Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conta_18's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conta_18's Content

There have been 7 items by conta_18 (Search limited from 14-November 07)


Sort by                Order  

#282823 Impozitare dividende

Postat de conta_18 on 27 February 2018 - 11:42 AM in Impozitare - VENIT

Buna ziua.

Daca as vrea sa distribui si sa si platesc dividende anul acesta, ce obligatii as avea, atat ca si firma, cat si ca persoana care incaseaza acele dividende (in conditiile in care suma dividendelor ar depasi acel plafon de 22800 lei si deci as fi obligata si la plata CASS-ului)? Trebuie asteptat termenul de 15 aprilie pana la care sa hotarasca cei de la Ministerul Finantelor ce anume vor face cu acea declaratie 600? Si a doua intrebare ar fi: daca firma s-ar inchide In cursul acestui an, D205 nu ar mai putea fi depusa la inceputul anului urmator, deci ar ramane doar obligatia celui care incaseaza veniturile din dividende sa depuna declaratia D600 (sau cum s-o mai numi intre timp) pentru a I se calcula valoarea CASS-ului datorat, asa-i?

Multumesc



#284247 Adeverinta vechime

Postat de conta_18 on 27 June 2018 - 04:28 PM in DIVERSE SALARIALE

Multumesc frumos pentru raspuns. Asa voi face :)



#284227 Adeverinta vechime

Postat de conta_18 on 26 June 2018 - 08:57 PM in DIVERSE SALARIALE

Buna seara

In momentul in care pleci de la un loc de munca, trebuie sa ti se dea adeverinta de vechime pentru toata perioada lucrata acolo, sau doar pentru perioada de dupa trecerea in Revisal a contractelor de munca? Eu sunt in situatia de a pleca de la un loc de munca si mi s-a spus ca imi pot da acea adeverinta numai pentru perioada care nu este prinsa in cartea de munca si as vrea sa stiu daca asa este, sau trebuie sa insist sa mi se dea pentru toata perioada lucrata acolo, inclusiv pentru cea care se regaseste inscrisa in cartea de munca.

Multumesc



#284425 D394 - topic 2018

Postat de conta_18 on 15 July 2018 - 04:55 PM in Arhiva

Buna ziua

Acordarea de dividende trebuie declarata in D394? Am mai avut situatia de a acorda dividende in 2016 si atunci stiu ca nu le-au declarat si in D394. Atunci oricum a fost momentul in care s-a introdus noua forma a declaratiei si era o forma mai simplificata decat cea actuala. Acum insa nu stiu daca se declara ca si contracte.

Multumesc



#284427 D394 - topic 2018

Postat de conta_18 on 15 July 2018 - 08:23 PM in Arhiva

Probabil trebuie sa fac urmatoarea precizare: incepand cu acest an, dividendele se opereaza in Saga prin modulul de intrari, folosindu-se tipul de factura "contracte". Din aceasta cauza, odata cu generarea declaratiei 394, operatiunile de acordare de dividende se preiau in D394 ca si contracte. Eu stiam ca dividendele se declara prin D205, nu si prin D394. Aceasta este de fapt nelamurirea mea.

Multumesc.



#284309 GDPR-Regulamentul general privind protecția datelor

Postat de conta_18 on 02 July 2018 - 03:26 PM in Legislatie comentata, spete diverse (ANAF, MMPS, AJOFM, CNPP, ANPIS, etc ...)

Am inteles ca la emiterea unei facturi catre o persoana fizica nu se trece CNP-ul pe factura, dat fiind si respectarea cerintelor GDPR. Cu toate acestea, atunci cand am vrut sa creez clientul respectiv in Saga, mi s-a cerut sa completez pozitia de Cod fiscal / CNP, primind o avertizare cum ca daca nu completez casuta respectiva, facturile aferente acelui client nu se vor putea prelua in D394. In cazul meu ar fi pentru prima data cand as avea ca si client o persoana fizica si de aceea nu stiu cum se regasesc clientii respectivi in D394, daca este necesar CNP-ul pentru validarea declaratiei sau nu.

Intrebarea mea ar fi: trebuie sa inchei un consimtamant de prelucrare a datelor personale cu persoana fizica respectiva, avand in vedere ca nu am trecut CNP-ul pe factura, dar e posibil sa am nevoie de aceasta informatie pentru validarea D394?

Multumesc



#285509 tva la factura fara tva?

Postat de conta_18 on 18 October 2018 - 09:41 PM in Impozitare - TVA

Buna seara

Nu stiu daca am ales bine topicul, si-mi cer scuze daca l-am gresit, insa mi s-a parut apropiat de problema legata de care am o intrebare. Daca in 2018 constat ca in 2017 am facturat cu TVA un serviciu care era scutit, mai pot face corectie in 2018 pentru 2017?

Mai concret, o firma platitoare de tva a refacturat unui client un serviciu care era scutit, deci pentru care el nu a dedus tva. Practic acel TVA a fost declarat si platit la stat desi nu trebuia. Acum, in 2018, pot sa stornez acea factura din 2017 si s-o refac corect, cu tva zero?

Multumesc




Cometa SQL