Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
andreitim's Content - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


andreitim's Content

There have been 5 items by andreitim (Search limited from 13-November 07)


Sort by                Order  

#271427 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de andreitim on 08 December 2015 - 12:11 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

(Otilia - e precum spui tu, evident.)

As aprecia si alte opinii, ale altor experti, axate pe subiectul propus de mine. Va multumesc.



#271403 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de andreitim on 06 December 2015 - 03:23 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 06 December 2015 - 02:27 PM, a spus:

buna ziua si tie, :smile:


Otilia - multumesc pentru raspuns.
Sunt absolvent de st. eco + master si am exp de vreo 15 ani in domeniu - dar nu voi opta pentru varianta de PFA, preferand o suma mai mare disponibila dupa 1 an.

Te-as ruga sa lasi acest topic sa isi deruleze 'activitatea', in speranta ca voi primi niste raspunsuri specifice situatiei descrise de mine. Am nevoie de un sfat pe COD CAEN pentru aceasta activitate.

Deasemenea, exemplul de 'topic' deschis anterior este din 2009(!) si cuprinde date ref la situatia cuiva care este obligat de firma romaneasca pentru care lucra pe contract de munca sa treaca spre PFA(!). Complet irelevant.

Varianta enuntata de tine ref la PFA pe norma de venit nu vad sa existe pentru activitatea descrisa de mine. Te rog sa ma corectezi (tu sau altcineva) daca ma insel.

merci.



#271393 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de andreitim on 04 December 2015 - 06:11 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Buna ziua tuturor,


Sunt in situatia de a semna un contract de prestari servicii cu o firma de traduceri din SUA.
Eu voi actiona ca om de vanzari pentru ei, incercand sa le gasesc clienti prin intermediul Internet/telefon.

Ce parere aveti: PFA sau SRL? Nu am mai avut decat calitatea de angajat (al altor firme) pana acum.
Ce cod CAEN sa aleg?

Va multumesc!



#271409 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de andreitim on 06 December 2015 - 11:24 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Vezi postareaOtilia Alupei, la 06 December 2015 - 05:18 PM, a spus:

ne-ai cerut parea priv. optiunea PFA sau SRL, ti-am spus parerea mea, acum zici ca nu vrei PFA ... sa inteleg ca te-ai lamurit pe parcurs, dar noua nu ne-ai mai zis ... ca sa nu mai pierd vremea scriind degeaba !

Otilia, nu prea inteleg atitudinea acestor raspunsuri.
Da, inclin spre (cine spune ca am decis?) solutia unei micro-intreprinderi.



#271431 PFA vs SRL vs ANGAJAT vs II

Postat de andreitim on 08 December 2015 - 12:43 PM in Infiintare, radiere, modificare, suspendare PFA

Eu am incercat sa inchei aceasta 'discutie', fara alte 'ambitii'.
Iti multumesc pentru urare. Iti doresc si eu cele bune.




Cometa SQL