Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
andreea's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


andreea's Content

There have been 565 items by andreea (Search limited from 13-December 07)



Sort by                Order  

#131939 registru de evidenta a salariatilor

Postat de andreea on 23 May 2007 - 12:32 PM in Arhiva

Vezi postareairina farmazon, la Jan 12 2006, 11:00 AM, a spus:

Buna,
Stiu ca despre acest registru s-a tot discutat, dar eu am o alta nelamurire.
Intr-un final am gasit registru de evidenta salariati. Problema e ca registru este inregistrat la itm ( ceea ce e foarte bine zic eu), dar nu este completat. Habar nu am de unde sa incep. Poate ma ajutati voi! Firma functioneza din 1997, registru a aparut in 2003.....trebuie trecut in registru toti salariati care au lucrat si implict lucreaza in aceasta firma? Poate puteti sa ma ajutati!!! Multumesc :D


se trec salariatii existenti la data achizitionarii registrului (sau mai bine spus, la 01.01.2003) si toate modificarile de atunci pana in prezent. oricum il completezi si il arhivezi, ptr ca din martie avem REVISAL. :smile:



#126601 registru de evidenta a salariatilor

Postat de andreea on 26 March 2007 - 02:00 PM in Arhiva

Vezi postareadeea77, la Mar 12 2007, 08:59 AM, a spus:

Va rog sa ma ajutati si pe mine, am o nelamurire...daca am avut un angajat caruia i-a incetat ctr de munca incepand cu 01.01.2007 il mai trec in registru? Ultima zi de munca este 31.12.2006. Merci.

DA, trece
si la economist (eu) am trecut cod COR 412202 - functionar economic

si irina: trebuiesc trecuti toti salariatii care erau activi in firma la data cumpararii registrului
si apoi modificarile ulterioare, pana in prezent



#124843 registru de evidenta a salariatilor

Postat de andreea on 12 March 2007 - 12:29 AM in Arhiva

buna
vezi ca la acest program ai totusi posibilitatea sa aplici modificari sau corectii in cazul unei inregistrari eronate mergi la butonul de corectie si la explicatii scrie motivul sau simplu- inregistrare eronata . trimite-l asa ca ei nu au oricum nici cel mai mic interes sa le verifice - nici nu au soft , iar cand il vor avea le vor trece de cap registrele in format electronic depuse
bafta si nu te stresa



#136314 2007 - examen expert contabil

Postat de andreea on 05 July 2007 - 04:32 PM in Arhiva

azi dimineata la 5 am reusit sa intru pe site-ul www.ceccar.ro. ori n-am stiut eu unde sa caut, ori n-am gasit ca nu era afisat nimic. am sunat pe la 9 la floreasca si mi-a zis sa ma uit pe site-uri sau "veniti, aici, unde ati sunat, sa vedeti rezultatele". am fost un pachet de nervi toata ziua. oricum a fost ziua prostilor. la telefon nu mai raspunde nimeni de cateva ore bune.....



#135423 2007 - examen expert contabil

Postat de andreea on 26 June 2007 - 02:08 PM in Arhiva

Buna ziua. Nu stiu cati dintre dumneavoastra stiu, dar eu am dat telefon azi la CECCAR si am intrebat: cand, cum, unde?
Examenul se sustine in cadrul facultatii Nicolae Titulescu, la Timpuri Noi. Accesul in sala este permis incepand cu ora 8:00. La ora 9:00 incepe examenul si tine cam 4 ore. Cu 1-2 zile inainte vor fi afisate listele cu repartizarile in sali. Sper sa va fie de folos aceste informatii. Am intrebat la CECCAR-ul mare (pe mircea voda), dar e vb de examenul din Bucuresti.



#83876 cereri SUBIECTE 2005 -2006

Postat de andreea on 17 May 2006 - 07:58 AM in Arhiva

Avand in vedere ca noi, expertii sau contabilii autorizati stagiari am tinut anul acesta cursurile in cadrul spitalului victor babes (eroilor, facultatea de biologie, in spatele facultatii de medicina veterinara), presupun, dar oricum veti fi anuntati, ca tot acolo veti tine cursurile. BAFTA! tuturor... ca vedeti dupa-aceea ...... :D



#115763 probleme stagiari an 1

Postat de andreea on 12 January 2007 - 03:21 PM in Arhiva

stagiar in ce an? la ce anume? la ce materie iti trebuie lucrarea??



#95569 taxe mediu

Postat de andreea on 28 July 2006 - 09:33 AM in Arhiva

am descarcat si programul si fisierul .xls de pe afm.ro. in continuare ma uit ca vitelul al poarta noua. unde ce si cum tb sa completez pt autoturisme. atat am. si sa iau fiecare bon sa vad cati L de benzina s-au cumparat in ultimele 6 luni???? pai pt 1500 L mi-a iesit o taxa de 0.28 de plata. ce sunt astia? ron???adik am de plata 2800 lei vechi? am gasit contul de plata, adresa unde se depune declaratia..... dar cum sa completez declaratia in programelul facut de acelasi ICON... asta nu stiu. ma uit ca curca-n lemne. pls help me!!!!



#83778 taxe mediu

Postat de andreea on 16 May 2006 - 02:57 PM in Arhiva

pentru declaratiile 100 si 300 cu cod de bare trebuie sa aveti imprimanta laser care sa scoata cel putin intr-o rezolutie de 300 dpi.



#168659 examen 29-30 martie 2008

Postat de andreea on 04 April 2008 - 12:11 AM in Arhiva

Vezi postareasima_laura, la Mar 3 2008, 10:59 PM, a spus:

Eu zic sa incercati pentru ca nu se stie niciodata ce le mai trece prin cap. Nu vad la ce strica inca o stampila. Eu am luat anul trecut examenul, dar pana acum nu pot sa zic ca am facut mare lucru cu el. Totusi e posibil sa nu se fii infiintat chiar inutil Camera asta si sa platesti cotizatii aiurea, o fii avand ea un rost. Si cred ca o sa se afiseza si subiectele daca nu vor da foarte multi si va ramane o singura zi de examen.

ce rost are CECCAR? ce face in afara de faptul ca aduna cotizatii si publica un rahat de revista lunara? Ptr ce sa-mi bat capul, sa mai dau niste bani, sa mai am o stampila (in afara de cea de expert contabil)? Sau de ce sa am eu toate stampilele? Ca e clar ca nu pot fi as in toate. Buricuk pamantului sigur nu sunt.



#127714 care ar fi tarifele / salariu ...?

Postat de andreea on 03 April 2007 - 10:05 AM in Important in meseria de contabil

vreau sa-l gasesc si eu pe ala care sa-mi dea 50 euro lunar numai ptr decl 100 pe 0 trimestrial. e adevarat ca sunt tanara inca si ca nu am firma de contabilitate si ca nu sunt PFA.....(mare dezavantaj ptr mine, ptr ca toata lumea incepe sa comenteze ca are de plata taxe la stat, ca sa ma angajeze), dar totusi....



#178785 FOND DE MEDIU

Postat de andreea on 21 July 2008 - 01:31 PM in MODELE, FISIERE UTILE

da, exista programul AFM. Nu se mai completeaza declaratia pt autoturisme, doar ptr ambalaje, produse chimice (si daca o mai fi ceva ce nu stiu eu).



#95405 Campanie de promovare conta.ro

Postat de andreea on 27 July 2006 - 12:05 PM in Arhiva

Am primit al doilea calup de carti de vizita. o sa ma ocup si de imprastierea acestora. numai bine!



#83120 Campanie de promovare conta.ro

Postat de andreea on 11 May 2006 - 12:20 PM in Arhiva

dupa cum spunea OCSI: duc lipsa de timp, dar am facut la fel ca multi altii... vb dulce din gura-n gura mult aduce... :) in limita timpului disponibil, contati pe mine: andreea_w2000@yahoo.com. DROP ILEANA - ANDREEA, bucuresti, sector 4.



#86671 Campanie de promovare conta.ro

Postat de andreea on 05 June 2006 - 02:56 PM in Arhiva

pana la urma v-am trimis adresa si nu am mai primit nici o veste de atunci.
se proceseaza cartile de vizita sau cum?
Multumesc!



#92269 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 05 July 2006 - 02:37 PM in Arhiva

permiteti-mi, va rog, sa va spun ce am inteles eu din toata nebunia asta:
1. salariul MINIM BRUT NEGOCIAT este de 370 ron astfel:
a) pentru firmele cu mai mult de 20 de salariati, care aplica CCM, de la 01.04.2006.
B) pentru firmele cu mai putin de 20 de salariati, de la 01.05.2006.
2. la CAS calculul concediilor se face raportandu-ne la 330 ron, deoarece acesta este salariul MINIM BRUT GARANTAT DE CATRE STAT LA PLATA.
3. la somaj daca aveti conventiile pentru subventii incheiate din vremea in care salariul minim brut era 310, at calculati la 310, daca era 330, at calculati la 330.
sper sa intelegeti.
va doresc numai bine!



#85097 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 25 May 2006 - 12:45 PM in Arhiva

sincer nu cred. dar asta este. toti agentii economici care aplica CCM (adica au peste 20 de salariati) fac acum rectificative si state de diferente. culmea este ca la ITM se stie de aceasta prevedere din 23 mai ora 9 a.m.



#88128 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 14 June 2006 - 12:02 PM in Arhiva

adrianol:
pt firmele cu peste 20 angajati... 370 de la 01.04
pt restul lumii 370 de la 01.05



#85112 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 25 May 2006 - 01:18 PM in Arhiva

DA. S-A MODIFICAT. E 370 RON INCEPAND CU 01.04. valabil numai pentru societatile care au mai mult de 20 de salariati si acre sunt obligate sa aiba Contract Colectiv de Munca (CCM). despre asta era vb in acest topic. e nebunie la ITM cu aceasta ultima prevedre, pentru ca trebuiesc platite diferente de impozite, refacute declaratii, etc.



#85810 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 30 May 2006 - 02:10 PM in Arhiva

azi dimineata am fost la ITM bUcuresti cu treburi. DE AZI DE DIMINEATA TOTI INSPECTORII URLA IN STANGA SI-N DREAPTA, SUS SI TARE SA MODIFICAM SALARIUL MINIM BRUT LA 370 RON INCEOAND CU 1 MAI 2006. NU AU BAZA LEGALA PENTRU ASTA (adica nimeni nu a stiut sa-mi spuna un numar de lege, ordonanta, hotarare, monitor oficial... nimic; a fost sefa ieri pe la ei si le-a zis sa anunte acest lucru).
Poate gaseste cineva baza legala si iesim din galeata. Multumesc!



#86674 SALARIUL MINIM PE 2006 = 370 LEI ??

Postat de andreea on 05 June 2006 - 02:59 PM in Arhiva

nu exista decizie colectiva scoasa de ei, cum a fost pentru trecerea de la 310 la 330. mi s-a spus sa pastrez modelul si sa o fac pentru 370.
asa ca asta am sa fac.



#133477 Ordin nr. 702

Postat de andreea on 08 June 2007 - 11:45 AM in Arhiva

intrebare idioata: ce cumpar si ce vand si din / in Romania? sau numai din / spatiul UE? ce colorata e!!!!!!! nici cel mai tare papagal din lumea asta nu cred ca are atatea culori.



#134031 Ordin nr. 702

Postat de andreea on 14 June 2007 - 10:12 AM in Arhiva

DA, de pe 11 incoace, up-date-urile la prg de conta au constat in adaugarea decl 394 si in adaugarea decl de TVA (300) in mai multe module: tip 2006, tip 2007 pana la 01.05 si tip 2007 dupa 01.05. Destepti baieti, pupa-i-ar mama....stiam ca nu ma las la greu. :smile:



#133493 Ordin nr. 702

Postat de andreea on 08 June 2007 - 01:07 PM in Arhiva

eu astept cu interes ca firma de la care am programul de contabilitate sa mai bage un up-date cu declaratia 394. sper sa fie in timp util...oricum au 1 luna la dispozitie..... cat despre onor MF....daca le listam jurnalele de vanzari si cumparari de ce nu e bine? ca oricum e acelasi lucru.....sau poate ma insel eu...dar sunt mica, inca si am timp sa invat.. :smile:



#131929 noua lege a contabilitatii, mai ales ART. 10

Postat de andreea on 23 May 2007 - 12:11 PM in Arhiva

da, sunt multe societati care functioneaza asa...dar stateam si ma intrebam: daca semnatura mea apare pe bilant, cum pot eu atunci sa justific in fata oricui ca eu nu fac decat conta primara? nu cred ca este o solutie sa inchei CIM de 2 ore cu 100 de firme pentru semnarea bilantului. fizic, moral, legal....nu se poate. at am preferat sa pierd clienti (ptr ca nu pot fi decat angajata cu CIM 2 ore, nu pot emite factura) sa stau cuminte in banca mea si atat cat pot sa-mi traiesc viata. nu vreau sa ajung, cum imi spunea un bun prieten : " vin sa-ti aduc portocale in staniol rosu". chiar nu imi doresc sa fiu vreodata acuzata de cea mai mica chestie si sa am de-a face cu politie, parchet, etc. nu-i mai bine sa stau eu cuminte in banca mea si sa-mi vad de stagiatura? eu am zis ca DA.




Cometa SQL