Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cheltuiala curenta, cum as putea face? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cheltuiala curenta, cum as putea face?

5 replies to this topic

#1 ana_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 08 November 2006 - 01:26 PM

Buna!
Este primul meu subiect initiat pe acest forum, am incercat sa caut despre ceea ce ma intereseaza si nu am gasit.
Deci:

sotul meu are o firma de curand infintata cu sediul in casa unde locuim. Acuma, am vrea ca o parte din cheltuielile de gaz sa fie suportate de firma, nu integral, doar atat cat ar consuma sa zic asa...camera care este trecuta in actul constitutiv ca fiind sediul firmei.Se poate face acest lucru?Cum? Ce trebuie sa facem?
Multumesc de eventualele raspunsuri.



#2 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 08 November 2006 - 01:43 PM

Ca sa scoti bani din "buzunarul" firmei pt achitarea facturilor de utilitati, chiar si daca sediul social al firmei este domiciliul vostru, facturile trebuie sa fie emise pe persoana juridica si nu fizica.Asa e cel mai corect.

nimeni nu gandeste pentru tine



#3 ana_a

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Location:Bistrita

Postat 08 November 2006 - 01:48 PM

multumesc helga de raspuns.
Da, pai stiu ca asa ar fi corect, dar factura este emisa pe persoana fizica si nu stiu in ce masura am putea sa o facem pe persoana juridica, dat fiind ca firma nu este proprietara casei.
Ma gandeam ca or fi altfel de variante.
Eu m-am gandit la un contract de chirie sau ceva asemenator....



#4 helga

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Location:cluj

Postat 09 November 2006 - 11:22 AM

Repet parerea mea ca legal si corect este ca facturile sa fie pe numele societatii ca sa fie deductibile si sa ai dreptul sa le achiti cu numerarul din casa.Sa treci de pe persoana fizica pe juridica facturile nu e mare scofala, de exemplu la telefon ai nevoie de o simpla cerere si copie dupa CUI.
Daca te risti (si nu iti recomand ca nu stii niciodata ce se intampla la un eventual control) incearca sa inchei un contract de inchiriere sau de comodat intre patron (presupun ca el e proprietarul apartamentului) pe suprafata aia de "camera trecuta in actul constitutiv" si poti sa scoti banii din casa pe baza de dispozitie de plata.Nu uita sa atasezi factura la dispozitie si eu una nu as trece-o pe cheltuieli deductibile.
nimeni nu gandeste pentru tine



#5 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 09 November 2006 - 12:03 PM

Poti sa consideri cheltuieli deductibile, conform Codului Fiscal astfel:

3) Urmatoarele cheltuieli au deductibilitate limitata:
m) cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente unui sediu aflat in locuinta proprietate personala a unei persoane fizice, folosita si in scop personal, deductibile in limita corespunzatoare suprafetelor puse la dispozitia societatii in baza contractelor incheiate intre parti, in acest scop;
Asa cum a spus si Helga, ataseaza la dispozitia de plata copii dupa facturile de curent, gaz....etc



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2006 - 12:58 PM

Vezi postareaana_a, la Nov 8 2006, 01:26 PM, a spus:

Buna!
Este primul meu subiect initiat pe acest forum, am incercat sa caut despre ceea ce ma intereseaza si nu am gasit.
cum ai cautat, chiar nu stiu ! tema a fost discutata de mai multe ori...

daca la cautare scriai CEL MAI SIMPLU cuvantul "sediu" (ca despre asta e vorba) iti apareau mai multe subiecte, printre care si asta : http://www.conta.ro/...topic=14350&hl=

sigur ca e mai simplu sa intrebi, se mai gaseste cate cineva care sa raspunda si uite asa noi - moderatorii - vorbim degeaba despre regulament, pe voi va doare la coif !
ar trebui sa intram in greva si sa lasam forumul sa se brambureasca rau, atunci, poate, vom fi ascultati !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL