Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
activitatea mea principala are un CAEN, dar eu fac mai mult alta activitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


activitatea mea principala are un CAEN, dar eu fac mai mult alta activitate

20 replies to this topic

#1 mariuscj

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 March 2007 - 01:45 PM

Ce se poate intampla daca eu am un CAEN la activitate principala si eu fac cu totul alta activitate?
Adica pt CAEN-ul care l-am declarat la infiintare inca nu am reusit sa fac nici o factura, dar in alta activitate as putea sa obtin niste oportunitati de afaceri.
Nu stiu exact care activitate o sa imi aduca primul venit sau profit. Vreau sa stiu daca pot fi sanctionat ca fac alta activitate decat cea principala.



#2 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 30 March 2007 - 05:32 PM

nu ai cum sa fii sanctionat ca desfasori activitate pe alt cod caen decit daca nu ai adus un act aditional la actul constitutiv unde se specifica si domeniul cu codul caen pe care il desfasori acum iar acesta il faci la camera de comert.




#3 GVasile

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 April 2007 - 12:24 PM

Vezi postareaClaudiaNicu, la Mar 30 2007, 05:32 PM, a spus:

nu ai cum sa fii sanctionat ca desfasori activitate pe alt cod caen decit daca nu ai adus un act aditional la actul constitutiv unde se specifica si domeniul cu codul caen pe care il desfasori acum iar acesta il faci la camera de comert.


o intrebare asemanatoare am si eu: daca in Actul Constitutiv am trecute si alte activitati pe langa cea pe care o prestez in mod frecvent, se poate desfasura si una dintre aceste alte activitati care este prinsa in Actul Constitutiv? ex daca eu am un cod CAEN principal dar obtin venituri si din alte activitati, mai trebuie sa anunt la Reg Comertului, avand in vedere ca este trecuta si aceasta activitate in Actul Constitutiv? Multumesc anticipat



#4 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 10 April 2007 - 08:19 AM

Ai un cod CAEN din care obtii venituri pentru activitatea principala, si ai alte coduri pentru activitati secundare.
Din cate stiu, daca din activitatea secundara obtii venituri mai mari decat din cea principala, trebuie sa faci niste modificari (probabil sa-ti modifici la Reg. Comertului prin act aditional la Actul Constitutiv activitatea principala).
Nu stiu exact despre ce este, dar am o cunostinta care are frecvent aceste probleme si obtine venituri mai mari din activitatile secundare si are de facut ceva reglementari in acest sens, dar nu stiu ce anume, fiindca nu m-a interesat.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2007 - 09:50 PM

Vezi postareabsd, la Apr 10 2007, 09:19 AM, a spus:

...am o cunostinta care are frecvent aceste probleme si obtine venituri mai mari din activitatile secundare si are de facut ceva reglementari in acest sens, dar nu stiu ce anume, fiindca nu m-a interesat.
hai, te roooog frumos de tot :pullhair: :pullhair: :lostit (13): , o intrebi pe cunostinta ta ce a facut sa intre in "legalitate" si care ar fi consecintele NEintrarii -daca stie... ?

am si eu acesta situatie la 2 firme... decl ob. principal de activ ceva si venituri din altceva, DAR acel altceva e trecut in actul constit. ca ob. de activitate posibil.



#6 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 11 April 2007 - 01:50 PM

Eu am ca activitate pp "comert cu material lemnos" si printre secundare si lucrari de c-tii;codul CAEN pt c-tii e diferit de cel pt comert,eu in devizul de lucrari cum imi evidentiez fondul de risc(care se calc in functie de codul CAEN)?



#7 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 11 April 2007 - 01:54 PM

Din pacate, suntem chiar cunostinte, nu am telefon sau alta modalitate de contact, doar daca ne intalnim intamplatot. De altfel, acesta persoana este administratorul firmei, contabila lui este cea care stie, pe ea nu o cunosc. Stiu doar ca el este unicul angajat la propria firma si se plangea ca are din nou venituri mai mari din activitatea principala si trebuie din nou sa faca .... nu stiu ce. Era acum apx. 1 an de zile.

Dar incerc.



#8 bsd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 75 Postari:

Postat 11 April 2007 - 02:03 PM

Vezi postareaGianinutza, la Apr 11 2007, 02:50 PM, a spus:

Eu am ca activitate pp "comert cu material lemnos" si printre secundare si lucrari de c-tii;codul CAEN pt c-tii e diferit de cel pt comert,eu in devizul de lucrari cum imi evidentiez fondul de risc(care se calc in functie de codul CAEN)?



...... in deviz folosesti conform codului , iar la comert, tot asa, nu?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2007 - 06:40 PM

multumesc oricum, bsd :biggrin:



#10 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 12:19 PM

si eu am mai pus intrebarea asta pe forum si nu mi s-a raspuns concret. Si eu am un astfel de caz, mie mi-a spus avocatul care a inregistrata firma ca cica trebuie facuta modificarea la reg com, este obligatoriu. Eu atunci am intrebat de un temei legal si nu a stiut sa-mi spuna, a zis ca cauta, dar a ramas asa si pana in ziua de astazi.
Avocata respectiva imi spunea atunci ca "e normal sa se modifice certif firmei pt ca reg com face si el niste statistici legate de firmele inregistrate, statistici facute periodic si trebuie sa fie cat mai corecte". Mentionez ca este vorba despre un avocat care se ocupa cu inregistrarea de societati comerciale.

M-ar interesa totusi un temei legal si care ar fi consecintele pentru neschimbarea certificatului, inafara neplatii cotei corespunzatoare la fd pentru accidente si boli profesionale (asta imi vine in minte acum).



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2007 - 02:59 PM

f. corect cu fd. de accid, mihavesa ! :pullhair: bravo tie, fata desteapta !!



#12 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 14 April 2007 - 08:06 PM

si eu am doua cazuri si am porcedat asa:
1. am declarat si calculat fondul de risc pe activitatea desfasurata predominant, pt ca daca va aduceti aminte, cind ne-am inregistrat prima data, asa se calcula, nu functie de cifra de afaceri pe domeniu, ci functie de nr de angajati pt fiecare activitate.
2. pt fiecare activitate desfasurata in plus fata de obiectul principal de activitate, am depus o declaratie pe propria raspundere la Reg Com, a costat cca 50 roni, cum ca desfasor si activ respectiva (daca incep sa desfasor 10 odata, le declar pe toate 10 pe o sg declaratie).
registrul mi-a eliberat certificat constatator, in care scrie daca am sau nu nevoie de autorizatii. am scos autorizatiile necesare si e totul OK.
3. ce se poate intimpla daca nu declari: vine fiscul peste tine si spune ca nu aveai dreptul sa desfasori activitatea si iti confisca veniturile integral; sau vine mediul si te amendeaza pt ca lucrezi fara autorizatie de mediu pe codul respectiv. etc.
4. nu va spun din auzite, ci din experienta.

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 14 April 2007 - 08:07 PM




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2007 - 03:14 PM

Vezi postareaiimro2003, la Apr 14 2007, 09:06 PM, a spus:

3. ce se poate intimpla daca nu declari: vine fiscul peste tine si spune ca nu aveai dreptul sa desfasori activitatea si iti confisca veniturile integral;
asta DACA nu le ai declarate deloc, insa noi le avem ca obiecte de activitate declarate in actul constitutiv.

Vezi postareaiimro2003, la Apr 14 2007, 09:06 PM, a spus:

sau vine mediul si te amendeaza pt ca lucrezi fara autorizatie de mediu pe codul respectiv. etc.
la partea asta cu mediu cred ca ai dreptate.



#14 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 15 April 2007 - 04:17 PM

ma intereseaza si pe mine acest aspect cu atat mai mult cu cat firma desfasoara doua activitati, iar pt ob principal de activitate nu are nici un angajat, iar pentru unul din celelalte obiecte secundare de activitate are 2 angajati. Cum declar in declaratia pt fondul de accidente mai ales ca fac dovada CUI cu certificatul de inregistrare.



#15 iimro2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 108 Postari:

Postat 15 April 2007 - 08:06 PM

FONDUL DE RISC SE DECLARA PENTRU ACTIVITATEA UNDE AI MAJORITATEA ANGAJATILOR
Partea cu fiscul am patit-o eu, si au dreptate: declarat ca obiect de activitate in actul constitutiv e una, si declarat ca activitate desfasurata e alta.
ca sa poti desfasura o activitate, trebuie sa indeplinesti 2 conditii: 1 sa o ai in actul constitutiv sau in acte aditionale etc, 2 sa declari la Reg Com ca o desfasori. asta pt ca Reg Com trimite la institutiile abilitate sa verifice daca ai nevoie de autorizatii. si te obligi sa obtii autorizatiile daca ai nevoie de ele. nu le obtii = functionezi ilegal = confiscarea veniturilor. mai ales ca declari si unde desfasori activitatea: la sediu, la beneficiar, la punct de lucru etc. daca de ex ai infiintat soc cu sediul fara activitate, doar birou, si incepi sa faci magazin acolo, ai facut fals in acte pt ca ai declarat initial ca nu desfasori activitate la sediu (v ce scrie pe certif constatator).
o portita de scapare este daca de ex nu ai declarat ca desfasori activitate de comert, dar o ai in ob de activitate si o faci in situatii exceptionale - de ex ai cumparat un activ sau bunuri de natura stocurilor, care nu au fost folosite si nu s-au potrivit in tehnologia ta si le vinzi la pretul cu care le-ai cumparat. daca ai pus adaos = ai facut comert neautorizat.
de ex, daca vinzi marfa si o transporti tot tu, nu ai voie sa facturezi transport daca nu ai 6024 in obiectele de activitate si nu ai licenta de transport de la ARR

Aceasta postare a fost editata de iimro2003: 15 April 2007 - 08:14 PM




#16 tudormon

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2007 - 10:56 AM

iimro, mie mi se pare cam bullshit partea cu "anuntatul registrului comertului" in legatura cu activitatea. Evident, trebuie sa o am in actul constitutiv, act care e si la ei, deci consider ca "sunt anuntati", nu? daca au dubii ce fac, pot sa deschida actul si sa citeasca ce e acolo, probabil e acolo pentru un motiv: ca pot oricand sa fac asta.

Adica: daca am ceva in actul constitutiv ca obiect de activitate si il fac si NU anunt explicit registrul comertului (cum as face asta, le-as da o scrisoare?), ce imi pot ei face?



#17 riquiqui

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 244 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:editare filme

Postat 16 April 2007 - 01:35 PM

Dar, de exemplu daca eu nu desfasor activitatea la sediu, nici nu e declarata vreo activitate la sediu (sediu e sediu), ci pe la beneficiarii de servicii (pe care le prestez eu)? Cum ar fi: revizii contabile, alte forme de invatamant (instruiri), activitati de secretariat (toate secundare). Eu fiind singurul salariat (si director, si administrator si unul dintre asociati). Atunci ce sa declar la Registru? :pullhair:

Aceasta postare a fost editata de riquiqui: 16 April 2007 - 01:36 PM




#18 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 30 April 2007 - 10:10 AM

Vezi postareabsd, la Apr 11 2007, 03:03 PM, a spus:

Vezi postareaGianinutza, la Apr 11 2007, 02:50 PM, a spus:

Eu am ca activitate pp "comert cu material lemnos" si printre secundare si lucrari de c-tii;codul CAEN pt c-tii e diferit de cel pt comert,eu in devizul de lucrari cum imi evidentiez fondul de risc(care se calc in functie de codul CAEN)?



...... in deviz folosesti conform codului , iar la comert, tot asa, nu?
asta e problema,in deviz inginerul foloseste codul de la c-tii,spune ca nu are altfel cum ,deci incasez cf devizului calculat cu un cod pt c-tii dar platesc cf statelor de plata alta suma,care corespunde calculatiei cf codului CAEN de comert,pt ca asta e activitatea principala. :smile:



#19 uzunmicky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2007 - 08:06 AM

si eu sunt cam in ceata cu aceasta probleme... am deschis firma in februarie si am declarat o activitate principala si cam 15 secundare. cea principala e cu servicii in domeniul IT , dar eu de fapt am ajuns sa obtin venituri din vanzari (deci din una secundara) trebuie sa ma duc la Registrul comertului si sa fac ceva modificari? din cele 15 secundare, eu prevad ca o sa lucrez destul de mult cu 5,6 din ele dar si cu cea pe care o am acuma declarata ca principala.... la ce costuri ajung cu modificarile acestea? am autorizat punctul de lucru, si acolo imi apare doar activitatea principala.... Ce sa fac? Multumesc.



#20 uzunmicky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 30 May 2007 - 02:39 PM

Vezi postareatudormon, la Apr 16 2007, 11:56 AM, a spus:

iimro, mie mi se pare cam bullshit partea cu "anuntatul registrului comertului" in legatura cu activitatea. Evident, trebuie sa o am in actul constitutiv, act care e si la ei, deci consider ca "sunt anuntati", nu? daca au dubii ce fac, pot sa deschida actul si sa citeasca ce e acolo, probabil e acolo pentru un motiv: ca pot oricand sa fac asta.

Adica: daca am ceva in actul constitutiv ca obiect de activitate si il fac si NU anunt explicit registrul comertului (cum as face asta, le-as da o scrisoare?), ce imi pot ei face?

Si eu sunt intr-o dilema totala... am deschid firma in februarie cu obiect principal 7052 intretinerea si repararea masinilor de birou si a calculatoarelor , iar la obiecte secundare printre altele am adaugat si 5184 vanzari cu ridicata ale calculatoarelor, echipamentelor informatice si software'ului. In aceste luni veniturile mele au fost 70% din 5184 si am fost atentionat ca in acest caz ar trebui sa schimb obiectul principal in 5184.am sunat la registrul comertului si am primit acelasi raspuns. Si atunci m-m gandit, daca luna viitoare nu imi merg vanzarile si venitul din 7052 devine preponderent (e un venit stabil lunar, deci sanse sunt sa depaseasca venitul din vanzari, daca acestea sunt slabe) , atunci ce fac? iara schimb obiectul de activitate? sunt obiecte din acelasi domeniu de activitate.... trebuie declarat ceva la registru' ? o intrebare care nu are legatura cu subiectul: daca vanzarile catre pers. juridice sunt 75% sa zicem si catre pers. fizice 25% , mai am nevoie de casa de marcat sau pot sa emit chitanta si catre pers . fizice? ca factura oricum emit.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL