Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
aptitudini 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 39

Salt la continut


aptitudini 2008


1538 replies to this topic

#761 ION DENISA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 June 2008 - 08:59 PM

Multa bafta! Sa avem noroc de subiecte usoare! :thumbup:
Doamne ajuta!



#762 mihaana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 21 June 2008 - 09:03 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 21 2008, 09:43 PM, a spus:

in loc de bafta .... cititi ce a postat cineva pe alt topic ..... m-a degustat complet

http://www.curentul.ro/index.php/Actualita...t-contabil.html

si ptr ce ne mai luptam?




#763 amaliairina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 21 June 2008 - 09:38 PM

a facut cineva problema din 2007 V3 A1 ca eu nu ii dau de cap



#764 myrelutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 21 June 2008 - 09:44 PM

Cautand probleme rezolvate, am dat peste aceste studii de caz, n-am urmarit sa vad daca s-au mai postat, zic eu ca va sunt de ajutor:

http://www.cafr.ro/i...page=suport_ias

Bafta maine tuturor



#765 iuliana2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 54 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 June 2008 - 09:58 PM

Multa bafta tuturor!!!!!!!!!!!!!!!!!
Sa auzim de bine :smile: :thumbup: :good:



#766 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 21 June 2008 - 10:00 PM

Vezi postareamihaana, la Jun 21 2008, 10:03 PM, a spus:

Vezi postareamihavesa, la Jun 21 2008, 09:43 PM, a spus:


si ptr ce ne mai luptam?

Dar ce scrie acolo???????????
Gabriela



#767 flefi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 June 2008 - 11:40 PM

Acum 30 min am zis si eu sa ma apuc de invatat pentru acest examen. Am frunzarit acest forum si m-am ingrozit.
Din pacate nu am avut timp sa invat. Vroiam totusi sa ma duc daca tot am platit dar se pare ca nu am nicio sansa.
Este foarte greu.
Acesti indivizi care sunt acum in posturi de conducere la CECCAR au intrat in corp fara niciun examen pur si simplu s-au inscris si acum ne omoara cu bibliografia. M-a apucat si rasul cand am citit ca sunt 7 membrii in comisia de corectare cate unul pentru fiecare materie Daca sunt destepti nu ar putea sa stie toti toate materiile....

Poate incerc la anul!
Mi-e sila de ei!

Va urez multa bafta!



#768 madalinad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 21 June 2008 - 11:44 PM

Vezi postareaflefi, la Jun 22 2008, 12:40 AM, a spus:

Acum 30 min am zis si eu sa ma apuc de invatat pentru acest examen. Am frunzarit acest forum si m-am ingrozit.
Din pacate nu am avut timp sa invat. Vroiam totusi sa ma duc daca tot am platit dar se pare ca nu am nicio sansa.
Este foarte greu.
Acesti indivizi care sunt acum in posturi de conducere la CECCAR au intrat in corp fara niciun examen pur si simplu s-au inscris si acum ne omoara cu bibliografia. M-a apucat si rasul cand am citit ca sunt 7 membrii in comisia de corectare cate unul pentru fiecare materie Daca sunt destepti nu ar putea sa stie toti toate materiile....

Poate incerc la anul!
Mi-e sila de ei!

Va urez multa bafta!



important e sa participi ....... speranta moare ultima



#769 GabrielaK

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Examenul de Expert Contabil

Postat 22 June 2008 - 02:00 AM

Dupa citirea acelui articol, nici ca mai stiu la ce surprize sa ne asteptam anul acesta
Gabriela



#770 monika03

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 June 2008 - 03:42 PM

ati vazut varianta 2 problema 1 a fost gresita Activ nu era egal cu Pasiv
acu punctarea cum o fi...



#771 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2008 - 03:55 PM

eu am avut varianta 3 si au fost de bun simt problemele .... inclusiv cea cu fuziunea ..... se auzea in sala parca ca de la o problema lipsea un 0 de la coada .... nu stiu daca era asta. Am auzit in schimb de problema 1/varianta1. Foarte foarte nasoala dupa mine. Si total inechitabil fata de restul variantelor. nu cred ca se va pica pt asta daca s-a scris ceva acolo.



#772 edena.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 June 2008 - 04:09 PM

Vezi postareamihavesa, la Jun 22 2008, 04:55 PM, a spus:

eu am avut varianta 3 si au fost de bun simt problemele .... inclusiv cea cu fuziunea ..... se auzea in sala parca ca de la o problema lipsea un 0 de la coada .... nu stiu daca era asta. Am auzit in schimb de problema 1/varianta1. Foarte foarte nasoala dupa mine. Si total inechitabil fata de restul variantelor. nu cred ca se va pica pt asta daca s-a scris ceva acolo.
zi-mi si mie ceva rezultate de la fuziune, am avut tot varianta 3 dar cred ca am gresit pe la calcule...sau poate nu.De ex cat ti-a dat total activ si pasiv in bilantul de fuziune si alte rezultate pe care ti le amintesti.
oricum, slava Domnului ca a am avut subiecte usurele!
Nimic fara Dumnezeu



#773 ancac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 June 2008 - 04:38 PM

Vezi postareamonika03, la Jun 22 2008, 04:42 PM, a spus:

ati vazut varianta 2 problema 1 a fost gresita Activ nu era egal cu Pasiv
acu punctarea cum o fi...


Cum nu dadea acti= pasiv? Eu am avut varianta 2 si se egalau!



#774 ev.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 June 2008 - 04:40 PM

cine a avut varianta 5 vreau sa stiu cat va dat la A1 si A2



#775 tyna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bihor

Postat 22 June 2008 - 05:06 PM

si eu am avut varianta 2. si mi-a dat egalitate la bilanturi. sper sa fie ingauitori la probleme. eu nu am reusit sa termin problema. teoria a fost ok.



#776 Lauritta_85

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 22 June 2008 - 05:09 PM

Buna! Eu am avut varianta 5 (din Arad)! La A1 am observat ca era gresit: la noi lipsea un 0 la,valoarea justa de la echipamente=100.000 si masinile luate cu chirie 20.000 trebuiau introduse in bilantul contabil, altfel nu dadea egal A cu P . Asadar le-am introdus, specificand ca ele in mod normal nu fac parte din patrimoniul intrep, fiind luate cu chirie. Astfel mi-a dat Total Bilant contabil : 1.020.000 lei; total bilant economic 1.004.000 lei, total bilant financiar =bil ctb; total bil functional 540.000 parca, nu mai retin exact.
Valoarea intrinseca mi-a dat 5 lei/actiune
ANC=50.000 lei
VSB nu mai retin suma cat a fost. TN imi dadea negativa la A1

La A2 TN=10.200 parca era rezultatul, dar nu mai stiu sigur.
Mai scrie-mi daca tii minte cum ti-a dat, si scrie cum ai rezolvat tu!
Mai vb!



#777 george_v

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:

Postat 22 June 2008 - 05:19 PM

la varianta 3 era 1020 prima de fuziune complementara?
plusvaloarea titlurilor de participare ati luat-o fata de valoarea nominala (300 actiuni * valoare intrinseca B(50)=15000) astfel incat in bilantul final A-ul are in activ titluri contra la alti terti in suma de 25000-15000=10000?
in bilantul final apar:
- ch. constituire ale lui A (ale lui B nu)
- fd comercial B
- activele lui B la valoarea noua

- creanta-obligatia reciproca am anulat-o dupa preluarea posturilor, o fi corect?



alte pareri...?



#778 comand279

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 22 June 2008 - 05:35 PM

Vezi postareageorge_v, la Jun 22 2008, 06:19 PM, a spus:

la varianta 3 era 1020 prima de fuziune complementara?
plusvaloarea titlurilor de participare ati luat-o fata de valoarea nominala (300 actiuni * valoare intrinseca B(50)=15000) astfel incat in bilantul final A-ul are in activ titluri contra la alti terti in suma de 25000-15000=10000?
in bilantul final apar:
- ch. constituire ale lui A (ale lui B nu)
- fd comercial B
- activele lui B la valoarea noua

- creanta-obligatia reciproca am anulat-o dupa preluarea posturilor, o fi corect?



alte pareri...?
V3
da prima de fuziune complementara era de 1020, prima de fuziune propriu-zisa 82138, crestere capital 35400, dar eu am lasat problema asta la final si nu mi-a iesit bilantul de fuziune, cred ca nu am luat ceva in considerare. Si nu am mai avut timp de analizat. Initial am crezut ca este gresita ca nu am auzit de disponibilitati de pasiv pana acum, oricum cei 5000 i-am incadrat la oblig finan pe ts. Obligatiile reciproce 401=411.

La problema cu flux mi-a dat la exploatare 37175 lei, la investitii -250 iar la financiar 675, total 37600. Sper ca a mai dat asa si la altii.

La B1 nu am stiut ce sa raspund, ceva cu - ce calitati trebuie sa indeplineasca o reglementare?

Oricum la varianta noastra a fost usor ma oftic ca nu am dus problema cu fuziune pana la capat.

Bafta multa tuturor.



#779 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 22 June 2008 - 06:06 PM

Vezi postareaLauritta_85, la Jun 22 2008, 06:09 PM, a spus:

Buna! Eu am avut varianta 5 (din Arad)! La A1 am observat ca era gresit: la noi lipsea un 0 la,valoarea justa de la echipamente=100.000 si masinile luate cu chirie 20.000 trebuiau introduse in bilantul contabil, altfel nu dadea egal A cu P . Asadar le-am introdus, specificand ca ele in mod normal nu fac parte din patrimoniul intrep, fiind luate cu chirie. Astfel mi-a dat Total Bilant contabil : 1.020.000 lei; total bilant economic 1.004.000 lei, total bilant financiar =bil ctb; total bil functional 540.000 parca, nu mai retin exact.
Valoarea intrinseca mi-a dat 5 lei/actiune
ANC=50.000 lei
VSB nu mai retin suma cat a fost. TN imi dadea negativa la A1

La A2 TN=10.200 parca era rezultatul, dar nu mai stiu sigur.
Mai scrie-mi daca tii minte cum ti-a dat, si scrie cum ai rezolvat tu!
Mai vb!
Si eu am avut varianta 5.bineinteles ca nici in acest an nu s-au dezmintit de la eternul Activul nu trebuie sa fie egal cu pasivul.Exact asa am facut si eu cu cei 20.000 si de asemenea cu acel 0de la echipamente, la valoarea de piata 100.000.La valoarea intrinseca ai luat ANC? Eu l-am luat pe cel corijat, dar sincer nu mai stiu cum e bine.Si la bilant financiar si contabil 1.020.000 si cel functional 540.000. Dar la cel economic nu mi-a dat asa.Adica sincer nu-s sigura de corectiile alea ca ataea date erau puse in plus in problema.De exemplu la ce folosea capacitatea beneficiara si rata aia de actualizare ? La nimic? Si mijloacele cu chirie? la VSB bruta? si asta cum se calcula TA corijate-mijloace inchiriate+cele primite in chirie?
Daca iti mai amintesti ce corijari ai facut la bilant
Eu +18.000 la materii prime
-12.000 imob. necorporale
-50.000 clienti incerti
+32.000 cred total echipamente-le-a scazut alea nefolosite si inchiriatele si am aplicat diferenta de valoare la cele ramase
+20.000 la imobilizari financiare.Total diferente reevaloare+8000.Nu stiu daca-i corect.ca nimic nu era clar in problema asta.Deci bilantul economic nu stiu daca l-am nimerit.Si implicit Valoare intrinseca.

La A2 problema cu fondul de rulment, trezoreria si mie parca tot 10.200 mi-a dat , problema a fost ca nu prea stiu unde se includeau primele ale de rambursare-la active curente sau la A imobilizate?
Ca implicit se modifica FRF si NFR?
Si iarasi la teorie ...ce sa zic de intrebarea cu ce contine paragarful200 a Codul Etic-ca parca eu invat paragrafe? Ce am innebunit? Nu am cu ce sa-mi incarc memoria.Vom vedea...voau cand v-a zis ca va dau rezultatele? Mai vb.



#780 camy2003

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 22 June 2008 - 06:14 PM

Si eu tot V5.Dar la echipamente mi-a dat diferente din reev. de 40.000,iar total diferente reevaluare 16000.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL