Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Otilia Alupei's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Otilia Alupei's Content

There have been 1000 items by Otilia Alupei (Search limited from 16-November 07)



Sort by                Order  

#101730 ctr prestari conventie civila

Postat de Otilia Alupei on 25 September 2006 - 10:55 PM in Arhiva

Vezi postareaaikido, la Sep 21 2006, 01:26 PM, a spus:

Eu prefer sa retin 10%, prietenii stiu de ce!
:lol: :lol:
si fiscul mai vrea inca 6% (pana la cota unica de 16%), dar pe asta il plateste pers. fizica resp. dupa ce-si regularizarea impoz. urmare a decl. de venit global.

SARINA, stiai tu ceva de 16 % :D ...



#101965 iNREGISTRARE EXTRAS CARD FIRMA

Postat de Otilia Alupei on 27 September 2006 - 09:11 PM in Arhiva

UNDE POSTATI, MAI FETELOR ???

OFFFFF, DOAMNEEEE ....



#101969 iNREGISTRARE EXTRAS CARD FIRMA

Postat de Otilia Alupei on 27 September 2006 - 09:22 PM in Arhiva

din pacate, aici numai adminii au optiuni... asa ca pregatiti-va urechile :P !!!

daca aveam optiunile de moderare si la acest capitol, acest topic era mutat deja... :)



#102272 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 29 September 2006 - 10:14 PM in Arhiva

urat dar f. adevarat !

spune tu ca ce s-a scris in acest articol nu e realitatea cruda ...



#102399 Monografii contabile care sa poata fi doar vizualizate

Postat de Otilia Alupei on 01 October 2006 - 03:43 PM in Arhiva

MONNA,

cred ca ai exagerat deja in ceea ce-l priveste pe septimiu si vei vedea cat de mult ai facut-o cand acest proiect va incepe sa se deruleze = cati vor face aceste monografii si cata incredere veti avea in ele ca sa nu o luati de la capat cu lamuririle suplimentare... majoritatea celor care intra pe forum mult mai mult cer ajutor decat il ofera la randul lor, au fost nenumarate cazuri cand au preferat sa intrebe pe forum decat sa gandesca singuri problemele si cu aceasta ocazie te vei convinge si tu de cum stau lucrurile p-aici.
de altfel, multe monografii, mai ales cele de baza, se gasesc nu numai pe forum ci SI in carti in conta, doar sa se faca minimul de efort PERSONAL de a le cauta. se pare ca e mult mai simplu sa nu se faca nici macar acest efort si se prefera cerutul repetat de ajutor de la altii care urmeaza sa-si piarda din timpul lor, chiar daca problemele ridicate sunt fara complexitate sau cu f putina. e vb aici de comoditate, ca sa nu spun ca in unele cazuri nu se mai poate numi nici macar asa...

vreti sa o luati de la capat si sa faceti monografii ? f.f. bine, e timpul vostru si daca asta doriti sa faceti cu el nimeni nu va impiedica, dar ar fi un adevarat pas inainte daca ati incepe imediat chiar voi, cei care ati aplaudat acest proiect. asta spune si septimiu si, in esenta, el are dreptate. gandeste-te la tot ce a zis el, dar fa-o cu calm ! si mai gandeste-te si la faptul ca pana la mesajul care te-a deranjat, in afara de "excelenta idee" si "votez pentru", niciunul nu contine "eu ma ofer sa fac monografia privind......", ba chiar s-au formulat cereri deja !

si inca ceva : incearca sa te uiti pe mult mai multe mesaje ale lui septimiu inainte de a aprecia ca el nu ofera ajutor civilizat si colegial ! numai pt. faptul ca v-a invitat sa puneti voi insiva in practica acest proiect nu cred ca merita calificativele pe care i le-ai oferit cu atata legeritate...

mai tii minte asta ? iti apartine !!!

MONNA Jun 1 2006, 01:00 AM Postare #14|
Membru junior
Grup: Members
Postări: 40
inscris: 30-April 06
Din: BUCURESTI
Membrul Nr.: 109,074

MERSI SEPTIMIU,
MERSI SI PT.PROMPTITUDINE

--------------------

MIRELA

vezi ? uite de aia n-are ursu' coada si vulpea abia si-o taraie ... :P



#102412 ce acte trebuiesc tinute la un punct de lucru ?

Postat de Otilia Alupei on 01 October 2006 - 06:57 PM in Arhiva

Vezi postareai_u_l_i_a_n_a, la Oct 1 2006, 06:51 PM, a spus:

Vezi postareai_u_l_i_a_n_a, la Oct 1 2006, 02:57 PM, a spus:

am deschis in Buc un punct de lucru la o firma din Teleorman, si habar nu am ce acte trebuiesc facute ...mai ales ca e un mag. en-detail...adik se vine des in control! Va rog sa ma ajutati :wacko:

...si inca ceva..la intocmirea unui NIR de pe o factura care are pozitie separata pentru discount....cum scriu pretul unitar????????cu discount deja aplicat sau...discount-ul il fac pozitie separata....

multumesc anticipaattttt...........


nu toti s-au nascut destepti.....daca nu stii raspunsul....LASA-NE
iuliana, kimba are dreptate !!!!! nu e cazul sa fii impertinenta, iarta-ma ca ti-o spun direct !

de la primul post ai inceput-o rau ! ai urmatoarele greseli pana acum :
1. nu ai folosit functia de cautare, e obligatoriu si ai fi putut avea rasp. la cel putin una din probleme
2. ai postat complet aiurea, la un capitol care nu are nici o legatura cu teme ta
3. la postul nr. 2 te-ai citat pe tine insati :D , deci nu prea stii nici cum sa adaugi un nou post (nu te-ai uitat bine nici la optiunile de postare)

adiacent, mai in regula erau niste scuze decat ce ai facut tu... :angry:

cum numai adminii au posibilitatea sa opereze cu mesajele de aici, noi, cele 2 moderatoare care te-am bagat in seama (kimba si cu mine) nu putem sa-ti mutam topicul acolo unde ii e locul, asa ca va trebui sa astepti sa o faca unul din admini, ocazie cu care vor vedea ce atitudine draguta ai...



#102546 Monografii contabile care sa poata fi doar vizualizate

Postat de Otilia Alupei on 02 October 2006 - 07:03 PM in Arhiva

MONNA.... zau asa ! septimiu are raspunsuri acide fiindca si situatiile respective sunt de asa natura ! ti-am spus, cred ca te vei convinge ca a avut dreptate si aici ... ai "putintica rabdare" :D daca asa vor sta lucrurile, niste scuze se vor impune, cu siguranta.
ce lejer va e unora sa-i acuzati pe altii care pun osul la greu pe forumul asta :unsure: stiati ca septimiu are activitatea cea mai bogata aici ? nu stiati... doar stiti ca va deranjeaza felul acid in care raspunde uneori...

dragilor, capitolul de monografii exista deja. de ce nu il folositi pe acesta ?? scrieti monografiile si postati-le. una cate una, asa cum zice MONNA ! pe raspunderea voastra, evident !

cred ca GAMA are dreptate :)



#102762 obligativiate cont bancar

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 08:55 AM in Arhiva

Vezi postareavrinceanu, la Oct 3 2006, 02:24 PM, a spus:

Vezi postareamucho dolor, la Oct 3 2006, 01:23 PM, a spus:

buna
am o nelamurire
am o firma care are toate taxele catre stat acchitate si care de un an nu are nimic inreg in conta decat amortizarea si comisionul bancar
contul sta gol niciodata neefectuandu-se operatiuni prin el
pot sa-l inchid si sa raman numai cu casa
e obigatorie existenta lui?
va multumesc
Eu cred ca nu contul este o problema la tine ci amortizarea care o inregistrezi pe cheltuieli.
subscriu !!

daca nu mai ai activitate nu ai de ce sa mai inreg. amortizare, acel mijl. fix nemaifiind folosit, doar stii ce inseamana amortizare :)



#102763 Cum capeti vechime?!

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 08:59 AM in Arhiva

Mirela, te asigur ca nicole are dreptate :)

esti sigura ca ai inteles corect ? fiindca daca ai inteles corect, inseamna ca cine ti-a spus asta habar n-are ce vorbeste :(



#102767 anunt in vederea angajarii

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 09:06 AM in Arhiva

pt anunturile privind ofertele / cererile de angajare EXISTA un capitol special pe acest site. va rug sa il folositi pe acela si sa mai cititi o data regulamentulul, dragilor :) conform acestuia, sunt obligata sa inchid topicul.

o zi frumoasa.

va mai sta aici, eventual, 1-2 zile ca sa-l vedeti si voi, apoi va fi sters.



#102776 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 09:32 AM in Arhiva

afirmatiile lor NU au fost facute prin comparatie cu alta tara...

e adevarat ca pe Teo Peter l-a omorat un puscas american, e adevarat ca l-a facut scapat ambasada americana, dar asta nu inseamna ca nu e adevarat ce zic despre modul in care se circula in Romania...

si Brucan ( fie-i tarana usoara) a zis "ceva"-ul cu cei 20 de ani, f. multi romani au luat foc, insa viata a aratat cata dreptate a avut...

mancarea la noi e mai buna ??? uitati-va pe etichete inainte de a cumpara !!! cu greu gasesti produse curate la preturi accesibile omului de rand, pt. pret de 100.000 - 150.000 lei vechi/kg, daca nu iei carne de gatit, primesti salamuri pline de oase fierte, zgarciuri si slanina ... puii sunt plini de apa - un pui grill ramane jumatate dupa rotisat ... doar stiti si voi f. bine ...

apa de la robinet nu este potabiila, oricat ne-ar aiuri Apa Nova, miroase si are gust (rau), uneori e cam galbioara... ceea ce incalca cele 3 calitati fundamentale ale apei : inodora, incolora, insipida ! eu nu mai beau de mult apa de la robinet si nu pt. ca as avea fitze ci de teama ... ca sa nu ma imbolnavesc !

copii strazii sunt agresivi !! si asta e adevarat ! cainii comunitari sunt o problema serioasa si constanta, inca nerezolvata ! daca avem nevoie de ajutor, deseori oamenii trec pe langa noi fara sa se opreasca, de cate ori nu ati vazut asta pe strada, in mijl. de transport in comun, la blocurile de locuinte ??

haideti sa fim seriosi, acolo s-au spus lucruri corecte in mare masura ! nu ne place, dar asta e !!
parerea mea...

sa aveti o zi frumoasa :)



#102791 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 10:12 AM in Arhiva

sorinnono, intreaba-te si de ce romanii prefera inca sa munceasca la americani..

dragilor, si pe mine ma doare sa vad ca suntem "tavaliti in... ", dar asta nu inseamana ca ce se spune in articol nu este adevarat, mai putin cu dragostea fata de Bush - aici ai dreptate, nilufera.



#102805 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 11:23 AM in Arhiva

eu nu cred ca accepta cineva vreo bataie de joc cu zambetul pe buze... iar ce se spune in articol nu este bataie de joc ci mult adevar dureros.
ce vreau eu sa subliniez si vad ca nu prea se intelege sau nu prea se accepta este ca articolul nu contine aceste elemente prin comparatie cu USA. in el nu se spune nici o clipa ca americanii sunt ingerasi si noi suntem diavoli. pur si simplu avertizeaza cetatenii americani asupra unor probleme ce pot apare in sederea lor pe teritoriul Romaniei. daca ai fi fost american nu ai fi vrut sa stii de ele ?? daca te duci in alta tara unde exista niste probleme, n-ai vrea sa stii cum sa te feresti de ele ??

mai mult, acum ceva timp in urma, si noi - la o televiziune (nu mai stiu exact care) avertizam turistii plecati in Spania - parca- asupra pericolului de a fi furati, mai ales de documentele de calatorie, asta vara pro tv-ul ne avertiza despre infractionalitatea de la bulgari (aviz amatorilor de concedii acolo) ...

toate tarile care isi protejeaza cetatenii fac asa ceva... ce ar insemna sa ia foc toti cei vizati ??

luati-o mai usor, fratilor :)

eu cred ca bine ar fi daca am putea renunta la sistemul asta de a pune problema : vine unul si zice ca esti urat si tu ii raspunzi " dar si tu esti urat" !! asta nu inseamna ca tu nu esti urat, chiar daca si celalalt este, nici ca asta ar fi subiectul in litigiu...

personal, mi se pare de condamnat doar titlul tendentios al articolului... si mult exagerat ...



#102809 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 11:33 AM in Arhiva

e dreptul tau la opinie si eu ti-l respect, bineinteles :D



#102873 Ambasada SUA aruncă România la gunoi

Postat de Otilia Alupei on 04 October 2006 - 10:43 PM in Arhiva

eu cred ca nimanui intreg la cap nu-i place sa fie criticat - asta e de inteles 100%, insa de la asta si pana la a nega realitatea e distanta mare ... vorba madalirei, mai avem mult pana o sa ne rezolvam problemele si pana atunci este f. posibil sa mai auzim lucruri de genul celor din articolul discutat aici ...

... si noi ii discutam pe altii la modul oficial, chiar pe televiziuni nationale, nu doar pe la ambasade :)

sa fiti iubiti !



#102995 salvati o viata

Postat de Otilia Alupei on 06 October 2006 - 10:10 AM in Arhiva

daca are BIII negativ merge transfuzia SI cu OI negativ sau AII negativ !!

incredibil ca nu se gaseste sange Rh negativ, de la O la B... la Centrul de Recoltare din Bucuresti ai incercat ? e pe la Piata Victoriei, pe Strada Doctor Felix.



Institutul de Hematologie, vreau sa zic... unde se fac si recoltarile de la donatori !



#103135 calcul salariu

Postat de Otilia Alupei on 08 October 2006 - 04:06 PM in Arhiva

NU e ironie VERRA, e chiar amuzant ca la salariul ala asa mic i se calc. atat de multa deducere :D, saracu'

ce suspiciosi sunteti unii dintre voi cateodata, nu mai poate omu' sa se amuze de ceva ca gata, e ironie... unde va e simtul umorului, dragilor ?? :D



#103140 contabilitate constructii

Postat de Otilia Alupei on 08 October 2006 - 08:40 PM in Arhiva

DRAGILOR, va multumesc din suflet pt. ajutor :D

va marturisesc ca am plecat de la firma aia de constructii inca de anul trecut fiindca lucrurile nu se mai potriveau deloc cu ce negociasem la angajare - nici ca lucrari si nici ca salariu.

as vrea sa reiau discutia, dar pt. o firma de amenajari interioare, desi cred ca tot nu scap de NIR-uri si BC pt. materialele folosite la aceste reparatii si amenajari. am dreptate, nu-i asa ? :)

ce draga mi-e contabilitatea primara ... :wacko:



#103182 contabilitate constructii

Postat de Otilia Alupei on 09 October 2006 - 12:26 PM in Arhiva

multumesc mult de tot, dragelor !!! :058:

Iuliana, m-ai pus serios pe ganduri cu Curtea de Conturi... cele cateva contracte de reparatii si amenajari sunt cu instit. bugetare (primarii, spitale...), iar eu nu am nici un chef sa stau prin controale asa des, nu merita deloc fiindca mai am si alte firme, iar asta avea alt obiect de activitate pana in august, actele au ajuns la mine abia pe 28 sept. si m-au luat complet prin surprindere, de aceea cautam solutii de iesire din impas !
aseara am gasit pe cineva care sa-mi faca NIR-urile si BC contra cost fiindca eu NU am timp acum sa introduc/scot in/din gestiune sute de pozitii continute in facturile de materiale, devizele si le face singurica patroana, eu nu ma pricep deloc la asa ceva, ea mi-a zis ca va raspunde de ele...
voi inchide trim III si gata cu ei, n-am ce face. uufff :( nu-mi trebuie mie asa balamuc !!

inca o data va multumesc pt. raspunsuri ! sa aveti o zi frumoasa :)



#103205 cheltuieli de constituire

Postat de Otilia Alupei on 09 October 2006 - 02:11 PM in Arhiva

Vezi postareaElia Ghinescu, la Oct 9 2006, 02:44 PM, a spus:

Dupa ce incepi sa ai profit.
Elia, nu are nici o legatura profitul cu posibilitatea amortizarii chelt. de constituire. in schimb are mare legatura cu hotararea AGA (sau a asoc. unic) de a amortiza chelt. de constit. intr-o per. anume.
la lege zice ca in max. 5 ani, deci se pot amortiza si in luna in care au fost constituite. in cazul de fata, poate face o hot. / decizie prin care sa amortizeze in luna... sa zicem oct. 2006 sau dec. 2006, ca sa nu se mai complice cu inreg. suplimentare pe luna oct.

dragilor, acest subiect a fost discutat de "n' ori pana acum, cei interesati - mai dati si voi o cautare :P

NADY, iti mut topicul la "diverse probleme contabile" fiindca aici _ la diverse_nu vb de conta :D si daca promiti sa fii mai atent(a) unde postezi, esti deja iertat(a) ! :wub:

o zi frumoasa.



#103339 contabilitate constructii

Postat de Otilia Alupei on 10 October 2006 - 11:07 PM in Arhiva

View PostHELGA_DIONISIE, on Oct 10 2006, 06:25 PM, said:

View Poststefan mihaela, on Jun 18 2005, 07:59 PM, said:

URGENT :!: doresc sa ma consult cu cineva care stie cum se tine contabilitatea la o firma de constructii si documentele aferente acestui domeniu de activitate.multumesc!
doresc acelasi lucru,daca aflati
PAI, AICI !!

CA DE AIA AM DESCHIS ACEST TOPIC, FRATILOR !!! :lol:



#103456 Ce trebuie sa faca un contabil?

Postat de Otilia Alupei on 11 October 2006 - 10:02 PM in Important in meseria de contabil

e f. putin !

carte de munca ai acolo (salariul oficial...) ?

la o firma de conta, fara MINIM 400 de euro nici nu are ce discuta...



#103715 Zambiti, va rog !

Postat de Otilia Alupei on 14 October 2006 - 08:43 PM in Diverse subiecte

Un evreu intarzia la o intalnire de afaceri ff importanta. Trebuia sa semneze un contract care aducea un profit de cel putin 2 mil $. Cand sa parcheze...n-avea loc. Mai da el o tura spunand:
- Doamne, fa sa gasesc un loc si-ti donez 200.000$...
Nimic...parkingu'full!
Inca o tura:
- Doamne, te implor, donez 300.000$!
Nimic...
- Doamne...dau 500.000$!!!
Deodata in fata lui iese unu cu spatele si pleaca. Evreul repede:
-Gata, gata! nu mai e nevoie, am rezolvat!



#103803 Inregistrare caine!

Postat de Otilia Alupei on 16 October 2006 - 03:31 PM in Arhiva

Vezi postareazoltan, la Oct 15 2006, 09:28 PM, a spus:

Citeaza

asta e subiect de sapte stele nu de cinci

fratilor voi realizati ca in cadrul sub-forumului Legislatie, acest topic conduce de departe cu peste 35000 de vizualizari! Buni suntem !
a kutya harap - vorba romanului
ai pus punctul pe i, draga zoltan :D

dragilor, daca o mai tineti tot asa, in curand va trebui mutata o mare parte din acest topic la "sa mai radem" :lol: :lol:



#104086 Bani in casa? Nu e cam mult?

Postat de Otilia Alupei on 18 October 2006 - 08:55 PM in Arhiva

vai de mine :huh: si eu va rog asta, Ocsi are mare dreptate, pt. D-zeu :wacko:

daca o luati de la capat, sa stiti ca stergem tot si inchidem topicul, fara suparare. s-a discutat de n-spe ori despre asta, fiti rezonabili :)




Cometa SQL