Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Grup lucru examen consultant decembrie 2007 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 84

Salt la continut


Grup lucru examen consultant decembrie 2007


1724 replies to this topic

#1661 tamas25

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Brasov
  • Interests:Descifrarea tainelor contabilitatii

Postat 08 December 2007 - 08:56 PM

Da' de intrebarea cu "Avizul de inspectie fiscala va mai amintiti? Era vorba de "cand se trimite" sau de "cand nu se trimite". Ca eu eram convins ca era vorba de "cand se trimite" si am raspuns "la control de fond". Care mai era capcana si aici? Pentru ca am vazut la corectare ca am gresit la raspuns. Am avut chestionarul F si era intrebarea cu nr. 3. Raspunsul trebuia sa fie f, dar nu mai retin continutul acestui punct.
Contribui si eu la intelegerea cat mai clara a acestei stiinte perfecte!



#1662 felinicolescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:04 PM

stie cineva cati candidati au trecut totusi acest examen :smile:

daca este careva din cei care au fost azi la ex.puteti sa spuneti care a fost starea in sala de ex

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 06:48 PM




#1663 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 09:05 PM

ce inseamna rambursare drepturi de import sau export (eu am auzit de suspendare de la plata drepturilor de import) dar nu prea inteleg, va amintiti cum suna?
va rugam concentrati-va! :smile:



#1664 ascont1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:08 PM

8. ce reprezinta rambursare drepturi import sau export



#1665 lariss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:22 PM

Vezi postareatamas25, la Dec 8 2007, 10:56 PM, a spus:

Da' de intrebarea cu "Avizul de inspectie fiscala va mai amintiti? Era vorba de "cand se trimite" sau de "cand nu se trimite". Ca eu eram convins ca era vorba de "cand se trimite" si am raspuns "la control de fond". Care mai era capcana si aici? Pentru ca am vazut la corectare ca am gresit la raspuns. Am avut chestionarul F si era intrebarea cu nr. 3. Raspunsul trebuia sa fie f, dar nu mai retin continutul acestui punct.

ART. 102 COD PROCEDURA FISCALA
Comunicarea avizului de inspectie fiscala
(1) Avizul de inspectie fiscala se comunica contribuabilului,
in scris, inainte de inceperea inspectiei fiscale, astfel:
a) cu 30 de zile pentru marii contribuabili;
b) cu 15 zile pentru ceilalti contribuabili.

(2) Comunicarea avizului de inspectie fiscala nu este necesara: a) pentru solutionarea unor cereri ale contribuabilului;
b) in cazul unor actiuni indeplinite ca urmare a solicitarii
unor autoritati, potrivit legii;
c) in cazul controlului inopinat si al controlului incrucisat;
d) in cazul refacerii controlului ca urmare a unei dispozitii
de reverificare cuprinse in decizia de solutionare a
contestatiei.



#1666 BEBE1974

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:23 PM

Vezi postareaascont1, la Dec 8 2007, 11:08 PM, a spus:

8. ce reprezinta rambursare drepturi import sau export

ART. 258
(1) Prin rambursare se înţelege restituirea totală sau parţială a drepturilor de import sau de export care au fost achitate.



#1667 bibilica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 December 2007 - 09:38 PM

Eu n-am inteles din intrebarea cu masina vanduta in Polonia ca este noua. Parca suna ceva de genul " masina este inregistrata in Romania".
De asemenea, revin cu intrebarea catre cei care au avut grila F: stiti de vreo intrebare cu nivelul mijloacelor fixe ... 1800 ron. Sincer, nu-mi aduc aminte sa fi existat.
oare unde o sa ajungem?



#1668 to_adina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 December 2007 - 09:50 PM

nu a existat asemenea intrebare in chestionare, toate au avut aceleasi intrebari doar ca erau puse in alta ordine la fel si variantele de raspuns



#1669 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:00 PM

cum suna intrebarea cu operatiunea triunghiulara?
va mai amintiti raspunsul?

referitor la intrebarea cu valoarea mijloacelor fixe era luata de pe un forum si nu stiam raspunsul pentru ca scria 2008 -linistiti-va



#1670 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:10 PM

Vezi postareaDanitza, la Dec 8 2007, 07:06 PM, a spus:

[atasez din intrebari si poate...... raspunsurile corecte


1. Din cati membrii e un grup fiscal? 2-5 persoane impozabile

(2) Grupul fiscal se poate constitui din doua pana la cinci persoane impozabile.
(3) Pana la data de 1 ianuarie 2009, grupul fiscal se poate constitui numai de catre persoane impozabile care sunt considerate mari contribuabili.
(4) Se considera, conform alin. (1), in stransa legatura din punct de vedere financiar, economic si organizatoric persoanele impozabile al caror capital este detinut direct sau indirect in proportie de mai mult de 50% de catre aceeasi actionari.


2. O persoana fizica din Romania vinde care o persoana fizica din Polonia un Mijloc de transport nou. Care este obligatia fiscala din punct de vedere al TVA? SCUTIT CU DREPT DE DEDUCERE
Mijloace de transport noi: 1.în cazul unui vehicul terestru, acesta să nu fi fost livrat cu mai mult de 6 luni de la data intrării în funcţiune sau să nu fi efectuat deplasări care depăşesc 6.000 km;
b) o achiziţie intracomunitară de mijloace de transport noi, efectuată de orice persoană-> operatiune impozabila indiferent de statutul vanzatorului sau cumparatorului si fara a se tine seama de plafonul de achizitii intracomunitare;
(7) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), orice persoană care efectuează ocazional o livrare intracomunitară de mijloace de transport noi va fi considerată persoană impozabilă pentru orice astfel de livrare.
(4) Este asimilată unei achiziţii intracomunitare şi achiziţionarea de către o persoană juridică neimpozabilă a unor bunuri importate de acea persoană în Comunitate şi transportate sau expediate într-un alt stat membru decât cel în care s-a efectuat importul. Persoana juridică neimpozabilă va beneficia de rambursarea taxei plătite în România pentru importul bunurilor, dacă dovedeşte că achiziţia sa intracomunitară a fost supusă taxei în statul membru de destinaţie a bunurilor expediate sau transportate.
Cum sa fie frate scutita cu drept de deducere ??????? daca e persoana fizica ??? e scutita FARA drept de deducere ..... adica persoana fizica avea dreptul sa-si deduca tva-ul ????? nu mi se pare. Mai degraba ar avea dreptul la rambursarea tva-ului platit, la limita minima ......

Vezi postareaExaminator, la Dec 8 2007, 09:55 PM, a spus:

Va las acum, si va doresc mult succes. Eu stiu subiectele, de aceea nu-mi bat capul prea mult.[/color]
zau .... si eu sunt Madonna !!!!!!!!!!!!! :smile:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 06:50 PM




#1671 lariss

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:13 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 10:47 PM, a spus:

Vezi postarealariss, la Dec 8 2007, 08:34 PM, a spus:

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 09:47 PM, a spus:

dintre celilalti 50 membrii care sunt acum pe forum nu se mai infinge nimeni?
cei cu acea exigibilitate a accizelor...?

C.F. Art. 165. - Acciza este exigibila in momentul eliberarii pentru consum sau cand se constata pierderi sau lipsuri de produse accizabile.

da dar art 166 alin 1 litera d spune ca nu este eliberare pentru consum folosirea ca materie prima :smile:
d.... altfel decat ca materie prima.

dar atat timp cat nu stim formularea exacta a intrebarii ne cam invartim in jurul cozii!



#1672 CRISN

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:21 PM

BAFTA TUTUROR MAINE!!!!



#1673 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:26 PM

ce este cu acel curs de schimb utilizat in cazul licitatiilor valutare? si a mai fost si inregistrarea in ctb a licitatiilor valutare????????



#1674 lianab

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:28 PM

Daca mai invata cineva !!!!!!

La problema cu casarea . Eu cred ca raspunsul vehiculat este gresit. Ne-am cramponat toti de ajustare......dar in cazul casarii unui mijloc fix inaintea amortizarii complete eu stiu ca pt valoarea ramasa neamortizata chelt este nedeductibila deci cred ca se colecteaza TVA. Raspunsul corect la grila ar fi : are obligatia de a colecta TVA pt val ramasa neamortizata.


Cui mai are puterea sa-mi dea o parere ii multumesc anticipat.



#1675 ochiad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 129 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 08 December 2007 - 10:30 PM

Vezi postarealianab, la Dec 8 2007, 10:28 PM, a spus:

Daca mai invata cineva !!!!!!

La problema cu casarea . Eu cred ca raspunsul vehiculat este gresit. Ne-am cramponat toti de ajustare......dar in cazul casarii unui mijloc fix inaintea amortizarii complete eu stiu ca pt valoarea ramasa neamortizata chelt este nedeductibila deci cred ca se colecteaza TVA. Raspunsul corect la grila ar fi : are obligatia de a colecta TVA pt val ramasa neamortizata.


Cui mai are puterea sa-mi dea o parere ii multumesc anticipat.
asta era in 2006, in 2007 nu s-a mai pus problema colectarii la valoarea ramasa neamortizata



#1676 daniela66

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:32 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 8 2007, 11:11 PM, a spus:

referitor la procentajul necesar in caz de fuziune/divizare
daca soc care intra in fuziune sunt de mai multe feluri (SA si SRL) se aplica art 115 in care gasesc ca procentaj majoritatea voturilor, majoritate de cel putin doua treimi din drepturile de vot detinute de actionarii prezenti sau reprezentati.

era ceva de genul asta printre variante?


da erau variante cu : unanimitate, 2/3, 75%, majoritatea celor prezenti si nu mai tin minte - eu am pus unanimitate?!?!



#1677 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 08 December 2007 - 10:36 PM

probl.cu masina din polonia: atentie! nu se spune ca masina e noua !!! era formulata cam asa: pf din romania are o masina din sept.2007 care a fost vanduta unei pf din polonia in dec.2007.care este regimul TVA?



#1678 daniela66

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 08 December 2007 - 10:37 PM

Vezi postareaochiad, la Dec 9 2007, 01:26 AM, a spus:

ce este cu acel curs de schimb utilizat in cazul licitatiilor valutare? si a mai fost si inregistrarea in ctb a licitatiilor valutare????????


era ceva de genul: pt oeratiunile de cumparare vanzare de valuta se foloseste :

Cursul de schimb BNR cu dif de curs in ctb
Cursul de schimb BNR fara dif de curs in ctb
cursul bancii comerciale cu dif de curs in ctb
cursul bancii comerciale fara dif de curs in ctb

si nu mai stiu

eu am rasp cursul bancii comerciale cu dif de curs in ctb ?!?!



#1679 ade31

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Sibiu

Postat 08 December 2007 - 10:39 PM

eu am picat cu 77,5 puncte. ma zgarii pe ochi...

raspuns : un curs mediu al BNR (ceva de genul)

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 06:52 PM




#1680 Ciuchi Rodica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate-fiscalitate

Postat 08 December 2007 - 10:42 PM

Vezi postareamihavesa, la Dec 8 2007, 08:10 PM, a spus:

Cum sa fie frate scutita cu drept de deducere ??????? daca e persoana fizica ??? e scutita FARA drept de deducere ..... adica persoana fizica avea dreptul sa-si deduca tva-ul ????? nu mi se pare. Mai degraba ar avea dreptul la rambursarea tva-ului platit, la limita minima ......

Si cum vrei sa ai dreptul la rambus dca nu ai dreptul la dedus?

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 December 2007 - 06:53 PM







Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL