Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
nomenclatorul activitatilor cu norme de venit schimbat in 2007? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


nomenclatorul activitatilor cu norme de venit schimbat in 2007?


24 replies to this topic

#1 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 19 January 2008 - 01:11 PM

Buna,

Am cautat pe forum si pe internet un raspuns la intrebarea mea din titlu dar nu am gasit nimic concret. Problema mea este ca am avut autorizatie de PFA in 2006 si 2007 cu plata impozitului pe norma de venit, pe care am incercat sa desfiintez, iar din cauza asta obligatoriu s-a efectuat o inspectie fiscala. In urma acestei inspectii am primit o decizie prin care se stabileste ca pentru anul 2007 trebuie sa depun Declaratia speciala privind veniturile din 2007, deoarece determinarea venitului net pe 2007 ar fi trebuit sa se faca in sistem real pentru ca activitatea desfasurata de mine nu se mai regaseste in nomenclatorul activitatilor cu norma anuale de venit (nota: pentru 2006 a fost ok). As preciza ca am avut autorizatie avand ca activitati:

7222 Consultanta si furnizare de alte produse software, ca activitate principala,
respectiv
7230 Prelucrarea informatica a datelor
7240 Activitati legate de bazele de date
7260 Alte activitati legate de informatica ca activitati secundare.

Din cate stiu eu nomenclatorul activitatilor pentru care impozitul se determina be baza normelor de venit este elaborat de ministerul finantelor si a fost publicat in
in ordinul 1847/2003, si nu s-a schimbat de atunci (cel putin eu nu am gasit informatii in acest sens...), si cum au confirmat mai multi colegi de aici de pe forum in majoritatea judetelor 7222 este considerat ca Serviciu de informatica, aflata pe pozitia 104 din nomenclatorul mentionat anterior. Mentionez ca pentru 2007 am si primit decizia de impunere si acolor totul bine si frumos a fost calculat impozitul dupa norma, numai in urma inspectiei, cand au vazut ca am facturat mai mult decat norma au ajuns la concluzia ca eu defapt nu ma mai incadrez in categoria Serviciilor informatice.

Intrebarea mea inca odata ar fi daca stie cineva despre o eventuala schimbare a nomenclaturului? Cei de la finante mi-au zis ca pe anul 2007 pozitia 104 s-a schimbat astfel: 104. Servicii de informatica(exclusiv editare si consultanta software), cee-a ce nu insamna ca nu intru la norma ci din contra. Eu voi depune o contestatie contra acestei dispozitii, dar as vrea sa stiu daca chiar s-a schimbat nomenclatorul sau nu. Am prieteni care si-au facut autorizatie in alte judete exact cu aceste coduri CAEN in 2007 si la finante nu le-a zis nimeni nimic cumca nu s-ar include in norme.

Mersi, si scuze pentru post-ul lung...



#2 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 January 2008 - 05:53 PM

Vezi postareahuni, la Jan 19 2008, 03:11 PM, a spus:

Buna,

Am cautat pe forum si pe internet un raspuns la intrebarea mea din titlu dar nu am gasit nimic concret. Problema mea este ca am avut autorizatie de PFA in 2006 si 2007 cu plata impozitului pe norma de venit, pe care am incercat sa desfiintez, iar din cauza asta obligatoriu s-a efectuat o inspectie fiscala. In urma acestei inspectii am primit o decizie prin care se stabileste ca pentru anul 2007 trebuie sa depun Declaratia speciala privind veniturile din 2007, deoarece determinarea venitului net pe 2007 ar fi trebuit sa se faca in sistem real pentru ca activitatea desfasurata de mine nu se mai regaseste in nomenclatorul activitatilor cu norma anuale de venit (nota: pentru 2006 a fost ok). As preciza ca am avut autorizatie avand ca activitati:

7222 Consultanta si furnizare de alte produse software, ca activitate principala,
respectiv
7230 Prelucrarea informatica a datelor
7240 Activitati legate de bazele de date
7260 Alte activitati legate de informatica ca activitati secundare.

Din cate stiu eu nomenclatorul activitatilor pentru care impozitul se determina be baza normelor de venit este elaborat de ministerul finantelor si a fost publicat in
in ordinul 1847/2003, si nu s-a schimbat de atunci (cel putin eu nu am gasit informatii in acest sens...), si cum au confirmat mai multi colegi de aici de pe forum in majoritatea judetelor 7222 este considerat ca Serviciu de informatica, aflata pe pozitia 104 din nomenclatorul mentionat anterior. Mentionez ca pentru 2007 am si primit decizia de impunere si acolor totul bine si frumos a fost calculat impozitul dupa norma, numai in urma inspectiei, cand au vazut ca am facturat mai mult decat norma au ajuns la concluzia ca eu defapt nu ma mai incadrez in categoria Serviciilor informatice.

Intrebarea mea inca odata ar fi daca stie cineva despre o eventuala schimbare a nomenclaturului? Cei de la finante mi-au zis ca pe anul 2007 pozitia 104 s-a schimbat astfel: 104. Servicii de informatica(exclusiv editare si consultanta software), cee-a ce nu insamna ca nu intru la norma ci din contra. Eu voi depune o contestatie contra acestei dispozitii, dar as vrea sa stiu daca chiar s-a schimbat nomenclatorul sau nu. Am prieteni care si-au facut autorizatie in alte judete exact cu aceste coduri CAEN in 2007 si la finante nu le-a zis nimeni nimic cumca nu s-ar include in norme.

Mersi, si scuze pentru post-ul lung...

La o asa problema cred si io ca postul trebuia sa fie lung... Voiam doar sa iti dau un sfat. Cei de la primarie mi-au refuzat inscriere ca PFA deoarece spuneau ca nu au voie sa ma autorizeze pe activitatile pe care voima eu. Baietii de acolo erau cu legile in urma. Lista cu activitatile trecute acolo fusese abrogata si ei tot imi ziceau ca cf HG 1766/2004 nu au voie sa ma autorizeze. HG 1766/2004 fusese abrogata (anulata) prin ordin prezidential. Legea 300/400 pe baza careia cica puteam sa ma autorizez a fost si ea modificata prin legea 378/2004 dar ei ma autorizau tot in baza legii vechi...desi era ilegal.

Sfat: daca stii legile trage-le pe o discheta si du-te la ei si traneteste-le in nas ca majoritatea celor care fac parte din structura birocratica a statului nu au fost angajati pe competente ci pe pile si ochi frumosi (imi asum declaratia). Io am studiat o luna legile, mi-am sunat si prietenii juristi si magistrati...cred ca s-au saturat si de mine. Dupa ce le-am dat cu legea peste nas nu au mai zis nu se poate.

P.S. Da si mie lista cu nomenclatorul ala...




#3 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 January 2008 - 08:37 PM

Eu la inregistrare(la primarie) nu am avut nici o problema, la finante in shimb ziceau ei ceva ca nu se poate pe norma cu activitatile mele etc. etc. dar dupa ce m-am dus cu legile nu au mai avut ce sa zica.
Problema acum este ca acuma pentru 2006 ei tot imi vin cu o lista care pe pozitia 104 nu are numai "Servicii de informatica" ci "Servicii de informatica (exclusiv editare de programe, consultanta)" sau ceva de genul, care dupa interpretarea lor inseamna ca orice in afara de editare de programe si consultanta, totusi eu cred ca este exact invers, numai editare si consultanta si nimic altceva. Ideea este ca nu corespunde cu cel din ordinul 1847/2003 (anexa contine nomenclatorul aici).
Am observat si eu ca nici cei de la inspectia fiscala nu prea sunt la curent cu legile, si as vrea sa clarific daca chiar s-a schimbat nomenclatorul sau numai AFP-ul din judetul meu a decis autoritar sa afiseze altceva. Stiu ca suna absurd dar nimic nu se poate exclude, dupa ce le-am vazut atitudinea...



#4 topala_gustav

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 21 January 2008 - 09:28 PM

Ne poti spune documentul prin care cei de la administratia financiara specificau la pozitia 104 "Servicii de informatica (exclusiv editare de programe, consultanta)" ? Desi multa lume zice ca nomenclatorul CAEN-urilor cu norma de venit se stabileste anual de catre ministerul finantelor, totusi nu am gasit decit o singura lista. din 2003.



