Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prezenta la salariat cu timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prezenta la salariat cu timp partial

9 replies to this topic

#1 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 11:52 AM

Firma are femeie de serviciu cu contract de munca cu timp partial. Fiind o firma f.mica nu este nevoie sa vina decat o zi pe saptamana cate 2-3 ore. Salariul este negociat la 200 RON pentru 2 ore zilnic.
Problema mea: in tabelul de prezenta i se trec doar zilele in care a venit si salariul este calculat corespunzator ( cam 50 RON brut/luna ).
Problema absentelor nu va duce niciodata la desfacerea contractului de munca ( asa s-a discutat de la inceput, pentru ca nu puteam sa incheiem conventie civila, nefiind PFA ca femeie de servici).
Este necesara incheierea unei minute anexa la contractul de munca in care sa fie specificat ca nu va fi prezenta in fiecare zi?
Impozitul si taxele aferente sunt platite cf. legislatiei.

Aceasta postare a fost editata de fboji: 01 November 2006 - 11:55 AM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#2 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 01 November 2006 - 02:08 PM

Programul de lucru in cadrul contractului cu timp partial de lucru este foarte clar specificat in contract: 2 ore/zi. Dca vei ponta intr-o zi 8 ore se poate considera ca s-au efectuat 6 ore suplimentare ce vor trebui retribuite conform legii. Nu am intalnit nici un inspector care sa accepte aceasta situatie, insistandu-se asupra celor scrise in contract: programul este de 2 ore zilnic, intre orele ..... si .....
Te sfatuiesc sa nu te complici si sa o pontezi in foaia colectiva de prezenta cate 2 ore zilnic, chiar daca nu vine zilnic. Eu asa procedez, altfel nu stiu cum se poate face.

iuliana



#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2006 - 03:19 PM

Angajata are de lucru doar 7 zile lunar ( a cate 2 ore). In rest este absenta.
Ideea era:
Este nevoie de un act, semnat de angajat si angajator in care sa se precizeze ca nu va fi prezenta decat 7 zile in fiecare luna? Exista vreo baza legala care ar fi incalcata?
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 01 November 2006 - 03:59 PM

citeste si tu noile prevederi ale coduli muncii si o sa vezi ca nu mai e obligatoriu ca norma de lucru sa fie 2 ore pe zi



#5 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 12 November 2006 - 02:17 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Nov 1 2006, 04:59 PM, a spus:

citeste si tu noile prevederi ale coduli muncii si o sa vezi ca nu mai e obligatoriu ca norma de lucru sa fie 2 ore pe zi
Da, norma zilnica poate fi mai mica de 2 ore/zi, dar tot ramane o norma zilnica! Adica poti pune 3 ore pe sapt x 4 sapt intr-o luna = 12 ore pe luna, impartit la 22 de zile lucratoare sa zice = 0,55 h/zi, sau 33 min/zi.

Intrebarea se referea la faptul ca angajatul nu vine ZILNIC 33 min (ar face mai mult pe drum [:D]).

Dar cred ca se pot compensa orele suplimentare (ca asa ar fi) cu orele nelucrate.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2006 - 09:08 PM

Vezi postareaIULIANA1207, la Nov 1 2006, 02:08 PM, a spus:

Te sfatuiesc sa nu te complici si sa o pontezi in foaia colectiva de prezenta cate 2 ore zilnic, chiar daca nu vine zilnic. Eu asa procedez, altfel nu stiu cum se poate face.
nu poate face asta, draga IULIANA, fiindca - Doamne fereste - daca salariatul comite vreo contraventie sau chiar infractiune, se poate preleva de pontaj, ca sa scape. nu cred ca e o solutie acceptabila sa iti asumi un asemenea risc = sa zici ca a fost la firma cand, DE EX. , el calca pe cineva cu masina si fugea de la locul faptei. sau isi rupe piciorul si zice ca a fost accident de munca, ca doar figura la servici, nu ?

vine 7 ore intr-o zi, il pontezi 7h, in ziua respectiva. vine o ora in alta zi, faci analog. astfel esti curat si nu te doare capul de ce face salariatul cand nu e la servici.


cat despre norma zilnica, exista si optiunea programului inegal. daca vrem sa fim mai catolici decat PAPA, atunci putem face un act aditional / nota / regulament/, .... in care sa se specifice ca programul este de 7 zile/luna si ce mai vreti voi, asemnat(a) de patron si salariatul cu pricina. in acest fel se dovedeste ca programul a fost stabilit de comun acord si ca salariatului nu i s-au impus reguli de prezenta cu care nu este de acord.

parerea mea...



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 13 November 2006 - 10:23 AM

Si daca in contract programul este de 2ore/zi, il ponteaza 7 ore, cele 5 ore in plus nu sunt considerate ore supl? Se pot considera recuperate in zilele in care nu vine la munca, d ar asa nu cred ca mai iese norma lunara. Nu stiu, probabil cel mai bine si legal in acelasi timp ar fi sa faca act aditional si sa modifice timpul de lucru cu timp inegal.
iuliana



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 10:58 AM

asta-i solutia, timpul inegal :angry:

chiar si sfatul inspectorului tau de personal poate fi de ajutor... poate are idei si mai bune.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 13 November 2006 - 11:00 AM




#9 Florian2005

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 392 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 01:06 PM

Si prezenta sa fie bine determinata prin semnarea unei condici de prezenta cu ora sosirii si plecarii, asa cum s-a mentionat mai sus pt. a fi feriti de necazuri (accidente de toate felurile si alte alea...)!



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 01:10 PM

da,da, Florian, f. bine punctat ! :ok:






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL