Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TREC TVA pe favctura emisa sau nu? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 5

Salt la continut


TREC TVA pe favctura emisa sau nu?

129 replies to this topic

#81 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 26 January 2007 - 10:02 AM

Da.



#82 florinaM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 27 January 2007 - 12:36 AM

salutare.am o firma neplatit de tva.intreb mea e daca specificatia este scutit cu drept de deducere sau fara drept de deducere? :lostit (13): multam!




#83 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 29 January 2007 - 12:23 PM

Daca nu esti inregistrat ca platitor de TVA nu ai drept de deducere.
iuliana



#84 NICOLETA p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 282 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2007 - 01:32 PM

atitea situatii ...
am si eu una: firma face instalatii de gaze - montaj. eu as zice ca intra in categoria "taxare inversa" dar patronul nu vrea sa faca asa (motivul numai el il stie). este obligat sau nu sa faca taxarea inversa?



#85 finandRO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti online

Postat 29 January 2007 - 03:49 PM

Vezi postareaNICOLETA p, la Jan 29 2007, 01:32 PM, a spus:

atitea situatii ...
am si eu una: firma face instalatii de gaze - montaj. eu as zice ca intra in categoria "taxare inversa" dar patronul nu vrea sa faca asa (motivul numai el il stie). este obligat sau nu sa faca taxarea inversa?


Furnizorul/beneficiarul sunt obligati sa aplice masurile de simlplificare. Nu e o optiune. Daca furnizorul nu a mentionat in factura “taxare inversa”, atunci beneficiarul e obligat sa mentioneze si sa nu vireze taxa.

Conditii cumulative:
Ambii sa fie platitori de TVA
Sa furnizeze/presteze bunurile serviciile prevazute in codul fiscal la art. 160

In sensul Normelor de aplicare ale codului Fiscal, Lucrarile de constructii montaj se inteleg lucrari de constructie, reparare, modernizare, transformare si demolare legate de un bun imobil.

In concluzie, in cazul lucrarile de montaj gaze nu se aplica “taxarea inversa”.

Pt. alte informatii, nu ezita…. finand.advisors@gmail.com

Numai bine
si decide informat
Numai bine si Decide informat



#86 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2007 - 05:47 PM

Conform Codului Civil bunurile se impart:
1. Bunuri imobile (nemiscatoare):- sint acele bunuri care au o asezare fixa si stabila (pamintul, cladirile si in general, tot ceea ce este legat de sol).
2. Bunuri mobile (miscatoare) :- sint acele bunuri care nu au o asezare fixa si stabila, fiind susceptibile de deplasare de la un loc la altul, fie prin ele insele, fie cu concursul unei forte straine (animalele, lucrurile separate de sol, creantele, bunuri incorporale etc.).
Potrivit dispozitiilor Codului civil bunurile imobile se impart in:
1. Imobile prin natura lor; in definirea legala continuta de art.462, 463, 464, si 465 alin. 1 din C.civ. prevede ca fondurile de pamint si cladirile sint imobile prin natura lor; potrivit art. 464: morile de vint, sau de apa, aezate pe stilpi, sint imobile prin natura lor; alin. 1 al art. 465 prevede: recoltele care inca se tin de radacini si frctele de pe arbori, neculese inca, sint de asemenea imobile.
2. Imobile prin obiectul la care se aplica; potrivit art. 471 C.civ. sint imobile prin obiectul la care se aplica: uzufructul lucrurilor imobile, servitutile, actiunile care tind a revendica un imobil.
3. Imobile prin destinatie; acestea sint enumerate in art. 468-470 din C.civ.;astfel, art.468 prevede : obiectele ce proprietarul unui fond a pus pe el pentru serviciul si exploatarea acestui fond sint imobile prin destinatie.
Astfel sint imobile prin destinatie, cind ele s-au pus de proprietar pentru serviciul si exploatarea fondului:
- animalele afectate la cultura;
- instrumentele aratoare;
- seminte date arendasilor sau colonilor partiali;
- porumbii din porumbarie;
- iepurii de casa;
- stupii cu roi;
- pestele din iaz (helesteie);
- teascurile, caldarile, alambicurile, cazile si vasele.
Mai sint imobile prin destinatie toate efectele mobiliare(lucruri mobiliare) ce proprietarul a asezat catre fond in perpetuu; art. 469 prevede ca proprietarul se presupune ca a asezat catre fond in perpetuu efecte mobiliare , cind acestea sint intarite cu ghips, var sau ciment, sau cind ele nu se pot scoate fara a se strica sau deteriora partea fondului pe care sint asezate.



#87 danacretu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 January 2007 - 07:27 PM

Buna seara tuturor. Va salut pe toti.Sunt noua pe forum si ma confrunt cu urmatoarea situatie referitor la taxarea inversa:firma la care lucrez are ca obiect de activitate principal cod Caen 4533-Lucrari de instalatii tehnico-sanitare si efectueaza lucrari de instalatii sanitare, instalatii termice, canalizare interioara si exterioara, cu materiale achizitonate de la diversi furnizori platitori de tva.Maine trebuie sa emit factura la client: o scriu fara tva?(in rubrica la tva scriu "taxare inversa") si incasez normal fara tva?Dar la o firma care are Caen 4533 activitate secundara?tot sa facturez?Multumesc anticipat pentru raspuns.



#88 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 08:04 PM

Am fost la un seminar la Sinaia, unde am asteptat cu nerabdare sa fim lamuriti in legatura cu taxarea inversa a serviciilor de constructii montaj.
Din pacate, nu am primit o lamurire pentru ca ministerul a trimis doua anexe legate de aceasta activitate la marile firme de constructii pentru a primi sugestii legate de acele servicii care vor intra in categoria celor cu taxare inversa. In conscluzie va mai dura o perioada pana va aparea o ordonanta pentru a ne lamuri.
Sugestia reprezentantului MF a fost sa facturam ca si inainte serviciile de CM, urmand sa regularizam in perioada urmatoare.



#89 danacretu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 29 January 2007 - 08:14 PM

Pt.Monix:Putem tine legatura pe email,daca vrei(si eu sunt din Timisoara).Multumesc.



#90 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 29 January 2007 - 11:12 PM

Vezi postareafinandRO, la Jan 29 2007, 03:49 PM, a spus:

In sensul Normelor de aplicare ale codului Fiscal, Lucrarile de constructii montaj se inteleg lucrari de constructie, reparare, modernizare, transformare si demolare legate de un bun imobil.
In concluzie, in cazul lucrarile de montaj gaze nu se aplica “taxarea inversa”.
Pt. alte informatii, nu ezita…. finand.advisors@gmail.com
parerea mea este ca asa cum s-a scris codul fiscal, in momentul de fata, tot ce intra la constructii montaj - ....nemijlocit de sol -se face cu taxare inversa. legat de lucrarile-montaj gaze, acestea nu sunt facute sa ramana acolo? unde sa pleci cu ele?
.....totusi sa asteptam normele de aplicare la normele de aplicare ale codului fiscal.
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#91 monix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 29 January 2007 - 11:13 PM

Sunt de acord doar ca noua mea adresa de emiail este monica.iordache@gmail.com



#92 Laura Raduta

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 January 2007 - 11:41 PM

Eu desfasor un altfel de activitate - produc geam termopan. Pot avea doua tipuri de operatiuni:

1. In mod normal, vand geamul unor antreprenori si nu il livrez direct beneficiarului. Aplic taxare inversa? (Pentru ca am livrat geam unui constructor, am intocmit factura normala si el mi-a solicitat factura cu taxare inversa).
2. Dar atunci cand livrez geamul direct beneficiarului (proprietarului imobilului) si il si montez?

Am citit si am re-citit CF si normele si nu m-am lamurit. In acest topic toata lumea vorbeste de cod CAEN 45. Eu nu am acest cod ca principala activitate, dar nici in legislatie nu scrie nimic despre codul Caen al activitatii. Si atunci ne facem noi incadrarea? Daca eu consider atunci folosesc taxare inversa?

In mod normal , dupa interpretarea mea, in cazul 1 nu ar trebui sa fac taxare inversa. In cazul 2, mai ales ca de cele mai multe ori fac si montaj ar fi normal sa aplic taxare inversa.

Ma poate ajuta cineva?
Laura Raduta



#93 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 30 January 2007 - 12:38 AM

Vezi postareaLaura Raduta, la Jan 29 2007, 11:41 PM, a spus:

1. In mod normal, vand geamul unor antreprenori si nu il livrez direct beneficiarului. Aplic taxare inversa? (Pentru ca am livrat geam unui constructor, am intocmit factura normala si el mi-a solicitat factura cu taxare inversa).
2. Dar atunci cand livrez geamul direct beneficiarului (proprietarului imobilului) si il si montez?
In mod normal , dupa interpretarea mea, in cazul 1 nu ar trebui sa fac taxare inversa. In cazul 2, mai ales ca de cele mai multe ori fac si montaj ar fi normal sa aplic taxare inversa.
Ma poate ajuta cineva?
1. in primul caz, eu zic ca ii vinzi marfa sau produse (411=707 sau 701 si concomitent 607=371 sau 711=345); daca esti magazinul din colt?
2. in al doilea caz, eu zic ca se aplica primul caz daca se vinde (desi el iti face o cerere de comanda in prealabil sau chiar semnezi un contract cu el) iar daca se face contract si de montaj, in pretul lucrarilor intra produsul (geamul)+montajul, deci o sg factura de lucrari constructii-montaj=> taxare inversa.
Parerea mea e ca nu putem evita activitatea de comert (ca atare) cu materiale de constructii (vezi en-gros-urile din Valea Cascadelor sau Bricostore etc - nu fac reclama ca doare sunt piete comune pt toti :lostit (13): )
Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#94 kristina30

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 February 2007 - 02:54 PM

buna ziua
am si eu o intrebare...tva din facturile cu taxare inversa,pt.mine ca si prestator il incadrez la scutit de tva fara drept de deducere sau cu drept de deducere???
in decont de tva unde il trec?
va multumesc anticipat



#95 finandRO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti online

Postat 17 February 2007 - 03:09 AM

Vezi postarearobertantal, la Jan 29 2007, 11:12 PM, a spus:

Vezi postareafinandRO, la Jan 29 2007, 03:49 PM, a spus:

In sensul Normelor de aplicare ale codului Fiscal, Lucrarile de constructii montaj se inteleg lucrari de constructie, reparare, modernizare, transformare si demolare legate de un bun imobil.
In concluzie, in cazul lucrarile de montaj gaze nu se aplica “taxarea inversa”.
Pt. alte informatii, nu ezita…. finand.advisors@gmail.com
parerea mea este ca asa cum s-a scris codul fiscal, in momentul de fata, tot ce intra la constructii montaj - ....nemijlocit de sol -se face cu taxare inversa. legat de lucrarile-montaj gaze, acestea nu sunt facute sa ramana acolo? unde sa pleci cu ele?
.....totusi sa asteptam normele de aplicare la normele de aplicare ale codului fiscal.

Au aparut Normele la norme referitor la Constructii Montaj. Sunt in O.m.f.p. nr. nr. 155 din 31/01/2007. 155/2007
Se clarifica problemele de interpretare si aplicare.
Rectific postarea anterioara si Fara comentarii la decizia MFinantelor... cod CAEN 45, dar legea e lege.
In consecinta, se aplica taxarea inversa la toate serviciile CAEN 45 toate subdiviziunile si clasele.
De ex. pt montaj centrale termice CAEN 4533. DAR Nu este interzisa facturarea separata a centralei (si materiale) fata de manopera.
Referitor la oportunitate deciziei, sunt mai multe de discutat si de luat in seama.

finandPUNCTro

Numai bine
si Decide informat
Numai bine si Decide informat



#96 finandRO

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:Bucuresti online

Postat 17 February 2007 - 03:16 AM

factura totala (pe baza devizului) pe servicii de montaj cod CAEN 45.. = taxare inversa

optional
factura livrare bunuri = taxare normala
factura prestare serviciu de montaj = taxare inversa
Numai bine si Decide informat



#97 andreipa2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:sa pot ajuta cu ce pot si cat mai multi daca doresc -indiferent profesia ce o are

Postat 17 February 2007 - 08:57 AM

Conform prevederilor din Codul Fiscal. al Normelor de aplicare a Codului Fiscal (HG 1861/2006)-si respectiv OMF 155/06.02.2007in ambele situatii trebuie sa facturezi cu TVA.De ce?
-1.-inprimul caz este comert si se aplica TVA-nu intra in grupa 45 conform OMF 155/06.02.2007.
2.-in al doilea caz este o lucrare de constructii montaj, intra in grupa 45-conf.OMF 155, dar faptul ca firma ce produce geamul termopan tot ea le monteaza -nu este taxare inversa.Daca acel constructor cumpara geamul termopan direct executat de o firma si il monta ea atunci poate sa factureze beneficiarului cu taxa inversa. Redau mai jos extras din Ordinul președintelui Institutului Național de Statistică nr. 601/2002-grupa 45 respectiv subrupa 4542,unde se specifica clar acest lucru:
"
4542 Lucrări de tâmplărie și dulgherie
Această clasă include:
- montarea de elemente de tâmplărie și dulgherie, produse de terți, din lemn sau alte materiale ca: uși, ferestre, tocuri de uși și ferestre, elemente pentru bucătării, trepte de scări, accesorii pentru magazine etc.;
- lucrări de finisaj interior, de tipul: compartimentări, lambrisări, montarea de pereți mobili etc.
Această clasă exclude:
- lucrări de parchetare și de acoperire a podelelor cu alte materiale pe bază de lemn, vezi 45.43

Mult succes!

Vezi postareaLaura Raduta, la Jan 29 2007, 09:41 PM, a spus:

Eu desfasor un altfel de activitate - produc geam termopan. Pot avea doua tipuri de operatiuni:

1. In mod normal, vand geamul unor antreprenori si nu il livrez direct beneficiarului. Aplic taxare inversa? (Pentru ca am livrat geam unui constructor, am intocmit factura normala si el mi-a solicitat factura cu taxare inversa).
2. Dar atunci cand livrez geamul direct beneficiarului (proprietarului imobilului) si il si montez?

Am citit si am re-citit CF si normele si nu m-am lamurit. In acest topic toata lumea vorbeste de cod CAEN 45. Eu nu am acest cod ca principala activitate, dar nici in legislatie nu scrie nimic despre codul Caen al activitatii. Si atunci ne facem noi incadrarea? Daca eu consider atunci folosesc taxare inversa?

In mod normal , dupa interpretarea mea, in cazul 1 nu ar trebui sa fac taxare inversa. In cazul 2, mai ales ca de cele mai multe ori fac si montaj ar fi normal sa aplic taxare inversa.

Ma poate ajuta cineva?

Aceasta postare a fost editata de andreipa2003: 17 February 2007 - 09:04 AM

„Doar doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. In legatura cu universul nu sunt sigur. Albert Einstein " , (attributed)



#98 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 17 February 2007 - 04:13 PM

Vezi postareafinandRO, la Feb 17 2007, 03:16 AM, a spus:

factura totala (pe baza devizului) pe servicii de montaj cod CAEN 45.. = taxare inversa

optional
factura livrare bunuri = taxare normala
factura prestare serviciu de montaj = taxare inversa
Stiti,ma intriga putin cuvantul "optional"
Art. 160. - (1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor/serviciilor prevazute la alin. (2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute de prezentul articol.
Acum va rog sa ma corectati daca gresesc cumva:
In momentul in care am cod caen "45",angajez muncitorii,cumpar materialele si ma apuc de treaba...la terminare,facturez beneficiarului produsul finit "constructia".....este exact acelasi lucru ca si la productia de pantofi...cumparam materia prima (bunuri cum o numiti dvs),facem pantoful si cand il vindem,facturam cumva pielea si sireturile separat si manopera separat????? Si daca beneficiarul tot este deranjat de aceasta taxare inversa,de ce nu iti procura singur materialele,si eu doar ii prestez manopera?!Firmele cu cod caen "45" nu sint magazine de desfacere a materialelor de constructii
Count your life by friends,not years!



#99 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 17 February 2007 - 05:16 PM

Vezi postareaina_cont, la Feb 17 2007, 02:13 PM, a spus:

Vezi postareafinandRO, la Feb 17 2007, 03:16 AM, a spus:

factura totala (pe baza devizului) pe servicii de montaj cod CAEN 45.. = taxare inversa

optional
factura livrare bunuri = taxare normala
factura prestare serviciu de montaj = taxare inversa
Stiti,ma intriga putin cuvantul "optional"
Art. 160. - (1) Furnizorii si beneficiarii bunurilor/serviciilor prevazute la alin. (2) au obligatia sa aplice masurile de simplificare prevazute de prezentul articol.
Acum va rog sa ma corectati daca gresesc cumva:
In momentul in care am cod caen "45",angajez muncitorii,cumpar materialele si ma apuc de treaba...la terminare,facturez beneficiarului produsul finit "constructia".....este exact acelasi lucru ca si la productia de pantofi...cumparam materia prima (bunuri cum o numiti dvs),facem pantoful si cand il vindem,facturam cumva pielea si sireturile separat si manopera separat????? Si daca beneficiarul tot este deranjat de aceasta taxare inversa,de ce nu iti procura singur materialele,si eu doar ii prestez manopera?!Firmele cu cod caen "45" nu sint magazine de desfacere a materialelor de constructii


nu este la fel ,pantofii nu fac parte din grupa caen 45 , iar aici in constructii o sa dam cu capul la recuperare tva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#100 ina_cont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 98 Postari:
  • Location:constanta
  • Interests:contabilitate

Postat 17 February 2007 - 07:27 PM

Dar nici magazine nu sinteti,Mariana....sau sinteti?!?!?! :lostit (13):
Count your life by friends,not years!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL