar tu? daca il ai nu mi-l trimiti si mie! Sau macar sa ne descrii cam ce contine! [-o<



#86854 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de ovidiu_adrian79 on 06 June 2006 - 01:59 PM in Arhiva

din cate stiu eu salariul minim e de 370 RON numai pt. cei care au contract colectiv de munca. cei care care nu au, salariul e de 330 RON. s-au ma insel :?:



#125488 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 16 March 2007 - 08:24 AM in Arhiva

un interviu cu un avocat realizat de catre site-ul hot-news.ro referitor la modificarile aduse legii contabilitatii
http://www.revistapresei.ro/articol_67519-...utea-majora.htm



#139132 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 August 2007 - 06:25 PM in Arhiva

Ce parere aveti de 50.000 euro este in vigoare?

Nu mai este! S-a modificat articolul respectiv.Toate firmele trebuie sa aiba organizata contabilitate proprie



#125394 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de ovidiu_adrian79 on 15 March 2007 - 12:12 PM in Arhiva

pentru cei interesati, cateva spicuri din modificarile aduse Legii contabilitatii (pana la aparitia monitorului oficial)

http://www.guv.ro/presa/afis-doc.php?idpre...p;pag=1&dr=



#116301 salariul minim 2007, coef. de ierarhizare

Postat de ovidiu_adrian79 on 16 January 2007 - 10:50 AM in Arhiva

http://www.adevarulonline.ro/2007-01-16/Fi...ali_213489.html



#75392 lucrari de stagiu

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 March 2006 - 12:00 PM in Arhiva

va rog... imi puteti trimite si mie aceste referate [-o<
ovidiu_adrian79@yahoo.com



#191068 deplasare interna

Postat de ovidiu_adrian79 on 14 January 2009 - 08:50 AM in Arhiva

Da, poti primi banii de cazare. Conform H.G. 1860/2006, pentru cazarea fara documente se acorda 30 lei/noapte (art.28).



#75350 De unde sunteti?

Postat de ovidiu_adrian79 on 22 March 2006 - 09:57 AM in Arhiva

si eu din VASLUI :smt041



#136575 Opriti Haosul din Legislatia Fiscala Romaneasca !,

Postat de ovidiu_adrian79 on 07 July 2007 - 06:45 PM in Arhiva

votat si eu... :lostit (13): :celb (6): :vio (33):



#68651 HOW MUCH?

Postat de ovidiu_adrian79 on 20 February 2006 - 03:23 PM in Arhiva

si eu am votat




Cometa SQL