#5 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 21 January 2008 - 10:12 PM

Vezi postareatopala_gustav, la Jan 21 2008, 09:28 PM, a spus:

Ne poti spune documentul prin care cei de la administratia financiara specificau la pozitia 104 "Servicii de informatica (exclusiv editare de programe, consultanta)" ? Desi multa lume zice ca nomenclatorul CAEN-urilor cu norma de venit se stabileste anual de catre ministerul finantelor, totusi nu am gasit decit o singura lista. din 2003.
Din pacate nu am documentul, dar mi-au aratat cei de la DGFP. Din cate stiu eu nomenclatorul activitatilor cu norme de venit se stabileste intr-adevar de ministerul finantelor, dar nu cred ca se reface anual. Defapt asta am vrut sa aflu, daca s-a shimbat sau nu, pentru ca si eu am gasit numai lista din 2003, anexa la ordinul 1847/2003, si nu stiu daca mai este valabil sau nu. Cee-a ce se face anual este stabilirea normelor pentru activitatile din aceasta lista, iar asta, conform codului fiscal este responsabilitatea directiilor generale ale finantelor publice teritoriale, dar inca o data numai normele, nu lista in sine.

Aceasta postare a fost editata de huni: 21 January 2008 - 10:14 PM




#6 Carmen - Sibiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 January 2008 - 04:24 AM

Pe site-ul directiei finantelor publice Sibiu sunt postate normele de venit pe 2008. Poate va este de ajutor...
Norme de venit 2008 - Sibiu



#7 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2008 - 10:36 AM

Multumim mult, Carmen-Sibiu !
Dan



#8 dstanomir

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 22 January 2008 - 02:23 PM

[quote name='huni' date='Jan 19 2008, 01:11 PM' post='158953']
Buna,

Am cautat pe forum si pe internet un raspuns la intrebarea mea din titlu dar nu am gasit nimic concret. Problema mea este ca am avut autorizatie de PFA in 2006 si 2007 cu plata impozitului pe norma de venit, pe care am incercat sa desfiintez, iar din cauza asta obligatoriu s-a efectuat o inspectie fiscala. In urma acestei inspectii am primit o decizie prin care se stabileste ca pentru anul 2007 trebuie sa depun Declaratia speciala privind veniturile din 2007, deoarece determinarea venitului net pe 2007 ar fi trebuit sa se faca in sistem real pentru ca activitatea desfasurata de mine nu se mai regaseste in nomenclatorul activitatilor cu norma anuale de venit (nota: pentru 2006 a fost ok). As preciza ca am avut autorizatie avand ca activitati:

7222 Consultanta si furnizare de alte produse software, ca activitate principala,
respectiv
7230 Prelucrarea informatica a datelor
7240 Activitati legate de bazele de date
7260 Alte activitati legate de informatica ca activitati secundare.







Am vazut o lege pe undeva ca daca ai mai multe activitati( coduri CAEN) trecute in autorizatie nu se poate face impozitarea pe norma de venit. Daca si in 2006 ai avut la fel atunci sigur au vrut baietii sa scoata ceva de la tine cand au vazut ca in 2007 ai facut ceva bani.
Nu trebuia sa le arati facturile si ziceai ca nu ai taiat facturi si ca nici n-ai avut incasari, de aia vrei s-o desfiintezi. Nu puteau sa te verifice decat daca stiau unde ai dat facturi si nu cred ca se complicau. Controlul a venit de la garda finaciara sau de la circa finaciara unde iti plateai impozitul?



#9 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 January 2008 - 04:17 PM

Normele de venit din Brasov pt 2008: http://bv.finantepublice.ro/html/comentari...%202008.123.pdf



#10 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 January 2008 - 05:10 PM

Interesant faptul ca normele sunt precizate conform codurilor CAEN vechi (pentru Sibiu)...

Aceasta postare a fost editata de k0b3: 22 January 2008 - 05:11 PM




#11 k0b3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 22 January 2008 - 05:22 PM

Normele de venit pentru Iasi 2008

http://www.finanteia..._venit_2008.pdf



#12 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 January 2008 - 06:36 PM

Vezi postareadstanomir, la Jan 22 2008, 02:23 PM, a spus:

Am vazut o lege pe undeva ca daca ai mai multe activitati( coduri CAEN) trecute in autorizatie nu se poate face impozitarea pe norma de venit.
Din cate stiu eu se poate si cu mai multe activitati, cu conditia ca toate sa fie cu norma, daca verunul nu este atunci automat se impoziteaza in sistem real.



Controlul a fost de la circa financiara, unde platesc impozitul.



#13 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 January 2008 - 06:45 PM

Mersi pentru linkuri, deci este sigur ca pentru 2008 se utilizeaza lista din O.M.F.P. nr. 1847/2003 si sincer nu cred ca in 2007 ar fi fost altfel, deci am impresia ca cei de la GDFP au schimbat lista pentru judet, cee-a ce este ilegal, precizandu-se clar in codul fiscal ca asta este responsabilitatea ministerului. Daca cineva are cumva o lista din vreun judet, din 2007 as fi foarte recunoscator daca ar atasa aici...

O alta intrebare, are cineva un template sau un sablon pentru o contestatie impotriva masurilor dispuse in urma inspectiei fiscale?

Aceasta postare a fost editata de huni: 22 January 2008 - 06:53 PM




#14 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2008 - 01:58 PM

Vezi postareadstanomir, la Jan 22 2008, 02:23 PM, a spus:

Am vazut o lege pe undeva ca daca ai mai multe activitati( coduri CAEN) trecute in autorizatie nu se poate face impozitarea pe norma de venit. Daca si in 2006 ai avut la fel atunci sigur au vrut baietii sa scoata ceva de la tine cand au vazut ca in 2007 ai facut ceva bani.
Nu trebuia sa le arati facturile si ziceai ca nu ai taiat facturi si ca nici n-ai avut incasari, de aia vrei s-o desfiintezi. Nu puteau sa te verifice decat daca stiau unde ai dat facturi si nu cred ca se complicau. Controlul a venit de la garda finaciara sau de la circa finaciara unde iti plateai impozitul?

dstanomir,

Ceea ce propui tu mai sus se cheama instigare la comiterea unei infractiuni. :lostit (13):
Cum sa nu inregistrezi / declari facturi emise?! :lnr (21):
Asta e evaziune fiscala!

Vezi postareadstanomir, la Jan 22 2008, 02:23 PM, a spus:

Am vazut o lege pe undeva ca daca ai mai multe activitati( coduri CAEN) trecute in autorizatie nu se poate face impozitarea pe norma de venit. Daca si in 2006 ai avut la fel atunci sigur au vrut baietii sa scoata ceva de la tine cand au vazut ca in 2007 ai facut ceva bani.
Nu trebuia sa le arati facturile si ziceai ca nu ai taiat facturi si ca nici n-ai avut incasari, de aia vrei s-o desfiintezi. Nu puteau sa te verifice decat daca stiau unde ai dat facturi si nu cred ca se complicau. Controlul a venit de la garda finaciara sau de la circa finaciara unde iti plateai impozitul?

dstanomir,

Ceea ce propui tu mai sus se cheama instigare la comiterea unei infractiuni. :thumbup:
Cum sa nu inregistrezi / declari facturi emise?! :seas (2):
Asta e evaziune fiscala!

Aceasta postare a fost editata de Dan I.: 23 January 2008 - 01:57 PM

Dan



#15 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 24 January 2008 - 06:27 PM

Astept in continuare niste exemple pentru o contestatie...nu stie nimeni?



#16 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:36 PM

Uite lista pentru judetul TIMIS pe 2007.
http://www.dgfptm.ro..._venit_2007.doc

Nu am nici un exemplu de contestatie, dar am LISTA OFICIALA cu activitatile specificate in Anexa Ordinului 1847 din 22.12.2003.
Din cate am cautat prin legi, nu exista vreo lege care sa fi modificat acest ordin. Daca nu ai rezolvat pana acum, spune-le sa iti prezinte legea care a modificat textul documentului pe care l-am si reprodus mai jos.

Spune-ne si noua cum ai rezolvat pana la urma sa stim si noi la ce sa ne asteptam?


Ministerul Finanțelor Publice
Ordin nr. 1847 din 22/12/2003
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 13 din 08/01/2004
privind stabilirea Nomenclatorului activităților independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care își desfășoară activitatea individual potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
--------------------------------------------------------------------------------
În temeiul art. 12 alin. (6) din Hotărârea Guvernului nr. 735/2003 privind organizarea și funcționarea Ministerului Finanțelor Publice, cu modificările și completările ulterioare,
având în vedere prevederile art. 50 alin. (2) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal,
ministrul finanțelor publice emite următorul ordin:

Art. 1. - Se aprobă Nomenclatorul activităților independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care își desfășoară activitatea individual, prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
Art. 2. - (1) Direcțiile generale ale finanțelor publice județene, respectiv a municipiului București, vor stabili normele anuale de venit și vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.
(2) În situația în care la o poziție din nomenclatorul prevăzut la art. 1 se regăsesc mai multe tipuri de activități, se pot stabili norme de venit pe fiecare tip de activitate.
Art. 3. - Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.


Ministrul finanțelor publice,
Mihai Nicolae Tănăsescu
București, 22 decembrie 2003.
Nr. 1.847.


2 ANEXĂ

NOMENCLATORUL
activităților independente pentru care venitul net se poate determina
pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care își
desfășoară activitatea individual


B
1. Broderie
2. Boiangerie


C
3. Cărăușie cu mijloace de transport cu tracțiune animală
4. Ceaprăzărie și/sau șepcărie
5. Comerț cu plante medicinale, semințe de legume, fructe și flori
6. Comerț cu produse agricole și alimentare
7. Comerț cu obiecte de uz casnic și unelte gospodărești
8. Comerț cu îmbrăcăminte și încălțăminte nouă și uzată
9. Comerț cu ambalaje din sticlă
10. Comerț cu casete audio-video, CD, DVD
11. Comerț cu animale și păsări vii
12. Comerț cu lână, piei crude
13. Comerț cu pești exotici și accesorii de acvaristică, inclusiv hrana specifică
14. Confecționare și comercializare de încălțăminte
15. Confecționare, comercializare și/sau reparare de obiecte din lemn, fire textile, material textil, deșeuri textile, piele, plastic, ceramică, aluminiu, cupru, sârmă, cauciuc, sticlă, fibră de sticlă
16. Confecționare de flori artificiale și aranjamente florale din flori artificiale
17. Confecționare și/sau reparații de obiecte de uz casnic și gospodăresc
18. Confecționare și/sau comercializare de obiecte din hârtie, papură, nuiele, trestie, paie, iască, foi de porumb, ceară, os, sfoară, plută, stuf
19. Confecționare și/sau comercializare de garnituri pentru etanșare
20. Confecționare și/sau comercializare de obiecte metalice și de mecanică fină
21. Confecționare și/sau comercializare de obiecte din beton, marmură, piatră, ipsos, argilă și din alte materiale de construcții
22. Confecționare și/sau comercializare de hamuri și harnașamente
23. Confecționare și/sau reparare de obiecte din blană și cojocărie
24. Confecționare și/sau reparare de bijuterii din metale și pietre prețioase
25. Confecționare și/sau comercializare de gablonțuri, mărțișoare și felicitări
26. Confecționare și/sau comercializare de pălării
27. Confecționare și/sau comercializare de rame, încadrări tablouri și oglinzi
28. Confecționare și/sau reparații de articole de marochinărie și de voiaj de orice fel
29. Confecționare, acordări și/sau reparații de instrumente muzicale
30. Confecționare și/sau comercializare de mături și perii
31. Confecționare și/sau comercializare de unelte de pescuit
32. Confecționare, comercializare și/sau reparații ambarcațiuni
33. Copiere de acte
34. Corsetărie
35. Comercializarea câinilor și pisicilor de rasă, păsărilor ornamentale, broaștelor țestoase, a animalelor pentru blană și a altor animale de companie, inclusiv hrana specifică acestora
36. Comercializare de flori naturale și aranjamente florale din flori naturale
37. Croitorie
38. Cositorie


D
39. Dactilografiere și stenografiere
40. Dărăcit
41. Decoratorie în piele
42. Dezmembrări de autovehicule și comercializare de piese auto uzate
43. Dogărie
44. Dresură de animale
45. Dulgherie


E
46. Extracția și comercializarea pietrei, pietrișului, nisipului, argilei


F
47. Fântânărie
48. Fierărie-potcovărie
49. Fotografiere, fotocopiere și fotoceramică


G
50. Geamgiu


I
51. Instalare, montare, reparare, închiriere de aparate de măsură și control
52. Închiriere de cort și/sau veselă
53. Închiriere de rochii de gală, de mireasă și pentru diferite ocazii
54. Închiriere de material sportiv
55. Închirieri casete audio-video, CD, DVD
56. Închirieri de camere în scop turistic
57. Închirieri de terenuri pentru amplasare de corturi, rulote și altele
58. Închirieri de biciclete, motoscutere, mijloace de transport auto și pe apă, parapante, ski-jet-uri
59. Întreținere și reparare autovehicule și utilaje agricole
60. Intermedieri în tursim


L
61. Lăcătușărie
62. Legare de cărți
63. Lucrări de excavare


O
64. Organizare de cursuri sportive, de activități de întreținere și înfrumusețare fizică
65. Organizare de activități distractive în discoteci, distracții populare și zodiac cu papagal


P
66. Panificație, patiserie, gogoșerie, covrigărie, cofetărie
67. Pictare de tablouri, firme și alte materiale în scop de reclamă
68. Pirogravare
69. Plăpumărie
70. Prelucrare de piei
71. Prepararea cărbunelui din lemn
72. Producere și/sau comercializare de var
73. Producere și/sau comercializare de bârne, grinzi, suporți pentru construcții
74. Producere și/sau comercializare de cărămizi din argilă arsă, cărămidă nearsă, vălătuci
75. Producere și/sau reparare de cazane și căldări
76. Producere și/sau comercializare de articole de feronerie
77. Producere și/sau comercializare de floricele de porumb, castane prăjite, porumb fiert, semințe prăjite de floarea-soarelui și dovleac, dovleac copt, vată de zahăr, borș
78. Producere și/sau comercializare de înghețată, gemuri, marmelade, jeleuri și conservare a fructelor prin uscare
79. Producere și/sau comercializare de paste făinoase: macaroane, spaghete, tăiței
80. Producere și/sau comercializare de obiecte de artizanat
81. Producere și/sau comercializare de frânghii, sfori și șnururi, din fibre sau fâșii textile
82. Producere și/sau comercializare de scaune, banchete, fotolii, canapele, mese, dulapuri
83. Producție, comercializare și reparare jocuri și jucării
84. Producere și/sau comercializare de coloranți, esențe alimentare, condimente, mirodenii și boia de ardei
85. Paza și îngrijirea animalelor, inclusiv în stâni sau cirezi
86. Pescuit și comercializare de pește


R
87. Recondiționare piese auto
88. Recondiționare mobilă
89. Remaiere ciorapi
90. Reparare brichete, montat supapă și umplere cu gaz
91. Reparare ceasuri, stilouri, umbrele, ochelari
92. Reparare aparate foto, radio, TV, calculatoare, telefoane, obiecte de uz casnic
93. Reparare mașini de scris, cântare
94. Reparare și întreținere moto, velo
95. Reparare și recondiționare încălțăminte
96. Reparare și/sau întreținere ascensoare de persoane și de mărfuri
97. Rotărie și/sau executare de caroserii din lemn
98. Recoltare și comercializare de stuf
99. Restaurare de manuscrisuri și tablouri


S
100. Servicii de bătut porumb cu mașina
101. Servicii de afumare carne și slănină
102. Servicii de cântărire
103. Servicii de sonorizare muzicală
104. Servicii de informatică
105. Servicii de formatare și încărcare baterii auto, acumulatori și pile electrice
106. Servicii executate de proprietarii de cazane pentru fabricat rachiuri naturale
107. Servicii frigotehnice și de electricitate
108. Servicii de strungărie, frezare, alezare
109. Servicii de încărcat stingătoare
110. Servicii executate pentru instalații de apă, gaz, încălzire termică, canal, electricitate, izolații la construcții
111. Servicii de înregistrare audio sau video
112. Servicii de încărcat sifoane
113. Servicii de incubare ouă
114. Servicii de reproducție și selecție în creșterea animalelor
115. Servicii de menaj casnic
116. Servicii executate de ipsosari
117. Servicii executate pentru decorări interioare sau vitrine
118. Servicii executate de lustragii
119. Servicii executate de maseuri, terapeuți
120. Servicii executate de tehnicieni veterinari
121. Servicii executate de lustruitori de mobilă
122. Servicii de frizerie, coafură, cosmetică, manichiură, pedichiură, masaj
123. Servicii executate de măcelari
124. Servicii de morărit și urluit
125. Servicii executate de mozaicari, faianțari, parchetari, zidari, zugravi
126. Servicii de pardosire și placare a pereților
127. Servicii de întreținere și curățare a clădirilor
128. Servicii executate pentru învelirea construcțiilor cu tablă, țiglă, sită etc.
129. Servicii de dezinfecție, dezinsecție și deratizare
130. Servicii executate de muzicanți
131. Servicii executate de meditatori
132. Servicii executate de organizatori de expoziții și spectacole
133. Servicii de plisat, gofrat, ajurat, stopări
134. Servicii executate cu pive
135. Servicii de presare metale la rece, bobinare
136. Servicii executate de uleinițe
137. Servicii executate de bucătari
138. Servicii de pompe funebre
139. Servicii executate de instructorii auto
140. Servicii executate în agricultură, manual sau cu mijloace mecanice
141. Servicii executate de rectificatori, sculeri-matrițeri, sudori, machetiști, fierari-betoniști, tinichigii
142. Servicii executate de sobari, coșari
143. Servicii executate de teracotari
144. Servicii executate de topografi
145. Servicii executate de vornici
146. Servicii de spălătorie și curățătorie chimică
147. Servicii de spălătorie auto
148. Servicii de tinichigerie, vopsitorie, electricitate auto
149. Servicii de vânzare de ziare, reviste și cărți
150. Servicii de supraveghere și îngrijire pentru copii sau alte persoane aflate la nevoie


T
151. Tăiat lemne cu ferăstrău portabil sau circular
152. Tăiere și șlefuire piatră
153. Tapițare
154. Țesut covoare, preșuri
155. Tescuire
156. Tâmplărie
157. Tinichigerie
158. Tocilărie
159. Toarcere
160. Taximetrie auto pentru mărfuri și persoane, mai puțin cea efectuată în regim de maxi-taxi
161. Transport cu barca


V
162. Vulcanizare
163. Vopsire și emailare.

Aceasta postare a fost editata de zonkkk: 08 February 2008 - 10:42 PM




#17 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2008 - 10:53 PM

http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.ns...059%20.2005.pdf

Uite si un document unde in prima parte, sunt ceva formulari din contestatia pe care respectivul a facut-o, ca urmare a unui control fiscal.



#18 zonkkk

    Membru junior

  • Nou venit
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 08 February 2008 - 11:38 PM

Iata un alt document emis de DGPF Brasov, care spune clar ca 104. Servicii informatice exclude CODUL 7222.
http://chat.mfinante.ro/ContestatiiSite.ns...0din%202005.pdf
Bineinteles ca aceasta decizie poate fi atacata la Tribunalul Brasov.
"Cate bordeie atatea obiceie..."

Citat:
Fata de prevederile legale invocate , aplicabile in speta , se retine ca , codul CAEN
corespunzator pct.104 “Servicii de informatica” mentionat mai sus este 7260 “Alte activitati
legate de informatica” care cuprinde activitati de informatica neclasificate in alta parte ca de
exemplu serviciile de pregatire a datelor.


Deci Serviciile de Informatica impozitate dupa norma de venit, de fapt sunt toate serviciile de informatica ce nu sunt specificate in codul CAEN... eu nu inteleg de unde atata prostie in capul unora... (chiar daca incerci sa explici o decizie ilegala sau proasta... cel putin incearca sa o faci intr-un mod inteligent.)



#19 huni

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 20 February 2008 - 09:20 PM

Mersi pentru linkuri si raspunsuri.
Deocamdata am depus contestatie si astept decizia, o sa revin daca aflu ceva. Intre timp astept si un raspuns de la ministerul finantelor.



#20 jaggy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 March 2008 - 08:39 AM

Cum s-a rezolvat contestatia? Mai sunt vesti?
Ma intereseaza si pe mine pentru ca si eu sunt la 7221 si pe norme de venit

In plus, am o intrebare pentru oricine stie: cum se procedeaza pentru incetarea activitatii? Iar controlul obligatoriu cum se face? Vin la mine acasa sau ma cheama cu diverse acte la ei?
Si cam ce acte cer la controlul asta?

Si alta intrebare, de vreme ce eu m-am dus la inspectorul fiscal cu codul CAEN si el mi-a spus ca am optiunea sa platesc pe norme de venit pentru Servicii informatice, (deci nu eu am cerut asta, el mi-a dat sugestia) acum cu ce drept vin alti inspectori sa ma oblige sa schimb optiunea retroactiv? Pe 2007 cand mi s-a trimis noua impozitare pe norme de venit de ce nu m-au anuntat atunci ca nu mai ma incadrez la norme? Eu stiind ca platesc la norma nu m-am deranjat sa inregistrez cheltuieli, n-am cerut facturi pe PFA la tot ce am cumparat pentru activitate pe PFA, deci profitul meu la care voi plati impozit va fi considerat venitul brut. Mi se pare o nedreptate strigatoare la cer.
Si probabil ca voi plati si tz amenzi pentru intarzieri sau alte motive de genul asta






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL