Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
autorizare PF...ajutor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


autorizare PF...ajutor

7 replies to this topic

#1 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 18 January 2008 - 09:57 PM

Am nevoie de ajutor.
1.Am incercat autorizarea PFA pe codurile CAEN 2008 7021, 7022, 7220, 7320, 7810, 7830, 7820, 7311 la primaria Bacau si nu mi-au dat voie pe niciunul sa ma autorizez ca cica nu ar fi aprobate spre autorizare. Am aflat ca in unele orase se pot autoriza. Stie cineva daca in Bucuresti este posibil???
2. Este posibila o autorizare PF la o primarie din mediul rural???
Astept un raspuns. Va multumesc!!!



#2 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2008 - 01:31 PM

1. De autorizat te poti autoriza pentru orice activitate prevazuta in CAEN. Asa zice legea. Daca insa functionarii sunt mai presus de lege, e altceva. Cu ceva scandal si telefoane unde trebuie, poti rezolva.

2. Autorizatia ti se emite de primaria unde ai domiciliul. Deci da, se poate si in mediul rural.

Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#3 PFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:undeva in Romania

Postat 23 January 2008 - 05:36 PM

Vezi postareaunPFA, la Jan 21 2008, 01:31 PM, a spus:

1. De autorizat te poti autoriza pentru orice activitate prevazuta in CAEN. Asa zice legea. Daca insa functionarii sunt mai presus de lege, e altceva. Cu ceva scandal si telefoane unde trebuie, poti rezolva.

2. Autorizatia ti se emite de primaria unde ai domiciliul. Deci da, se poate si in mediul rural.

Poate ajuta ?

Fisiere atasate


cum Dumnezeu nu poate fi pretutindeni, ne-a dat prieteni !



#4 sughy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2008 - 11:57 PM

buna....cine ma poate ajuta cu o informatie? pentru un agent de asigurare (platitor de impozit la sursa) se mai acorda acel certificat de inregistrare fiscal si cif? am neaparata nevoie de acestea pentru leasing, iar cei de la finante nu ma ajuta deloc!



#5 cimanea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 19 February 2008 - 09:19 PM

Buna!

Ati reusit sa faceti ceva intre timp?

Se intampla ceva cu cei de la Bacau, la inceputul lui februarie am vrut sa ma autorizez ca traducator si, la fel, mi-au spus ca nu e in lista! Sigur ca exista in lista, si in cea veche, si in lista de coduri noi din 2008.

Nu stiu ce aprobare trebuie sa mai existe, daca exista legea.

Se mai intampla undeva asa ceva? Poate exista alta motivatie decat ca se lucreaza dupa bunul plac, nu dupa lege?

Primaria nu a raspuns la nici o sesizare pe care am trimis-o pe e-mail, pana acum, n-am primit nici confirmare de primire a mesajului, care normal ar fi sa se genereze automat.



#6 oroles

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 20 February 2008 - 09:36 AM

Vezi postareacimanea, la Feb 19 2008, 11:19 PM, a spus:

Buna!
Inca nu mi-am luat autorizatia. Am reusit sa ii pacalesc in schimb sa imi inregistreze cererea. Odata facut lucrul asta totul devine mai usor. Oricum tre sa ii dai in judecata si sa ii obligi sa te autorizeze. Pe mine m-a ajutat foarte mult un ONG, daca vrei sa imi scrii ne adresa oroles2007@gmail.com iti pot explica ce si cum sa faci. La tine e putin mai complicata treaba, dar se poate rezolva.Astept mailul tau.
Ati reusit sa faceti ceva intre timp?

Se intampla ceva cu cei de la Bacau, la inceputul lui februarie am vrut sa ma autorizez ca traducator si, la fel, mi-au spus ca nu e in lista! Sigur ca exista in lista, si in cea veche, si in lista de coduri noi din 2008.

Nu stiu ce aprobare trebuie sa mai existe, daca exista legea.

Se mai intampla undeva asa ceva? Poate exista alta motivatie decat ca se lucreaza dupa bunul plac, nu dupa lege?

Primaria nu a raspuns la nici o sesizare pe care am trimis-o pe e-mail, pana acum, n-am primit nici confirmare de primire a mesajului, care normal ar fi sa se genereze automat.




#7 unPFA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2008 - 05:26 PM

Iti recomand sa scrii pe http://www.domnuleprimar.ro/Vezi-sesizaril...n-Bacau-25.html

Vad ca se implica.
Diferenta intre omul inteligent si cel prost: omul inteligent spune cateodata o prostie...



#8 cimanea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 February 2008 - 08:18 AM

Vezi postareaunPFA, la Feb 21 2008, 05:26 PM, a spus:

Iti recomand sa scrii pe http://www.domnuleprimar.ro/Vezi-sesizaril...n-Bacau-25.html

Vad ca se implica.


Buna dimineata!

Ce bine ca a venit vorba! Desi nu e chiar despre PFA...
Am scris de doua ori pana acum (ultima data pe 13 februarie), nu mi-a aparut nici una din postari. Si se pare ca nici n-o sa mai apara, deja au aparut postari din 20 feb. Am scris foarte clar, am mentionat legea, codul CAEN, ce am discutat cu functionarii si i-am rugat sa-mi spuna care este motivul sau baza legala pentru care mi se refuza dreptul de a ma autoriza. N-am primit nici un raspuns, nici pe emailul personal nici online. Apoi am scris administratorului de site, sa intreb de ce nu ni se trimite, celor care postam, o confirmare ca postarea a fost inregistrata - asta se face automat, civilizat asa ar fi. Nici un raspuns nici de la acesta!
Nu stiu in ce probleme se implica cei de aici, dar in problema PFA sigur nu s-au implicat si e clar ca exista o cenzura.

Multumesc pentru sugestie totusi, si mie mi s-a parut ca acest site ar putea fi o salvare, dar.... e clar ca trebuie mers 'pe teren', cu alte arme.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL