Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gigi's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gigi's Content

There have been 143 items by gigi (Search limited from 24-November 07)



Sort by                Order  

#252300 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 February 2013 - 09:21 PM in Arhiva

GA-RAN-TAT va fI OPTIONAL... pentru ca asa e si legislatia (directiva) europeana... (guvernele pot viza anumite categorii de imm-uri ca fiind eligibile in sistem "la incasare", iar imm-urile opteza daca intra in sistem...)

s-a stiut asta si in romania, cu siguranta, de la bun inceput...

isi fac (guvernatii) plinu' cateva luni cu chestia cu obligatoriu "la incasare" (ca toata lumea plateste in draci furnizorii in sold de la 31.12.2012, nici vorba de deductibil cateva luni in 2013)... si se renunta, se baga "optional", ca n-are cum sa se continue asa

e cea mai marea escrocherie care am vazut-o, in materie fiscala, dupa '90.

premeditata!



#255541 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 June 2013 - 10:58 PM in Arhiva

smecheria a fost cat se poate de simpla... stiau soldurile furnizorilor la 31.12.2012, din bilanturi, de exemplu...

ce si-au zis... e, heee, pana platesc astia ce e acolo (eu ma refer la puzderia (cele mai multe) de imm in relatie directa cu consumatorul, cu "plata pe loc"), ei tot colecteaza si platesc la buget tot tva-u' aferent vanzarilor (ca e "tva la incasare" :laugh: ) fara sa poata deduce nimic, ia sa le bagam noi, obligatoriu, "facilitatea" asta...

pana la urma, e o smecherie (ESCROCHERIE) de doi bani... s-o gasi cineva sa-i dea in judecata pentru returnarea banilor.

ca evidenta e varza si necontrolabila (pentru ca e imposibil) la detaliu, nici nu-i intereseaza...

obiectivul (jecmanirea imm) indeplinit!



#251781 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 17 January 2013 - 10:41 AM in Arhiva

daca si liviu voinea (cel cu ideea... ) a recunoscut/admis ca vor creste costurile de evidenta ale contribuabililor de tva pentru a se conforma noului sistem, nu cred ca exista contabil/firma de contabilitate care sa voteze "nu"...

nota, idee...

sa se bage obligatoriu si evidenta cantitativ-valorica la pravaliile cu amanuntul... :cool:



#255477 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 04 June 2013 - 04:21 PM in Arhiva

parerea mea e ca tva la incasare a fost cerut de o parte (aia de factureaza cu plata "la termen", corecti la plata furnizorilor, cu probleme la incasare) a mediului de afaceri.

parte aia va ramane, probabil, la optiune, in sistem. - 1-2%, cum e mai peste tot in ue

dezastrul s-a produs prin impunerea prin lege (e vina, exclusiva, a legiuitorului) a sistemului la toate imm-urile.

p-aia cu vanzari direct catre populatie (cu "incasarea pe loc") si plata furnizorilor "la termen" i-a terminat... legea!

nu asa ceva s-a cerut de mediul de afaceri.

raman la parerea ca toata treaba a fost facuta premeditat (stiau (n-aveau cum sa nu stie!) ca vor nenoroci majoritatea imm-urilor cu vanzari directe catre populatie) de guvern... sa se mai ia ceva la buget, sub propaganda de "facilitati".



#251676 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 09 January 2013 - 07:22 PM in Arhiva

Vezi postareavics, la 09 January 2013 - 03:15 PM, a spus:

Insasi ideea tva la incasare e una foarte proasta...

... si pana sa se ajunga "la incasare", tva-u' era/e o idee foarte proasta... nici inventatoru' ei (a taxei) nu mai vrea sa auda de ce a inventat...

http://hymerion.ro/2....html#more-7775

d-aia (ca e idee proasta) americanii si canadienii n-au bagat in seama niciodata tva-u'... au o simpla taxa pe vanzari (ceva similar cu ce aveau si comunistii- ICM)... si gata.



#255457 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 04 June 2013 - 06:15 AM in Arhiva

asta (chitoiu) recunoaste ca ne-a luat banii... dar ia uitati cum o spune...

cica ne-a "produs".... "distorsiune în ceea ce privește cashflow-ul" :laugh:

si, gata, cica, se renunta (adica se baga optional) de la 01.07.2013

Sistemul de plată a TVA la încasarea facturii ar putea deveni opțional din a doua jumătate a acestui an, potrivit ministrului Finanțelor Publice, Daniel Chițoiu.

http://www.agerpres....a-semestru.html



#252225 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 02 February 2013 - 06:52 AM in Arhiva

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:



#253979 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 07 April 2013 - 09:10 AM in Arhiva

Vezi postareaLexiroxi, la 21 February 2013 - 06:09 PM, a spus:

Oficial MFP: Eventuale corectii ale sistemului de TVA la incasare s-ar putea aplica de la 1 aprilie

http://www.agerpres....-1-aprilie.html

"de la 1 aprilie" a fost ... pacaleala :laugh:

de la anu', din 2014!!!
http://contabilul.ma...e-optional.html



#251575 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 02 January 2013 - 10:28 PM in Arhiva

ce se vrea acum in romania, asa cum e ordonanta, e imposibil.

e si neconform cu ce e in europa si directiva europeana ... statele ue OPTEAZA pt sistem pentru anumite categorii de imm-uri, iar IMM-urile din categoria vizata OPTEAZA daca intra sau nu in sistem...

mai devreme sau mai tarziu (dar va fi foarte devreme) isi vor da seama ca e imposibil de aplicat "cu forta"... e si ilegal... si va aparea cuvantul "OPTIONAL"... si gata... nu e nevoie de nicio petitie. :laugh:

(adica fiecare imm isi pune pe hartie cum ar fi daca se baga in sistem... si se baga sau nu se baga, dupa cum considera, adica OPTIONAL... asa e in europa)



#252837 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 27 February 2013 - 12:11 PM in Arhiva

poate e o sansa sa ne recuperam banii...


Pledoarie pentru sesizarea Curtii Constitutionale -TVA la incasare

http://ioanacarp.wor...va-la-incasare/



#251748 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 15 January 2013 - 09:12 AM in Arhiva

Vezi postareavics, la 14 January 2013 - 12:08 PM, a spus:

Vezi postareagigi, la 09 January 2013 - 07:22 PM, a spus:

... si pana sa se ajunga "la incasare", tva-u' era/e o idee foarte proasta... nici inventatoru' ei (a taxei) nu mai vrea sa auda de ce a inventat...
desigur impozitele nu-s tocmai placute, totusi sunt musai, tre' cumva sa functioneze si toate astea ale statului

daca sunt musai (sigur ca sunt musai), sa luam partea buna a lu' "la incasare"... si sa ramana asa... ce face statu' (ce vrea) e mai putin important, ca oricum nu putem face nimic (mai sunt si fmi-uri, ue-uri, e complicat)...

cata cereti (la suta) mai mult contribuabilului pentru "complicatiile" in evidenta aparute? :cool:



#252731 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 22 February 2013 - 07:35 AM in Arhiva

isi fac plinu' (tzepuiesc) de 3 ori de la imm-urile cu tva lunar si o data de la alea cu tva trimestrial si renunta (adica baga optional).

e ce au avut in cap de la inceputul inceputului, de cand s-a anuntat "facilitatea" :laugh:



#252311 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 06 February 2013 - 10:42 AM in Arhiva

in statele ue unde mai exista sistemu' pentru unele categorii (nu neaparat functie de cifra de afaceri, ci si functie de obiect de activitate) de imm-uri... "optiunea" si-o exprima 1-2 % din ele...

asta cu ce-au bagat astia cu "obligatoriu" pt 470.000 imm-uri (majoritatea nici nu emit facturi pentru marfa neincasata, vand pe bon fiscal) e nemaintanlit.

mare foame de bani la buget. a parut o treaba zbarcita (tzeapa la imm-uri) de cand si-a dat "acordul" fmi-ul pt asa ceva. :laugh:

era "clar".



#252322 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 06 February 2013 - 02:16 PM in Arhiva

eu am convingerea mea ca astea nu sunt legi romanesti.

e imposibil ca sutelea alea de pagini de lege, ghiduri, suporturi de curs... sa se faca de capete de romani in cateva zile, inca din vara anului trecut...

alea erau pregatite undeva, de candva.



#252297 Votati impotriva aplicarii TVA la incasare de la 01.01.2013

Postat de gigi on 05 February 2013 - 08:13 PM in Arhiva

Vezi postareagigi, la 02 February 2013 - 06:52 AM, a spus:

eu nu cred, totusi, ca sistemu' asta cu "la incasare" nu se va scoate (abroga) in cateva luni dupa ce, probabil, statul isi va fi facut plinul (atunci vor zice ca... "la cererea oamenilor... de afaceri" :laugh: ... pentru a "sprijini" imm-urile :laugh: )...

teoretic si practic pravaliile cu amanuntul, ca exemplu, vor plati cateva luni, muuulte, (pana isi achita soldul furnizorilor la 31.12.2012, care e proritar) o taxa pe vanzari sub forma tva-ului colectat (fara sa se poata deduce mai nimic) de aprox. 20%. ...

asa ceva e im-po-si-bil!

asta e, cu siguranta, record mondial de taxa. :ohmy2:

haaa.. ce penibili... trag tzeapa cu sumele care le incaseaza cateva luni absolut aiurea... siiii...

Ministerul Finantelor Publice (MFP) va analiza mai multe variante de modificare a sistemului de plata a TVA la incasarea facturii, introdus din ianuarie 2013, dupa semnalele primite de la mediul de afaceri :laugh:...


sunt in analiza doua variante de lucru - sistemul de TVA la incasare sa fie optional nu obligatoriu ....

http://economie.hotn...va-incasare.htm


am convingerea ca toata treaba a fost premeditata.



#251808 TVA la incasare - topic 2013

Postat de gigi on 18 January 2013 - 10:46 AM in Arhiva

fiind in sistem "la incasare", ca sa n-aveti nicio grija, puneti bifa la toate facturile, inclusiv la cele de iesire. e in regula chiar daca, uneori, e o nota contabila in plus.



#233812 TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor

Postat de gigi on 02 December 2010 - 11:27 PM in Arhiva

Comisia Europeana a lansat, miercuri, o ampla consultare publica pe tema consolidarii si imbunatatirii sistemului de TVA din Uniunea Europeana, in beneficiul cetatenilor, al societatilor comerciale si al statelor membre. Scopul consultarii este de a le oferi partilor interesate ocazia de a-si exprima opiniile cu privire la problemele care exista in acest moment in domeniul TVA si de a propune solutii la acestea. Comisia va folosi informatiile primite in urma acestei consultari pentru a decide care este cea mai adecvata abordare pentru a crea un sistem de TVA stabil, solid si eficient.

Comisia invita toate partile interesate sa contribuie la consultarea publica, deschisa pana in data de 31 mai 2011. Pe baza feedbackului primit, Comisia va prezenta prioritatile pentru viitorul sistem de TVA in cadrul unei comunicari pe care o va publica la sfarsitul anului 2011.

Cartea verde contine o serie de intrebari grupate pe cateva teme generale, menite sa stimuleze o consultare cat mai deschisa tuturor ideilor si opiniilor.

Respondentii la consultare sunt intrebati si daca si in ce mod poate fi imbunatatita colectarea TVA pentru a acoperi diferenta dintre veniturile reale si veniturile teoretice din TVA, care in acest moment se ridica la 100 de miliarde de euro in UE.

Cartea verde incurajeaza exprimarea tuturor punctelor de vedere, iar consultarea nu se limiteaza la intrebarile prestabilite. Dimpotriva, respondentii sunt incurajati sa invoce orice alte chestiuni care considera ca pot fi pertinente pentru viitorul TVA.

Mai multe informatii despre cartea verde si anexa tehnica a acesteia sunt disponibile aici.

http://ec.europa.eu/...ms/index_en.htm



#233217 TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor

Postat de gigi on 16 November 2010 - 12:48 PM in Arhiva

Vezi postareamutual, la Nov 8 2010, 05:42 PM, a spus:

In CEE, prioritatea fiscului nu este trimiterea prin puscarii a celor care nu respecta legile fiscale si contabile, ci recuperarea prejudiciilor aduse statului prin practicarea de diverse manevre contabile, declarative, s.a. In perspectiva aceasta, declararea TVA exigibile la nivelul platilor/incasarilor efective deschide o multime de portite legale pentru interpretarea exigibilitatii, se intra pe un teren foarte interpretativ dpdv fiscal si juridic, unde atat fiscul cat si firma pot abuza.

Ganditi-va ca exigibilitatea TVA va avea legatura cu 2 componente diferite: facturile primite/emise (usor de verificat si incrucisat) si operatiunile legate de cash flow (casa, banca, instrumente bancare de plata, operatiuni triunghiulare, incasari/plati offshore, decontari in numele clientilor/furnizorilor, s.a.). Verificarea unei rambursari de TVA de ex. ar solicita timp dublu sau triplu, iar un control fiscal efectuat chiar cu respectarea principiului semnificatiei statistice a valorilor verificate, ar putea sa dureze mult prea mult.

Pana la urma, milogeala cu facturile neincasate la termen are legatura cu sistemul judecatoresc slab si nu cu contabilitatea sau cu fiscalitatea. Ia sa functioneze sistemul judiciar normal si rapid pentru orice suma datorata, plus dobanda si daune interese, sa nu mai vorbesc de un sistem privat de credit history, ca ar fi client statul, primaria sau particularul, sa vezi cum s-ar invarti jucaria economica pentru cei seriosi si activi. Cunosc binisor sistemul contabil englezesc, ai prins un client la conta, ai contract ferm scris, esti boier(oaica), lunar ii expediezi prin posta sau email facturica, unde prinzi tot ce ai prestat (ex. ai vorbit 5 minute la telefon se marcheaza) si in 10-30 zile ai banutii in cont.

In plus, la noi mai este problema bugetarii anuale, pur si simplu, nu se intocmesc bugetele anuale (BVC) si estimarea fluxurilor de numerar, care sunt lucrari complicate, dar foarte utile pentru a sti cum te misti pe piata cu banii proprii, imediat se vede ca ai probleme cu termenele de incasare de la clienti sau furnizori prea putin flexibili.

Si atunci este normal sa gasesti motive si motivatii economice pentru decontarea TVA la incasare/plata de facturi.

Pe cei mai competenti si informati care citesc aceste randuri i-as ruga sa ne dea exemple de tari din CEE care accepta decontarea TVA pe baza fluxului de numerar, eu am mai citit pe internet si nu am gasit vreun stat care sa practice sistemul acesta fiscal.



Practici europene privind plata TVA la incasarea facturii
28/07/2009

Directiva 112/2006/CE care reglementeaza cadrul comun al TVA aplicabil de statele membre, reglementeaza exigibilitatea TVA la art. 63-66.

Articolele 63-65 reprezinta prevederi obligatorii pentru statele membre, in timp ce prevederile de la art. 66 reprezinta prevederi optionale.

Printre masurile optionale de la art 66 se prevede ca pentru anumite operatiuni sau pentru anumite persoane impozabile TVA poate deveni exigibil cel mai tarziu la data incasarii.

Plata TVA la incasarea facturii (cum este supranumita aceasta masura), este aplicata in cateva state membre (Austria, Belgia, Olanda, Germania, Italia, Polonia, Marea Britanie, Suedia, Slovenia, Estonia), in general pentru intreprinderi mici si mijlocii. Din analiza Directivei 2006/112/CE rezulta cu certitudine ca aceasta este o masura care nu poate fi generalizata pentru toti agentii economici si pentru toate operatiunile, fiind doar o exceptie de la regula.

Din informatiile pe care le detinem, Marea Britanie, Suedia, Estonia si Slovenia aplica in felul urmator plata TVA la incasare:

operatorul economic are dreptul sa colecteze TVA doar atunci cand incaseaza facturile, dar
in acelasi timp are dreptul sa deduca TVA numai pe masura ce isi plateste furnizorii, pe baza unor derogari obtinute de la Comisia Europeana
.


Dintr-o informare transmisa de Slovenia rezulta ca numai 1,024% dintr-un total de 73,70% din firmele care erau eligibile au optat pentru plata TVA la incasare din doua motive:

mai multe sarcini administrative impuse (evidente suplimentare pentru determinarea sumelor de colectat si de dedus pe masura incasarii, respectiv a platii);
pentru ca deducerea este permisa numai atunci cand cel care a optat pentru schema, isi plateste la randul sau furnizorii.


Intrebare

Veti fi interesat ca firma dumneavoastra sa plateasca TVA la incasarea facturilor in conditiile mentionate in Uniunea Europeana?

In situatia in care s-ar implementa in legislatia Romaniei aceasta optiune ar trebui sa se stabileasca cu certitudine persoanele impozabile care ar putea beneficia de aceasta schema, si conform practicii europene schema se aplica doar pentru IMM-uri.

In al doilea rand, ar trebui obtinuta in prealabil o derogare pentru a limita deducerea taxei la persoanele care aplica schema, in limita facturilor platite furnizorilor. Derogarea se obtine in termen de minimum 8 luni, ceea ce inseamna ca in orice caz masura ar putea fi implementata numai de la inceputul anului 2011.

Trebuie subliniat ca aplicarea masurii de plata a TVA la incasare fara limitarea deducerii la persoanele implicate in schema conduce la indisciplina financiara intre operatorii economici care ar beneficia de aceasta facilitate si care nu ar mai fi stimulati sa-si plateasca proprii furnizori, ceea ce nu ar fi stimulativ pentru mediul de afaceri.
Sursa:

Ministerul Finantelor Publice

:cool:



#233251 TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor

Postat de gigi on 16 November 2010 - 11:45 PM in Arhiva

Povestea TVA spusa de chiar inventatorul ei. Inginer, baiat fin dealtfel

“Prin 1952-1953 am avut ocazia sa concept o reforma privind taxarea cifrei de afaceri pe care am botezat-o TVA. Propusa in Parlament de catre ministrul Finantelor, ea a fost respinsa. Cu toate ca eu nu eram adeptul taxarii productiei pentru ca sufoca in cele din urma investitiile, mi-am aparat pana la capat ideea si asa se face ca atunci cand Edgar Faure a ajuns ministru de Finante, a propus taxa mea pentru a fi introdusa in noua lege a Finantelor pentru 1954. Dupa mai multe negocieri politice (dl. Laniel, presedintele Consiliului avea nevoie de voturile RPF), TVA a trecut prin Parlament si a fost votata, dar nu fara peripetii.”


Asta declara Maurice Lauré, inventatorul TVA cu un an inainte de a muri. Omul a dat foarte putine interviuri, dar consultand arhivele oficiale, TVA a reusit sa treaca prin Parlament in urma unui troc politic ordinar, dupa ce fusese respinsa in repetate randuri.

Acuma cateva cuvinte despre Maurice-deschizatorul de TVA. Inginer, baiat fin dealtfel Maurice Lauré, nu era finantist. Era inginer. A lucrat la Posta, dar nu a rezistat multa vreme la Posta ca sa zic asa, plecand sa-si ia un serviciu “serios”. Inspector fiscal, adica. Era dupa cel de-al doilea razboi mondial, cand lumea se uita la inspectorii fiscali cam cum se uita si astazi.

Pentru a respecta adevarul istoric, trebuie spus ca Maurcie-creier neobosit, inainte de a da lumii Taxa pe Valoarea Adaugata( numele ii apartine), a inventat si cateva turbine atipice, al caror proiect a fost respins de colegii sai, inginerii. Asa ca ajuns la 35 de ani si vazand ca ceva lipseste omenirii, a stat si a cumpanit o secunda. Omenirea nu avea TVA!, a observat el. Pfuai, sa fie TVA!, a spus si a fugit la ministrul de Finante de pe atunci sa ii spuna gandul lui cel frumos si bun.

Dar ministrul, om prost, nu l-a inteles. I-a respins propunerea, lucru care pe Maurice nu l-a demoralizat.

In vara lui 1954, cand americanii dadeau lumii rock`n roll-ul, Maurice dadea Frantei TVA-ul. Bun si ala, decat nimic.. Viata insa trece, iar Maurice e iarasi nemultumit. Pleaca de la Finante si se angajeaza ca sef la Societe Generale. De acolo, la un mare retailer. Dupa care, Maurice se duce de tot.

In 2000 (el a murit in 2001), ura sa i se aminteasca ce a inventat. Nu mai credea in taxa lui. Taxa lui Maurice a fost introdusa in 10 aprilie 1954 si era destinata marilor companii. In 6 ianuarie 1966, la propunerea presedintelui Valéry Giscard d’Estaing (pe atunci ministru al Finantelor) a inceput sa se aplice si in comertul cu amanuntul.

P-orma, i-au dat copy-paste una dupa alta, vreo 120 de alte tari.

:cool:



#233244 TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor

Postat de gigi on 16 November 2010 - 10:26 PM in Arhiva

sau sa se duca la banca facturile de intrare si de iesire, iar banca, in colaborare cu bancile de pe facturi, sa faca incasari/plati automat, la scadenta. :cool:



#233246 TVA datorat la incasare, nu la emiterea facturilor

Postat de gigi on 16 November 2010 - 10:47 PM in Arhiva

e in europa, acum!
:cool: :cool: :cool:



#254223 Termen prescriptie declaratii

Postat de gigi on 14 April 2013 - 08:52 AM in Arhiva

cred ca e lamuritor aici... se cam bazeaza fiscu', de data asta, pe ceva...

...Asadar, oricat de mare ar fi intervalul de timp scurs de la data la care societatea avea obligatia de a depune o declaratie, atat timp cat obligatia declarativa nu a fost indeplinita, exista posibilitatea angajarii raspunderii contraventionale. Numai din momentul incetarii caracterului continuu (de la data depunerii declaratiei sau efectuarea procedurii) va incepe sa curga termenul de prescriptie a dreptului organelor de control de a constata contraventia...


Termene multiple de prescriptie in materie contraventionala

http://e-juridic.man...onala-5463.html



#243870 SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE

Postat de gigi on 19 August 2011 - 07:21 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 August 2011 - 02:22 PM, a spus:

de Bucuresti stii sa fie ceva similar ?
stie cineva, va rog ? :smile:

vad ca "ghiseul" e valabil in continuare, la nivel de tara.

“Incepand cu luna august, declaratiile 112 vor fi depuse doar in format electronic, dar pentru a veni in sprijinul contribuabililor :sad: , conducerea Ministerului Finantelor a dispus si aprobat preluarea acestor declaratii la ghisee, in conditiile in care contribuabilii pot sa faca dovada ca au initiat demersurile de obtinere a semnaturii electronice si a certificatelor digitale”, a spus Ioan Popa, directorul adjunct al DGFP Maramures.

http://www.emaramure...digitale-VIDEO-



#243924 SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE

Postat de gigi on 22 August 2011 - 06:46 AM in Arhiva

in prahova mai "merge" "pe hartie"

"Cu toate ca, initial, conducerea Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) anuntase ca nu mai accepta, incepand cu luna august, depunerea de catre contribuabili a Formularului 112 pe suport de hartie, ci exclusiv online, acum a revenit asupra deciziei, pornind de la faptul ca, in nenumarate judete, numarul persoanelor care si-au achizitionat certificatul digital este inca destul de redus"

http://www.ziarulpra...-in-luna-august



#243868 SOLUȚII PENTRU DEPUNEREA DECLARAȚIILOR FISCALE ON LINE

Postat de gigi on 19 August 2011 - 06:29 AM in Arhiva

Vezi postareaOtilia Alupei, la 18 August 2011 - 02:22 PM, a spus:

de Bucuresti stii sa fie ceva similar ?
stie cineva, va rog ? :smile:

nu stiu, n-am auzit de bucuresti :sad:

... dar sunt aproape sigur ca va fi la fel ca peste tot, in tara.

cei mai categorici vad ca sunt astia din nord- maramures:

"FINANTE - Angajatorii mai pot depune declaratiile 112 la ghisee doar daca fac dovada platii :happy: certificatelor digitale"

http://www.emaramure...digitale-VIDEO-




Cometa SQL