Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
gestiune depozit materiale de constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


gestiune depozit materiale de constructii


3 replies to this topic

#1 narcisar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 09 March 2010 - 01:55 PM

Buna ziua

Infiintez o firma de vanzare materiale de constructii si as dori sa stiu cum se va tine contabilitatea. Din cate am citit, aceasta se tine prin metoda global valorica sau metoda cantitativ valorica. Firma va vinde atat en-gross (la alte firme) cat si cu amanuntul. Am inteles ca metoda cantitativ valorica inregistreaza preturile la nivelul celor de achizitie pe diferite marfuri iar cea global-valorica inregistreaza preturile la nivelor celor de vanzare. As vrea sa ma consult care metoda este mai potrivita in cazul meu (vanzare materiale de constructii din depozit si cu ridicata). Trebuie tinute ambele tipuri de gestiuni? Verificarea stocurilor trebuie facuta lunar?
Mentionez ca am si casa de marcat fiscala pentru vanzarea din depozit.

Va multumesc,



#2 narcisar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 10 March 2010 - 04:40 PM

Buna ziua

Nu stie nimeni sa imi spuna care metoda de gestiune este potrivita pentru tipul de activitate pe care vreau sa il dezvolt: comert cu materiale de constructii? Firma este nou infiintata.


Multumesc
Narcisa




#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 10 March 2010 - 05:49 PM

Vezi postareanarcisar, la Mar 9 2010, 01:55 PM, a spus:

Buna ziua

Infiintez o firma de vanzare materiale de constructii si as dori sa stiu cum se va tine contabilitatea. Din cate am citit, aceasta se tine prin metoda global valorica sau metoda cantitativ valorica. Firma va vinde atat en-gross (la alte firme) cat si cu amanuntul. Am inteles ca metoda cantitativ valorica inregistreaza preturile la nivelul celor de achizitie pe diferite marfuri iar cea global-valorica inregistreaza preturile la nivelor celor de vanzare. As vrea sa ma consult care metoda este mai potrivita in cazul meu (vanzare materiale de constructii din depozit si cu ridicata). Trebuie tinute ambele tipuri de gestiuni? Verificarea stocurilor trebuie facuta lunar?
Mentionez ca am si casa de marcat fiscala pentru vanzarea din depozit.

Va multumesc,
Cantitativ valoric. La facturile cu care intra marfa in magazin care reprezinta o singura gestiune, completezi nirurile si apoi completezi fisele de magazie pentru fiecare articol. Aveti grija sa va faceti lista cu toate articolele comercializate pentru ca trebuie sa le introduceti in casa de marcat cand o programati.Cand vinzi en gross dai clientului factura si bonul de la casa de marcat iar la vanzarea cu amanuntul dai numai bon de la casa de marcat.
Inventarul se face la finele anului sau daca considerati necesar lunar pe baza unei decizii de inventariere emisa de conducerea firmei.



#4 del28

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 March 2010 - 02:26 PM

cea mai simpla si sigura metoda e aceea de a conecta casa de marcat la un computer, in care sa se afle softul de gestiune, de unde se pot lista si facturi la societati si bonuri fiscale pt pf , astfel stocul si valoarea este in orice moment mai simplu de verificat.
bafta multa !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL