Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ORDONANTA 34 / 2009 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 9

Salt la continut


ORDONANTA 34 / 2009


508 replies to this topic

#161 robertantal

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 868 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:orice

Postat 15 April 2009 - 02:37 PM

de vreo 2-3 ani folosesc varianta de cod fiscal de pe site-ul anaf si in tot acest timp am fost nevoit sa actualizez in aclculatorul mei toate variantele ofociale modificate. Problema a constat in faptul ca orice modificare se facea cu oarece intarzieri astfel ca nu vedeau imediat schimbarile din cod (am ales sa folosesc aceasta varianta pentru ca dupa fiecare articol, este postat si un link cu norme).

dar iata ce mi-a actualizat azi:
http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Codul...m#_Toc150851536

duceti-va la cap impozitul pe profit, art 18, alin 3 :sad:

interesant este cat de repede s-au miscat cei de la informatica !!! oare interesele cui sunt slujite ?!

Aceasta postare a fost editata de robertantal: 15 April 2009 - 02:42 PM

Important in viata nu este ceea ce faci, ci sa faci bine ceea ce faci! Astfel, vei deveni un om mai bun ... Continua sa te straduiesti mai mult!



#162 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 02:37 PM

de asta ce ziceti ?? ca mie mi se pare o portita de scapare :sad:

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 12 2009, 02:27 PM, a spus:

acum, ce nu mi-e clar este ce se intelege prin " transportul personalului la si de la locul desfasurarii activitatii" ??
adica, daca plec in delegatie cu autoturismul firmei atunci e transport la locul de desfasurare a activitatii, nu ?? dar asa se poate f bine considera si cand circul cu autoturismul firmei prin Bucuresti, pe la clienti, pe la ... unde am treaba, nu ?? ca doar intra in activitatea de zi cu zi, intra in "desfasurarea activitatii", nu-i asa ??




#163 ginutzza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 02:53 PM

sper ca este ok

Fisiere atasate


Gina



#164 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 15 April 2009 - 03:00 PM

Intreb si eu asa: nu era mai de bun simt, daca tot au introdus impozitul acesta forfetar, sa spuna asa: platiti impozit raportat la cifra de afaceri, in functie de grila , si nu va mai bateti capul cu calculul impozitului pe profit si gata.
Sa nu ne mai chinuim atat: astea-s deductibile, astea nu, deduc chelt cu benzina cat deduc, cat nu, am facut bine ca am introdus factura aia cu revizia auto sau nu?
Dar nu, noi tre sa verificam si para verificam, la sfarsitul trimestrului ce facem, platim 16%? Cat e cifra de afaceri? Cat platesc, raportat la CA sau calculez impozit pe profit? Oare am interpretat bine articolul din lege? Ca la noi asa e practica, tu interpretezi intr-un fel iar organul de control iti da peste cap ca n-ai interpretat corect (adica asa ca ei), ca doar legea e permisiva...
Stam cu stres pana nu mai putem la un control ca o sa ne purice de nu o sa ne vedem bine... Ma refer aici la cei corecti care isi vad de treburile lor nu la teparii care se inmultesc pe zi ce trece.



#165 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 15 April 2009 - 03:07 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Apr 15 2009, 03:37 PM, a spus:

acum, ce nu mi-e clar este ce se intelege prin " transportul personalului la si de la locul desfasurarii activitatii" ??
adica, daca plec in delegatie cu autoturismul firmei atunci e transport la locul de desfasurare a activitatii, nu ?? dar asa se poate f bine considera si cand circul cu autoturismul firmei prin Bucuresti, pe la clienti, pe la ... unde am treaba, nu ?? ca doar intra in activitatea de zi cu zi, intra in "desfasurarea activitatii", nu-i asa ??
In spiritul celorlalte prevederi, presupun ca ei s-au gandit aici la transportul de personal in sensul "am un autobuz cu care transport muncitorii pe santier, adica la locul desfasurarii activitatii". Dar ar merge interpretat si in sensul delegatiei de care zici tu... desi mi-e groaza ce birocratie se creaza, pentru ca va trebui sa dovedesti ca ti-ai desfasurat activitatea acolo (adica delegatie stampilata/semnata de firma la care te duci)... Ce se intampla daca merg la o negociere de contract sau sunt un agent de vanzari care cutreiera orasul pe la sute de magazine in cautare de comenzi? Iau de la fiecare delegatie?

@zsuzsi: nu are cum sa se refere acolo la deducerea tva pentru firmele de leasing pentru ca se refera la automobilele "aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile", iar persoana impozabila este beneficiarul leasingului, nu firma de leasing (impozitul pe masina revine de platit beneficiarului de leasing, nu firmei de leasing).

@nicoliciu: scopul legii e sa stranga cat mai multi bani la buget, iar daca impozitul forfetar s-ar aplica universal la toate firmele ar scapa bani din mana (de exemplu firmele care platesc impozit mare pe profit ar ajunge sa dea mai putini bani la stat). Asa ca practic au stabilit un plafon minim: daca 16% iese mai mult decat acel plafon minim (in tabelul de venituri in care te incadrezi ca firma), atunci dai 16%, ca ies mai multi bani ptr buget.

Intamplator sau nu, azi (la o zi dupa ce a aparut OUG in MO) mi-au venit in sfarsit in control cei de la anaf ptr returnarea de tva (grosul e din facturi de leasing) :sad:

Aceasta postare a fost editata de bogdani: 15 April 2009 - 03:10 PM




#166 ioanadanciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 April 2009 - 03:45 PM

Buna ziua,

As dori sa stiu daca legea de care se tot vorbeste privind decontarea bonurilor de benzina a intrat in vigoare sau nu?.. Se mai pot deconta bonuri de benzina luna asta?

Multumesc!
Ioana



#167 andur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 201 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:moldova

Postat 15 April 2009 - 04:22 PM

huooooooooooo guvernul!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Apropo, cum se declara inactiva o S.C. ?



#168 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2009 - 05:16 PM

Legea a fost publicata, partea cu bonurile de benzina se alica de la 01.05.
http://www.conta.ro/...showtopic=35523
Citeste cu atentie ca nu s-a scos deductibilitatea complet.

Aceasta postare a fost editata de negocont: 15 April 2009 - 05:17 PM

Dragos



#169 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 15 April 2009 - 07:49 PM

Voi cum faceti sa demonstrati benzina, cat este in interesul propiu si cat este in interesul firmei??



#170 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 15 April 2009 - 09:49 PM

Vezi postareaDana42, la Apr 13 2009, 02:32 PM, a spus:

Citeaza

kissily: poate e si vina noastra ca acceptam asa usor fara prea multe proteste....

Perfect de acord cu tine, imi pare rau ca trebuie sa o spun dar noi, ca popor, avem o grava problema psihica, un gen de masochism, oricate aberatii ni se impun, oricat de mult ne este calcata in picioare demnitatea si suntem umiliti, acceptam totul, ne plangem, dar in final, tot asa ramane...Pai daca handicapatul ala de Pogea spune "am gasit solutia : sarim in fantana !", noi sarim toti in fantana...Sunt convinsa ca daca s-ar propune o forma de protest poate ca 10 % ar accepta, restul ar sta sa vada ce rezolva "revolutionarii".
Nu vedeti ca s-au trimis memorii documentate si argumentate de catre analisti cu mintea limpede, exemple ale altor tari, petitii si tot nu s-a schimbat nimic... Nu-i doare pe astia de tara asta nici macar cat il doare pe catelul meu !
Eu, de dimineata am fost anuntata de 80% din clientii mei ca isi inchid afacerea, trimit personalul pe somaj, inchid si gata...asta inseamna ca si eu voi inchide, ce sa fac ? Sa lucrez pt. doi clienti si sa ma imprumut ca sa platesc obligatiile la stat ?
Si am o presimtire ca va fi si mai rau, cand vor vedea ca nu le vor iesi calculele...se vor inventa alte taxe, impozite pe aer, pe sforait etc.
Sunt atat de suparata si am o sila de tot ca imi vine sa ma duc in Africa de nord, nu de sud.


Povestea lui PACALA PRIMAR!
Pacat ca de DESTEPTAT (la minte nu din somn) geaba cintam ca ....

Vezi postareanicoliciu, la Apr 15 2009, 03:00 PM, a spus:

Intreb si eu asa: nu era mai de bun simt, daca tot au introdus impozitul acesta forfetar, sa spuna asa: platiti impozit raportat la cifra de afaceri, in functie de grila , si nu va mai bateti capul cu calculul impozitului pe profit si gata.
Sa nu ne mai chinuim atat: astea-s deductibile, astea nu, deduc chelt cu benzina cat deduc, cat nu, am facut bine ca am introdus factura aia cu revizia auto sau nu?
Dar nu, noi tre sa verificam si para verificam, la sfarsitul trimestrului ce facem, platim 16%? Cat e cifra de afaceri? Cat platesc, raportat la CA sau calculez impozit pe profit? Oare am interpretat bine articolul din lege? Ca la noi asa e practica, tu interpretezi intr-un fel iar organul de control iti da peste cap ca n-ai interpretat corect (adica asa ca ei), ca doar legea e permisiva...
Stam cu stres pana nu mai putem la un control ca o sa ne purice de nu o sa ne vedem bine... Ma refer aici la cei corecti care isi vad de treburile lor nu la teparii care se inmultesc pe zi ce trece.
PAI ASTA AR INSEMNA CA AU DAT-O IN BARA CU COTA FIXA DE 16%
Si mai apoi verifica raportul dintre VENITURI IMPOZABILE si IMPOZITUL FORFETAR si vei avea dovada CUI SERVESTE si pe cine nu au dorit sa DERANJEZE gasca Base&Co.



#171 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 15 April 2009 - 10:26 PM

Totusi cum ramane cu recuperarea pierderii fiscale-adica am avut pierdere fiscala x in 2008, in 2009 calculez impozit pe profit, recuperandu-mi pierderea-presupun ca raman pe 0, adica nu am impozit de plata si totusi, voi plati conform grilei cifrei de afaceri, asa e?
chiar platesc si cand am pierdere si practic imi tot maresc pierderea??? :sad:

Aceasta postare a fost editata de ioanavoda: 15 April 2009 - 10:28 PM




#172 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 15 April 2009 - 11:32 PM

Vezi postareaioanavoda, la Apr 15 2009, 11:26 PM, a spus:

chiar platesc si cand am pierdere si practic imi tot maresc pierderea??? :sad:
Da, pentru ca domnii guvernanti nu te cred de buna credinta ca ai fi avut pierdere, ci presupun ca ai umblat cu deconturi fictive ca sa isi creezi pierdere fiscala. Cam asta este logica lor, recunoscuta public in diverse explicatii pe la tv... Si drept urmare ai putea sa renunti la niste deconturi din alea fictive ca sa platesti impozitul forfetar.

Iar un domn tudor (toader?) de la pdl se apucase in seara asta pe antena3 sa ne spuna ca de fapt nici 2-3000 de euro nu ar fi fost asa o suma de nesuportat pentru orice firma, asa ca ce atat scandal pentru 500 de euroi amaratzi.

Stiti cum zicea desteapta respectiva din pdl, acum ceva ani: "ciocu mic ca noi suntem la guvernare acum". Cam asta e.



#173 Alina Petroiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 16 April 2009 - 08:55 AM

este o adevarata nebunie cu ordonanta aceasta. eu chiar nu stiu cum tb sa procedez incepand cu 01.05.2009. cheltuielile cu combustibilul efectuate de cei din conducere nu mai sunt deductibile, ok, dar pt restul da? :sad:



#174 bogdani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:Buc

Postat 16 April 2009 - 09:21 AM

Vezi postareaAlina Petroiu, la Apr 16 2009, 09:55 AM, a spus:

este o adevarata nebunie cu ordonanta aceasta. eu chiar nu stiu cum tb sa procedez incepand cu 01.05.2009. cheltuielile cu combustibilul efectuate de cei din conducere nu mai sunt deductibile, ok, dar pt restul da? :sad:
Este exact invers, adica se deduc pentru cei din conducere, iar pentru restul nu (exceptand firmele de transport, curierat, etc):
OG34, Art. 32 - 2:
"n) cheltuielile de funcționare, întreținere și reparații, exclusiv cele privind combustibilul, aferente autoturismelor folosite de persoanele cu funcții de conducere și de administrare ale persoanei juridice, deductibile limitat la cel mult un singur autoturism aferent fiecărei persoane cu astfel de atribuții."

LE: pe urma am vazut ca intrebai strict despre combustibil... eu inteleg ca asta nu se mai deduce deloc ("exclusiv cele privind combustibilul"), indiferent cine foloseste masina...

Aceasta postare a fost editata de bogdani: 16 April 2009 - 09:27 AM




#175 zsuzsi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Location:toplita

Postat 16 April 2009 - 09:35 AM

bogdani

@zsuzsi: nu are cum sa se refere acolo la deducerea tva pentru firmele de leasing pentru ca se refera la automobilele "aflate în proprietatea sau în folosința persoanei impozabile", iar persoana impozabila este beneficiarul leasingului, nu firma de leasing (impozitul pe masina revine de platit beneficiarului de leasing, nu firmei de leasing).

pai ce si firma de leasing nu e persoana impozabila sau ce?
si proprietarul masini e societatea de leasing nu tu
traim intr-o lume confuza



#176 ioanadanciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 April 2009 - 09:59 AM

Avem ordin de deplasare si cam atat.
Avem aproximativ o deplasare mare o data la 2 luni.



#177 vitea

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2009 - 10:13 AM

Constitutia Romaniei: ARTICOLUL 139 (1) Impozitele, taxele și orice alte venituri ale bugetului de stat și ale bugetului asigurărilor sociale de stat se stabilesc NUMAI PRIN LEGE.

Codul Fiscal: Art. 4. - (1) Prezentul cod se modifică și se completează NUMAI PRIN LEGE, promovată, de regulă, cu 6 luni înainte de data intrării în vigoare a acesteia. (2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intră în vigoare cu începere din prima zi a anului următor celui în care a fost adoptată PRIN LEGE.

Constitutia Romaniei: ARTICOLUL 61 (1) Parlamentul este organul reprezentativ suprem al poporului român și UNICA AUTORITATE LEGIUITOARE a țării.

Constitutia Romaniei: Actele Guvernului, ARTICOLUL 108 (1) Guvernul adoptă hotărâri și ordonanțe.

Concluzia este simpla: Parlamentul este unica institutie care poate sa emita legi, UNICA, nu mai este alta in Romania!!! institutia prezidentiala nu poate emite legi, puterea judecatoreasca nu poate emite legi, guvernul nu poate emite legi. In consecinta, deoarece Guvernul Romaniei nu poate sa emita legi, nu are nici dreptul constitutional si legal de a stabili un impozit - fie el si forfetar! - prin ordonanta de urgenta. Iar daca totusi a facut-o este pentru ca dispretueste constitutia si legile Romaniei, pentru ca nesocoteste vointa parlamentului, organul reprezentativ suprem. Avand un profesor de drept constitutional in frunte, guvernul nu are nici o scuza pentru aceasta incalcare. Guvernul trebuie sa fie primul care respecta constitutia si legile acestei tari si nu sa caute fel de fel de chimbuslucuri juridice dambovitene (nu inteleg care ar putea fi acestea?!) pentru a eluda niste articole de lege atat de clare. Cum poate cineva sa ceara respectarea legii, atunci cand el singur o incalca? Cum poti sa-i determini pe evazionisti sa cotizeze mai mult la stat, atunci cand le dai un exemplu de dispret fata de lege?



#178 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 16 April 2009 - 10:16 AM

...oare cu asta cum ramane ?!
Art. 4 Modificarea si completarea Codului fiscal
(1) Prezentul cod se modifica si se completeaza numai prin lege, promovata, de regula, cu 6 luni inainte de data intrarii in vigoare a acesteia.
(2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intra in vigoare cu incepere din prima zi a anului urmator celui in care a fost adoptata prin lege.



#179 ocoleanuionut

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 318 Postari:

Postat 16 April 2009 - 11:22 AM

Deci conform art 1451 din cod , nu se mai deduce tva aferenta combustibilului si nici taxa aferenta achizitiei lor !!!

Adica daca iti cumperi o masina pe firma numai deduci tva ul?!
ocoleanui



#180 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 April 2009 - 11:34 AM

Vezi postareacorpus, la Apr 16 2009, 11:16 AM, a spus:

...oare cu asta cum ramane ?!
Art. 4 Modificarea si completarea Codului fiscal
(1) Prezentul cod se modifica si se completeaza numai prin lege, promovata, de regula, cu 6 luni inainte de data intrarii in vigoare a acesteia.
(2) Orice modificare sau completare la prezentul cod intra in vigoare cu incepere din prima zi a anului urmator celui in care a fost adoptata prin lege.


Ramane ... asa cum am stabilit :biggrin: Adica, cum vor muschii lor, ca de creier nu poate fi vorrba. Vezi boldirea de mai sus.

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 16 April 2009 - 11:34 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL