Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratia 394, factura fara TVA de la firma platitoare de TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratia 394, factura fara TVA de la firma platitoare de TVA

29 replies to this topic

#1 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2007 - 05:10 PM

Buna ziua, in declaratia 394 se trec si facturile emise de platitori de TVA dar care nu au TVA, ex. REgistrul Comertului, firme de broker pentru asigurarile auto, agentii
care amit facturi pentru bilete de avion. Multumesc



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2007 - 10:28 PM

nu se trec




#3 mariuspernes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:servicii

Postat 18 July 2007 - 10:01 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 16 2007, 11:28 PM, a spus:

nu se trec

Abrogata depunerea prin Ordin 577 - 12.06.2007



#4 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 July 2007 - 11:21 AM

Abrogata depunerea cui? 394? In nici un caz!



#5 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 July 2007 - 12:15 PM

daca am doar o singura factura de la registrul comertului cu tva 0, nu depun declaratia?



#6 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 July 2007 - 12:41 PM

Vezi postareamucho dolor, la Jul 18 2007, 01:15 PM, a spus:

daca am doar o singura factura de la registrul comertului cu tva 0, nu depun declaratia?

Fa putin "scroll up".



#7 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 July 2007 - 01:47 PM

Vezi postareasdnr, la Jul 18 2007, 01:41 PM, a spus:

Vezi postareamucho dolor, la Jul 18 2007, 01:15 PM, a spus:

daca am doar o singura factura de la registrul comertului cu tva 0, nu depun declaratia?

Fa putin "scroll up".

am facut si asta ar insemna sa nu depun 394
dar in 702 spune ca daca in timpul semestrului am primit/emis tb sa depun 394 (care culmea nu se depune cu val 0)
pt o facturica de 12 RON n-am chef de amenda de 250RON minim



#8 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 18 July 2007 - 02:25 PM

daca i emis/primit facturi purtatoare de tva scrie in 702



#9 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 18 July 2007 - 08:01 PM

Nu , s-a abrogat doar Art.3 din Ord. aparut in dec. 2006 care preciza ca se depune semestrial decl. cuprinzand fact. emise de catre ag.econ. care sunt platitori de TVA.
Prin Ord. 702 se prevede depunerea raportarii semestriale de catre platitorii de TVA a livrarii/achizitionarii de produse si servicii .



#10 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 18 July 2007 - 08:26 PM

legat de d.394 am o nelamurire: B.F. de combustibil care stim ca potrivit legii sunt purtatoare de TVA si tin loc de factura , trebuiesc prinse in raportarea semestriala , zic eu, cu toate ca furnizorii de combustib. le au ca vanzari nenominalizate pe agenti economici. Legat de acest lucru am intrebat la finante, dar n-au putut sa-mi dea un raspuns clar , mi-au zis sa revin . Stie cineva ceva sigur?



#11 iuliana1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2007 - 08:55 PM

Vezi postareaMARI, la Jul 18 2007, 09:26 PM, a spus:

legat de d.394 am o nelamurire: B.F. de combustibil care stim ca potrivit legii sunt purtatoare de TVA si tin loc de factura , trebuiesc prinse in raportarea semestriala , zic eu, cu toate ca furnizorii de combustib. le au ca vanzari nenominalizate pe agenti economici. Legat de acest lucru am intrebat la finante, dar n-au putut sa-mi dea un raspuns clar , mi-au zis sa revin . Stie cineva ceva sigur?
Raspunul este nu,atata timp cat nu exista factura,stiu sigur pt ca am intrebat si eu la finante si asta a fost raspunsul.Daca le-am inregistra oricum nu se va putea face incrucisare asa ca RASPUNSUL E NU.



#12 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 19 July 2007 - 06:36 AM

Vezi postareaSeptimiu, la Jul 18 2007, 03:25 PM, a spus:

daca i emis/primit facturi purtatoare de tva scrie in 702

ma refeream la cele cu tva 0
cum dracu le declar daca softului nu-i place 0 la tva?



#13 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2007 - 08:23 AM

Declaratia se completeaza si se depune semestrial de catre:
- persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art.153 din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumita in continuare Codul Fiscal si care sunt obligate la plata taxei conform art.150 alin.(1) lit.a si alin. (2) din Codul Fiscal, pentru operatiuni impozabile in Romania conform art.126 alin.(1) si taxabile cu cota de 19% sau 9%. Declaratia se depune pentru orice operatiune taxabila pentru care, conform Titlului VI al Codului Fiscal, este emisa o factura, inclusiv pentru avansuri. Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost emise in semestrul de raportare;
- persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania conform art.153 din Codul Fiscal care realizeaza in Romania, de la persoanele impozabile inregistrate in scopuri de TVA in Romania, achizitii de bunuri sau servicii taxabile cu cota de 19% sau 9%. Declaratia trebuie sa contina toate facturile care au fost primite in semestrul de raportare. Declaratia nu se depune pentru facturile emise prin autofacturare sau in cazul operatiunilor pentru care se aplica taxarea inversa.

Declaratia se depune la organul fiscal competent pana in data de 25 inclusiv a lunii urmatoare incheierii semestrului de raportare si numai daca in semestrul de raportare au fost realizate operatiuni de natura celor care fac obiectul obligatiei de declarare.

adica pt facturile primite cu tva sau cele emise cu tva... daca nu ai nu declari nimic

e chiar asa greu sa interpretezi o lege? :lostit (13):



#14 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 July 2007 - 11:18 AM

Am o factura cu TVA de la un birou notarial public care in loc de CIF apare CNP. In declaratie nu-mi da voie sa inregistrez CNP-ul.Cum ar trebui sa procedez?



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 July 2007 - 11:41 AM

ii ceri CIF-u



#16 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 05:40 PM

Vezi postareaSeptimiu, la Jul 19 2007, 12:41 PM, a spus:

ii ceri CIF-u


ati avut situatie cand un notar ce functiona cu CNP , nu s-a dus sa isi ridice certificatul cu RO si ca urmare are scris pe facturi tot R - CNP ???

ce facem cu astia in declaratie ?

o luam razna daca trebuie sa ii luam pe toti la verificat + telefoane + faxuri cu certificate. daca il are ; si daca nu il are ? ce facem ?



#17 lucis

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 575 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:lucis

Postat 19 July 2007 - 06:00 PM

Incearca sa-i cauti pe site mfinante dupa nume si o sa vezi, ca foarte simplu iti da ciful lor cu ro nu mai e cu cnp la birouri not publici. Am avut eu pe facturi apare cu cnp , ca au facturile vechi! Calmi :agree: si linistiti cautam ! Asta e si asa e cald de murim, daca ne mai enervam o luam razna :lostit (13):

Aceasta postare a fost editata de lucis: 19 July 2007 - 06:01 PM




#18 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 19 July 2007 - 06:06 PM

Mdea.....sa cautam pe mfinante.ro...daca ar mergeeee :lostit (13): :celb (6):
Invazia contabililor verificatori de CIF-uri a destabilizat site-ul dom'le :vio (33):
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"



#19 vulpisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 149 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2007 - 06:12 PM

Vezi postarealucis, la Jul 19 2007, 07:00 PM, a spus:

Incearca sa-i cauti pe site mfinante dupa nume si o sa vezi, ca foarte simplu iti da ciful lor cu ro nu mai e cu cnp la birouri not publici. Am avut eu pe facturi apare cu cnp , ca au facturile vechi! Calmi :agree: si linistiti cautam ! Asta e si asa e cald de murim, daca ne mai enervam o luam razna :lostit (13):


cand ai 70 de societati la care trebuie sa verifici toti furnizorii si toti clientii, si pe site la mf se intra zilele acestea cum se intra, am avut de asteptat si 7 minute pt un CIF, i-am pus pe toti sa isi tine mf deschis si sa caute !!!! si sa caute !!!

basca mai faci conta si la un notar care are o secretara pe care o doare mana sa scrie CIF-uri pe factura ! si nu are decat vreo 700 de clienti !!!!! si
iti spun eu ca daca trec de 25 mai am zile !!!


situatia este urmatoarea :

pe MF imi apare radiata din 2001 !!!

iar pe factura are CNP cu R !

la notari imi apare in functiune ! dar acolo nu gasesc CIF !!

ce sa ii fac ????????



#20 Cris Raicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 420 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:Multe si marunte.

Postat 19 July 2007 - 06:25 PM

Nu stiu cat de mult te ajuta...dar: noi am facut verificarile cu recom.ro ( site-ul de la reg comertului pt verficarea firmelor) si mfinante.ro pt cei unde CIF-ul nu era in corect. Pentru verificarea RO-ului, ne-am dus pe "vies".
"Spitalul judetean a fost dotat cu un aparat de reanimare dupa ultimul strigat (Monitorul de Cluj)"






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL