Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
salariul minim 2007, coef. de ierarhizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 10

Salt la continut


salariul minim 2007, coef. de ierarhizare


303 replies to this topic

#181 CRENGUTA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 11:17 AM

Angajatorii trebuie sa aplice de la 1 ianuarie 2007 prevederile noului contract colectiv de munca la nivel national.
Un angajat cu studii superioare de lunga durata nu poate fi platit cu un salariu brut mai mic de 880 de lei, iar unul care a urmat cursurile unei facultati de scurta durata va trebui platit cu un salariu de cel putin 660 lei.
Sursa:http://www.legislatiamuncii.ro/index.php?pag=n2&id=582



#182 Tikky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 06 February 2007 - 11:58 AM

VA ROG SPUNETIM-I IS MIE DACA SE APLICA SALARIUL MINIM DE 880rON PENTRU CEI CU STUDII SUPERIAOARE?
DE LA CE DATA?




#183 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 06 February 2007 - 12:17 PM

da, 01.01.2007!!!
ocoleanui



#184 draghici

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 06 February 2007 - 12:33 PM

La o firma cu 5 salariati,toti cu studii superioare(asa cere fisa postului) cu o cifra de afaceri nu mare dar din care traiesc aceste persoane,inseamna ca va da faliment la 880*6 :lostit (13):
ddd



#185 popcosmi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 06 February 2007 - 12:37 PM

Nu toate firmele trebuie sa plateasca 880 lei angajatilor cu studii superioare, ci numai pe aceia angajati pe posturi pentru care se cer studii superioare.
popcosmi



#186 Catad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 12:49 PM

de unde stiu care sunt posturile pentru care se cer studii superioare?
de exemplu am un director care nu are studii superioare(unul dintre asociati) ce fac cu el,il retrogradez? pai inebuneste daca ii spun ca pe firma lui nu poate fi decat muncitor necalificat (are liceul teoretic).



#187 CIPRIAN2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BACAU

Postat 06 February 2007 - 04:08 PM

Pana la urma cum e cu salariul minim in cazul celor care necesita aplicarea coeficientilor? E sau nu obligatoriu ? Pt care angajatori e si pt care nu? Care e cadrul legislativ si unde a fost publicat?

P.S In CCM la nivel national 2007-2011 nu am gasit un articol in care sa scrie ca e obligatoriu sau nu

:lostit (13): :pullhair: :frusty: :lostit (13): :mf_sleep: :sad (19): :sad (19):

Aceasta postare a fost editata de CIPRIAN2003: 06 February 2007 - 04:11 PM




#188 carol28sm

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 81 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2007 - 04:44 PM

Inspectorul meu de munca de la ITMB mi-a zis clar ca pentru societatile care nu au incheiat un contract colectiv de munca salriul minim e de 390 ron cf. H.G. Am fost pe 5.02.2007 la ITMB si am vazut ca toata lumea se inghesuia sa depuna decizii de majorare cu coeficienti cu tot, si eu le aveam pregatite dar am intrebat si mi-a spus ca nu e obligatoriu pt. soc.com ce nu au incheiat un ccm.



#189 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 06 February 2007 - 06:13 PM

Si eu am aflat acelasi lucru: se aplica coeficientii numai pt. societatile care au incheiat un contract colectiv de munca. Am intrebat care ar fi acelea? Raspuns: cele cu peste 50 de salariati. In ce priveste salariul minim si aici parerile sunt impartite chiar de inspectorii din cadrul ITM: ca ar fi doua: 390 si 440, ultimul pt. cei care au incheiat ccm pe unitate. :lostit (13):



#190 julia607

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 414 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 06 February 2007 - 06:29 PM

In CCMNN se specifica gradul MINIM al salariilor. Asa ca poti sa-i pui directorului cu studii medii si 2000 salar!

Totul e ca sa fie peste minimul specificat de CCMNN.
Julia S



#191 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2007 - 06:44 PM

Vezi postareajulia607, la Feb 6 2007, 04:29 PM, a spus:

In CCMNN se specifica gradul MINIM al salariilor. Asa ca poti sa-i pui directorului cu studii medii si 2000 salar!

Totul e ca sa fie peste minimul specificat de CCMNN.


sa spunem asa
am angajat cu studii superioare director nu sant obligata la 880 lei ci 440lei
am angajat un merceolog care are faculatea de drept ,dar nu specialitate in domeniu salariu minim 528 lei
contabil studii medii 528 lei
zugrav calificat 528 lei
sofer calificat 528 lei
muncitor necalificat 440 lei
administrator - facultate instit sport- sal minim 440
eu zic ca asa este din cate stiu
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#192 molky

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 06 February 2007 - 08:20 PM

si pe ce posturi sunt angajati? de ex merciologul chiar daca are studii superioare dar nu are incadrarea pe post de studii superioare atunci nu primeste 880.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 February 2007 - 08:07 PM




#193 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2007 - 08:25 PM

Vezi postareamolky, la Feb 6 2007, 06:20 PM, a spus:

si pe ce posturi sunt angajati? de ex merciologul chiar daca are studii superioare dar nu are incadrarea pe post de studii superioare atunci nu primeste 880.
merceolog , care are studii superioare

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 11 February 2007 - 08:08 PM

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#194 Babiela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2007 - 08:57 AM

Buna ziua, la toata lumea !

Imi puteti spune si mie, va rog, in ce act normativ este stipulat acest salariu de 880 lei, ca nu reusesc sa-l gasesc.

Multumesc anticipat !
:lostit (13):



#195 idu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 February 2007 - 09:34 AM

Salariul de 880 se aplica persoanelor angajate pt care functia din CIM necesita studii superioare. Adica 440 x 2 = 880, unde 440 este salariul minim cf CCM 2007-2010 iar 2 este coeficientul de ierarhizare cf aceluiasi act. Cauta CCM, citeste-l si te vei lamuri
Succes!



#196 tony

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 471 Postari:

Postat 07 February 2007 - 10:11 AM

Vezi postareaidu, la Feb 7 2007, 07:34 AM, a spus:

Salariul de 880 se aplica persoanelor angajate pt care functia din CIM necesita studii superioare. Adica 440 x 2 = 880, unde 440 este salariul minim cf CCM 2007-2010 iar 2 este coeficientul de ierarhizare cf aceluiasi act. Cauta CCM, citeste-l si te vei lamuri
Succes!

si daca am 1 salariat in firma, si ala angajat pe functie care necesita studii superioare, si el are acele studii superioare......cine ma obliga pe mine sa-i dau 880 lei, cand la mine nici macar nu exista un "colectiv" daramite sa mai aplic si cntractul colectiv de munca

stiu ca scria undeva ca aceste reglementari se aplica la mai mult de 20 de salariati .... dar nu mai gasesc informatia. ma poate ajuta cineva?
multumesc



#197 korinutaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 07 February 2007 - 10:28 AM

Salariul minim de 880 lei pentru absolventii de facultate a intrat in vigoare 07/02/2007
Contractul colectiv de munca la nivel national pe anii 2007-2010, care prevede un salariu minim pe economie de 440 de lei pentru muncitorii necalificati si unul maxim de 880 de lei pentru pesonalul cu studii superioare, a fost publicat in Monitorul Oficial, informeaza Inspectia Muncii.

Potrivit unui comunicat al Inspectiei Muncii, remis NewsIn, contractul colectiv de munca negociat de sindicate la nivel national pe anii 2007-2010 a intrat in vigoare in 29 ianuarie, odata cu publicarea in Monitorul Oficial. Contractul colectiv de munca prevede ca salariul minim brut negociat pentru un program complet de lucru de 170 de ore este de 440 de lei, respectiv 2,59 de lei/ora, incepand cu 1 ianuarie 2007.

In functie de coeficientii minimi de ierarhizare, salariatii primesc un salariu minim diferit, in functie de gradul de pregatire. Astfel, muncitorii necalificati vor primi 440 de lei, in timp ce cei calificati, cu un coeficient de 1,2, vor primi un salariu minim de 528 de lei. Pentru personalul administrativ cu studii postliceale salariul minim negociat este de 550 de lei, iar pentru cel cu scoala de maistri, de 572 de lei. Personalul administrativ cu studii universitare de scurta durata primeste un salariu minim de 660 de lei, iar cel cu studii superioare, 880 de lei.

Contractul colectiv de munca la nivel national, negociat de sindicate si patronate se aplica tuturor salariatilor de la toti angajatorii din tara, indiferent daca acestia fac parte din sindicat sau nu. Salariul minim pe economie stabilit de Guvern, pentru anul 2007, este de 390 de lei.

Sursa: Wall-Street /07.02.2007



#198 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 07 February 2007 - 06:43 PM

voua vi s-a intamplat ieri, numai bine
in schimb eu astazi am avut ghinion
doua inspectoare diferite mi-am primit act aditional de la 01.02.07, iar o alta inspectoare nu a vrut sa-mi primeasca. a zis sa fac de la 01.01.07
marirea de salariu nu era de 440, ci de 530 lei
450 am facut in ianuarie, si acum iar ma plimb :lostit (13):
Nu stiu care este regula in acest ITMB
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#199 LUCK33RO

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1059 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 February 2007 - 07:32 PM

Se pare ca este oficial: toata lumea aplica coeficientii din CCM!
au dat un comunicat azi ...vad ca momentan a cazut site-ul:
http://www.mmssf.ro/website/ro/comunicate/...07comunicat.pdf

Scapa cine poate :) Apropos cat e amenda daca nu aplicam prevederile CCM?
Silencio Stampa!... ptr. delatii avem ID mess in profil!



#200 danpps

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2007 - 07:39 PM

Vezi postareatony, la Feb 7 2007, 08:11 AM, a spus:

Vezi postareaidu, la Feb 7 2007, 07:34 AM, a spus:

Salariul de 880 se aplica persoanelor angajate pt care functia din CIM necesita studii superioare. Adica 440 x 2 = 880, unde 440 este salariul minim cf CCM 2007-2010 iar 2 este coeficientul de ierarhizare cf aceluiasi act. Cauta CCM, citeste-l si te vei lamuri
Succes!

si daca am 1 salariat in firma, si ala angajat pe functie care necesita studii superioare, si el are acele studii superioare......cine ma obliga pe mine sa-i dau 880 lei, cand la mine nici macar nu exista un "colectiv" daramite sa mai aplic si cntractul colectiv de munca

stiu ca scria undeva ca aceste reglementari se aplica la mai mult de 20 de salariati .... dar nu mai gasesc informatia. ma poate ajuta cineva?
multumesc

As vrea sa-ti dau o veste buna, dar... Si eu am crezut asa, pana mi-a dat cineva peste ceafa cu Codul Muncii si m-am linistit. Contractul Colectiv de Munca la Nivel National (CCMNN) se aplica de catre toti angajatorii indiferent daca au sau nu incheiat contract colectiv cu angajatii. Intr-adevar de la 20 de angajati in sus trebuie sa ai contract colectiv cu acestia, dar repet pana la nivelul ala oricum se aplica CCMNN.

Si inca o "chestiuta" - ca nu erau suficiente salariul minim si coeficientii de ierarhizare. Din cate inteleg eu la lecturarea CCMNN ar mai trebui sa li se acorde angajatilor cu mai mult de 3 ani vechime in munca (deci nu in aceeasi unitate cum era pe timpuri, in munca!) si spor de vechime de cel putin 5% daca acesta nu este inclus in salariul de baza. Cum salariul minim nu include si sporuri rezulta ca pentru functiile care solicita studii superioare si pentru angajati cu cel putin 3 ani vechime salariul minim ar fi de 924 de leuti. :lostit (13):






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL