Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
AJUTOR ! - Student - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


AJUTOR ! - Student

9 replies to this topic

#1 zolpeti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 November 2006 - 12:00 AM

Please HELP ME !


Sunt student la anul 1 si as vrea sa vand pe internet lucrari, subiecte rezolvate, care imi apartin 100% !
Ce obligatii am ? (impozite etc ...).



#2 ValiS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 13 November 2006 - 09:13 AM

Ia-o incet si o sa te luminezi pas cu pas.
Bafta




#3 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 12:09 PM

Cred ca ar fi mai bine sa-i lasi sa-si rezolve singuri problemele, nu sa le cumpere de la tine!
Nu-i ajuti cu nimic....iti spun asta in calitate de cadru didactic!



#4 zolpeti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 13 November 2006 - 03:59 PM

Ii ajut, pentru ca sunt elevi care habar n-au cum se face de ex. o lucrare de bac si ei vor sa vada macar un model ...
Dar ... intrebarea e: ce obligatii am ? (nu am firma, nu sunt PFA ... si nici nu vreau sa devin acuma pt. ca e prea complicat si scump). Mentionez ca lucrarile imi apartin, deci nu incalc drepturi de autor !

Astept raspuns ! Multumesc anticipat !



#5 Daiana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 303 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 13 November 2006 - 04:26 PM

Asa cum ai invata tu o sa invete si ei! De asta au profesori, sa ii invete!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 November 2006 - 09:55 PM

Vezi postareaDaiana, la Nov 13 2006, 04:26 PM, a spus:

Asa cum ai invata tu o sa invete si ei! De asta au profesori, sa ii invete!
subscriu ! :angry:

dar, Daiana, cred ca ceri mult prea mult de la el, nu vezi ca-l doare fix la coif de principii, el vrea un banut castigat prin munca lui, cu taxele platite, adica cinstit !

draga zolpeti, la problema ta nu exista solutie de care vrei tu ... asa ca ... ce sa-ti zic... intelegi si singurel :thumb_yello:, dar repet ce zicea si Daiana : NU e bine ce faci ! crede-ne !

sa ai o seara frumoasa.



#7 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 14 November 2006 - 01:09 AM

Vezi postareaValiS, la Nov 13 2006, 11:13 AM, a spus:

Ia-o incet si o sa te luminezi pas cu pas.
Bafta
:angry: Super raspuns.Nu vrei sa-l traduci?



#8 zolpeti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 14 November 2006 - 08:14 PM

Astept un ultim raspuns !
Trebuie sa declar " averea " undeva, sau pot sa-l fac linistit asa cum spunea ValiS
si ... ce penalizari pot sa primesc ?



#9 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 14 November 2006 - 10:59 PM

Vezi postareazolpeti, la Nov 14 2006, 10:14 PM, a spus:

si ... ce penalizari pot sa primesc ?
In cazul acesta,nu discutam numai de eventualele penalizari,ci de amenzile care te pasc pt.venituri nedeclarate. Iar ca sa le declari,trebuie sa te autorizezi intr-un fel (societate,sau PFA). Dar de notiunea de evaziune fiscala ai auzit? Poate e prea mult pt.ceea ce vrei tu sa faci. Este riscul tau,noi doar te-am avertizat!



#10 zolpeti

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 November 2006 - 12:35 AM

Hmmm... nu inteleg ...
Trebuie sa am neaparat o firma ca sa vand ceva ???
De unde o sa stie Domnul X ca am vandut Y lucrari (prin posta) la niste studenti ?
TOtusi,nu se poate declara venitul altfel ?? Pentru ca vreau sa obtin niste banuti ... dar in acelasi timp nu vreau sa am probleme ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL